Korea Południowa zamierza do 2020 roku uwolnić się od oprogramowania Microsoftu

Korea Południowa zamierza do 2020 roku uwolnić się od oprogramowania Microsoftu

Korea Południowa zamierza do 2020 roku uwolnić się od oprogramowania Microsoftu
30.06.2014 12:16, aktualizacja: 30.06.2014 14:30

Korea Południowa od dawna jest znana jako prawdziwa twierdzaInternet Explorera – z przeglądarki Microsoftu korzysta tam ponad75% internautów. Odsetek użytkowników systemów operacyjnych zRedmond jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 98% (z czego dwie trzeciekorzysta z Windows 7). Ten nietypowy stan rzeczy jest efektemregulacji prawnych, w wyniku których koreańscy obywatele zostalizmuszeni do korzystania w handlu elektronicznym z wtyczek ActiveXnapisanych jeszcze w zeszłym stuleciu i działających tylko w IE.Wszystko to ma się zmienić do 2020 roku – rząd w Seulu podjąłdecyzję o pożegnaniu się z Microsoftem i przejściu na otwarterozwiązania.

Serwis etnews.com informujeo debacie, jaka miała miejsce 25 czerwca w koreańskim ministerstwienauki i informatyki, poświęconej planom ożywienia inicjatyw OpenSource w tym kraju. W jej trakcie Lee Hyeok-jae, szef krajowejagencji promocji przemysłu teleinformatycznego NIPA przedstawiłstan realizacji planu przygotowanego w kwietniu zeszłego roku przezekspertów ze świata nauki i biznesu IT, którego celem byłostworzenie wolnego, niezależnego systemu operacyjnego, wraz ztowarzyszącym mu ekosystemem oprogramowania.

Obraz

Bezprecedensowa w Korei współpraca między sektorem publicznym iprywatnym jest wynikiem zaniepokojenia decydentów sytuacją związanąze wsparciem dla systemów operacyjnych Microsoftu. Z porzuconegoprzez Redmond Windows XP korzysta w tym kraju ok. 25% użytkowników,pozostali zaś pracują przede wszystkim na Windows 7 – dla któregowsparcie zakończy się w 2020 roku. Idąc w śladyChin, koreański rząd chce, by następcą „siódemki” zostałotwarty, krajowy system operacyjny, bazujący na Linuksie.

Zanim do tego dojdzie, proces transformacji microsoftowejmonokultury w otwarty ekosystem oprogramowania przejść musi kilkaetapów. Do 2017 roku koreański Internet ma zostać doprowadzony dostanu zgodności ze standardami HTML5, tak by można było z niegokorzystać za pomocą wszystkich nowoczesnych przeglądarek isystemów. Stosowanie ActiveX na witrynach należących doadministracji państwowej ma zostać zakazane. Dokumenty udostępnianeprzez instytucje publiczne mają być dostępne w różnychformatach, takich jak PDF i HWP (format bardzo popularnego w Koreipakietu biurowego Hancom Office – przyp. red.).

W 2018 roku rząd ma przeprowadzić audyt pierwszych wdrożeńrozwiązań Open Source w administracji, by ustalić, czy pozwoliłyone na ograniczenie wydatków. Jeśli się to potwierdzi, prace w tejdziedzinie zostaną poszerzone na rozwiązania, które miałybyznaleźć zastosowanie w środowiskach akademickich oraz uużytkowników domowych.

Opensource'owa społeczność Korei Południowej jest bardzozadowolona z tej inicjatywy, jednak wskazuje na poważny brakrządowego planu: brak standaryzacji formatu dokumentów. ZdaniemSonga Sang-hyo, przewodniczącego Open Source Software Association zSeulu, standaryzacja taka jest pilniejszą sprawą niż wdrażanieróżnorodnych narzędzi. Wykorzystywanie różnych formatówdokumentów, takich jak HWP i PDF, szkodzi ożywieniuprogramistycznych inicjatyw związanych z otwartym oprogramowaniem.

Microsoft nie skomentował tych rewelacji. Uzyskały one za topotwierdzenie ze strony Wspólnot Europejskich. Na stronach serwisueuropa.eu opublikowanoinformacje o staraniach rządu Korei Południowej na rzecz umocnieniaopensource'owych społeczności i ich projektów, szczególnie wdziedzinie chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Seul miał uznaćdziałania te za kluczowe dla postępu technicznego i wychowaniautalentowanych programistów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)