Pobierz program Asystent pobierania włączony

LibreOffice powstał jako alternatywny pakiet na bazie OpenOffice, do którego prawa posiada firma Oracle. Rozwijany jest przez organizację The Document Foundation stworzoną przez członków społeczności OpenOffice. Projekt jest wspierany przez takie firmy i organizacje jak Canonical, Fundacja Wolnego Oprogramowania, Google, Novell czy Red Hat.

Galeria programu

W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress. Edytor tekstu, Writer, umożliwia wyświetlanie wielu stron podczas edycji oraz udoskonalone tworzenie notatek.

Pakiet oferuje wsparcie dla formatu OpenDocument (ODF), jak również .oxt oraz mdb w wydaniu dla Windows. Może otwierać dokumenty MS Office 2007 i Office 2008 for Mac OS X (.docx, .xlsx, .pptx, etc.). Wprowadzono też częściową obsługę VBA na tej platformie. Dzięki wykorzystaniu interfejsu API ułatwień dostępu jaki oferuje Mac OS X, jest bardziej przyjazny osobom słabo widzącym. Sporo nowości znajdziemy także w programach Draw oraz Impress.

Writer - rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań, trudno jednoznacznie określić, "kto" jest lepszy - potentat ze stajni Microsoft - Word, czy też Writer. Ten darmowy edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie, do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencje seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy, a także całe frazy. Podczas pisania edytor "podpowiada" nam dalszy ciąg frazy lub wyrazu (po przyzwyczajeniu się do tej opcji może ona wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu). Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda. Bardzo dobrze funkcjonujące w tej wersji filtry i znakomita wymiana danych z MS Office. Najnowsza wersja wspiera również: AportisDoc (Palm), Pocket Word oraz Pocket Excel w celu ułatwienia tworzenia dokumentów dla PDA.

Calc - znakomity arkusz kalkulacyjny, cechuje go przede wszystkim intuicyjna, bardzo wygodna obsługa, formuły mogą być tworzone poprzez słowa w języku polskim. Automatyczna konwersja na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych kursów pobranych z Internetu. Wyjątkowa swoboda w formatowaniu komórek, możliwość graficznej prezentacji struktury formuł. Można również tworzyć własne funkcje. Bardzo bogate możliwości tworzenia wykresów. W stosunku do poprzednich wersji znacznie udoskonalone filtry eksportu i importu - wymiana danych z Excelem przebiega bezproblemowo.

Base - to moduł do tworzenia baz danych, pozwala na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL.

Draw - bardzo wygodny program graficzny, który w sposób znaczący podnosi wartość całego pakietu. Dzięki niemu można stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Oczywiście Draw znakomicie współpracuje z innymi aplikacjami OO. Draw jest aplikacją, która oferuje użytkownikowi niebanalne możliwości. Bogate możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, przeźroczystością, foto realistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, formularze obiektów 3D. Konwersja rastrów na wektory i odwrotnie, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach, krzywe Beziera. Obsługa OpenGL. To jednak tylko niektóre z bardzo bogatych możliwości tej silnej aplikacji.

Impress - to narzędzie do tworzenia prezentacji. Bardzo duże możliwości i wyjątkowa łatwość uzyskania efektu. Wiele łatwych w obsłudze narzędzi, możliwość tworzenia prezentacji 3D. Grafika rastrowa i wektorowa, wygodna współpraca z "Draw" dają duże możliwości ekspresji. Dużą zaletą jest możliwość tworzenia plików wykonywalnych (nie ma konieczności posiadania LibreOffice na komputerze, na którym prezentacja ma zostać uruchomiona). Impress zawiera oczywiście filtry pozwalające na import i eksport z i do MS PowerPointa. Najnowsza wersja umożliwia zapisywanie prezentacji w formacie Macromedia Flash.
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

LibreOffice 4.3 to ulepszone komentarze, modele 3D i lepsze wsparcie dla innych formatów

