Pobierz program Asystent pobierania włączony

GIMP to darmowa aplikacja, którą z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu.

Galeria programu

Podobnie jak Photoshop, również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi (pędzel, zaznaczenie, gumka, wypełnienie, różdżka, powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmazanie, ołówek, skalowanie, rozmazanie, lasso itp.) pozwalających wykonać elementarne, choć wcale nie tak proste obliczeniowo operacje na grafice.

Działanie i możliwości

Nad GIMP-em pracuje wielu programistów, powstają dla niego ciekawe wtyczki i wciąż rozwijane są nowe narzędzia. Dzięki temu jego możliwości są naprawdę imponujące.

Narzędzia do malowania reprezentują tu pędzel, ołówek, aerograf, stempel i kilka innych, jednak największy potencjał kryje w sobie pędzel. Dzięki możliwości korzystania z własnych typów pędzla można z GIMP-a zrobić naprawdę potężne narzędzie, a tworzonych przez użytkowników i zawodowych projektantów pędzli można znaleźć całkiem spora kolekcję na dedykowanych portalach. Wysoką jakość rysunków zapewnia subpikselowe próbkowanie i wysokiej jakości antyaliasing dostępne dla wszystkich narzędzi do malowania.

Praca w GIMP-ie odbywa się na warstwach i kanałach, co pozwala na niedestruktywną edycję zdjęć i wygodne projektowanie grafiki. Na uwagę zasługuje bogactwo narzędzi zaznaczenia, na przykład zaznaczenie odręczne, zaznaczenie z miękką krawędzią i możliwość wykorzystania krzywych Beziera do wybierania obszaru zaznaczenia. Własne zaznaczenie można również „namalować” narzędziem Quickmask. Kształty można modyfikować poprzez skalowanie, obracanie, obracanie i pochylanie.

Na uwagę zasługują również możliwości GIMP-a w dziedzinie animacji. Pakiet GAP (Gimp Animation Package) zawiera narzędzie do poruszania się po klatkach, narzędzie umożliwiające rysowanie postaci na wielu klatkach jednocześnie (Onion Skinning) i Bluebox — narzędzie do podmieniania jednolitego koloru tła na przestrzeni całego filmu. Klatki animacji umieszczane są na osobnych warstwach, a film można wyeksportować w wielu formatach, na przykład jako animowany GIF, lub plik AVI.

GIMP w pełni obsługuje kanał alfa obrazu, a lista obsługiwanych przez niego formatów plików jest naprawdę długa. Znajdziemy na niej najpopularniejsze, jak JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, GIF, różne formaty ikon, jest w stanie również lepiej lub gorzej otwierać pliki zapisane w Photoshopie (PSD), oraz importować i eksportować ścieżki w formacie SVG.

Prawdziwą siłą tego programu jest praktycznie nieograniczona możliwość rozszerzania za pomocą dodatków i skryptów w językach Python, Perl i Scala. Obecnie dostępnych jest kilkaset wtyczek dla GIMP-a, przy czym w kolekcji znajdziemy zarówno narzędzia do rysowania strzałek, jak i do usuwania szumu ze zdjęć z wykorzystaniem falek. Szczególnie popularną wtyczką jest Resynthesizer, który syntezuje teksturę na podstawie otaczającego zaznaczenie obrazu, co jest szczególnie przydatne przy retuszu zdjęć (usuwanie elementów ze zdjęcia) i generowaniu tekstur, które da się kafelkować. W poszukiwaniu dodatków warto udać się na stronę GIMP Plugin Registry.

