Pobierz program Asystent pobierania włączony

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

Uwaga!

  • Dla użytkowników wymagających najwyższej stabilności poleca się wersję 4.3.7, którą pobrać można z poziomu linków bezpośrednich (powyżej gwiazdek z oceną).
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Włoskie Ministerstwo Obrony Narodowej przechodzi na LibreOffice i standard ODF

135
OPROGRAMOWANIE 16.09.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Ogromna popularność pakietu biurowego Microsoft Office mogłaby wskazywać, że użytkownicy, a przynajmniej urzędy są na niego skazane. Przykłady ze świata pokazują jednak, że tak nie jest. Włoskie Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się na zrezygnowanie z własnościowych rozwiązań i zastąpienie ich otwartym, darmowym pakietem LibreOffice. O sprawie poinformowała na swoich stronach organizacja LibreItalia zajmująca się m.in. promowaniem otwartego oprogramowania. Podpisała ona umowę z włoskim ministerstwem, na mocy której przejdzie ono na darmową alternatywę, a także przyjmie standard Open…

LibreOffice 5.0: arkusz kalkulacyjny darmowego pakietu biurowego gotowy do rywalizacji z Excelem

117
OPROGRAMOWANIE 05.08.2015 | Adam Golański (eimi)

Duża zmiana w numeracji pozwala oczekiwać dużych zmian – i tym razem nie ma powodu do niezadowolenia. Finalna kompilacja LibreOffice 5.0 właśnie zadebiutowała w Sieci. Wolny, otwarty i innowacyjny pakiet biurowy w swojej kolejnej dużej wersji przynosi przede wszystkim usprawniony arkusz kalkulacyjny, ulepszony interfejs użytkownika, wyższą kompatybilność z dokumentami OOXML (Microsoft Office) oraz wsparcie dla Windows 10. Twórcy wolnego pakietu biurowego chwalą się, że wersja 5.0 pod względem kodu źródłowego nie ma praktycznie nic wspólnego z tym, co odziedziczono po OpenOffice.org, gdy było…

Recenzje użytkowników

darmowy, coraz lepiej radzi sobie ze zgodnością z plikami MS Office
od wersji 5 zawiesza się nawet przy prostych czynnościach w arkuszu z danymi, wolno się uruchamia
ocena użytkownika

Dla firm i użytkowników domowych do prostych czynności jest w sam raz. Niestety po dłuższym użytkowaniu wersji 5 moje odczucia i moich znajomych na nim pracujących są jednoznaczne - na Windowsie (każdym) LO zamula i to bardzo. Mi się dziś zawieszał na głupim filtrowaniu danych. Nie jest to dopracowana wersja, jednak wierzę że jeszcze jej autorzy nie powiedzieli ostatniego słowa i doczekamy się naprawdę realnej alternatywy dla MS Office.

20.09.2015 23:44 | Recenzja do wersji 5.0.1
Darmowy, obsługuje formaty *.doc i *.docx,
Wolno się uruchamia,
ocena użytkownika

LibreOffice jest znacznie wolniejszy OpenOffice, ale obsługuje formaty .docx. Jednak bardziej złożone pliki mogą się nie wyświetlać prawidłowo. Najpopularniejszy edytor w wielu dystrybucjach Linuksa. W Ubuntu jest on domyślnie zainstalowany.

W skład pakietu wchodzą wszystkie elementy, istniejące w MO.

12.08.2015 21:02 | Recenzja do wersji 5.0

Komentarze

  #886 02.10.2015 12:40

@jankesd:
O ile zerknąłem na stronę OpenOffice to ma być wersja 4.2.0 (aktualna to 4.1.1). W związku z tym może będą też nowości.

jankesd   2 #885 02.10.2015 08:19

@Anonim (niezalogowany): Dobry już wiem, od 2 dni,że będzie nowa wersja.Kwestia tylko ,czy będą to tylko same poprawki do ujawnionych błędów , czy też coś nowego.Mam nadzieje, że nadal będą się rozwijać i nie będą robić tzw. wyścigu szczurów odnośnie numeracji i nowa wersja jeszcze bardziej będzie stabilna / nie ma zastrzeżeń większych do poprzedniego wydania/ Niech nawet Wydają raz na pół roku nowe wersje z uwzględnieniem zgłaszanych problemów, które faktycznie poprawiają niż program konkurencyjny LOO

  #884 01.10.2015 23:31

@jankesd: Wkrótce nowa wersja Apache OpenOffice (numer wydania 4.1.2), więc spokojnie
https://cwiki.apache.org/confluence/display/OOOUSERS/AOO+4.1.2

Serafin1209   2 #883 01.10.2015 12:42

@mrugal76: Faktycznie też tak mam jak kliknę w zakładkę uzupełnianie wyrazu momentalnie wyskakuje alert program przestał działać.

Serafin1209   2 #882 30.09.2015 22:47

@Writer12 (niezalogowany): Tak to widać jak się buduje wolno interfejs przy tej aplikacji z czystą stroną a co dopiero z dokumentem 100 i więcej stron. Może poprawią bo wcześniejszą wersja 5.1.2 nie miała tych problemów.

