Pobierz program Asystent pobierania włączony

GIMP to darmowa aplikacja, którą z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu.

Galeria programu

Podobnie jak Photoshop, również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi (pędzel, zaznaczenie, gumka, wypełnienie, różdżka, powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmazanie, ołówek, skalowanie, rozmazanie, lasso itp.) pozwalających wykonać elementarne, choć wcale nie tak proste obliczeniowo operacje na grafice.

Działanie i możliwości

Nad GIMP-em pracuje wielu programistów, powstają dla niego ciekawe wtyczki i wciąż rozwijane są nowe narzędzia. Dzięki temu jego możliwości są naprawdę imponujące.

Narzędzia do malowania reprezentują tu pędzel, ołówek, aerograf, stempel i kilka innych, jednak największy potencjał kryje w sobie pędzel. Dzięki możliwości korzystania z własnych typów pędzla można z GIMP-a zrobić naprawdę potężne narzędzie, a tworzonych przez użytkowników i zawodowych projektantów pędzli można znaleźć całkiem spora kolekcję na dedykowanych portalach. Wysoką jakość rysunków zapewnia subpikselowe próbkowanie i wysokiej jakości antyaliasing dostępne dla wszystkich narzędzi do malowania.

Praca w GIMP-ie odbywa się na warstwach i kanałach, co pozwala na niedestruktywną edycję zdjęć i wygodne projektowanie grafiki. Na uwagę zasługuje bogactwo narzędzi zaznaczenia, na przykład zaznaczenie odręczne, zaznaczenie z miękką krawędzią i możliwość wykorzystania krzywych Beziera do wybierania obszaru zaznaczenia. Własne zaznaczenie można również „namalować” narzędziem Quickmask. Kształty można modyfikować poprzez skalowanie, obracanie, obracanie i pochylanie.

Na uwagę zasługują również możliwości GIMP-a w dziedzinie animacji. Pakiet GAP (Gimp Animation Package) zawiera narzędzie do poruszania się po klatkach, narzędzie umożliwiające rysowanie postaci na wielu klatkach jednocześnie (Onion Skinning) i Bluebox — narzędzie do podmieniania jednolitego koloru tła na przestrzeni całego filmu. Klatki animacji umieszczane są na osobnych warstwach, a film można wyeksportować w wielu formatach, na przykład jako animowany GIF, lub plik AVI.

GIMP w pełni obsługuje kanał alfa obrazu, a lista obsługiwanych przez niego formatów plików jest naprawdę długa. Znajdziemy na niej najpopularniejsze, jak JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, GIF, różne formaty ikon, jest w stanie również lepiej lub gorzej otwierać pliki zapisane w Photoshopie (PSD), oraz importować i eksportować ścieżki w formacie SVG.

Prawdziwą siłą tego programu jest praktycznie nieograniczona możliwość rozszerzania za pomocą dodatków i skryptów w językach Python, Perl i Scala. Obecnie dostępnych jest kilkaset wtyczek dla GIMP-a, przy czym w kolekcji znajdziemy zarówno narzędzia do rysowania strzałek, jak i do usuwania szumu ze zdjęć z wykorzystaniem falek. Szczególnie popularną wtyczką jest Resynthesizer, który syntezuje teksturę na podstawie otaczającego zaznaczenie obrazu, co jest szczególnie przydatne przy retuszu zdjęć (usuwanie elementów ze zdjęcia) i generowaniu tekstur, które da się kafelkować. W poszukiwaniu dodatków warto udać się na stronę GIMP Plugin Registry.

Specyficzne zarządzanie pamięcią przez GIMP-a sprawia, że liczba i rozmiar otwartych plików ograniczona jest jedynie rozmiarem dysku. Podobnie ma się sprawa z historią operacji.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Nowy GEGL – 71 nowych operacji graficznych dla nadchodzącego GIMP-a

50
OPROGRAMOWANIE 12.06.2015 | Anna Rymsza (Xyrcon)

System przetwarzania grafiki GEGL, który jest podstawą GIMP-a, został zaktualizowany pierwszy raz od trzech lat. Na nową wersję 0.3.0 czekaliśmy długo, ale było warto. Silnik przynosi nowe operacje graficzne, optymalizacje i obsługę mipmap, czyli zoptymalizowanych, mniejszych grafik, które można będzie wykorzystać przy renderowaniu podglądu większych obrazów. Po zakończeniu testów w GIMP-ie 2.9 nowości z GEGL-a trafią do GIMP-a 2.10. Spośród nowych operacji GEGL-a większość stanowią nowe implementacje znanych już filtrów GIMP-a, jak mieszanie kanałów, filtr górnoprzepustowy, skalowanie,…

Recenzje użytkowników

duże możliwości, darmowy, dość wydajny, multiflatformowy
skomplikowany interface
ocena użytkownika

Gimp to jedno z najlepszych (najlepsze) narzędzie do edycji fotografii. Jest multiplatformowy i ma olbrzymie możliwości, które niestety zwykle nie są wykorzystywane przez użytkowników przez nieprzemyślany i skomplikowany interface programu.

