Pobierz program Asystent pobierania włączony

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

Uwaga!

  • Dla użytkowników wymagających najwyższej stabilności poleca się wersję 4.3.7, którą pobrać można z poziomu linków bezpośrednich (powyżej gwiazdek z oceną).
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

LibreOffice 5.0: arkusz kalkulacyjny darmowego pakietu biurowego gotowy do rywalizacji z Excelem

117
OPROGRAMOWANIE 05.08.2015 | Adam Golański (eimi)

Duża zmiana w numeracji pozwala oczekiwać dużych zmian – i tym razem nie ma powodu do niezadowolenia. Finalna kompilacja LibreOffice 5.0 właśnie zadebiutowała w Sieci. Wolny, otwarty i innowacyjny pakiet biurowy w swojej kolejnej dużej wersji przynosi przede wszystkim usprawniony arkusz kalkulacyjny, ulepszony interfejs użytkownika, wyższą kompatybilność z dokumentami OOXML (Microsoft Office) oraz wsparcie dla Windows 10. Twórcy wolnego pakietu biurowego chwalą się, że wersja 5.0 pod względem kodu źródłowego nie ma praktycznie nic wspólnego z tym, co odziedziczono po OpenOffice.org, gdy było…

Wayland staje się coraz lepszy, a LibreOffice już za chwilę będzie go obsługiwać

98
OPROGRAMOWANIE 22.07.2015 | Piotr Maciejko (Savpether)

Programiści rozwijający LibreOffice naprawili dość istotny błąd, który został zgłoszony trzy lata temu i dotyczył wsparcia dla protokołu Wayland. Innymi słowy, przyszłe wydanie otwartego pakietu biurowego, które jest planowane na początek następnego miesiąca, bez przeszkód powinno obsłużyć nowy serwer wyświetlania. Całość została opracowana przez Caolan McNamara przy okazji implementacji w LibreOffice wsparcia dla GTK3. Wayland jest protokołem, który łączy w sobie funkcję systemu i menedżera okien. Projekt został zapoczątkowany w 2008 roku przez byłego pracownika firmy Red Hat – Kristiana…

Recenzje użytkowników

Darmowy, obsługuje formaty *.doc i *.docx,
Wolno się uruchamia,
ocena użytkownika

LibreOffice jest znacznie wolniejszy OpenOffice, ale obsługuje formaty .docx. Jednak bardziej złożone pliki mogą się nie wyświetlać prawidłowo. Najpopularniejszy edytor w wielu dystrybucjach Linuksa. W Ubuntu jest on domyślnie zainstalowany.

W skład pakietu wchodzą wszystkie elementy, istniejące w MO.

12.08.2015 21:02 | Recenzja do wersji 5.0
Cena, a w zasadzie jej brak; możliwość zastosowania w biznesie; wygodne używanie szablonów; brak wstążki
Problemy z plikami doc; w trakcie korzystania z pakietu nie działają przyciski multimed. i funkcyjne, słabe wsparcie społecznościowe, brak wstążki
ocena użytkownika

Prawie zawsze, gdy w internecie pojawia się temat związany z zakupem przez jakąś firmę czy jednostkę administracyjną pakietów biurowych Microsoft Office można przeczytać opinię, że za darmo można korzystać choćby z LO, niektórzy twierdzą nawet, że pakiet ten jest lepszy od MO 2007 czy 2010.

Sama praca w LO należy do całkiem wygodnych, brak wstążki, co dla niektórych jest zaletą, nie przeszkadza za bardzo. Można mieć pewne zastrzeżenia co do rozmieszczenia poszczególnych opcji, ale jest to raczej kwestia przyzwyczajenia z korzystania z programów Microsoftu, czy też koncepcji samych twórców LO, choć nie da się ukryć, że niektóre funkcję są umieszczone bardziej logicznie w MO.

