Pobierz program Asystent pobierania włączony

GIMP to darmowa aplikacja, którą z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu.

Galeria programu

Podobnie jak Photoshop, również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi (pędzel, zaznaczenie, gumka, wypełnienie, różdżka, powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmazanie, ołówek, skalowanie, rozmazanie, lasso itp.) pozwalających wykonać elementarne, choć wcale nie tak proste obliczeniowo operacje na grafice.

Działanie i możliwości

Nad GIMP-em pracuje wielu programistów, powstają dla niego ciekawe wtyczki i wciąż rozwijane są nowe narzędzia. Dzięki temu jego możliwości są naprawdę imponujące.

Narzędzia do malowania reprezentują tu pędzel, ołówek, aerograf, stempel i kilka innych, jednak największy potencjał kryje w sobie pędzel. Dzięki możliwości korzystania z własnych typów pędzla można z GIMP-a zrobić naprawdę potężne narzędzie, a tworzonych przez użytkowników i zawodowych projektantów pędzli można znaleźć całkiem spora kolekcję na dedykowanych portalach. Wysoką jakość rysunków zapewnia subpikselowe próbkowanie i wysokiej jakości antyaliasing dostępne dla wszystkich narzędzi do malowania.

Praca w GIMP-ie odbywa się na warstwach i kanałach, co pozwala na niedestruktywną edycję zdjęć i wygodne projektowanie grafiki. Na uwagę zasługuje bogactwo narzędzi zaznaczenia, na przykład zaznaczenie odręczne, zaznaczenie z miękką krawędzią i możliwość wykorzystania krzywych Beziera do wybierania obszaru zaznaczenia. Własne zaznaczenie można również „namalować” narzędziem Quickmask. Kształty można modyfikować poprzez skalowanie, obracanie, obracanie i pochylanie.

Na uwagę zasługują również możliwości GIMP-a w dziedzinie animacji. Pakiet GAP (Gimp Animation Package) zawiera narzędzie do poruszania się po klatkach, narzędzie umożliwiające rysowanie postaci na wielu klatkach jednocześnie (Onion Skinning) i Bluebox — narzędzie do podmieniania jednolitego koloru tła na przestrzeni całego filmu. Klatki animacji umieszczane są na osobnych warstwach, a film można wyeksportować w wielu formatach, na przykład jako animowany GIF, lub plik AVI.

GIMP w pełni obsługuje kanał alfa obrazu, a lista obsługiwanych przez niego formatów plików jest naprawdę długa. Znajdziemy na niej najpopularniejsze, jak JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, GIF, różne formaty ikon, jest w stanie również lepiej lub gorzej otwierać pliki zapisane w Photoshopie (PSD), oraz importować i eksportować ścieżki w formacie SVG.

Prawdziwą siłą tego programu jest praktycznie nieograniczona możliwość rozszerzania za pomocą dodatków i skryptów w językach Python, Perl i Scala. Obecnie dostępnych jest kilkaset wtyczek dla GIMP-a, przy czym w kolekcji znajdziemy zarówno narzędzia do rysowania strzałek, jak i do usuwania szumu ze zdjęć z wykorzystaniem falek. Szczególnie popularną wtyczką jest Resynthesizer, który syntezuje teksturę na podstawie otaczającego zaznaczenie obrazu, co jest szczególnie przydatne przy retuszu zdjęć (usuwanie elementów ze zdjęcia) i generowaniu tekstur, które da się kafelkować. W poszukiwaniu dodatków warto udać się na stronę GIMP Plugin Registry.

