Pobierz program Asystent pobierania włączony

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

Uwaga!

  • Dla użytkowników wymagających najwyższej stabilności poleca się wersję 4.4.5, którą pobrać można z poziomu linków bezpośrednich (powyżej gwiazdek z oceną).
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

LibreOffice 5.1 przyniesie dwukrotnie szybsze uruchamianie i integrację z chmurą

214
OPROGRAMOWANIE 29.10.2015 | Adam Golański (eimi)

Rozpoczęły się prace nad LibreOffice 5.1, kolejnym wydaniem najpopularniejszego wolnego pakietu biurowego na świecie. Jak na wersję „po kropce”, przynosi niespodziewanie wiele nowości, za sprawą których związani z The Document Foundation programiści chcą sprawić, by ich pakiet oprogramowania był godnym konkurentem dla niewolnego Microsoft Office 2016. Wraz z wydaniem wersji 5.1 alpha, prace nad wydaniem weszły w ostatni etap – trafi ona do wszystkich entuzjastów na pierwszą sesję polowania na bugi, która rozpocznie się jutro, 30 października i potrwa do niedzieli, 1 listopada. Jeśli wszystko…

Włoskie Ministerstwo Obrony Narodowej przechodzi na LibreOffice i standard ODF

135
OPROGRAMOWANIE 16.09.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Ogromna popularność pakietu biurowego Microsoft Office mogłaby wskazywać, że użytkownicy, a przynajmniej urzędy są na niego skazane. Przykłady ze świata pokazują jednak, że tak nie jest. Włoskie Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się na zrezygnowanie z własnościowych rozwiązań i zastąpienie ich otwartym, darmowym pakietem LibreOffice. O sprawie poinformowała na swoich stronach organizacja LibreItalia zajmująca się m.in. promowaniem otwartego oprogramowania. Podpisała ona umowę z włoskim ministerstwem, na mocy której przejdzie ono na darmową alternatywę, a także przyjmie standard Open…

Recenzje użytkowników

Ładnie wygląda, dość szybki w prostych pracach, super do prac biurowych
Wersja 5.0.3 i niższe 5 - na wielu komputerach nie da się używać makr, zbyt często wydawane aktualizacje wersji stabilnych z kolejnymi bugami.
ocena użytkownika

Ogólnie nie da się włączyć makr na wielu komputerach przez zmianę poziomu zabezpieczeń. W sporadycznych przypadkach zmniejszenie poziomu zabezpieczeń udaje się. Nie działa debugowanie - podgląd zmiennych. Znacznie lepiej w tym zakresie działa OpenOffice - w zasadzie bez większych zarzutów. Nie wiem czy w wersji 5.0.4 to zostało naprawione - może ktoś to sprawdzał. Potwierdzam, iż w poprzednich wersjach linii 5 występuje problem częstego zawieszania się programu po którym należy odzyskiwać dokument.

17.12.2015 20:18 | Recenzja do wersji 5.0.4
Bardzo lubiłem wersje poprzednie
Bardzo, bardzo wolny. Brak prostych funkcji z poprzednich wersji
ocena użytkownika

Zdecydowany krok w tył, a może kilka. Mnie interesuje praktycznie tylko Draw. Wymiarowanie, określanie kąta to całkowita porażka. Brak okienek do zmiany parametrów przy pomocy myszy. Wróciłem do wersji 4.4.5 i wszystko jest na swoim miejscu.

09.10.2015 10:05 | Recenzja do wersji 5.0.2
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

  #940 06.02.2016 12:48

@mly: mso się tak nie zawiesza. LO staje się powoli ciężkim nieprzydatnym oprogramowaniem.....

  #939 06.02.2016 12:46

Z daleka od wersji 5. Ciągle się zawiesza. Potrafi wywalić 1h pracy. Przywracanie nie działa.... Nie polecam
!

Oczkins92   4 #938 04.02.2016 18:05

@Jactra (niezalogowany): Ja nie wiem czy te forum może pomóc.Wiem z doświadczenia że fora mi NIC PRAWIE NIE POMOGŁY.A próbowałem używać OpenOffice który okazał się większą tragedią!!!!!!!

Oczkins92   4 #937 04.02.2016 18:03

@Ferrari: Na szczęście miałem kopie zapasową.Ale tera używam wersja stabilną i na razie gdzieś mam te wersje 5*** bo znowu doprowadzą mnie do szaleństwa.I używam w Ubuntu Mate 14.04.3 64 bit.