Libre ma ciekawą koncepcję motywów, używa się ich bardzo wygodnie, wcześniej nie korzystałem w zasadzie z tej funkcji w MO, ale tu naprawdę to działa. Także jeśli ktoś często stosuje numeracje i wypunktowanie tekstu powinien docenić łatwość korzystania z tych funkcji w LO.

Jeśli chodzi o Writera (odpowiednik Worda) sprawuje się on praktycznie tak samo dobrze, jak konkurencja, przeważającą większość rzeczy zrobimy w nim bezproblemowo. Osobiście brakuje mi tylko funkcji formularzy, ale jeśli ktoś nie używa tego, to nawet nie zauważy jej braku.

Odpowiednikiem Excela (arkusza kalkulacyjnego) w LO jest Calc, działa on całkiem dobrze, można stosować długie formuły, makra itp. Dla podstawowego zastosowania nadaje się znakomicie.
Mogą się jednak pojawić problemy, gdy korzystamy z dodatkowego oprogramowania, które np. generuje nam do dalszej edycji raporty w postaci arkuszy kalkulacyjnych.

Z innych programów zawartych w pakietach biurowych nie korzystam, więc wypowiadać się nie będę. Przez krótki czas bawiłem się z możliwością stosowania bazy danych i odniosłem wrażenie, że w MO korzysta się z tego wygodniej, nie zagłębiałem się jednak w tą kwestię, więc oceniać nie będę. Wiem też, że są kłopoty w przypadku przygotowania prezentacji w LO i próbie jej odtworzenia w MO, w drugą stronę jest podobnie.

Skoro jest dość dobrze, to dlaczego tak mało osób/instytucji korzysta z LO?

Pierwsza sprawa to format. LO teoretycznie obsługuje zarówno doc, jak i docx, jednakże przy otwieraniu złożonych dokumentów w którym stosuje się zaawansowane formatowanie nie jest już tak różowo. Jeżeli w firmie dokumenty krążą głównie pomiędzy komputerami firmowym wszystko jest w porządku, także z wydrukowaniem dokumentów zapisanych wcześniej w MO nie ma kłopotu, gdyż Microsoft udostępnia programy umożliwiające drukowanie takich dokumentów bez potrzeby posiadania MO.
Jeśli jednak w firmie czy w domu, wysyłasz dużo dokumentów, które później mają być edytowane przez osobę trzecią, to korzystając z LO narażasz się na spore kłopoty i problemy.

W Polsce słabo jest także ze wsparciem społeczności dla Libre, nie chodzi tu o to, że nikt nie pomaga, po prostu z uwagi na stosunkowo małą liczbę osób korzystających z tego pakietu, można nie uzyskać pomocy nawet w przypadku stosunkowo prostych problemów.

Kolejną sprawą są pewne małe błędy, albo też ograniczona funkcjonalność niektórych rozwiązań:
- podczas pracy z LO 3.4.2 nie działają przyciski multimedialne na klawiaturze oraz funkcyjne od laptopów;
- można się nieźle natrudzić jeśli ktoś chce coś zmienić w numeracji stron;
- w Calcu przy dłuższych formułach brakuje kolorów do ich podświetlania :P;
- słabiej rozbudowana pomoc w LO, należy ją także dodatkowo zainstalować;
- nie można używać grafiki w stopce i nagłówkach;
- część użytkowników skarży się, że tworzenie makr w LO jest mniej intuicyjne niż MO;
- krawędzie w tabelach są czasami gubione albo błędnie wyświetlane podczas edycji dokumentu, należy wtedy odświeżyć widok.

Podsumowując
Libre, zwłaszcza w domu może bez problemu zastąpić płatne oprogramowanie, należy tylko pamiętać o problemach z formatowaniem w .doc.
Jeśli chodzi o biznes, także można poradzić sobie pracując na LO, kłopot pojawia się gdy trzeba wysyłać dokumenty z możliwością edycji, albo gdy dostajemy dokumenty do dalszej edycji, a.
Także część oprogramowania biurowego korzysta z produktów MO, więc przed wdrożeniem LO w firmie należy się zastanowić czy problemy z formatem zapisu nie będą nam przeszkadzać w pracy.