Specyficzne zarządzanie pamięcią przez GIMP-a sprawia, że liczba i rozmiar otwartych plików ograniczona jest jedynie rozmiarem dysku. Podobnie ma się sprawa z historią operacji.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

dobra obsługa tabletów, grupowanie warstw, bardzo bogata paleta narzędzi, wygodny interfejs, konfiguracja, społeczność
Lepiej i szybciej pracuje pod linuksem, wolna praca niektórych wtyczek, brak obsługi CMYK
ocena użytkownika

GIMP to przede wszystkim program do obróbki fotografii z zaawansowaną obsługą pędzli. Nie można tego programu porównywać do programów z innych kategorii (n.p. malarskich jak Artweaver, czy komercyjnych dla profesjonalistów jak Photoshop). W swojej kategorii jest to narzędzie które oferuje wyjątkowo wiele.

Kwestie nieprzyjazności interfejsu można już śmiało włożyć między bajki odkąd pojawił się tryb jedno okienkowy. Obecnie interfejs gimpa jest prosty w obsłudze i dopasowany do tabletów. Trzeba zauważyć że program jest mocno rozbudowany przez co interfejs traci na czytelności. To co odróżnia interfejs gimpa od innych programów to brak górnego paska ikon, aczkolwiek rekompensuje go pełna konfiguracja skrótów klawiaturowych co dla zaawansowanego amatora (do których moim zdaniem program został skierowany) przyśpiesza pracę. "Przyjazność" interfejsu często zależy od przyzwyczajeń. Jestem tak przyzwyczajony i oswojony z interfejsem Gimpa że interfejs innych programów (również komercyjnych) wydaje mi się nieczytelny.

Jak już wspomniałem GIMP to program dla zaawansowanych amatorów. Początkujący profesjonaliści zapewne wybiorą Photoshopa, ale zaawansowani profesjonaliści którzy dawno pozbyli się wszelkich uprzedzeń korzystać będą ze wszystkiego co dostępne bo każdy program posiada kilka narzędzi które go odróżniają od innych. Wspomniana w artykule wtyczka Resythesize może czasami przynieść lepsze efekty niż podobne rozwiązania innych producentów.

Osoby zainteresowane możliwościami GIMPa odsyłam do olbrzymiej bazy tutoriali, które można z łatwością znaleźć w sieci.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tylko podstawową korektą zdjęć (czerwone oczy, kontrast, usunięcie pryszcza, kadrowanie) to z pewnością bardziej przypasuje mu któryś z medżerów zdjeć (Picasa, XnViewMP, Raw Therapee). Jeśli strzelamy do kaczki rakietą balistyczną to nie narzekajmy że jej obsługa jest bardziej skomplikowana niż dubeltówki :)

Osobiście używam GIMPa gdy zależy mi na precyzji przy korekcie, wycięcia obiektu z tła albo osiągnięcia jakiegoś efektu przy pomocy narzędzi w nim zawartych. Moje prace graficzne tworzone przy współpracy z gimpem są czasem przeznaczone do druku jak i do publikacji w sieci. Niestety program nie wspiera CMYK'a ani innych opcji drukarskich do druku offsetowego.

08.12.2013 15:26 | Recenzja do wersji 2.8.10
Jest za darmo, ma możliwości dodawania nietypowch skrytpów i filtrów
Brakuje tego drobnego "czegoś"
ocena użytkownika

GIMP to w moim odczuciu jeden z najmniej intuicyjnych programów(a znam od 98r) i trudno to jakoś jednoznacznie zdafiniować - dlaczego?
Wedle niektórych jedyny który zastąpi Photoshopa za darmo(skrypty, filtry itd.) ale do podstawych zadań bardziej przekonuje spora baza darmowych alternatyw z rodowodem Windows niż Linuxowy killer-app.

Artweaver Free, Paint .NET z płatnych zawsze bardziej przypadał do gustu CorelPHOTO-PAINT(wersja 9 dostępna za darmo na Linuxa!) niż Photoshop lub co gorsza GIMP
Darmowych odpowiedników wiekowego gimpa z mniejszą tradycją jest sporo, podobnie jak np. Notepad++ mimo młodego wieku mimo że nie przyczyniły się do stworzenia bibliotek graficznych GTK i mają mniejsze zasługi kładą na łopatki wieloletnie Vimy Emacsy Gimpy itp. linuksowe..nie powiem co.