Specyficzne zarządzanie pamięcią przez GIMP-a sprawia, że liczba i rozmiar otwartych plików ograniczona jest jedynie rozmiarem dysku. Podobnie ma się sprawa z historią operacji.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

dobra obsługa tabletów, grupowanie warstw, bardzo bogata paleta narzędzi, wygodny interfejs, konfiguracja, społeczność
Lepiej i szybciej pracuje pod linuksem, wolna praca niektórych wtyczek, brak obsługi CMYK
ocena użytkownika

GIMP to przede wszystkim program do obróbki fotografii z zaawansowaną obsługą pędzli. Nie można tego programu porównywać do programów z innych kategorii (n.p. malarskich jak Artweaver, czy komercyjnych dla profesjonalistów jak Photoshop). W swojej kategorii jest to narzędzie które oferuje wyjątkowo wiele.

Kwestie nieprzyjazności interfejsu można już śmiało włożyć między bajki odkąd pojawił się tryb jedno okienkowy. Obecnie interfejs gimpa jest prosty w obsłudze i dopasowany do tabletów. Trzeba zauważyć że program jest mocno rozbudowany przez co interfejs traci na czytelności. To co odróżnia interfejs gimpa od innych programów to brak górnego paska ikon, aczkolwiek rekompensuje go pełna konfiguracja skrótów klawiaturowych co dla zaawansowanego amatora (do których moim zdaniem program został skierowany) przyśpiesza pracę. "Przyjazność" interfejsu często zależy od przyzwyczajeń. Jestem tak przyzwyczajony i oswojony z interfejsem Gimpa że interfejs innych programów (również komercyjnych) wydaje mi się nieczytelny.

Jak już wspomniałem GIMP to program dla zaawansowanych amatorów. Początkujący profesjonaliści zapewne wybiorą Photoshopa, ale zaawansowani profesjonaliści którzy dawno pozbyli się wszelkich uprzedzeń korzystać będą ze wszystkiego co dostępne bo każdy program posiada kilka narzędzi które go odróżniają od innych. Wspomniana w artykule wtyczka Resythesize może czasami przynieść lepsze efekty niż podobne rozwiązania innych producentów.

Osoby zainteresowane możliwościami GIMPa odsyłam do olbrzymiej bazy tutoriali, które można z łatwością znaleźć w sieci.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tylko podstawową korektą zdjęć (czerwone oczy, kontrast, usunięcie pryszcza, kadrowanie) to z pewnością bardziej przypasuje mu któryś z medżerów zdjeć (Picasa, XnViewMP, Raw Therapee). Jeśli strzelamy do kaczki rakietą balistyczną to nie narzekajmy że jej obsługa jest bardziej skomplikowana niż dubeltówki :)

Osobiście używam GIMPa gdy zależy mi na precyzji przy korekcie, wycięcia obiektu z tła albo osiągnięcia jakiegoś efektu przy pomocy narzędzi w nim zawartych. Moje prace graficzne tworzone przy współpracy z gimpem są czasem przeznaczone do druku jak i do publikacji w sieci. Niestety program nie wspiera CMYK'a ani innych opcji drukarskich do druku offsetowego.

08.12.2013 15:26 | Recenzja do wersji 2.8.10
Jest za darmo, ma możliwości dodawania nietypowch skrytpów i filtrów
Brakuje tego drobnego "czegoś"
ocena użytkownika

GIMP to w moim odczuciu jeden z najmniej intuicyjnych programów(a znam od 98r) i trudno to jakoś jednoznacznie zdafiniować - dlaczego?
Wedle niektórych jedyny który zastąpi Photoshopa za darmo(skrypty, filtry itd.) ale do podstawych zadań bardziej przekonuje spora baza darmowych alternatyw z rodowodem Windows niż Linuxowy killer-app.

Artweaver Free, Paint .NET z płatnych zawsze bardziej przypadał do gustu CorelPHOTO-PAINT(wersja 9 dostępna za darmo na Linuxa!) niż Photoshop lub co gorsza GIMP
Darmowych odpowiedników wiekowego gimpa z mniejszą tradycją jest sporo, podobnie jak np. Notepad++ mimo młodego wieku mimo że nie przyczyniły się do stworzenia bibliotek graficznych GTK i mają mniejsze zasługi kładą na łopatki wieloletnie Vimy Emacsy Gimpy itp. linuksowe..nie powiem co.