Co bym zrobił gdyby MO był darmowy, albo LO kosztował tyle co MO, albo troszkę mniej?
W takim przypadku nie zastanawiałbym się i wybrał produkt Microsoftu z uwagi na to, że sprawia wrażenie nieco bardziej dopracowanego i nie da się ukryć, iż na razie format .doc jest nie do zastąpienia.

16.08.2011 10:34 | Recenzja do wersji 3.4.2

Komentarze

Crazygod   3 #871 28.08.2015 13:12

@Beginners2 (niezalogowany): Nie odeszli, tylko coś sknocili i nie wyświetla się jak powinno, ale wujek Google wszystko znajdzie http://wps.com/wps-office-personal/
Trudno mieć do nich pretensje, że mają takie ograniczenia, a nie inne. Od Microsoftu nawet tyle nie dostaniesz za darmo. Tak na marginesie to myślę, że nie powinniśmy zaśmiecać komentarzy przeznaczonych dla LibreOffice.

  #870 28.08.2015 10:47

@Crazygod: widze, ze mocno zainwestowales czas w rozwoj WPS-a. Na te zmiany nie ma co liczyc, bo musialy by byc globalne. A na ich stronie glownej nawet odeszli od reklamowania pakietu na pc pod winde mocno stawiajac na androida, ios i linuxa.

Crazygod   3 #869 28.08.2015 09:37

@Beginners2 (niezalogowany): Do drukowania można wykorzystać darmowe Word Viewer, Excel Viewer i PowerPoint Viewer, co oczywiście nie zmienia faktu, że znak wodny jest zbyt daleko idącym ograniczeniem, które na szczęście można obejść, co dodatkowo czyni je beznadziejnym. Bardziej doskwiera brak możliwości zapisu do xlsx.
Próbowałem przekonać deweloperów, aby odpuścili sobie to ograniczenie, bo wg mnie brak obsługi makr oraz możliwości zapisu do docx, xlsx i pptx są wystarczającymi ograniczeniami dla wersji darmowej, jednak ich dział marketingowy na razie nie chce tego odpuścić. Gdyby więcej użytkowników wysłało do nich maile to wtedy możne by zmienili zdanie.

  #868 26.08.2015 16:33

@jankysd
Co z tego ze darmowa, jesli nie mozna drukowac bez znaku wodnego. To samo zapisywanie w PDF. Taki pakiet jest nic nie wart.

jankesd   2 #867 25.08.2015 20:47

@beginner2 (niezalogowany): licencja na WPSOffice jest bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych

  #865 25.08.2015 15:58

niestety wps jest platny, a jak lo sie spisuje z plikami offica doc i docx?

jankesd   2 #864 25.08.2015 10:54

Odnośnie pakietu biurowego LibreOffice niech nadal się rozwija jak najdłużej, aby nie skończyło się jak z pakietem biurowym Apache OpenOffice, który już prawdopodobnie nie będzie rozwijany. Proszę pamiętać również pamięta, iż konkurencja nie śpi np.SoftMaker FreeOffice2016 free, który będzie już wydany z interfacem i słownikiem polskim oraz WPS Office 2015 free tzw. zamiennik Office'a made in China, który czeka tylko na przygotowane spolszczenie. Wtedy też można jednoznacznie powiedzieć , że LibreOffice zostanie mocno w tyle za ww. pakietami biurowymi pod względem jakości ,stabilności i kompatybilności z Office. Uważam, że główny błąd jaki popełnia LibreOffice przy wydaniu nowych wersji jest że nie biorą chyba pod uwagę zgłoszonych wcześniejszych usterek i wad zamiast ich naprawiać wypuszczają nowy jakby się spieszyli z nowym numerem. Zwróćcie uwagę np. przy WPS Office 2015 free prod. niemieckiej wszystko jest tam dopracowane i w przypadku ujawnionej wady jest szybko naprawiane porównójąc ten pakiet z LibreOffice jest to niebo, a ziemia.

