Jak poznać PIN do routerów D-Linka? Wystarczy sprawdzić ich adres MAC

Jak poznać PIN do routerów D‑Linka? Wystarczy sprawdzić ich adres MAC

03.11.2014 12:46

W oprogramowaniu popularnych, niedrogich routerów regularnieznajduje się luki, pozwalające napastnikom przejąć kontrolę nad tymkluczowym dla bezpieczeństwa domowej sieci sprzętem. Zazwyczaj toefekt nieuwagi programistów, niedokładnego przetestowania firmwareurządzeń, które produkowane są na granicy opłacalności. Czasem jednakczytając o niektórych błędach, możemy się tylko drapać po głowie izastanawiać – kto wymyśla tak genialne rozwiązania? Takąwłaśnie innowacyjną lukę odkrył znany haker Craig Heffner podczasanalizy oprogramowania D-Linka 810L – popularnego, nowoczesnegoroutera 802.11ac, sprzedawanego u nas za ok. 200 zł.

Ponownie problem dotyczy mechanizmu WiFi Protected Setup (WPS),wykorzystywanego powszechnie do łączenia routerów z urządzeniamimobilnymi i będącego nierzadko jedynym sposobem podłączenia się donieskonfigurowanego urządzenia dla osób, które nie mają portuEthernetu w komputerze (jak to jest w wielu ultrabookach), albo wogóle nie mają komputera, tylko tablet czy smartfon. OśmiocyfrowyPIN, używany do łączenia się z routerem z WPS, dość szybko jednakrozpracowano– okazało się, że liczba kombinacji jest daleko mniejsza, niżmogłoby się wydawać, wynosi zaledwie ok. 11 tys. Kolejne aktualizacjefirmware wprowadziły więc do routerów zabezpieczenie w postaciograniczenia liczby prób podania kodu.

Obraz

W niektórych modelach routerów nie trzeba jednak bawić się wtysiące prób z WPS. Craig, który szukał metody na wstrzyknięcieswojego kodu w firmware D-Linka 810L, trafił na ciekawyfragment kodu w usłudze ncc, wykorzystywanej jako backend m.in.dla serwerów HTTP i UPnP. Było tam m.in. wywołanie dla kodu PINmechanizmu WPS.

Kod ten zwykle jest umieszczany fabrycznie w pamięci NVRAM, jednakprocedura nie pytała pamięci NVRAM, zamiast tego sprawdzała adres MACroutera, który przechodził następnie sekwencję (odwracalną) operacjiarytmetycznych – przesunięć, mnożeń i sum poprzecznych –by wygenerować PIN.

Sprawa staje się więc prosta – każdy, kto pozna adres MACroutera, jest w stanie wyliczyć PIN. Gotowe narzędzie do tego jużjest, Craig opublikował na GitHubie skryptw Pythonie, który zwraca nam właściwe PIN-y dla routerów D-Linka.Podatne na ten atak są modele DIR-810L, DIR-826L, DIR-632, DHP-1320,DIR-835, DIR-615 w wersjach B2, C1, E1 i E3, DIR-657, DIR-827,DIR-857, DIR-451, DIR-655 w wersjach A3, A4, B1, DIR-825 w wersjachA1, B1, DIR-651, DIR-855, DIR-628, DGL-4500, DIR-601 w wersjach A1,B1, DIR-836L, DIR-808L, DIR-636L, DAP-1350 oraz DAP-1555.

Jeśli posiadacie któryś z tych routerów, działający pod kontroląoryginalnego oprogramowania D-Linka, polecamy jak najszybciejwyłączyć obsługę WPS i zmienić dotychczas używane hasło.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)