Pobierz program Asystent pobierania włączony

GIMP to darmowa aplikacja, którą z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu.

Galeria programu

Podobnie jak Photoshop, również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi (pędzel, zaznaczenie, gumka, wypełnienie, różdżka, powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmazanie, ołówek, skalowanie, rozmazanie, lasso itp.) pozwalających wykonać elementarne, choć wcale nie tak proste obliczeniowo operacje na grafice.

Działanie i możliwości

Nad GIMP-em pracuje wielu programistów, powstają dla niego ciekawe wtyczki i wciąż rozwijane są nowe narzędzia. Dzięki temu jego możliwości są naprawdę imponujące.

Narzędzia do malowania reprezentują tu pędzel, ołówek, aerograf, stempel i kilka innych, jednak największy potencjał kryje w sobie pędzel. Dzięki możliwości korzystania z własnych typów pędzla można z GIMP-a zrobić naprawdę potężne narzędzie, a tworzonych przez użytkowników i zawodowych projektantów pędzli można znaleźć całkiem spora kolekcję na dedykowanych portalach. Wysoką jakość rysunków zapewnia subpikselowe próbkowanie i wysokiej jakości antyaliasing dostępne dla wszystkich narzędzi do malowania.

Praca w GIMP-ie odbywa się na warstwach i kanałach, co pozwala na niedestruktywną edycję zdjęć i wygodne projektowanie grafiki. Na uwagę zasługuje bogactwo narzędzi zaznaczenia, na przykład zaznaczenie odręczne, zaznaczenie z miękką krawędzią i możliwość wykorzystania krzywych Beziera do wybierania obszaru zaznaczenia. Własne zaznaczenie można również „namalować” narzędziem Quickmask. Kształty można modyfikować poprzez skalowanie, obracanie, obracanie i pochylanie.

Na uwagę zasługują również możliwości GIMP-a w dziedzinie animacji. Pakiet GAP (Gimp Animation Package) zawiera narzędzie do poruszania się po klatkach, narzędzie umożliwiające rysowanie postaci na wielu klatkach jednocześnie (Onion Skinning) i Bluebox — narzędzie do podmieniania jednolitego koloru tła na przestrzeni całego filmu. Klatki animacji umieszczane są na osobnych warstwach, a film można wyeksportować w wielu formatach, na przykład jako animowany GIF, lub plik AVI.

GIMP w pełni obsługuje kanał alfa obrazu, a lista obsługiwanych przez niego formatów plików jest naprawdę długa. Znajdziemy na niej najpopularniejsze, jak JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, GIF, różne formaty ikon, jest w stanie również lepiej lub gorzej otwierać pliki zapisane w Photoshopie (PSD), oraz importować i eksportować ścieżki w formacie SVG.

Prawdziwą siłą tego programu jest praktycznie nieograniczona możliwość rozszerzania za pomocą dodatków i skryptów w językach Python, Perl i Scala. Obecnie dostępnych jest kilkaset wtyczek dla GIMP-a, przy czym w kolekcji znajdziemy zarówno narzędzia do rysowania strzałek, jak i do usuwania szumu ze zdjęć z wykorzystaniem falek. Szczególnie popularną wtyczką jest Resynthesizer, który syntezuje teksturę na podstawie otaczającego zaznaczenie obrazu, co jest szczególnie przydatne przy retuszu zdjęć (usuwanie elementów ze zdjęcia) i generowaniu tekstur, które da się kafelkować. W poszukiwaniu dodatków warto udać się na stronę GIMP Plugin Registry.

Specyficzne zarządzanie pamięcią przez GIMP-a sprawia, że liczba i rozmiar otwartych plików ograniczona jest jedynie rozmiarem dysku. Podobnie ma się sprawa z historią operacji.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

dobra obsługa tabletów, grupowanie warstw, bardzo bogata paleta narzędzi, wygodny interfejs, konfiguracja, społeczność
Lepiej i szybciej pracuje pod linuksem, wolna praca niektórych wtyczek, brak obsługi CMYK
ocena użytkownika

GIMP to przede wszystkim program do obróbki fotografii z zaawansowaną obsługą pędzli. Nie można tego programu porównywać do programów z innych kategorii (n.p. malarskich jak Artweaver, czy komercyjnych dla profesjonalistów jak Photoshop). W swojej kategorii jest to narzędzie które oferuje wyjątkowo wiele.