joalra   2 #863 24.08.2015 17:39

@Crazygod: Co to jest WPS? Pytam z czystej ciekawości :)

Crazygod   3 #862 22.08.2015 17:47

@joalra: Wciąż wierna LO. :-]
I bardzo dobrze. Ja zrobiłem pewien ukłon w stronę WPS, ale LO wciąż życzę jak najlepiej.

joalra   2 #861 21.08.2015 23:44

Nie wiem jakim trzeba być nieświadomym użytkownikiem komputera, by nie przyswoić sobie na poziomie odruchu psa Pawłowa "ctrl+S" co parę chwil - i sprawa z głowy. To aż tak skomplikowane? A tylko wywody na temat niestabilności. Proszę zainteresować się MSO i nie pisać takich pierduł.
A w nowej wersji 5.0.1. nareszcie czyta "" jak zero i już nie tworzy #ADR! na sumie (w PKPiR) wartości, które między innymi składają się z "". Reszta fajniutka. Wygląd też mi się podobuje.

But_w_trawie   5 #860 21.08.2015 07:46

Też mnie mocno dziwi postawa zespołu LO. Ten pakiet już dawno by wyparł naprawdę sporą część instalacji MSO, gdyby nie jego tragiczna stabilność. Nawet specjalnie kompatybilny nie musi być. W tym świetle LO może zostać pokonane przez chińskiego WPS, a chińczycy bardzo niechętnie płacą microsoftowi za cokolwiek, bo dla nich microsoft=usa. po co wspierać finansowo potencjalnego wroga?

But_w_trawie   5 #859 18.08.2015 13:46

jak dla mnie największą wadą jest stabilność tego pakietu a nie jego funkcjonalność. może mam pecha, bo zwykle robię dosyć złożone dokumenty. no i LO się niestety często wywala, nieważne w jakiej wersji. Używam od dłuższego czasu i nauczyłem się z tym żyć, tyle że nie o to chyba w tym chodzi co nie?

  #858 18.08.2015 12:58

jeżeli instaluje się LO w wersji 64 bit to też środowisko Java powinno być 64 bitowe, wtedy nie ma problemów z instalacją rozszerzeń np Language Tool

  #857 14.08.2015 23:38

Zdarza mi się edytować teksty stworzone w Microsoft Office i niestety otwierane w LO się "rozjeżdzają" (formatowanie).
Te same dokumenty otwierane i edytowane czy to w chińskim WPS, czy też niemieckim SoftMaker wyglądają jak powinny, a więc darmowe programy potrafią sobie z tym dać radę. Przy okazji są grubo szybsze. Niestety wątpię, czy kiedyś doczekamy LO szybkiego i radzącego sobie z dokumentami Microsoftu. Szkoda, że AOO się nie rozwija bo robił dużo lepsze wrażenie.

  #856 14.08.2015 14:52

Pakiet biurowy LibreOffice to mój jedyny pakiet biurowy na domowym kompie, jest świetny i dla mnie wystarczający.

Długo miałem wersję 4.3, chciałem zaktualizować do 5 ale instalator na Vista32bit się nie uruchamia. Pobrałem wersję 4.5 to samo. Dopiero 4.4 zainstalowałem.

Potwierdzam więc, że instalator 5 się nie uruchamia :(

  #855 13.08.2015 14:09

Po pobraniu i wgraniu programu LO 5.0 w moim komputerze na Win 7 program się nie otwiera. Poprzednie wersje to porażka.
Podstawowa wada to taka że w opisach writter nie otwierają się wklejane rysunki z formatu jpg i tabelki . Natomiast w starym
Apache 4.1 takie rzeczy problemu nie stwarzają i wszystko śmiga. Jeśli w LO 5.0 tego nie naprawią to ta wersja będzie wystrzałem z kapiszona.

