Pobierz program Asystent pobierania włączony

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

Uwaga!

  • Dla użytkowników wymagających najwyższej stabilności poleca się wersję 4.3.7, którą pobrać można z poziomu linków bezpośrednich (powyżej gwiazdek z oceną).
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

LibreOffice 5.1 przyniesie dwukrotnie szybsze uruchamianie i integrację z chmurą

213
OPROGRAMOWANIE 29.10.2015 | Adam Golański (eimi)

Rozpoczęły się prace nad LibreOffice 5.1, kolejnym wydaniem najpopularniejszego wolnego pakietu biurowego na świecie. Jak na wersję „po kropce”, przynosi niespodziewanie wiele nowości, za sprawą których związani z The Document Foundation programiści chcą sprawić, by ich pakiet oprogramowania był godnym konkurentem dla niewolnego Microsoft Office 2016. Wraz z wydaniem wersji 5.1 alpha, prace nad wydaniem weszły w ostatni etap – trafi ona do wszystkich entuzjastów na pierwszą sesję polowania na bugi, która rozpocznie się jutro, 30 października i potrwa do niedzieli, 1 listopada. Jeśli wszystko…

Włoskie Ministerstwo Obrony Narodowej przechodzi na LibreOffice i standard ODF

135
OPROGRAMOWANIE 16.09.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Ogromna popularność pakietu biurowego Microsoft Office mogłaby wskazywać, że użytkownicy, a przynajmniej urzędy są na niego skazane. Przykłady ze świata pokazują jednak, że tak nie jest. Włoskie Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się na zrezygnowanie z własnościowych rozwiązań i zastąpienie ich otwartym, darmowym pakietem LibreOffice. O sprawie poinformowała na swoich stronach organizacja LibreItalia zajmująca się m.in. promowaniem otwartego oprogramowania. Podpisała ona umowę z włoskim ministerstwem, na mocy której przejdzie ono na darmową alternatywę, a także przyjmie standard Open…

Recenzje użytkowników

Bardzo lubiłem wersje poprzednie
Bardzo, bardzo wolny. Brak prostych funkcji z poprzednich wersji
ocena użytkownika

Zdecydowany krok w tył, a może kilka. Mnie interesuje praktycznie tylko Draw. Wymiarowanie, określanie kąta to całkowita porażka. Brak okienek do zmiany parametrów przy pomocy myszy. Wróciłem do wersji 4.4.5 i wszystko jest na swoim miejscu.

09.10.2015 10:05 | Recenzja do wersji 5.0.2
darmowy, coraz lepiej radzi sobie ze zgodnością z plikami MS Office
od wersji 5 zawiesza się nawet przy prostych czynnościach w arkuszu z danymi, wolno się uruchamia
ocena użytkownika

Dla firm i użytkowników domowych do prostych czynności jest w sam raz. Niestety po dłuższym użytkowaniu wersji 5 moje odczucia i moich znajomych na nim pracujących są jednoznaczne - na Windowsie (każdym) LO zamula i to bardzo. Mi się dziś zawieszał na głupim filtrowaniu danych. Nie jest to dopracowana wersja, jednak wierzę że jeszcze jej autorzy nie powiedzieli ostatniego słowa i doczekamy się naprawdę realnej alternatywy dla MS Office.

20.09.2015 23:44 | Recenzja do wersji 5.0.1

Komentarze

  #915 14.11.2015 12:50

@joalra: od początku używałem ms office, mam jeszcze office 2007 ale skuszony darmowym LibreOffice chociaż z pewną obawą zainstalowałem ten pakiet i używam od 2 tygodni . Generalnie mi się podoba do moich prostych działań (tabele, wykresy) narazie bez zastrzeżeń , mógłby się trochę szybciej otwierać ale z tego co czytałem o nim ma tak być.
Raczej just nie wrócę do ms office, szkoda kasy.

joalra   2 #914 06.11.2015 19:44

@Crazygod: Chyba jesteś święty - święte słowa :) A ja tam lubię LO. I to od 13 lat

  #913 05.11.2015 08:49

Jeśli się komuś libre office nie podoba, możecie ściągnąć free office firmy softmaker. Jest dostępny na tym portalu. Polecam użycie linków bezpośrednich i ściągnięcie ze strony producenta. Trzeba wypełnić prosty formularz, przesyłają na maila klucz do programu. Kto powiedział że trzeba używać softu od M$?

Wu Dang   2 #912 03.11.2015 14:38

Trochę lipa. Tak, jak w wersji 5.0.2 nie można wyłączyć automatycznego uzupełniania wyrazów w wersji x64 (tylko tą wersję sprawdzałem). Następuje zamknięcie programu.

Nicolas Dominique   2 #911 03.11.2015 13:31

Czyli nowe wersje wciąż nic nie poprawiły w kwestii działania programu?

kkowalewski   4 #910 02.11.2015 20:01

@Phoe1986: wersje niestabilne mają tak, że mogą działać wolniej, bo nie są skończone jeszcze

piotras2009   2 #909 31.10.2015 21:48

It's a crap.

