Komputer jako ofiara przemocy?

Komputer jako ofiara przemocy?

Marcin Paterek
01.08.2013 14:21

Dobrze ci radzę, odwieś się, bo inaczej… Ile razy zdarzyło wam się kląć jak szewc albo wręcz wyć z rozpaczy, gdy komputer zawiesił się w najmniej spodziewanym momencie? Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 2074 Amerykanów nie pozostawiają złudzeń — 36 proc. użytkowników po zetknięciu się z problemem komputerowym stosowało różne formy przemocy (werbalnej i fizycznej) wobec winnych złości maszyn.

Obraz

Co najczęściej jest przyczyną agresji? Blisko połowa osób obwinia szkodliwe oprogramowanie, co dziesiąty wskazuje na zainstalowane programy, natomiast 8 proc. podejrzewa, że problem wynika ze zbyt małej ilości pamięci urządzenia. Co ciekawe, tylko 12 proc. ankietowanych twierdzi, że to oni spowodowali problem. Czy oznacza to, że wirusy i inne szkodniki są już tak rozpowszechnione, iż udało im się zainfekować co drugi komputer? Niekoniecznie. Roddy McLean z firmy Crucial, która zleciła przeprowadzenie badań, zauważa, że wiele osób bez zastanowienia podaje wirusy jako prawdopodobną przyczynę spowolnienia komputera.

Nie jest też tak, że tylko używany przez nas sprzęt jest w tej sytuacji ofiarą. Wiele osób przyznało, że problemy z komputerem w jakiś sposób wpłynęły na ich zachowanie. Aż 65 proc. ankietowanych czuło z tego powodu frustrację, 10 proc. złość lub bezradność, a 4 proc. — krzywdę. Traktujemy komputery jako pomocnych partnerów i staliśmy się od nich tak zależni, że gdy zawodzą nas w najgorszym możliwym momencie, czujemy się znacznie bardziej zranieni — komentuje McLean.

Z badań również wynika, że młode osoby (poniżej 34 roku życia) cechuje zauważalnie większa porywczość w sytuacji stresowej. W porównaniu z grupą ludzi powyżej 35 lat, ci pierwsi znacznie częściej przeklinają swój komputer, krzyczą na niego czy nawet uderzają pięścią. Ponadto młodym ankietowanym trzykrotnie częściej zdarzało się płakać z rozpaczy po napotkaniu problemu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)