Pobierz program Asystent pobierania włączony

LibreOffice powstał jako alternatywny pakiet na bazie OpenOffice, do którego prawa posiada firma Oracle. Rozwijany jest przez organizację The Document Foundation stworzoną przez członków społeczności OpenOffice. Projekt jest wspierany przez takie firmy i organizacje jak Canonical, Fundacja Wolnego Oprogramowania, Google, Novell czy Red Hat.

Galeria programu

W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress. Edytor tekstu, Writer, umożliwia wyświetlanie wielu stron podczas edycji oraz udoskonalone tworzenie notatek.

Pakiet oferuje wsparcie dla formatu OpenDocument (ODF), jak również .oxt oraz mdb w wydaniu dla Windows. Może otwierać dokumenty MS Office 2007 i Office 2008 for Mac OS X (.docx, .xlsx, .pptx, etc.). Wprowadzono też częściową obsługę VBA na tej platformie. Dzięki wykorzystaniu interfejsu API ułatwień dostępu jaki oferuje Mac OS X, jest bardziej przyjazny osobom słabo widzącym. Sporo nowości znajdziemy także w programach Draw oraz Impress.

Writer - rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań, trudno jednoznacznie określić, "kto" jest lepszy - potentat ze stajni Microsoft - Word, czy też Writer. Ten darmowy edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie, do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencje seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy, a także całe frazy. Podczas pisania edytor "podpowiada" nam dalszy ciąg frazy lub wyrazu (po przyzwyczajeniu się do tej opcji może ona wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu). Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda. Bardzo dobrze funkcjonujące w tej wersji filtry i znakomita wymiana danych z MS Office. Najnowsza wersja wspiera również: AportisDoc (Palm), Pocket Word oraz Pocket Excel w celu ułatwienia tworzenia dokumentów dla PDA.

Calc - znakomity arkusz kalkulacyjny, cechuje go przede wszystkim intuicyjna, bardzo wygodna obsługa, formuły mogą być tworzone poprzez słowa w języku polskim. Automatyczna konwersja na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych kursów pobranych z Internetu. Wyjątkowa swoboda w formatowaniu komórek, możliwość graficznej prezentacji struktury formuł. Można również tworzyć własne funkcje. Bardzo bogate możliwości tworzenia wykresów. W stosunku do poprzednich wersji znacznie udoskonalone filtry eksportu i importu - wymiana danych z Excelem przebiega bezproblemowo.

Base - to moduł do tworzenia baz danych, pozwala na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL.

Draw - bardzo wygodny program graficzny, który w sposób znaczący podnosi wartość całego pakietu. Dzięki niemu można stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Oczywiście Draw znakomicie współpracuje z innymi aplikacjami OO. Draw jest aplikacją, która oferuje użytkownikowi niebanalne możliwości. Bogate możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, przeźroczystością, foto realistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, formularze obiektów 3D. Konwersja rastrów na wektory i odwrotnie, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach, krzywe Beziera. Obsługa OpenGL. To jednak tylko niektóre z bardzo bogatych możliwości tej silnej aplikacji.

Impress - to narzędzie do tworzenia prezentacji. Bardzo duże możliwości i wyjątkowa łatwość uzyskania efektu. Wiele łatwych w obsłudze narzędzi, możliwość tworzenia prezentacji 3D. Grafika rastrowa i wektorowa, wygodna współpraca z "Draw" dają duże możliwości ekspresji. Dużą zaletą jest możliwość tworzenia plików wykonywalnych (nie ma konieczności posiadania LibreOffice na komputerze, na którym prezentacja ma zostać uruchomiona). Impress zawiera oczywiście filtry pozwalające na import i eksport z i do MS PowerPointa. Najnowsza wersja umożliwia zapisywanie prezentacji w formacie Macromedia Flash.
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Cena, a w zasadzie jej brak; możliwość zastosowania w biznesie; wygodne używanie szablonów; brak wstążki
Problemy z plikami doc; w trakcie korzystania z pakietu nie działają przyciski multimed. i funkcyjne, słabe wsparcie społecznościowe, brak wstążki
ocena użytkownika

Prawie zawsze, gdy w internecie pojawia się temat związany z zakupem przez jakąś firmę czy jednostkę administracyjną pakietów biurowych Microsoft Office można przeczytać opinię, że za darmo można korzystać choćby z LO, niektórzy twierdzą nawet, że pakiet ten jest lepszy od MO 2007 czy 2010.

Sama praca w LO należy do całkiem wygodnych, brak wstążki, co dla niektórych jest zaletą, nie przeszkadza za bardzo. Można mieć pewne zastrzeżenia co do rozmieszczenia poszczególnych opcji, ale jest to raczej kwestia przyzwyczajenia z korzystania z programów Microsoftu, czy też koncepcji samych twórców LO, choć nie da się ukryć, że niektóre funkcję są umieszczone bardziej logicznie w MO.

