Pobierz program Asystent pobierania włączony

GIMP to darmowa aplikacja, którą z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu.

Galeria programu

Podobnie jak Photoshop, również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi (pędzel, zaznaczenie, gumka, wypełnienie, różdżka, powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmazanie, ołówek, skalowanie, rozmazanie, lasso itp.) pozwalających wykonać elementarne, choć wcale nie tak proste obliczeniowo operacje na grafice.

Działanie i możliwości

Nad GIMP-em pracuje wielu programistów, powstają dla niego ciekawe wtyczki i wciąż rozwijane są nowe narzędzia. Dzięki temu jego możliwości są naprawdę imponujące.

Narzędzia do malowania reprezentują tu pędzel, ołówek, aerograf, stempel i kilka innych, jednak największy potencjał kryje w sobie pędzel. Dzięki możliwości korzystania z własnych typów pędzla można z GIMP-a zrobić naprawdę potężne narzędzie, a tworzonych przez użytkowników i zawodowych projektantów pędzli można znaleźć całkiem spora kolekcję na dedykowanych portalach. Wysoką jakość rysunków zapewnia subpikselowe próbkowanie i wysokiej jakości antyaliasing dostępne dla wszystkich narzędzi do malowania.

Praca w GIMP-ie odbywa się na warstwach i kanałach, co pozwala na niedestruktywną edycję zdjęć i wygodne projektowanie grafiki. Na uwagę zasługuje bogactwo narzędzi zaznaczenia, na przykład zaznaczenie odręczne, zaznaczenie z miękką krawędzią i możliwość wykorzystania krzywych Beziera do wybierania obszaru zaznaczenia. Własne zaznaczenie można również „namalować” narzędziem Quickmask. Kształty można modyfikować poprzez skalowanie, obracanie, obracanie i pochylanie.

Na uwagę zasługują również możliwości GIMP-a w dziedzinie animacji. Pakiet GAP (Gimp Animation Package) zawiera narzędzie do poruszania się po klatkach, narzędzie umożliwiające rysowanie postaci na wielu klatkach jednocześnie (Onion Skinning) i Bluebox — narzędzie do podmieniania jednolitego koloru tła na przestrzeni całego filmu. Klatki animacji umieszczane są na osobnych warstwach, a film można wyeksportować w wielu formatach, na przykład jako animowany GIF, lub plik AVI.

GIMP w pełni obsługuje kanał alfa obrazu, a lista obsługiwanych przez niego formatów plików jest naprawdę długa. Znajdziemy na niej najpopularniejsze, jak JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, GIF, różne formaty ikon, jest w stanie również lepiej lub gorzej otwierać pliki zapisane w Photoshopie (PSD), oraz importować i eksportować ścieżki w formacie SVG.

Prawdziwą siłą tego programu jest praktycznie nieograniczona możliwość rozszerzania za pomocą dodatków i skryptów w językach Python, Perl i Scala. Obecnie dostępnych jest kilkaset wtyczek dla GIMP-a, przy czym w kolekcji znajdziemy zarówno narzędzia do rysowania strzałek, jak i do usuwania szumu ze zdjęć z wykorzystaniem falek. Szczególnie popularną wtyczką jest Resynthesizer, który syntezuje teksturę na podstawie otaczającego zaznaczenie obrazu, co jest szczególnie przydatne przy retuszu zdjęć (usuwanie elementów ze zdjęcia) i generowaniu tekstur, które da się kafelkować. W poszukiwaniu dodatków warto udać się na stronę GIMP Plugin Registry.

