Jak stare jest przewijanie inercyjne na ekranie dotykowym?

Jak stare jest przewijanie inercyjne na ekranie dotykowym?

13.08.2012 17:26

Przewijanie inercyjne, czyli możliwość szybkiego przeciągnięcia palcem po ekranie, aby „rzucić” treść w odpowiednią stronę, stało się popularne stosunkowo niedawno. W toczącej się od wielu miesięcy batalii Samsunga i Apple'a odgrywa ono ważną rolę. Steve Jobs powiedział nawet kiedyś reprezentantom Samsunga, żeby nie kradli pomysłu na charakterystyczne „odbicie”, kiedy dojedziemy do końca ekranu. Do tych efektów przy projektowaniu interfejsu systemu iOS przywiązywano ogromną wagę i dzięki ich płynności interfejs wydaje się działać tak płynnie, ale wszystko wskazuje na to, że wcale nie powstały w firmie Apple.

Podczas ostatniego procesu w sprawie Apple vs. Samsung patenty obejmujące przewijanie i efekt elastycznego odbicia były jedną z mocniejszych broni firmy z Cupertino. Samsung miał możliwość uzyskania licencji na te efekty w 2010 roku, już po ich zadomowieniu się na Androidzie, ale skończyło się w sądzie. Apple broni się patentem na efekt „odbicia” i nie ustępuje.

Przy okazji wiele osób zaczęło poszukiwać w Internecie i własnej pamięci różnych innych interfejsów z podobnymi efektami. Okazuje się, że pomysł na inercyjne przewijanie z efektownym zakończeniem jest całkiem stary. Jednym z popularniejszych przykładów jest konsolowa aplikacja RemorseView z 1997 roku.

Nie jest to dokładnie to samo, co możemy zobaczyć na iOS, ale blisko. Przy okazji udało się znaleźć prawdopodobnie pierwszy zaprezentowany przykład przewijania inercyjnego na ekranie dotykowym w historii:

Na powyższej prezentacji z 1992 roku James Gosling, znany szerzej jako twórca języka Java, przedstawia interfejs PDA o nazwie Star7, nad którym pracował Sun pod koniec ubiegłego stulecia. Prezentacja pochodzi z 1992 roku i poza tym, że w nieprzyjemny sposób kojarzy się z Microsoft Bob, jest dowodem na to, że nie wszystkie fajerwerki zostały wymyślone przez Apple'a. Patenty to jednak zupełnie co innego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)