Ferrari   6 #936 01.02.2016 12:04

Niestety deweloperzy zepsuli tak świetny pakiet. Używam OpenOffice od wielu lat, ostatnio LibreOffice, ale wersja 5 to katastrofa! Nie wczytuje obrazków po przeniesieniu dokumentu na inny komputer, wiesza się co chwilę, pod Windowsem wywala się przy zapisywaniu pliku (konsekwencją jest utrata danych), a wydajność jak w latach 80. Czas przesiąść się na inny pakiet.

@Oczkins92, otwórz plik .odt w 7-Zip lub innym programie do obsługi archiwów ZIP. Jeśli w folderze Pictures nie ma twoich obrazków, to po ptaszkach. Jeśli piszesz pod Windowsem, sprawdź we właściwościach pliku, czy zachował poprzednie wersje.

Pisząc pracę dyplomową należy wykonywać kopie zapasowe. Polecam usługi typu Dropbox, Google Drive, GG dysk, ewentualnie Git/SVN, tylko w ostatnim przypadku musicie pamiętać o częstych commitach.

Magnum 44   12 #935 31.01.2016 18:26

Im nowsza wersja, tym mniej stabilna. Co to się dzieje...

  #934 29.01.2016 11:02
Oczkins92   4 #933 27.01.2016 13:57

LUDZIE!Pomóżcie proszę!Robie pracę inżynierska w Libreoffice 5.0.4 i jak dzisiaj owrzyłem prace to ona sie kur**** otworzyła i nie ma żadnych obrazków.Da się jakoś odzyskać?Zapisywałem w natywnym formacie ODT.

  #932 22.01.2016 17:42

dzisiaj zainstalowałem grudniową aktualizację i u mnie znacznie szybciej się uruchamia.

  #931 22.01.2016 17:39

@anonim (niezalogowany): możesz zaznaczyć w opcjach automatyczne pobieranie pliku aktualizacji i niestety aktualizację trzeba wykonać samemu..

  #930 07.01.2016 19:33

Dlaczego mój LO 5.0.3 nie znajduje aktualizacji do wyższej wersji?
Czy każdą aktualizację trzeba robić poprzez nową instalację LO?

  #929 04.01.2016 14:42

Bardzo fajny program, przydatny przy edycji wszelkich dokumentów itp. Ogólnie ściągnąłem go na potrzeby używania programu księgowego systim.pl bo większość dokumentów (np. faktur) łatwiej edytować w stabilnej wersji (darmowej i możliwej do odtworzenia przez każdego). I nie mam zastrzeżeń do działania, jeżeli chodzi o potrzeby samej ''prostej'' edycji.

WiesiekI   1 #928 31.12.2015 08:55

W wersji 5.0.3 i nowszych nie działa zmiana wielkości czcionek tabeli Base
Do zamiennika MSO jeszcze bardzo bardzo daleko
w pracy mam możliwość porównania (Office 2010) i LO 4.4.7 bo wer. 5 jak wyżej wspomniałem nie działa poprawnie

mly   6 #927 28.12.2015 17:07

Powoli staje się zamiennikiem MSO. I bardzo dobrze.

  #925 18.12.2015 10:51

Piszę ponownie na ten sam temat: Gdzie znaleźć wersję 4.4.5? Wasz link kieruje pod:
Nie znaleziono obiektu!

"Nie znaleziono żądanego URLa na tym serwerze. Jeśli wpisałeś URLa ręcznie, sprawdź, czy nie się nie pomyliłeś.

Jeśli myślisz, że jest to błąd tego serwera, skontaktuj się z administratorem.
Error 404
ftp5.gwdg.de
Fri Dec 18 10:49:25 2015
Apache/2.2.12 (Linux/SUSE)"
Bez poważania...

  #924 17.12.2015 22:52

Na 64 bitowym systemie można zainstalować LO 64 i jave 64 bo jeszcze jest wymagana. Do Writera polecam Language Tool. Wszystko smiga na lapku bez problemow

  #922 17.12.2015 21:09

Ostatnio uruchamiałem prezentacje ppt i niestety LOO nie wiem dlaczego ale nie dawał rady. Komunikat o konieczności odzyskania pliku, później o powodzeniu odzyskiwania, a w końcu zamknięcie programu z powodu nieznanego błędu. AOO z tymi samymi plikami sobie poradził, Soft Meaker też bez problemu. Ponadto startuje jak żółw z powiązanymi nogami. AOO chyba 2-krotnie szybciej a Soft Meaker to przy nich demon prędkości.

  #921 17.12.2015 20:13

W porównaniu do 5.0.3 uruchamia się błyskawicznie, naprawdę jest różnica (zwłaszcza przy następnych uruchomieniach po czystym starcie). To było zapowiadane na wersję 5.1. Więcej jeszcze nie testowałem, mam nadzieje, że skończy się "zamrażanie" programu przed rozpoczęciem drukowania, bo czasem mnie to wnerwia.

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.