Kwestie nieprzyjazności interfejsu można już śmiało włożyć między bajki odkąd pojawił się tryb jedno okienkowy. Obecnie interfejs gimpa jest prosty w obsłudze i dopasowany do tabletów. Trzeba zauważyć że program jest mocno rozbudowany przez co interfejs traci na czytelności. To co odróżnia interfejs gimpa od innych programów to brak górnego paska ikon, aczkolwiek rekompensuje go pełna konfiguracja skrótów klawiaturowych co dla zaawansowanego amatora (do których moim zdaniem program został skierowany) przyśpiesza pracę. "Przyjazność" interfejsu często zależy od przyzwyczajeń. Jestem tak przyzwyczajony i oswojony z interfejsem Gimpa że interfejs innych programów (również komercyjnych) wydaje mi się nieczytelny.

Jak już wspomniałem GIMP to program dla zaawansowanych amatorów. Początkujący profesjonaliści zapewne wybiorą Photoshopa, ale zaawansowani profesjonaliści którzy dawno pozbyli się wszelkich uprzedzeń korzystać będą ze wszystkiego co dostępne bo każdy program posiada kilka narzędzi które go odróżniają od innych. Wspomniana w artykule wtyczka Resythesize może czasami przynieść lepsze efekty niż podobne rozwiązania innych producentów.

Osoby zainteresowane możliwościami GIMPa odsyłam do olbrzymiej bazy tutoriali, które można z łatwością znaleźć w sieci.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tylko podstawową korektą zdjęć (czerwone oczy, kontrast, usunięcie pryszcza, kadrowanie) to z pewnością bardziej przypasuje mu któryś z medżerów zdjeć (Picasa, XnViewMP, Raw Therapee). Jeśli strzelamy do kaczki rakietą balistyczną to nie narzekajmy że jej obsługa jest bardziej skomplikowana niż dubeltówki :)

Osobiście używam GIMPa gdy zależy mi na precyzji przy korekcie, wycięcia obiektu z tła albo osiągnięcia jakiegoś efektu przy pomocy narzędzi w nim zawartych. Moje prace graficzne tworzone przy współpracy z gimpem są czasem przeznaczone do druku jak i do publikacji w sieci. Niestety program nie wspiera CMYK'a ani innych opcji drukarskich do druku offsetowego.

08.12.2013 15:26 | Recenzja do wersji 2.8.10
Jest za darmo, ma możliwości dodawania nietypowch skrytpów i filtrów
Brakuje tego drobnego "czegoś"
ocena użytkownika

GIMP to w moim odczuciu jeden z najmniej intuicyjnych programów(a znam od 98r) i trudno to jakoś jednoznacznie zdafiniować - dlaczego?
Wedle niektórych jedyny który zastąpi Photoshopa za darmo(skrypty, filtry itd.) ale do podstawych zadań bardziej przekonuje spora baza darmowych alternatyw z rodowodem Windows niż Linuxowy killer-app.

Artweaver Free, Paint .NET z płatnych zawsze bardziej przypadał do gustu CorelPHOTO-PAINT(wersja 9 dostępna za darmo na Linuxa!) niż Photoshop lub co gorsza GIMP
Darmowych odpowiedników wiekowego gimpa z mniejszą tradycją jest sporo, podobnie jak np. Notepad++ mimo młodego wieku mimo że nie przyczyniły się do stworzenia bibliotek graficznych GTK i mają mniejsze zasługi kładą na łopatki wieloletnie Vimy Emacsy Gimpy itp. linuksowe..nie powiem co.