Specyficzne zarządzanie pamięcią przez GIMP-a sprawia, że liczba i rozmiar otwartych plików ograniczona jest jedynie rozmiarem dysku. Podobnie ma się sprawa z historią operacji.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

dobra obsługa tabletów, grupowanie warstw, bardzo bogata paleta narzędzi, wygodny interfejs, konfiguracja, społeczność
Lepiej i szybciej pracuje pod linuksem, wolna praca niektórych wtyczek, brak obsługi CMYK
ocena użytkownika

GIMP to przede wszystkim program do obróbki fotografii z zaawansowaną obsługą pędzli. Nie można tego programu porównywać do programów z innych kategorii (n.p. malarskich jak Artweaver, czy komercyjnych dla profesjonalistów jak Photoshop). W swojej kategorii jest to narzędzie które oferuje wyjątkowo wiele.

Kwestie nieprzyjazności interfejsu można już śmiało włożyć między bajki odkąd pojawił się tryb jedno okienkowy. Obecnie interfejs gimpa jest prosty w obsłudze i dopasowany do tabletów. Trzeba zauważyć że program jest mocno rozbudowany przez co interfejs traci na czytelności. To co odróżnia interfejs gimpa od innych programów to brak górnego paska ikon, aczkolwiek rekompensuje go pełna konfiguracja skrótów klawiaturowych co dla zaawansowanego amatora (do których moim zdaniem program został skierowany) przyśpiesza pracę. "Przyjazność" interfejsu często zależy od przyzwyczajeń. Jestem tak przyzwyczajony i oswojony z interfejsem Gimpa że interfejs innych programów (również komercyjnych) wydaje mi się nieczytelny.

Jak już wspomniałem GIMP to program dla zaawansowanych amatorów. Początkujący profesjonaliści zapewne wybiorą Photoshopa, ale zaawansowani profesjonaliści którzy dawno pozbyli się wszelkich uprzedzeń korzystać będą ze wszystkiego co dostępne bo każdy program posiada kilka narzędzi które go odróżniają od innych. Wspomniana w artykule wtyczka Resythesize może czasami przynieść lepsze efekty niż podobne rozwiązania innych producentów.

Osoby zainteresowane możliwościami GIMPa odsyłam do olbrzymiej bazy tutoriali, które można z łatwością znaleźć w sieci.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tylko podstawową korektą zdjęć (czerwone oczy, kontrast, usunięcie pryszcza, kadrowanie) to z pewnością bardziej przypasuje mu któryś z medżerów zdjeć (Picasa, XnViewMP, Raw Therapee). Jeśli strzelamy do kaczki rakietą balistyczną to nie narzekajmy że jej obsługa jest bardziej skomplikowana niż dubeltówki :)

Osobiście używam GIMPa gdy zależy mi na precyzji przy korekcie, wycięcia obiektu z tła albo osiągnięcia jakiegoś efektu przy pomocy narzędzi w nim zawartych. Moje prace graficzne tworzone przy współpracy z gimpem są czasem przeznaczone do druku jak i do publikacji w sieci. Niestety program nie wspiera CMYK'a ani innych opcji drukarskich do druku offsetowego.

08.12.2013 15:26 | Recenzja do wersji 2.8.10
Jest za darmo, ma możliwości dodawania nietypowch skrytpów i filtrów
Brakuje tego drobnego "czegoś"
ocena użytkownika

GIMP to w moim odczuciu jeden z najmniej intuicyjnych programów(a znam od 98r) i trudno to jakoś jednoznacznie zdafiniować - dlaczego?
Wedle niektórych jedyny który zastąpi Photoshopa za darmo(skrypty, filtry itd.) ale do podstawych zadań bardziej przekonuje spora baza darmowych alternatyw z rodowodem Windows niż Linuxowy killer-app.

Artweaver Free, Paint .NET z płatnych zawsze bardziej przypadał do gustu CorelPHOTO-PAINT(wersja 9 dostępna za darmo na Linuxa!) niż Photoshop lub co gorsza GIMP
Darmowych odpowiedników wiekowego gimpa z mniejszą tradycją jest sporo, podobnie jak np. Notepad++ mimo młodego wieku mimo że nie przyczyniły się do stworzenia bibliotek graficznych GTK i mają mniejsze zasługi kładą na łopatki wieloletnie Vimy Emacsy Gimpy itp. linuksowe..nie powiem co.