49
OPROGRAMOWANIE 30.07.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Fundacja The Document Foundation pochwaliła się właśnie wydaniem LibreOffice 4.3 – kolejnej wersji darmowego, otwartego pakietu biurowego tworzonego na licencji LGPLv3. Jest to już ósme główne wydanie, które zawiera szereg poprawek, optymalizacji działania, a także zmian mających na celu zwiększenie interoperacyjności z innym oprogramowaniem tego typu. Pakiet ten rozwija się bardzo szybko, jest również coraz częściej wybierany zamiast komercyjnego Microsoft Office. Jedną z ważniejszych zmian jest zwiększenie limitu znaków przypadających na jeden akapit tekstu we Writerze. Poprzednio…

Recenzje użytkowników

Cena, a w zasadzie jej brak; możliwość zastosowania w biznesie; wygodne używanie szablonów; brak wstążki
Problemy z plikami doc; w trakcie korzystania z pakietu nie działają przyciski multimed. i funkcyjne, słabe wsparcie społecznościowe, brak wstążki
ocena użytkownika

Prawie zawsze, gdy w internecie pojawia się temat związany z zakupem przez jakąś firmę czy jednostkę administracyjną pakietów biurowych Microsoft Office można przeczytać opinię, że za darmo można korzystać choćby z LO, niektórzy twierdzą nawet, że pakiet ten jest lepszy od MO 2007 czy 2010.

Sama praca w LO należy do całkiem wygodnych, brak wstążki, co dla niektórych jest zaletą, nie przeszkadza za bardzo. Można mieć pewne zastrzeżenia co do rozmieszczenia poszczególnych opcji, ale jest to raczej kwestia przyzwyczajenia z korzystania z programów Microsoftu, czy też koncepcji samych twórców LO, choć nie da się ukryć, że niektóre funkcję są umieszczone bardziej logicznie w MO.

Libre ma ciekawą koncepcję motywów, używa się ich bardzo wygodnie, wcześniej nie korzystałem w zasadzie z tej funkcji w MO, ale tu naprawdę to działa. Także jeśli ktoś często stosuje numeracje i wypunktowanie tekstu powinien docenić łatwość korzystania z tych funkcji w LO.

Jeśli chodzi o Writera (odpowiednik Worda) sprawuje się on praktycznie tak samo dobrze, jak konkurencja, przeważającą większość rzeczy zrobimy w nim bezproblemowo. Osobiście brakuje mi tylko funkcji formularzy, ale jeśli ktoś nie używa tego, to nawet nie zauważy jej braku.

Odpowiednikiem Excela (arkusza kalkulacyjnego) w LO jest Calc, działa on całkiem dobrze, można stosować długie formuły, makra itp. Dla podstawowego zastosowania nadaje się znakomicie.
Mogą się jednak pojawić problemy, gdy korzystamy z dodatkowego oprogramowania, które np. generuje nam do dalszej edycji raporty w postaci arkuszy kalkulacyjnych.

Z innych programów zawartych w pakietach biurowych nie korzystam, więc wypowiadać się nie będę. Przez krótki czas bawiłem się z możliwością stosowania bazy danych i odniosłem wrażenie, że w MO korzysta się z tego wygodniej, nie zagłębiałem się jednak w tą kwestię, więc oceniać nie będę. Wiem też, że są kłopoty w przypadku przygotowania prezentacji w LO i próbie jej odtworzenia w MO, w drugą stronę jest podobnie.

Skoro jest dość dobrze, to dlaczego tak mało osób/instytucji korzysta z LO?

Pierwsza sprawa to format. LO teoretycznie obsługuje zarówno doc, jak i docx, jednakże przy otwieraniu złożonych dokumentów w którym stosuje się zaawansowane formatowanie nie jest już tak różowo. Jeżeli w firmie dokumenty krążą głównie pomiędzy komputerami firmowym wszystko jest w porządku, także z wydrukowaniem dokumentów zapisanych wcześniej w MO nie ma kłopotu, gdyż Microsoft udostępnia programy umożliwiające drukowanie takich dokumentów bez potrzeby posiadania MO.
Jeśli jednak w firmie czy w domu, wysyłasz dużo dokumentów, które później mają być edytowane przez osobę trzecią, to korzystając z LO narażasz się na spore kłopoty i problemy.