Świetnie że zdecydowali się na kolejne zmiany ułożenia okienek, menu w oknie pliku, pasek z kartami i integracja w jednym oknie...no ładnie ładnie ale jak ktoś bawi się w grafike i zaczyna - nie polecam, wolałbym wydać kilka stówek na podstawowe wersje programów Corela(dawniej np. Paint Shop Pro był świetną alternatywą dziś jest Corelowski) niż próbować ogarnąć "lewoskrętność" GIMPA natomiast amatorom laikom którzy dopiero co zaczynają - co potwierdzone w praktyce szybciej i sprawniej zaczyna się np. w PaintBrush niż w "potędze" świata GNU

01.12.2013 14:49 | Recenzja do wersji 2.8.10

Komentarze

Anonim (niezalogowany) 21.11.2014 07:02 #1696

Nie tylko "Logo" , bo i np."Ścieżki pośrednie" albo "kreski na okręgu" albo "Kreator kształtów" itp.( na dodatek PL).
Naprawdę warto tam zajrzeć.
http://www.gimpuj.info/index.php?board=39.0

Anonim (niezalogowany) 19.11.2014 22:48 #1695

Dla zainteresowanych.Na stronie http://www.gimpuj.info/index.php/topic,64689.0.html
pojawiła się unikalna kolekcja skryptów z serii "Logo".Warto zajrzeć.

really (niezalogowany) 08.11.2014 16:40 #1694

Naprawdę bardzo dobry program :> Polecam :) Jak dla mnie najlepszy :D

Niezadowolony (niezalogowany) 02.11.2014 16:23 #1693

Beznadziejny program, zupełnie nie intuicyjny. Używam go pierwszy i ostatni raz i zdecydowanie nie polecam.

WolfDay  02.11.2014 13:12 #1692

Dobry bezpłatny program do obróbki zdjęć.

egreg  26.10.2014 11:41 #1691

Niestety u mnie pod Win 8 program nie chce się uruchomić , pasek postępu zatrzymuje się i pokazuje się komunikat "program nie odpowiada".
Nie wiadomo dlaczego , widać działa tylko na mocnych PC-tach , na słabszych nawet się nie uruchomi.

320 (niezalogowany) 17.10.2014 12:04 #1690

@Anonim (niezalogowany): W WIN8 TO "COŚ" WYSTĘPUJE W DODATKACH DO PRZEGLĄDARKI JAKO ROZSZERZENIE . NALEŻY TO "COŚ" WYŁĄCZYĆ I JUŻ . MOŻNA TEŻ W USTAWIENIACH "COŚA" WYŁĄCZYĆ AKTUALIZACJE , ALBO ODWIEDZIĆ STRONĘ DOMOWĄ "COŚA"(HOME PAGE) I POBRAĆ Z ZAKŁADKI UNINSTALL PROGRAM UNINSTALL.EXE - ODINSTALOWAĆ "COŚA" PO CZYM USUNĄĆ PROGRAM UNINSTALL. EXE . GOTOWE ;)

ste-fan  14.10.2014 00:57 #1689

@Pieseczek: Profesjonalna odpowiedź - dziękuje !

Pieseczek  13.10.2014 22:27 #1688

@ste-fan: U mnie po zastosowaniu (dodatkowo do 1 TB HDD) 128 GB SSD, Gimp otwiera się w dwie sekundy, a pliki wgrywa i otwiera w sekundę. Weź wspomóż swojego trupa, psiknij jakimś zapachem i masz na kilka lat spokój.