  #881 30.09.2015 17:35

@Writer12 (niezalogowany):
Do wersji X.X.4 - X.X.5 każda wersja jest rozwojowa. Czyli w tym przypadku do co najmniej 5.0.4. Wydania LibreOffice są podzielona na Development (czyli przyszła wersja), Fresh - obecna rozwojowa i Still - stabilna. Obecna stabilna to 4.4.5. Tu masz link : http://www.libreoffice.org/download/libreoffice-still/

  #880 30.09.2015 13:48

@Serafin1209: Masakra jakaś - przy otwarciu 3-4 okien ze średniej wielkości dokumentami (takimi po 100 stron) Writer tnie jak Quake na 486... na kompie, który najnowsze gry ciągnie w ultra... Wróciłam do ApacheOO, które działa jak burza. Mam wiele sympatii do Libre, ale coraz ciemniej widzę jego przyszłość.

mrugal76   2 #879 30.09.2015 13:23

@Serafin1209: Po reinstalacji i czyszczeniu systemu mogę już wejść w opcję autokorekty ale wiesza mi się na ostatnim oknie "autouzupełnianie wyrazów". Dzieje się tak zarówno na wersji x32 jak i x64 :(

Serafin1209   2 #878 29.09.2015 19:38

@mrugal76: U mnie opcje autokorekty nie wieszają programu.

Serafin1209   2 #877 29.09.2015 19:35

@PIENA: Nie czysta instalacja tu nic nie da ja dziś własnie na czysto zainstalowałem w windows 10 libraoffice x64 wcześniej nic nie miałem i właśnie jestem w szoku tym jak wolno działa wcześniejsze wersje działały u mnie jak burza co prawda na systemie windows 8,1 a ta na 10 chodzi strasznie. Jakiego systemu używasz?

  #876 29.09.2015 10:52

W 5 nie działa sprawdzanie pisowni - masakra

PIENA   2 #875 27.09.2015 18:58

Miałem zainstalowaną wersję 5.012 i wydawało się, że działała nieco szybciej niż poprzednie. Zainstalowanie wersji 5.02 spowodowało, zauważalne spowolnienie programu. Wybranie z menu np. Narzędzia>Opcje>Dane użytkownika powoduje wyświetlenie czarnego prostokąta, który dopiero po chwili wypełnia się właściwym menu. Niestety musiałem powrócić do poprzedniej wersji. Być może należało odinstalować poprzednią wersję, może sprzęt jest wiekowy, ale niestety kiepsko to działa.

mrugal76   2 #874 25.09.2015 16:26

Używam wersji 5.0.2 x64. Jak chce wejść w opcję autokorekty to Libre mi się zamyka. Macie podobnie czy tylko ja jestem wybrańcem? :)

  #873 25.09.2015 07:49

@Odyniec_młody: Gdybyś był łaskaw, to wyraź precyzyjniej swoją myśl...

Odyniec_młody   2 #872 23.09.2015 15:49

Program nie dorasta do pięt żadnemu office 2003 wzwyż!

Crazygod   5 #871 28.08.2015 13:12

@Beginners2 (niezalogowany): Nie odeszli, tylko coś sknocili i nie wyświetla się jak powinno, ale wujek Google wszystko znajdzie http://wps.com/wps-office-personal/
Trudno mieć do nich pretensje, że mają takie ograniczenia, a nie inne. Od Microsoftu nawet tyle nie dostaniesz za darmo. Tak na marginesie to myślę, że nie powinniśmy zaśmiecać komentarzy przeznaczonych dla LibreOffice.

  #870 28.08.2015 10:47

@Crazygod: widze, ze mocno zainwestowales czas w rozwoj WPS-a. Na te zmiany nie ma co liczyc, bo musialy by byc globalne. A na ich stronie glownej nawet odeszli od reklamowania pakietu na pc pod winde mocno stawiajac na androida, ios i linuxa.

Crazygod   5 #869 28.08.2015 09:37

@Beginners2 (niezalogowany): Do drukowania można wykorzystać darmowe Word Viewer, Excel Viewer i PowerPoint Viewer, co oczywiście nie zmienia faktu, że znak wodny jest zbyt daleko idącym ograniczeniem, które na szczęście można obejść, co dodatkowo czyni je beznadziejnym. Bardziej doskwiera brak możliwości zapisu do xlsx.
Próbowałem przekonać deweloperów, aby odpuścili sobie to ograniczenie, bo wg mnie brak obsługi makr oraz możliwości zapisu do docx, xlsx i pptx są wystarczającymi ograniczeniami dla wersji darmowej, jednak ich dział marketingowy na razie nie chce tego odpuścić. Gdyby więcej użytkowników wysłało do nich maile to wtedy możne by zmienili zdanie.

  #868 26.08.2015 16:33

@jankysd
Co z tego ze darmowa, jesli nie mozna drukowac bez znaku wodnego. To samo zapisywanie w PDF. Taki pakiet jest nic nie wart.

jankesd   2 #867 25.08.2015 20:47

@beginner2 (niezalogowany): licencja na WPSOffice jest bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.