Phoe1986   1 #908 31.10.2015 13:49

Dziś przetestowałam najnowszą wersję (testuję co jakiś czas w nadziei, że w końcu pojawi się wartościowa wersja LO) i niestety laptop zaczął mi się wieszać. LO muli dużo gorzej niż poprzednie wersje. I czy wam też nie działa klonowanie formatowania i wypełnianie? O ile ustawiam wypełnianie poprzez akapit -> format -> obszar wszystko gra, ale z poziomu pasku narzędzi działać już nie chce :/ Klonowanie natomiast raz działa, a raz nijak działać nie chce. Nie mogę znaleźć patternu w czym rzecz, bo testowałam różne formaty dokumentu.

Crazygod   5 #907 27.10.2015 18:02

@cephei:
Zadałem kilka tygodni temu pytanie odnośnie formatów odf dla kolegów z Chin o poniższej treści:
2. Do you plan to add in the future support formats: odt, ods, odp?

W odpowiedzi otrzymałem:
This feature requires a lot of effort, need the company to decide whether to support it.
If we have plan, we will announce it.

Następnie napisałem, że z ich odpowiedzi wynika, że póki co trzeba będzie jeszcze poczekać, a w odpowiedzi otrzymałem pytanie następującej treści:
Does the odt/ods/odp be used widely?

Czyli, "Czy odt / ods / odp są powszechnie używane?

Na co odpowiedziałem, że coraz częściej.

Prędzej, czy później będą musieli wprowadzić obsługę odf, ale nie wymagajmy, aby zrobili to już. Wystarczy zobaczyć ile dla Microsoftu zajęło czasu dodanie obsługi odf dla MS Office o ile można to w ogóle nazwać obsługą.

cephei   9 #906 26.10.2015 21:50

@jankesd: Pakiet WPS ok, ale jeden gruby minus to taki, że nie otwiera dokumentów odt.

Crazygod   5 #905 23.10.2015 19:00

@80mentor: Spoko naprawdę rozumiem, natomiast bez zapytania drugiej strony dlaczego jest tak a nie inaczej staram się z góry nie osądzać i tyle. Ja na przykład wolałbym, aby LO działał jak należy - spolszczenie dla mnie to drugorzędna rzecz.

80mentor   13 #904 23.10.2015 18:56

@Crazygod: Chodzi o to że jest tyle programów tego typu. Że jakość tłumaczenia jest nieodzowną wartością. I to jest ważny zarzut. Nie tylko przeze mnie przedstawiony odnośnie tego pakietu na forum DB.

Crazygod   5 #903 23.10.2015 18:50

@80mentor: Każdy ma prawo do swojego zdania.

80mentor   13 #902 23.10.2015 18:42

@Crazygod: Kolego ja z natury jest bardzo daleki od tego żeby coś na pokaz krytykować. A Ty merytorycznie sam sobie wytłumaczyłeś skąd moja dezaprobata do LO ;)

Crazygod   5 #901 23.10.2015 18:35

@lostek815: Niestety na chwilę obecną muszę się z Tobą zgodzić. Póki co nawet u mnie LO wyczerpał kredyt zaufania, ale mam nadzieję, że w końcu jednak coś pozytywnego się stanie z tym pakietem, bo potencjał jest, tylko przydałoby się uporządkować to i owo.

Crazygod   5 #900 23.10.2015 18:31

@80mentor: I to się właśnie nazywa wdzięczność jednego Polaka za pracę drugiego Polaka z tłumaczeniem, bo zakładam, że ruscy raczej nie są zainteresowani pracą nad tłumaczeniem na polski. Zanim zaczniesz krytykować to się najpierw zastanów ile czasu to kogoś kosztowało i do tego za free. Nic nie jest idealne, ale przecież najłatwiej jest krytykować.

lostek815   4 #899 22.10.2015 23:01

Apache OpenOffice lepsze.

80mentor   13 #898 20.10.2015 19:10

Jakoś nigdy do tego pakietu nie miałem zaufania. Jak dla mnie za ciężki i przekombinowany. No i te tłumaczenie robione "na kolanie"

jankesd   2 #897 14.10.2015 20:31

Dobry wieczór wszystkim użytkownikom pakietu biurowego LOO. Chciałbym poinformować, Państwa ,że konkurencja nie śpi , a przede wszystkim obywatele Chin wydali swój pakiet biurowy spolszczony i ze słownikiem polskim WPS Office 10 free wersja 9.1.0.5200 jak mówią jest to podróbka Office 2003.Proszę zobaczcie jak oni poszli technologicznie ze swoim programem. Inna sprawa ,iż łamią patenty MS i innych.Pytanie co teraz zrobi LOO, czy nadal będzie się spieszył z wydawaniem nowej wersji bez napraw zgłaszanych błędów, chwaląc się co chwilę nowym numerkiem oraz, że są najlepszym darmowym pakietem biurowym bez konkurencyjnym.Pogrzebali już AOO na dobre, lecz jak wieści niosą przygotowują nową wersję 4.1.2, która jest na ukończeniu .Niemcy też nie śpią ze swoim programem darmowym SoftMaker Free Office i z nową wersją z spolszczonym interfejsem, który wkrótce będzie wydany.

jankesd   2 #896 12.10.2015 22:40

@Crazygod: Tak przyznaje się do błędu ponieważ nie używam już od dłuższego czasu LOO używam Office 2007 oraz AOO ,który zapisuje doc bez x i tak jestem zadowolony z AOO z ich podejściem do projektu LOO chwali się że od podstaw zbudował swój pakiet biurowy od wersji 5 zapominając skąd miał fachowców. Pozdrawiam.

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.