Świetnie że zdecydowali się na kolejne zmiany ułożenia okienek, menu w oknie pliku, pasek z kartami i integracja w jednym oknie...no ładnie ładnie ale jak ktoś bawi się w grafike i zaczyna - nie polecam, wolałbym wydać kilka stówek na podstawowe wersje programów Corela(dawniej np. Paint Shop Pro był świetną alternatywą dziś jest Corelowski) niż próbować ogarnąć "lewoskrętność" GIMPA natomiast amatorom laikom którzy dopiero co zaczynają - co potwierdzone w praktyce szybciej i sprawniej zaczyna się np. w PaintBrush niż w "potędze" świata GNU

01.12.2013 14:49 | Recenzja do wersji 2.8.10
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

  #1721 27.01.2015 10:13

@Anonim (niezalogowany): pobieranie z tej strony skutkuje właśnie instalowaniem omigi.Najlepiej pobierać programy bezpośrednio ze strony producentów. A na usunięcie omigi tylko i wyłącznie przez pobranie adwcleaner (uważnie czytać czy nie proponują zainstalowania czegoś dodatkowego,a nie klikać bezmyślnie dalej)i usunięcie za pomocą tego programu.Mimo, iż miałam opory do kolejnego pobierania programu to jednak okazało się to jedynym sposobem.Polecam.

DanKar REDAKCJA  12 #1720 27.01.2015 02:14

@Aczuuu (niezalogowany), Anonim (niezalogowany): Zachęcam do skorzystania z AdwCleanera: http://www.dobreprogramy.pl/AdwCleaner,Program,Windows,38865.html

Na przyszłość, jeśli chcielibyście pobierać programy z naszej bazy z pominięciem asystenta pobierania, który może oferować różnego typu komponenty reklamowe to zachęcam do skorzystania z linków bezpośrednich (powyżej gwiazdek z oceną) lub rejestracji bezpłatnego konta użytkownika w portalu. Po zalogowaniu wspomniany mechanizm jest domyśle wyłączony.

Pozdrawiam.

  #1719 26.01.2015 01:04

Faktycznie po pobraniu tego programu mam problem z pozbyciem się tej omigi plus w mozilli firefox, po usunieciu ona dalej wskakuje jako wyszukiwarka co tu zrobić jak się pozbyć tej omigi?

  #1718 25.01.2015 18:52

NIE ŚCIĄGAĆ, cała masa wirusów! Kurde, poradzić sobie nie mogę totalnie. Naściągało mi jakiegoś g... i teraz tylko reklamy dookoła i automatyczne przekierowania, Już mnie krew zalewa!!! Więcej nic nie ściągam z tej strony. Szok O.o

  #1717 23.01.2015 15:53

Program okropnie koszmarnie ambitny i tak samo nieintuicyjny

  #1716 23.01.2015 13:55

Już nigdy nie pobiorę nic z tej strony i odradzam wszystkim innym! Przy pobieraniu każdego programu wgrywa się niechciane oprogramowanie, którego bardzo ciężko się pozbyć. Chodzi mi o gó**o Ominga plus. Odradzam!

  #1715 18.01.2015 13:21

@DanKar: Jeżeli szanowna Redakcja wie że instalując program za pośrednictwem "asystenta pobierania" mogą wejść różne niechciane programy, w dodatku przycisk " pobierz program" ustytułowany jest na środku , w wyróżnionej części strony- powiem jedno - to nieuczciwe . Sam kiedys tak zrobiłem i musiałem zainstalować system po raz drugi. Po prostu nieuczciwe .

cephei   9 #1714 16.01.2015 13:12

Moim zdaniem jest okropnie niewygodnym, nieintuicyjnym programem. Śmiem nawet twierdzić, że dla mnie najgorszym, z jakiego kiedykolwiek korzystałem. Zaznaczam, że to moja subiektywna opinia i nie chcę tu urazić niczyich doświadczeń i preferencji. mam wrażenie, że programiści chcieli stworzyć coś tak odmiennego, ze wyszło im coś takiego...tak na siłę. Funkcjonalność ok, bo jest tego dużo, ale to wszystko jest nieintuicyjne, rozklekotane.