Świetnie że zdecydowali się na kolejne zmiany ułożenia okienek, menu w oknie pliku, pasek z kartami i integracja w jednym oknie...no ładnie ładnie ale jak ktoś bawi się w grafike i zaczyna - nie polecam, wolałbym wydać kilka stówek na podstawowe wersje programów Corela(dawniej np. Paint Shop Pro był świetną alternatywą dziś jest Corelowski) niż próbować ogarnąć "lewoskrętność" GIMPA natomiast amatorom laikom którzy dopiero co zaczynają - co potwierdzone w praktyce szybciej i sprawniej zaczyna się np. w PaintBrush niż w "potędze" świata GNU

01.12.2013 14:49 | Recenzja do wersji 2.8.10

Komentarze

Anonim (niezalogowany) 29.07.2014 21:38 #1666

Przepraszam za mącenie;Wtyczkę =Bimp= do Gimpa pobrałem ze strony autora i....wszystko póki co gra.
Poprzednia wersja chyba była uszkodzona.

Anonim (niezalogowany) 28.07.2014 22:37 #1665

Już zainstalowałem ten '' Bimp 1.3_PL '' ( będzie w plikach) niestety wyskakuje błąd ( podczas zapisu ),
że wtyczka bimp.exe uszkodzona .Nie znam przyczyny ?

Anonim (niezalogowany) 28.07.2014 12:54 #1664

Jeśli chodzi o =Gimpa= to nie mogę ( o ile w ogóle można) zamontować '' Bimp 1.3_PL '' na Viście.
Znalazłem opis , ale nie wychodzi dalej.Może komuś się udało ?

Anonim (niezalogowany) 26.07.2014 13:21 #1663

@rgb4u (niezalogowany):
Jeśli możesz - „ daj ” receptę na dokładny montaż skórek. Nigdy tego nie robiłem więc mocny w te klocki nie jestem ,
a i kombinować w preferencjach nie chcę.Myślę , że wielu ...amatorów skorzysta.

rgb4u (niezalogowany) 25.07.2014 12:45 #1662

Jeśli ktoś lubi ciemne skórki dla GIMP-a na pewno zainteresuje go/ją ten zestaw : http://gimpstuff.org/content/show.php/GIMP+Theme+Project?content=165803
Całość to 6 ciemnych skórek, w 2 wersjach podświetlania menu(szary/niebieski), 98% ikon zmienionych do mono, wyłączone logo Wilber-a... pozdrawiam, i mam nadzieje że projekt się spodoba :)

Anonim (niezalogowany) 28.06.2014 20:00 #1661

Dodam do swojego komentarza z 10.06.2014 że jest już nowa wersja wtyczki i ciągle jest rozwijana - fajnie.
A pod tym adresem jest PL ( dzięki autorowi - tak trzymać ) - http://www.gimpuj.info/index.php/topic,62247.0/all.html

Anonim (niezalogowany) 20.06.2014 08:38 #1660

tylko gimp 2.6 (niezalogowany):
Przepraszam, że się wtącę ale nie piszemy WROGĄ !!! a jednak jeśli chcemy pisać poprawnie w języku polskim to po polsku będzie to brzmiało WROGOM !!!

tylko gimp 2.6 (niezalogowany) 13.06.2014 13:27 #1659

Ta wersja to totalna porażka,nie polecam nawet najgorszym wrogą... Na starym gimpie potrafiłem zrobić naprawdę sporo,pracowałem na nim z wygodą,a ten nowy to dno...

Luki_2  12.06.2014 18:44 #1658

@Anonim, właśnie chodzi o to że to instalka na dobreprogramy.pl sprawia problemy... zależy jaką i skąd kompilacje Gimpa ściągniesz. Nie wersje, a kompilacje. Nie ma oficjalnej kompilacji na Windowsa co jest problemem. Co do wtyczki - interesująca, ale szkoda że nie ma żadnych bajerów typu dodawanie oszklenia czy innych dodatków do wyglądu tych strzałek.