W Polsce słabo jest także ze wsparciem społeczności dla Libre, nie chodzi tu o to, że nikt nie pomaga, po prostu z uwagi na stosunkowo małą liczbę osób korzystających z tego pakietu, można nie uzyskać pomocy nawet w przypadku stosunkowo prostych problemów.

Kolejną sprawą są pewne małe błędy, albo też ograniczona funkcjonalność niektórych rozwiązań:
- podczas pracy z LO 3.4.2 nie działają przyciski multimedialne na klawiaturze oraz funkcyjne od laptopów;
- można się nieźle natrudzić jeśli ktoś chce coś zmienić w numeracji stron;
- w Calcu przy dłuższych formułach brakuje kolorów do ich podświetlania :P;
- słabiej rozbudowana pomoc w LO, należy ją także dodatkowo zainstalować;
- nie można używać grafiki w stopce i nagłówkach;
- część użytkowników skarży się, że tworzenie makr w LO jest mniej intuicyjne niż MO;
- krawędzie w tabelach są czasami gubione albo błędnie wyświetlane podczas edycji dokumentu, należy wtedy odświeżyć widok.

Podsumowując
Libre, zwłaszcza w domu może bez problemu zastąpić płatne oprogramowanie, należy tylko pamiętać o problemach z formatowaniem w .doc.
Jeśli chodzi o biznes, także można poradzić sobie pracując na LO, kłopot pojawia się gdy trzeba wysyłać dokumenty z możliwością edycji, albo gdy dostajemy dokumenty do dalszej edycji, a.
Także część oprogramowania biurowego korzysta z produktów MO, więc przed wdrożeniem LO w firmie należy się zastanowić czy problemy z formatem zapisu nie będą nam przeszkadzać w pracy.

Co bym zrobił gdyby MO był darmowy, albo LO kosztował tyle co MO, albo troszkę mniej?
W takim przypadku nie zastanawiałbym się i wybrał produkt Microsoftu z uwagi na to, że sprawia wrażenie nieco bardziej dopracowanego i nie da się ukryć, iż na razie format .doc jest nie do zastąpienia.

16.08.2011 10:34 | Recenzja do wersji 3.4.2

Komentarze

Crazygod  21.11.2014 10:12 #802

Dostępna jest już Beta 1 LO 4.4. Chętni mogą pobrać http://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases/win/x86/ i testować.

pokrowiec.com (niezalogowany) 14.11.2014 20:14 #801

Używam tego programu od Roku . Korzystam z Arkusza , Textowego i Prezentacji .
Jestem bardzo zadowolony . Na zestawie 4 rdzenie , całkiem płynnie chodzi . Niestety nie ma 64 bitów dla WINDOWSa . . Czekam z niecierpliwością na rozwój . JA POLECAM

Dźwi do hangaru (niezalogowany) 14.11.2014 19:44 #800

Aż ciśnie się na usta pytanie, co tym razem spieprzyli?

ardzi91  09.11.2014 18:07 #799

@Anonim (niezalogowany): Załatw sobie Office Online za jakieś 200 PLN na 4 lata i nigdy więcej nie uświadczysz takich dramatów.

PS: jak się płaci to i się wymaga, a tak to można tylko ...

specific  05.11.2014 10:42 #798

@Anonim (niezalogowany): Przyznam się, że jest to bardzo dziwne i niezrozumiałe. Ja kopiuję nawet strony internetowe i różne różności i nie ma problemu z zapisywaniem pliku tekstowego i jego formatowanie do ładnej postaci. Musisz mieć jakieś pozostałości innych programów, które lubią blokować albo przy odinstalowaniu innego programu może usunąć pewne elementy javy. Chodzi wtedy tak to opisałeś. Wystarczy formacić systemu operacyjnego (z wymuszeniem zmiany wielkości partycji, bo wtedy faktycznie formatuje) i instalacja wszystkiego od nowa. Mam teraz 4.3.3 i wszystko gra, łącznie z plikiem arkuszu (gdzie mam ok. 50 arkuszy i jest utworzony ładnych parę lat temu). Obróbka MSO jest dla mnie toporna, ponieważ polega na ciągłym wyszukiwaniu podstawowych funkcji, które tutaj działają jak należy. Chociażby wpisanie w komórce ctrl+E w LO wyśrodkuje mi zawartość do środka, a w MSO - nic (muszę szukać po tej uciążliwej wstążce, gdzie to może być). Czyżbyśmy zataczali koło wracając do obrazkowego przekazu treści wszelakich?