Świetnie że zdecydowali się na kolejne zmiany ułożenia okienek, menu w oknie pliku, pasek z kartami i integracja w jednym oknie...no ładnie ładnie ale jak ktoś bawi się w grafike i zaczyna - nie polecam, wolałbym wydać kilka stówek na podstawowe wersje programów Corela(dawniej np. Paint Shop Pro był świetną alternatywą dziś jest Corelowski) niż próbować ogarnąć "lewoskrętność" GIMPA natomiast amatorom laikom którzy dopiero co zaczynają - co potwierdzone w praktyce szybciej i sprawniej zaczyna się np. w PaintBrush niż w "potędze" świata GNU

01.12.2013 14:49 | Recenzja do wersji 2.8.10

Komentarze

  #1736 13.03.2015 09:27

Kolejny raz dolaczane jest niechciany program (teraz Opera) mimo wylaczenia, zainstalowal sie zamiast Gimpa "do-search" (jakis nastepca delta-search. AWDcleaner na szczescie go usunal.

  #1735 11.03.2015 04:13

chcialam pobrac plik, niby sie pobral ale jak klikam w plik instalacyjny wyskakuje: Błąd 5: odmowa dostepu. Poodznaczalam juz co moglam w chromie, rozne zabezpieczenia zaawansowane ktore by mogly blokowac. Ale nadal to samo. Siedze juz nad tym cala noc i mam dosyc. Moze ktos mial to samo? Wyglada na jakis blad systemowy.

DonM$   8 #1734 04.03.2015 17:35

Nie polecam, brak PODSTAWOWYCH funkcji, mega toporność.

  #1733 26.02.2015 23:42

@Anonim (niezalogowany): wiem o tym coś koleżanka mnie kiedyś na mówiła na ściganie gifa wiec ja ściognełm bo muwiła że to bez wirusów a tu 10 reklam i się nie da zamknąć ale jakoś mama zrobiła i się udało wykasował ten gif i mam z głowy ! :) powiec to mamie może coś pomoże :)

DanKar REDAKCJA  12 #1732 25.02.2015 16:19

@Aang (niezalogowany): Zachęcam do skorzystania z linków bezpośrednich (ulokowanych powyżej gwiazdek z oceną), które umożliwiają bezpośrednie pobranie programu z pominięciem naszego asystenta pobierania. Mechanizm ten zawierać może różnego typu oferty reklamowe i przez to pomimo, że nie ma wśród nich wirusów, trojanów itp. oprogramowanie zabezpieczające często błędnie interpretuje go jako źródło potencjalnego zagrożenia.

@Angelapol0123 (niezalogowany): Plik jest czysty. Przypuszczam, że do pobrania programu wykorzystałaś nasz asystent pobierania, który został zinterpretowany przez Twoje oprogramowanie zabezpieczające jako potencjalny szkodnik (dlaczego tak się stało wytłumaczyłem powyżej).

Pozdrawiam.

  #1731 21.02.2015 20:06

Nie pobierajcie tego!!!! Odradzam! Mi się pobrał jakiś przeklęty wirus!! Xd! Nie pobierajcie! Xd.

  #1730 20.02.2015 23:16

spoko, chce program rozpakować a program anty wirusowy mi go blokuje bo jest niebezpieczny dla komputera, a zrobiłam tak 2x i tak samo zareagował...

DanKar REDAKCJA  12 #1729 18.02.2015 20:52

@cotojestdouja (niezalogowany): Zapewne chodzi Ci o nasz asystent pobierania, przy użyciu którego pobrałeś program z naszej bazy. Mechanizm ten może oferować różnego typu oferty sponsorowane, zachęcające do instalacji na komputerze dodatkowych komponentów. Domyślam się, że przez nieuwagę nie odznaczyłeś/odrzuciłeś odpowiednich opcji co spowodowało instalację w systemie dodatkowych składników.