26.07.2015 23:13 | Recenzja do wersji 2.8.14.1
dobra obsługa tabletów, grupowanie warstw, bardzo bogata paleta narzędzi, wygodny interfejs, konfiguracja, społeczność
Lepiej i szybciej pracuje pod linuksem, wolna praca niektórych wtyczek, brak obsługi CMYK
ocena użytkownika

GIMP to przede wszystkim program do obróbki fotografii z zaawansowaną obsługą pędzli. Nie można tego programu porównywać do programów z innych kategorii (n.p. malarskich jak Artweaver, czy komercyjnych dla profesjonalistów jak Photoshop). W swojej kategorii jest to narzędzie które oferuje wyjątkowo wiele.

Kwestie nieprzyjazności interfejsu można już śmiało włożyć między bajki odkąd pojawił się tryb jedno okienkowy. Obecnie interfejs gimpa jest prosty w obsłudze i dopasowany do tabletów. Trzeba zauważyć że program jest mocno rozbudowany przez co interfejs traci na czytelności. To co odróżnia interfejs gimpa od innych programów to brak górnego paska ikon, aczkolwiek rekompensuje go pełna konfiguracja skrótów klawiaturowych co dla zaawansowanego amatora (do których moim zdaniem program został skierowany) przyśpiesza pracę. "Przyjazność" interfejsu często zależy od przyzwyczajeń. Jestem tak przyzwyczajony i oswojony z interfejsem Gimpa że interfejs innych programów (również komercyjnych) wydaje mi się nieczytelny.

Jak już wspomniałem GIMP to program dla zaawansowanych amatorów. Początkujący profesjonaliści zapewne wybiorą Photoshopa, ale zaawansowani profesjonaliści którzy dawno pozbyli się wszelkich uprzedzeń korzystać będą ze wszystkiego co dostępne bo każdy program posiada kilka narzędzi które go odróżniają od innych. Wspomniana w artykule wtyczka Resythesize może czasami przynieść lepsze efekty niż podobne rozwiązania innych producentów.

Osoby zainteresowane możliwościami GIMPa odsyłam do olbrzymiej bazy tutoriali, które można z łatwością znaleźć w sieci.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tylko podstawową korektą zdjęć (czerwone oczy, kontrast, usunięcie pryszcza, kadrowanie) to z pewnością bardziej przypasuje mu któryś z medżerów zdjeć (Picasa, XnViewMP, Raw Therapee). Jeśli strzelamy do kaczki rakietą balistyczną to nie narzekajmy że jej obsługa jest bardziej skomplikowana niż dubeltówki :)

Osobiście używam GIMPa gdy zależy mi na precyzji przy korekcie, wycięcia obiektu z tła albo osiągnięcia jakiegoś efektu przy pomocy narzędzi w nim zawartych. Moje prace graficzne tworzone przy współpracy z gimpem są czasem przeznaczone do druku jak i do publikacji w sieci. Niestety program nie wspiera CMYK'a ani innych opcji drukarskich do druku offsetowego.

08.12.2013 15:26 | Recenzja do wersji 2.8.10

Komentarze

Apostoł   6 #1747 14.08.2015 12:08

Firefox bardzo ciekawie zareagował na próbę pobrania :D
"Zgłoszone niechciane oprogramowanie!

Strona dpcdn-s02.pl została zgłoszona jako zawierająca niechciane oprogramowanie i została zablokowana zgodnie z ustawieniami bezpieczeństwa.

Witryny zawierające niechciane oprogramowanie próbują nakłonić do instalacji programów mogących wprowadzać w błąd i wpływać na system operacyjny w nieoczekiwany sposób."

TheWikaPL   3 #1746 30.07.2015 10:21

Ten program jest super bardzo dobry do obróbki zdjęć bardzo podobny do photoshopa i nie jest płatny obecnie polecam

  #1745 14.06.2015 18:54

@Angelapol0123 (niezalogowany): serio???

  #1744 10.06.2015 19:37

Mam wersje portable. Mogę mieć gimpa wszędzie i nigdzie.

WodzuASZ   1 #1743 03.06.2015 19:28

@Anonim (niezalogowany): Mam. Pobrałem ze strony producenta: http://www.gimp.org/downloads/

  #1742 18.05.2015 20:06

@WodzuASZ: hej a mam pytanie masz tego gimpa bo nwm czy go pobierac ;(

  #1741 18.05.2015 20:05

@DanKar: czyli ten program jest dobry bo niewiem y go pobierac ?