Anonim (niezalogowany) 03.11.2014 16:16 #797

ten program to MASAKRA, uzywałam kiedyś pakietu Microsofta-bezproblemowo, Open Office także, ale coś mi strzeliło do głowy i zachciało mi się nowości. PROGRAM NIE ZAPISUJE ŻADNYCH ZMIAN W DOKUMENTACH TEKSTOWYCH, ŻADNYCH.Nigdy nie mialam takich problemów w open office, nigdy, tutaj, eksportowałam na pdf i tam ze zmianami było zapisane, natomiast plik wyjściowy jak przy utworzeniu i skopiowaniu tekstu był dziewiczy, tak, pomimo wielokrotnego zapisywania, nawet zapisz jako i utworzeniu nowego, tak zostawał nie zmieniony, nawet nowy plik, kopia wyjściowego, pierwszej wersji, na której dopiero zaczęłąm pracę. DRAMAT!

Jactra (niezalogowany) 03.10.2014 15:41 #796

@Syb (niezalogowany): Link do polskiego forum https://forum.openoffice.org/pl/forum/

Syb (niezalogowany) 30.09.2014 20:19 #795

Mimo że Libre to dobry program to ostatnio przyniósł mi spoooro problemów. Niedawno postanowiłem się przesiąść na powyższą wersję i to był mój błąd (wcześniej posiadałem 3.4 lub 3.6. nie pamiętam). Po otwarciu dokumentu (writer) tworzonego w starszej wersji usunęły mi się wszystkie ilustracje - błąd jak dla mnie niezwykle niezrozumiały (może chodzi o to że w nowszej wersji wprowadzono automatyczną zmianę rozdzielczości ilustracji, ale nie jestem programistą więc to tylko takie domysły...). Później ze dwa razy z niewiadomych przyczyn program po prostu się zamykał i nie potrafił przywrócić niezapisanej części dokumentu - jak na razie się to uspokoiło (też nie wiem dlaczego)... Dzisiaj miarka się przebrała totalnie - gdy otworzyłem jednocześnie plik odt. edytowany prawdopodobnie w OpenOffice i mój własny odt. edytowany w Libre za kilka chwil usunęły się w tym drugim dokumencie wszystkie ilustracje (co najlepsze, ten pierwszy plik powstał najpierw w Libre a edytowany w innym programie nie stracił ani jednej rzeczy..choć potem nastąpiło "błąd odczytu" na obrazkach).
Miło by było jakby wypowiedziała się tutaj jakaś osoba znająca się na rzeczy, która poznała lub potrafi po prostu wyjaśnić pewne błędy LO 4.3.2 (zresztą nie tylko tej wersji), bo tak jak już ktoś tutaj wspomniał brakuje w sieci odpowiedniej pomocy.

Syb (niezalogowany) 30.09.2014 19:25 #794

Mimo że Libre to dobry program to ostatnio przyniósł mi spoooro problemów. Niedawno postanowiłem się przesiąść na powyższą wersję i to był mój błąd (wcześniej posiadałem 3.4 lub 3.6. nie pamiętam). Po otwarciu dokumentu (writer) tworzonego w starszej wersji usunęły mi się wszystkie ilustracje - błąd jak dla mnie niezwykle niezrozumiały (może chodzi o to że w nowszej wersji wprowadzono automatyczną zmianę rozdzielczości ilustracji, ale nie jestem programistą więc to tylko takie domysły...). Później ze dwa razy z niewiadomych przyczyn program po prostu się zamykał i nie potrafił przywrócić niezapisanej części dokumentu - jak na razie się to uspokoiło (też nie wiem dlaczego)... Dzisiaj miarka się przebrała totalnie - gdy otworzyłem jednocześnie plik odt. edytowany prawdopodobnie w OpenOffice i mój własny odt. edytowany w Libre za kilka chwil usunęły się w tym drugim dokumencie wszystkie ilustracje (co najlepsze, ten pierwszy plik powstał najpierw w Libre a edytowany w innym programie nie stracił ani jednej rzeczy ;] ).
Miło by było jakby wypowiedziała się tutaj jakaś osoba znająca się na rzeczy, która poznała lub potrafi po prostu wyjaśnić pewne błędy LO 4.3.2 (zresztą nie tylko tej wersji), bo tak jak już ktoś tutaj wspomniał brakuje w sieci odpowiedniej pomocy.