  #1728 18.02.2015 19:45

co to za gówno na tej stronie macie. razem z programem instaluje sie jakieś badziewie

caramel12   1 #1727 16.02.2015 13:57

Witam, pobrałam program (mam konto tutaj na dobrychprogramach) więc mam wyłączony asystent , ale po pobraniu chrome blokuje plik i piszę że może coś tam wpływać na chrome, co mam zrobić? w pobranych piszę "odzyskaj złośliwy plik" ale usunęłam go z listy

  #1726 13.02.2015 20:24

hej Ludzie mam pytanie od jakiegośczasu mam problem z wyeksportowaniem obrazu w jpeg.
wyskakuje błąd Zapisywanie się nie powiodło:
Wtyczka Obraz JPEG nie może zapisać obrazu

Mieliście coś takiego wiecie co z tym zrobic?

  #1725 13.02.2015 00:07

_proponuje aby DanKar zanim wcisnie komukolwiek,ze pliki sa czyste sam je pobral,a potem pomeczyl sie z usunieciem omiga plus.

  #1724 04.02.2015 21:08

@Aczuuu (niezalogowany):
Jezeli pobrales z tej strony.. i na twoje nieszczescie korzystales z kliensta instalacji "dobreprorgamy" to niestety on zainstalowal caly ten syf.. najlepiej pobierac ze strony producentow.. a wczasie instalacji UWAZNIE czytac kazda plansze..i odnzaczac wszystko co ten moze "proponowac" a co nie jest programem, tkroy chcesz zainstalowac!

DanKar REDAKCJA  12 #1723 04.02.2015 00:31

@TakiCzłowiek (niezalogowany): Plik jest czysty - po więcej szczegółów odsyłam do moich wcześniejszych wypowiedzi na karcie tego programu.

  #1722 03.02.2015 21:27

Mój antywirus wykrył trojana.

  #1721 27.01.2015 10:13

@Anonim (niezalogowany): pobieranie z tej strony skutkuje właśnie instalowaniem omigi.Najlepiej pobierać programy bezpośrednio ze strony producentów. A na usunięcie omigi tylko i wyłącznie przez pobranie adwcleaner (uważnie czytać czy nie proponują zainstalowania czegoś dodatkowego,a nie klikać bezmyślnie dalej)i usunięcie za pomocą tego programu.Mimo, iż miałam opory do kolejnego pobierania programu to jednak okazało się to jedynym sposobem.Polecam.

DanKar REDAKCJA  12 #1720 27.01.2015 02:14

@Aczuuu (niezalogowany), Anonim (niezalogowany): Zachęcam do skorzystania z AdwCleanera: http://www.dobreprogramy.pl/AdwCleaner,Program,Windows,38865.html

Na przyszłość, jeśli chcielibyście pobierać programy z naszej bazy z pominięciem asystenta pobierania, który może oferować różnego typu komponenty reklamowe to zachęcam do skorzystania z linków bezpośrednich (powyżej gwiazdek z oceną) lub rejestracji bezpłatnego konta użytkownika w portalu. Po zalogowaniu wspomniany mechanizm jest domyśle wyłączony.

Pozdrawiam.

  #1719 26.01.2015 01:04

Faktycznie po pobraniu tego programu mam problem z pozbyciem się tej omigi plus w mozilli firefox, po usunieciu ona dalej wskakuje jako wyszukiwarka co tu zrobić jak się pozbyć tej omigi?

  #1718 25.01.2015 18:52

NIE ŚCIĄGAĆ, cała masa wirusów! Kurde, poradzić sobie nie mogę totalnie. Naściągało mi jakiegoś g... i teraz tylko reklamy dookoła i automatyczne przekierowania, Już mnie krew zalewa!!! Więcej nic nie ściągam z tej strony. Szok O.o

  #1717 23.01.2015 15:53

Program okropnie koszmarnie ambitny i tak samo nieintuicyjny

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.