  #1713 15.01.2015 19:29

Po pobraniu programu na laptopie został zainstalowany niechciany program o nazwie omiga-plus lub też Isearch.omiga-plus.com miałem wiele kłopotów w związku z tym, dlatego stanowczo odradzam pobierania programu z tej strony. Dla tych co mieli ten sam problem polecam ten tutorial https://www.youtube.com/watch?v=O6orBGA5yGY + Po usunięciu należy jeszcze wejść w Chrome oraz > Dostosowywanie i kontrolowanie Google Chrome ( prawy górny róg ) > Ustawienia > I tutaj należy zmienić 3 rzeczy: Po uruchomieniu, Wygląd, Szukaj. We wszystkich 3 opcjach zmieniamy z omigia plus na np. http://www.google.pl. Jeśli wirus pojawi się także w innych przeglądarkach należy zrobić to samo co z Chrome. ( Ja miałem tylko w Google Chrome )? To nie jest reklama, tylko sposób na rozwiązanie problemu.

DanKar REDAKCJA  12 #1712 15.01.2015 01:45

@ania_sko (niezalogowany): Nie oferujemy programów z trojanami - plik jest czysty. Po więcej szczegółów na temat zaistniałej sytuacji i możliwych jej rozwiązań na przyszłość odsyłam do jednej z moich wcześniejszych wypowiedzi.

  #1711 14.01.2015 21:48

Dziwi mnie dlaczego znana strony oferuje darmowy program z trojanami.

DanKar REDAKCJA  12 #1710 14.01.2015 09:52

@Anonim (niezalogowany):Odsyłam do mojej wypowiedzi z 7 stycznia br. :-)

  #1709 13.01.2015 21:07

pobrało mi przy okazji pare wirusów . NIE POLECAM

DanKar REDAKCJA  12 #1708 07.01.2015 14:27

@. (niezalogowany): Plik jest czysty: https://www.virustotal.com/pl/file/1b3a7116eb29fd434f4101fa0151012368cfad44558c8.../

Przypuszczam jednak, że pobierałeś plik z użyciem naszego asystenta pobierania. Alert ze strony oprogramowania zabezpieczającego dotyczy zapewne właśnie tego mechanizmu, który może zawierać tzw. oferty sponsorowane o charakterze reklamowym i stąd niektóre nadwrażliwie programy antywirusowe mogą wykrywać w nim szkodniki. Faktycznie jednak nie ma tam żadnego zagrożenia, a już z całą stanowczością nie ma żadnych wirusów, trojanów itp.

Aby uniknąć tego problemu w przyszłości polecam korzystanie z linków bezpośrednich podczas pobierania programów od nas (przycisk po prawej stronie, tuż nad gwiazdkami z oceną programu) lub bezpłatną rejestrację konta użytkownika, ponieważ po zalogowaniu asystent pobierania jest wyłączany i wszystkie programy pobierane są domyślnie bezpośrednio z pominięciem wspomnianego mechanizmu.

Pozdrawiam.

  #1707 07.01.2015 12:20

@Piotrek (Ja) (niezalogowany): nie

  #1706 07.01.2015 12:16

Wolf masz rację

  #1705 07.01.2015 10:24

@Julciaaa_xd (niezalogowany): działa

  #1704 07.01.2015 10:24

@Piotrek (Ja) (niezalogowany): Pójdzie, jest napisane, że pójdzie. u mnie poszło.

  #1703 03.01.2015 15:33

Czy pójdzie na Windows XP ?

  #1702 03.01.2015 03:36

Tysiac reklam mi wyskakuje co za siet odinstalowanie nie pomaga co mam zrobic
Lenovo

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.