WodzuASZ   1 #1740 17.05.2015 15:05

@DanKar: linków bezpośrednich nie widzę. Poszukam na własną rękę na stronach producentów. Około 16 marca br. wg Chrome był wstrzykiwany szkodliwy kod przez osoby trzecie. Dziś Chrome blokuje plik pobierany od was. Dziś sprawdzałem potencjalnie niebezpieczny host. Virus Total podał rezultat 7/ 56, że jest infekcja/zagrożenie. Strona diagnostyczna Google sprawdzała Was 16 maja i było OK. Dzisiaj przez Chrome nie da rady zainstalować GIMP-a.

  #1739 15.05.2015 15:29

@Anonim (niezalogowany): To prawda:)

  #1738 10.05.2015 19:14

nie umiecie czytać czy co? żeby nie było wirusów wystarczy wcisnąć "nie zgadzam się" kiedy program oferuje usługi do-search, najpierw przeczytajcie potem klikajcie a na samym końcu dopiero narzekajcie ugh

  #1737 02.05.2015 10:04

@DanKar Gdy próbowałem pobrać przez bezpośredni mój wykupiony antywirus wykrył że na następnej stronie na której były te linki,
wykrył wirusy np.trojan,itp.

  #1736 13.03.2015 09:27

Kolejny raz dolaczane jest niechciany program (teraz Opera) mimo wylaczenia, zainstalowal sie zamiast Gimpa "do-search" (jakis nastepca delta-search. AWDcleaner na szczescie go usunal.

  #1735 11.03.2015 04:13

chcialam pobrac plik, niby sie pobral ale jak klikam w plik instalacyjny wyskakuje: Błąd 5: odmowa dostepu. Poodznaczalam juz co moglam w chromie, rozne zabezpieczenia zaawansowane ktore by mogly blokowac. Ale nadal to samo. Siedze juz nad tym cala noc i mam dosyc. Moze ktos mial to samo? Wyglada na jakis blad systemowy.

DonM$   8 #1734 04.03.2015 17:35

Nie polecam, brak PODSTAWOWYCH funkcji, mega toporność.

  #1733 26.02.2015 23:42

@Anonim (niezalogowany): wiem o tym coś koleżanka mnie kiedyś na mówiła na ściganie gifa wiec ja ściognełm bo muwiła że to bez wirusów a tu 10 reklam i się nie da zamknąć ale jakoś mama zrobiła i się udało wykasował ten gif i mam z głowy ! :) powiec to mamie może coś pomoże :)

DanKar REDAKCJA  12 #1732 25.02.2015 16:19

@Aang (niezalogowany): Zachęcam do skorzystania z linków bezpośrednich (ulokowanych powyżej gwiazdek z oceną), które umożliwiają bezpośrednie pobranie programu z pominięciem naszego asystenta pobierania. Mechanizm ten zawierać może różnego typu oferty reklamowe i przez to pomimo, że nie ma wśród nich wirusów, trojanów itp. oprogramowanie zabezpieczające często błędnie interpretuje go jako źródło potencjalnego zagrożenia.

@Angelapol0123 (niezalogowany): Plik jest czysty. Przypuszczam, że do pobrania programu wykorzystałaś nasz asystent pobierania, który został zinterpretowany przez Twoje oprogramowanie zabezpieczające jako potencjalny szkodnik (dlaczego tak się stało wytłumaczyłem powyżej).

Pozdrawiam.

  #1731 21.02.2015 20:06

Nie pobierajcie tego!!!! Odradzam! Mi się pobrał jakiś przeklęty wirus!! Xd! Nie pobierajcie! Xd.

  #1730 20.02.2015 23:16

spoko, chce program rozpakować a program anty wirusowy mi go blokuje bo jest niebezpieczny dla komputera, a zrobiłam tak 2x i tak samo zareagował...

DanKar REDAKCJA  12 #1729 18.02.2015 20:52

@cotojestdouja (niezalogowany): Zapewne chodzi Ci o nasz asystent pobierania, przy użyciu którego pobrałeś program z naszej bazy. Mechanizm ten może oferować różnego typu oferty sponsorowane, zachęcające do instalacji na komputerze dodatkowych komponentów. Domyślam się, że przez nieuwagę nie odznaczyłeś/odrzuciłeś odpowiednich opcji co spowodowało instalację w systemie dodatkowych składników.

  #1728 18.02.2015 19:45

co to za gówno na tej stronie macie. razem z programem instaluje sie jakieś badziewie

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.