Anonim (niezalogowany) 10.06.2014 22:18 #1657

@Luki_2: Aby zakończyć „domysły”...być może masz rację ale ,mam starą Vistę i w ogóle 32bity , Gimp 2.8,10 .
(prawdopodobnie pobrałem z „ programosów ” ) i śmiga..A w ogóle jeśli lubisz takie bajerki wpadnij na
== registry.gimp.org == i ściągnij sobie wtykę == path shape creator 5 == montuje się jak "Gmic" i restart.
Będzie w =filtrach=.

Luki_2  09.06.2014 15:48 #1656

@Anonim

Może zależy od systemu. Ja mam Seven, Ty inny. Na pewno zależy też od tego czy to wersja 32 bitowa czy 64. U mnie 32 bitowa do tej pory robiła problemy (na 32 bitowych systemach), a 64 nie. Jednak teraz musiałem ściągać z partha.com 64 bitową bo ta tutaj nie działała poprawnie :P

Teraz zauważyłem, że wersja na DP to wersja 32 bitowa. Czyli jednak 64 bity dalej prawdopodobnie nie robią problemu, a 32 już owszem - mogą robić.

Anonim (niezalogowany) 08.06.2014 22:35 #1655

@Luki_2: U MNIE DZIAŁA DOBRZE a gdybyś nie wiedział jak- przetrzyj gałki i popatrz
http://www.dailymotion.com/video/xqqe9k_gimp-2-8-0-przeksztalcenie-klatki_tech

Luki_2  07.06.2014 15:25 #1654

Jak można dodawać tak ZEPSUTĄ WERSJE DO POBRANIA NA DOBREPROGRAMY.PL, TAK NIEUDOLNĄ JEJ KOMPILACJE? Jedno z podstawowych nowych narzędzi w wersji 2.8 po prostu lubi nie działać i tak już od dawna. Nawet chyba całkiem nie działa. "Przekształcanie klatki" - można pomarzyć? Na kilku komputerach to zaobserwowałem. http://www.partha.com - tutaj dostaniecie całkiem sprawną i przyjemną wersje. Tylko ikonę Gimpa podmienili na jakąś brzydką, ale to nie ona tu jest istotna - można sobie zmienić.

kotek0015  27.05.2014 10:28 #1653

@pytająca (niezalogowany): Nie. Wszystko nielegalne. ;P Gdy zainstalujesz gimpa albo cokolwiek z tej strony, zainstalują ci się dodatkowo wirusy, robaki konie trojańskie, keyloggery, spyware itd. :D A, i hacker ci się włamie. XD (Co ty, ja już tu masę programów pobrałam, a komp idzie nawet lepiej niż przedtem :D)

marmar86  21.05.2014 00:42 #1652

Gimp jest wolny? Nie na darmo przy instalacji jest napisane "Prosimy pamietac: program Gimp jest wolnym oprogramowaniem."

Anonim (niezalogowany) 01.05.2014 20:58 #1651

2.8.10 - nie mogę zamontować " mathmap " może ktoś wie dlaczego ?
nie działa również z " gimp extensions " ????????????????

Anonim (niezalogowany) 15.04.2014 13:17 #1650

@Graficzka (niezalogowany):

ananasowa (niezalogowany) 10.04.2014 12:51 #1649

@Asiulla3434 (niezalogowany):
Da się :3

Asiulla3434 (niezalogowany) 07.04.2014 15:25 #1648

A na howrse.pl też da się projektować konie tym programem?

Graficzka (niezalogowany) 28.03.2014 14:12 #1647

Mam pytanie... Mój ukochany GIMP zepsuł się 2 mc-e temu. Czekałam... Może się naprawi? Ale nie naprawił. Miałam wersję 2.6... Nie chce się włączyć! Potem pobrałam 2.8 i też nie chce się włączyć! Błagam, co mam zrobić??

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.