jankesd   2 #854 06.08.2015 15:20

Dzień dobry wszystkim użytkownikom pakietu biurowego LibreOffice 5.0.Dobrze, że jeszcze program nadal jest rozwijany i idzie w dobrym kierunku. Szkoda tylko, iż prawdopodobnie już nie będzie nowego programu ApacheOffice, który się zatrzymał na wersji 4.4.1 w sierpniu 2014 roku pomimo licznych zapewnień, że będą prowadzone prace nad nową wersją 5.0.Skończyło się na obietnicach.
Spowodowane było to prawdopodobnie brakiem funduszy,odejściem pracowników, sponsorów oraz nieporozumieniami w jakim kierunku mają się rozwijać i rynek bez walki oddali młodszemu bratu LibreOffice co spowodowało brak konkurencji jeśli chodzi o wolne oprogramowanie / to samo było z OpenOffice ux.pl /
W internecie liczne są wpisy negatywne na temat działania LibreOffice między innymi np.
program zawiesza się, nie zdążyłem zapisać pliku, nie odpowiada wygląd, nie jest kompatybilny z oprogramowaniem MS, wolno chodzi i można jeszcze wymieniać dużo tych usterek, czy wad jak nazywacie to.
Proszę odpowiedzieć szczerze sobie do czego używacie darmowego LO, czy w pracy, szkole,uczelni, czy też w domu. Przecież jest to wolne oprogramowanie i nikt Was nie zmusza do jego używania. Ma być to program prosty nie skomplikowany bez jakichkolwiek wodotrysków itp. Zawsze możecie kupić pakiet z MS i nic się nie stanie wybór należy do Was.
Wracając do licznych wad-usterek np., że wolno otwiera dany plik to jaki problem jest wejść w ustawienia programu i zmienić to np. pamięć
liczba kroków ustawić na 100
używaj dla programu ustawić na 100 MB
ilość pamięci na obiekt ustawić na 20 MB
liczba obiektów ustawić na 20
ładuj program podczas uruchamiania systemu

Odnośnie zapisywania pliku również można zmienić w ustawieniach ogólnie /ładuj -zapisz / zapisuj informacje automatycznego przywracania automatycznie ustawione jest na 15 min. Można zmienić na 5 min. według swojego uznania i gustu.

Wystarczy trochę chęci i zainteresowania minimalnego i pobawić się w ustawieniach LO pamiętając jaki używamy sprzęt komputerowy oraz obciążenie procesora.
Dobrze, że użytkownicy piszą na różnych portalach o swoich problemach z użytkowaniem LO dot wad i usterek, lecz niech również zgłoszą swój problem bezpośrednio do zespołu LO opisując daną usterkę, a nie od razu wylewają swój żal do wszystkich jaki to bubel itp. Jestem przekonany,jak społeczność-zespół LO dostanie takie zgłoszenie to na pewno usterkę naprawią w następnym wydaniu lub będą się starać rozwiązać zaistniały problem .Wszystko jednak zależy od czasu jak również funduszy.

Na koniec nie jestem informatykiem i nic nie mam wspólnego z LO .Używam MS 2007 oraz uzupełniający ApacheOffice 4.4.1

joalra   2 #853 06.08.2015 08:51

@bystryy: Zgadzam się w zupełności. Niech malkontenci spróbują otworzyć arkusz kalkulacyjny .ods w MSO. Ciekawam, ile będą mieć zastrzeżeń ... W MSO byle pierdułkę trzeba szukać po tych durnych wstążkach. Niedługo wszelkie informacje będą tylko w postaci obrazkowej do słuchania. czytać nikt nie będzie umiał. Nareszcie jak w Ameryce. Wtórny analfabetyzm.

bystryy   8 #852 06.08.2015 08:43

@pisarz2015 (niezalogowany): "Zainstaluj w firmie za darmo LO i po kłopocie"

100%. Ktoś otwiera dokument w programie innymi niż ten, w którym go stworzono i jeszcze ma pretensje.

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.