r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

LibreOffice 5.2.4

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program Asystent pobierania włączony zabezpiecz pobieranie

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Poznaj LibreOffice Writer – jak włączyć numerację stron?

27
OPROGRAMOWANIE 16.01.2017 | Przemysław Kreft

Niniejszy wpis jest częścią serii Poznaj LibreOffice, dzięki której nauczycie się wykorzystywać pełnię możliwości najlepszego spośród darmowych i wolnych pakietów biurowych. Podstawowy składnik pakietu LibreOffice to edytor tekstu Writer. Jest to wysoce funkcjonalny program, dzięki któremu bez trudu stworzymy rozbudowane dokumenty. Writer to świetna alternatywa dla Worda – wystarczy poświęcić chwilę na przyzwyczajenie się do jego obsługi. Jedną z częściej wykonywanych czynności podczas pracy z plikami tekstowymi jest włączenie automatycznej numeracji stron. Na początku musimy wstawić do…

Najlepsze dodatki do LibreOffice, nie tylko dla studenta (2016)

54
OPROGRAMOWANIE 21.09.2016 | Anna Rymsza (Xyrcon)

OpenOffice i LibreOffice królują wśród bezpłatnych pakietów biurowych. Choć są często krytykowane, liczby nie kłamią – to najczęściej pobierane pakiety biurowe w naszej bazie programów. Ponieważ zbliża się rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego, przygotowałam zestawienie dodatków do tych pakietów. Myślałam głównie o studentach kierunków technicznych, ale znajdzie się tu też coś dla uczniów i zwykłych użytkowników. Przegląd przygotowałam korzystając z LibreOfficea, ale dodatki są uniwersalne i większość z nich będzie działać także z Apache OpenOffice. Jak instalować rozszerzenia? Przede…

Recenzje użytkowników

Ładnie wygląda, dość szybki w prostych pracach, super do prac biurowych
Wersja 5.0.3 i niższe 5 - na wielu komputerach nie da się używać makr, zbyt często wydawane aktualizacje wersji stabilnych z kolejnymi bugami.
ocena użytkownika

Ogólnie nie da się włączyć makr na wielu komputerach przez zmianę poziomu zabezpieczeń. W sporadycznych przypadkach zmniejszenie poziomu zabezpieczeń udaje się. Nie działa debugowanie - podgląd zmiennych. Znacznie lepiej w tym zakresie działa OpenOffice - w zasadzie bez większych zarzutów. Nie wiem czy w wersji 5.0.4 to zostało naprawione - może ktoś to sprawdzał. Potwierdzam, iż w poprzednich wersjach linii 5 występuje problem częstego zawieszania się programu po którym należy odzyskiwać dokument.

17.12.2015 20:18 | Recenzja do wersji 5.0.4
Bardzo lubiłem wersje poprzednie
Bardzo, bardzo wolny. Brak prostych funkcji z poprzednich wersji
ocena użytkownika

Zdecydowany krok w tył, a może kilka. Mnie interesuje praktycznie tylko Draw. Wymiarowanie, określanie kąta to całkowita porażka. Brak okienek do zmiany parametrów przy pomocy myszy. Wróciłem do wersji 4.4.5 i wszystko jest na swoim miejscu.

09.10.2015 10:05 | Recenzja do wersji 5.0.2
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
PitBoss   9 #1033 30.12.2016 23:30

Można zgłupieć czy ten w/w jest dobry/lepszy/gorszy np od ApacheOO hmm ? Przydałyby się jakieś zestawienia, ranking może... porównania z działaniem ?

Autor edytował komentarz w dniu: 30.12.2016 23:31
  #1032 07.12.2016 12:13

Do "dobrychprogramów": Zaktualizuje ktoś w końcu galerię LO na tej stronie???

krexon   5 #1031 02.12.2016 22:41

Nowości w nadchodzącej wersji 5.3: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/5.3

  #1030 15.11.2016 17:46

Korzystam z tego programu rok i sprawuje się bez zastrzeżeń .Zastanawiam się czy przed pobraniem nowszej wersji starszą nie lepiej odinstalować i dopiero zainstalować nowszą na jej miejsce ? Ściąganie aktualizacji na program już zainstalowany nie w każdym przypadku danego programu mnie przekonuje ,że tak trzeba robić . Aktualizacja nie jest automatyczna ,więc trzeba ja zainicjować samemu ze strony pobierania programu.

  #1029 10.11.2016 16:05

Automatyczne pobieranie aktualizacji nie jest obecnie możliwe.

