Irlandzkie władze debatują nad walką z piratami

Irlandzkie władze debatują nad walką z piratami

16.11.2010 16:59

Irlandzki sąd uznał odłączanie notorycznych piratów od Sieci za nielegalne. Rząd zastanawia się jednak nad zmianami w prawie.

W maju informowaliśmy o irlandzkiej inicjatywie wytwórni fonograficznych, które skłaniały operatorów do wysyłania 3 ostrzeżeń piratom. Karą dla najbardziej zagorzałych piratów miało być odcinanie od Sieci. Na takie rozwiązanie zgodził się między innymi operator Eircom, natomiast pod żądaniami irlandzkich wytwórni nie ugiął się inny dostawca Internetu w Irlandii - UPC. Sprawa trafiła do sądu. Jak informuje serwis TorrentFreak, dubliński sąd wydał wyrok, według którego odcinanie od Sieci internautów jest niezgodne z prawem. Oznacza to, że przynajmniej na razie cała inicjatywa spełznie na niczym. Chyba, że zmianie ulegnie prawo.

Trwa właśnie debata nad uregulowaniem prawnym walki z piratami. Władze muszą nie tylko wziąć pod uwagą roszczenia wytwórni fonograficznych, ale także swobody obywatelskie i prawa obowiązujące w Unii Europejskiej. Problem natomiast stale narasta. Zdaniem senatora Davida Norrisa rocznie prawa autorskie narusza w Irlandii 675 tys. młodych ludzi. Obecnie za odcinaniem piratów od Sieci opowiada się 60% operatorów internetowych. Rząd chciałby, aby wszyscy operatorzy uzgodnili wspólne stanowisko. Debata na ten temat zapewne będzie się toczyć jeszcze przez następne tygodnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)