Anonim (niezalogowany) 30.09.2014 09:23 #793

@roofman: Również z moich doświadczeń wynika, że AOO duże lepiej sobie radzi z x-ami z MSO.

Anonim (niezalogowany) 26.09.2014 14:52 #792

@roofman: właśnie nie raz o tym czytałem. Musze sprawdzić AOO.

roofman  26.09.2014 07:39 #791

@Jactra (niezalogowany): AOO z moich obserwacji jest o wiele bardziej zgodny niż LO z dokumentami z x na końcu. Szkoda jedynie że je tylko otwiera a nie potrafi zapisywać w tym formacie. Może w następnej wersji... albo żeby chociaż jakiś plugin do tego był.

Jactra (niezalogowany) 25.09.2014 20:46 #790

@roofman: a .docx oraz .xlsx w sieci pojawia się co raz więcej.

Jactra (niezalogowany) 25.09.2014 20:44 #789

Nie wiem, jak jest w AOO, ale LO pliki .docx z formatowaniem, tabelami, wypunktowaniem w tabelach, a szczególnie wykresami rozwala i to porządnie.
Mam MSO, jak i LibreOffice (aktualnie 4.3.2) - nie widać poprawy obsługi plików .docx i i .xlsx.

roofman  25.09.2014 19:03 #788

Taka ciekawostka związana ze zgodnością LO z MSO. Mam dokument typu prosta tabelka zapisana w MSO2010 w docx.
AOO otwiera go ładnie... ale nie zapisuje już do docx.
LO otwiera sieczkę ale za to ma możliwość zapisu innych dokumentów do docx.
Czyli oba rozwiązania działają połowicznie w przypadku wymogu pracy na formatach docx/xlsx :D

Anonim (niezalogowany) 25.09.2014 16:34 #787

@Crazygod: dlatego dla mnie to żadna zmiana....

Niestety, ale na MSO lepiej mi się pracuje. Ponadto zmienili pasek, tzn. nie ma juz podziało na "części
, które można było przenosić (kiedyś było trzy belki paska, teraz są dwie). Na moim 17" niestety duże ikony się nie mieszczą, zas małe - jak to male, mało czytelne.

Nie musiała by być wstążka, ale porządny lifting interfejsu by się przydał moim skromnym zdaniem.

Crazygod  25.09.2014 15:18 #786

@Jactra (niezalogowany): w 100% zgadzam się z Tobą, ale raczej nie ma co na to liczyć.
Tych kilku "liźnięć" interfejsu typu motywy Firefoksa (od którejś wersji 4) i odświeżony styl ikon "Tango" (od wersji 4.3) nie liczę.

Jactra (niezalogowany) 24.09.2014 17:01 #785

Ale interfejs mogli by odnowić. Naprawdę wygląda, jak z lat 90-tych.

squzeezebox  16.09.2014 10:04 #784

@edagr (niezalogowany): ciekawe skąd wynikają twoje problemy :) u mnie LO pracuje bardzo dobrze jak i na windows 8.1 i na windows xp :) napisałem nawet prace maturalną w Libre Office... żadnych zawiech a dokumenty zapisują się bardzo dobrze :)

Ofan (niezalogowany) 11.09.2014 09:59 #783

@edagr (niezalogowany): Mam Win 8 i korzystam z OpenOffice 4.. Żadnych problemów. Podobnie jak OpenOffice 3.3, z którego korzystam pod Win7.
A do tego powiem szczerze (jako naprawdę zagorzały użytkownik MSO), że jeśli nie muszę robić nic skomplikowanego, to ostatnio nawet wolę korzystać z OO.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.