Dlaczego?

paweeloss   9 #1028 06.11.2016 12:06

@mrugal76: Otóż to, jest to problematyczne, przy zapisywaniu w formacie docx. Dzięki, sprawdzę format.

mrugal76   5 #1027 05.11.2016 23:57

@paweeloss: Najmniej problemów będziesz miał jak wybierzesz doc. Przy docx jest więcej problemów według mnie.

  #1026 04.11.2016 17:52

Wie ktos jak tym programem sortowac po ilości obojetnie jakich znaków, od najmniejszej ilości do największęj, myslałem ze znam ten pakiet a taka prosta sprawa i poległem.

PIENA   2 #1025 04.11.2016 13:40

@Anonim (niezalogowany): Tyle razy już to było wałkowane. Skorzystaj z szarego przycisku "Wszystkie wersje", a nie z "Pobierz program".

paweeloss   9 #1024 04.11.2016 11:45

A z jakim formatem zapisywać dokument, który później będzie otwierany, w Microsoft Word? Bo do tej pory, miałem z tym problemy.

  #1023 03.11.2016 23:20

@Anonim (niezalogowany): Nawet Eset ostrzega przed Dobrymi Programami.

  #1022 27.10.2016 19:31

Nie polecam pobierać niczego z tej strony. Ja ściągnąłem program generujący reklamy- NIE POLECAM

  #1021 23.10.2016 19:06

tylko jeden dzień pracy na LO, ten najtrudniejszy bo pierwszy i już jestem bardziej zadowolony od openofice na którym bylem latami a nie był mi w stanie ostatnio zapisać zmian w tabelce i poszedł do kosza.. oby tak dalej.

KowalskiPingwin   4 #1020 22.10.2016 16:15

@pstrowsky: Wesja Fresh czyli świeża (do x.x.3) jest przeznaczona dla testerów, a Sill czyli dojrzała (od x.x.4) jest dla tych którzy zależy na stabilności.

Oczywiście wzięte stąd: https://pl.wikipedia.org/wiki/LibreOffice#Cykl_wydawniczy_i_spos.C3.B3b_numeracj...

Autor edytował komentarz w dniu: 22.10.2016 16:20
KowalskiPingwin   4 #1019 22.10.2016 15:58

Czy tylko ja mam taki problem w LibreOffice Impress że w poglądzie slajdów mam zasłonięty tekst czarnym paskiem tak jak na obrazku?
https://zapodaj.net/9a46910b15527.png.html
Dodam że problem u mnie występuje w LibreOffice 5.2.1, aktualizacja do wersji 5.2.2 nie rozwiązało mi problemu.

Autor edytował komentarz w dniu: 22.10.2016 16:22
pstrowsky   8 #1018 21.10.2016 12:49

@Dżimi Humua Kua (niezalogowany): A po co tyle wersji? Wiesz może czym się różnią. Osobiście nie przepadam za zbyt częstymi aktualizacjami niewiele wnoszącymi do funkcjonalności programu. Poza tym ten program to niemiłosierny zamulacz, mam wrażenie że z każdą aktualizacją jest coraz gorzej.

Autor edytował komentarz w dniu: 21.10.2016 12:53
  #1017 21.10.2016 10:33

@pstrowsky: Są dwie wersje: still i fresh. Po prostu wybrałeś wersję still. Wersję fresh znajdziesz pod adresem http://www.libreoffice.org/download/libreoffice-fresh/ .

pstrowsky   8 #1016 21.10.2016 08:44

Ktoś może mi wyjaśnić jak to możliwe, że u Was na stronie jest dostępna wersja 5.2.2 gdy tymczasem ze strony projektu mogę ściągnąć najnowszą stabilną wersję LibreOffice 5.1.5 for Windows x86_64 (Vista or newer required) - O co chodzi? Co to za różnica w numerkach?

  #1015 20.10.2016 12:46

@Wolak (niezalogowany): Zgłoś to polskiej ekipie https://wiki.documentfoundation.org/Language_Teams lub sam działaj na https://translations.documentfoundation.org/ . Tutaj nikt z tym nic nie zrobi. Jutro zaczyna się bug hunting na ircu więc może w końcu doczekasz się poprawki.

  #1014 20.10.2016 09:40

Od wersji 4.4 LO operację "wstaw przypis dolny bezpośrednio" nazwano "wstaw stopkę"! Jest już wersja 5.2.3RC, poprawi to ktoś q w końcu???!!!

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.