Mathmap (niezalogowany) 29.09.2014 12:17 #1687

Próbuję zamontować " Mathmap" i przez preferencję i z ,exe i do "bin" itd.......i nic...
Gimp 2.8.10 , może jakieś sugestie ?

ste-fan  17.09.2014 20:21 #1686

DLACZEGO ten chwalony i tak ceniony program tak WOLNO chodzi ?
wolno się uruchamia / wolno wczytuje pliki / np zmiana narzędzia działa po dwukrotnym kliknięciem na inne
chętnie bym się przesiadł z starego photoshopa na gimpa lecz jak go odpalam czuje sie jak 25lat temu jak czekałem na wczytanie gry na C-64 II tylko głowicy nie muszę ustawiać, a przecież sprzęt jest współczesny i7/12GB RAM/SSD itp

Robiii (niezalogowany) 03.09.2014 00:10 #1685

@2.8.14
Wszytko :) i wiele innego :) I ja także dzięki :) AAAAA masz jeszcze taki problem z Gimpem i z gg najnowszym , że jak jest włączone gg i gimp konfliktują z sobą w windows 7 dało się to obejść a na windows 8 nie

2.8.14 (niezalogowany) 02.09.2014 18:17 #1684

@Robiii (niezalogowany):
Dzięki.
Powróciłem do 2.8.10
Oczywiście pakiet ScriptFu mam od zawsze.
Jeśli nie próbowałeś - przetestuj sobie =gimp-pspi= albo =GAP= albo =Gmic= itp.
Nie wiem czy wszystko będzie tu http://www.gimp.org/ ( plug-in registry) .
Kończąc temat , proponuję ciekawostkę na http://weavesilk.com/ jeśli zaskoczysz to można sobie „ pomalować”
z nudów. Hej.

MistycznaAnaa (niezalogowany) 02.09.2014 18:08 #1683

@Robiii (niezalogowany): bug jak napisałam wcześniej https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=735501

MistycznaAnaa (niezalogowany) 02.09.2014 18:07 #1682

@2.8.14 (niezalogowany): to bug … https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=735501 anonimie.

Robiii (niezalogowany) 02.09.2014 00:11 #1681

@2.8.14
Witam dzięki :) Możesz wypróbować gimpa z tej stronki :) http://www.partha.com/ apodam ci jeszcze strone do script fu http://osworld.pl/gimp-2-8-kolekcja-skryptow-script-fu/ tam pisze sposób instalacji Pozdrawiam :)

2.8.14 (niezalogowany) 31.08.2014 21:23 #1680

@Robiii (niezalogowany):
Ja wrócę na pewno , jeszcze trochę „ polatam ” skoro pobrałem.
...fajna ta wtyczka == path shape creator 6D ==( wpis trochę niżej...27.08...)
..dodatkowo polecam tą stronę ___ http://gimpscripts.com/ ___( pewnie znana )

Robiii (niezalogowany) 31.08.2014 19:37 #1679

@2.8.14
U mnie to samo myślałem , że tylko ja tak mam. Ale widać nie tylko ja i mnie też ten pomysł sie nie podoba:( I zastanawiam się nad powrotem do poprzedniej wersji . Pozdrawiam :)

2.8.14 (niezalogowany) 31.08.2014 07:22 #1678

w nowym 2.8.14 tak jakby zaznaczenia " ciężko " chodziły (prostokątne,eliptyczne...).przynajmniej u mnie ,
W preferencjach , katalogach , wtyczki itd. - zniknęły ikonki -kosza itd,są jakieś krechy,według mnie to ZŁY pomysł.
To tak na dzień dobry

Docent REDAKCJA 28.08.2014 16:58 #1677

@arturpl: Niektóre przewrażliwione programy antywirusowe tak reagują na naszego asystenta pobierania, który może zawierać oferty sponsorowane (o charakterze reklamowym). Przyznam jednak że nikt poza ESETem chyba nie blokuje całej strony... Taka polityka. ESET blokuje nawet niektóre instalatory pochodzące od samych producentów oprogramowania (pobierane bezpośrednio).

Co do asystenta, pomijając fakt że proponowane tam oferty są opcjonalne i nie trzeba się na nie zgadzać, to samo korzystanie z niego z też jest zupełnie opcjonalne - zawsze można pobrać program poprzez przycisk "Linki bezpośrednie". Poza tym zalogowani użytkownicy zawsze pobierają programy bezpośrednio (asystent jest wyłączany po zalogowaniu). W Twoim przypadku więc ESET ostrzega Cię przed nieistniejącym problemem ;)

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.