Komisja Europejska chce większej przejrzystości w sprawie Internetu

Komisja Europejska chce większej przejrzystości w sprawie Internetu

21.04.2011 13:30

Komisarz Neelie Kroes przedstawiła Komisji Europejskiej raport na temat neutralności Internetu. Ma on zapewnić większą swobodę internautom w korzystaniu z Sieci.

Zdaniem zwolenników neutralności Internetu, operatorzy i dostawcy nie powinni w żaden sposób ingerować w treści zamieszczane w Sieci - np. utrudniając do niej swoim klientom dostęp. Dyskusja nad regulacjami toczy się między innymi w USA, a od ponad roku także w Europie. Problem jest poważny, bowiem zdarzają się przypadki nierównego traktowania internautów w Unii Europejskiej. Według analiz BEREC część z dostawców nakłada limity prędkości na osoby korzystające z sieci P2P - między innymi w Polsce, Francji czy Anglii. Inni (Niemcy, Holandia, Rumunia) blokują lub żądają dodatkowych opłat za korzystanie z usługi VoIP.

Komisja chce wprowadzić większą przejrzystość w prawie dotyczącym Internetu. Do 25 maja państwa członkowskie powinny wprowadzić nowe przepisy telekomunikacyjne, które dadzą internautom większe prawa w korzystaniu z Sieci. Na ich mocy dostawcy nie będą mogli oszukiwać klientów na temat prędkości połączeń, nie będą mogli też blokować dostępu do serwisów czy innych usług. Operatorzy będą musieli również bardziej szczegółowo informować klientów na temat proponowanych usług. Część z postanowień raportu przypomina opisywany przez nas niedawno projekt Ministerstwa Infrastruktury.

Raport Kroes spotkał się z krytyką ze strony organizacji pozarządowych. Szczegółowe rozwiązania dotyczące neutralności Internetu mają bowiem być przedstawione później, podobnie jak kolejne badania BEREC na temat dyskryminacji internautów w Europie. Jak czytamy na stronach organizacji La Quadrature du Net, raport nie oferuje konkretnych postanowień, a jedynie zakłada, że dzięki konkurencyjności i istniejącym już prawom konsumenckim, problem z ograniczaniem swobód internautów zostanie rozwiązany.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)