Libre ma ciekawą koncepcję motywów, używa się ich bardzo wygodnie, wcześniej nie korzystałem w zasadzie z tej funkcji w MO, ale tu naprawdę to działa. Także jeśli ktoś często stosuje numeracje i wypunktowanie tekstu powinien docenić łatwość korzystania z tych funkcji w LO.

Jeśli chodzi o Writera (odpowiednik Worda) sprawuje się on praktycznie tak samo dobrze, jak konkurencja, przeważającą większość rzeczy zrobimy w nim bezproblemowo. Osobiście brakuje mi tylko funkcji formularzy, ale jeśli ktoś nie używa tego, to nawet nie zauważy jej braku.

Odpowiednikiem Excela (arkusza kalkulacyjnego) w LO jest Calc, działa on całkiem dobrze, można stosować długie formuły, makra itp. Dla podstawowego zastosowania nadaje się znakomicie.
Mogą się jednak pojawić problemy, gdy korzystamy z dodatkowego oprogramowania, które np. generuje nam do dalszej edycji raporty w postaci arkuszy kalkulacyjnych.

Z innych programów zawartych w pakietach biurowych nie korzystam, więc wypowiadać się nie będę. Przez krótki czas bawiłem się z możliwością stosowania bazy danych i odniosłem wrażenie, że w MO korzysta się z tego wygodniej, nie zagłębiałem się jednak w tą kwestię, więc oceniać nie będę. Wiem też, że są kłopoty w przypadku przygotowania prezentacji w LO i próbie jej odtworzenia w MO, w drugą stronę jest podobnie.

Skoro jest dość dobrze, to dlaczego tak mało osób/instytucji korzysta z LO?

Pierwsza sprawa to format. LO teoretycznie obsługuje zarówno doc, jak i docx, jednakże przy otwieraniu złożonych dokumentów w którym stosuje się zaawansowane formatowanie nie jest już tak różowo. Jeżeli w firmie dokumenty krążą głównie pomiędzy komputerami firmowym wszystko jest w porządku, także z wydrukowaniem dokumentów zapisanych wcześniej w MO nie ma kłopotu, gdyż Microsoft udostępnia programy umożliwiające drukowanie takich dokumentów bez potrzeby posiadania MO.
Jeśli jednak w firmie czy w domu, wysyłasz dużo dokumentów, które później mają być edytowane przez osobę trzecią, to korzystając z LO narażasz się na spore kłopoty i problemy.

W Polsce słabo jest także ze wsparciem społeczności dla Libre, nie chodzi tu o to, że nikt nie pomaga, po prostu z uwagi na stosunkowo małą liczbę osób korzystających z tego pakietu, można nie uzyskać pomocy nawet w przypadku stosunkowo prostych problemów.

Kolejną sprawą są pewne małe błędy, albo też ograniczona funkcjonalność niektórych rozwiązań:
- podczas pracy z LO 3.4.2 nie działają przyciski multimedialne na klawiaturze oraz funkcyjne od laptopów;
- można się nieźle natrudzić jeśli ktoś chce coś zmienić w numeracji stron;
- w Calcu przy dłuższych formułach brakuje kolorów do ich podświetlania :P;
- słabiej rozbudowana pomoc w LO, należy ją także dodatkowo zainstalować;
- nie można używać grafiki w stopce i nagłówkach;
- część użytkowników skarży się, że tworzenie makr w LO jest mniej intuicyjne niż MO;
- krawędzie w tabelach są czasami gubione albo błędnie wyświetlane podczas edycji dokumentu, należy wtedy odświeżyć widok.

Podsumowując
Libre, zwłaszcza w domu może bez problemu zastąpić płatne oprogramowanie, należy tylko pamiętać o problemach z formatowaniem w .doc.
Jeśli chodzi o biznes, także można poradzić sobie pracując na LO, kłopot pojawia się gdy trzeba wysyłać dokumenty z możliwością edycji, albo gdy dostajemy dokumenty do dalszej edycji, a.
Także część oprogramowania biurowego korzysta z produktów MO, więc przed wdrożeniem LO w firmie należy się zastanowić czy problemy z formatem zapisu nie będą nam przeszkadzać w pracy.

Co bym zrobił gdyby MO był darmowy, albo LO kosztował tyle co MO, albo troszkę mniej?
W takim przypadku nie zastanawiałbym się i wybrał produkt Microsoftu z uwagi na to, że sprawia wrażenie nieco bardziej dopracowanego i nie da się ukryć, iż na razie format .doc jest nie do zastąpienia.

16.08.2011 10:34 | Recenzja do wersji 3.4.2

Komentarze

cebulka29 (niezalogowany) 06.07.2014 11:11 #773

Dzięki za podpowiedź, zainstalowałam Apache OpenOffice 4.1.0 i takich problemów jak z LibreOffice nie mam. Wszystko jest w 100% przenośne w każdym kierunku, co jest dla mnie świetną wiadomością bo czasem przynoszę pracę z biura do domu i vice versa.
Co do stabilności mi trudno cokolwiek powiedzieć, bo jeden i drugi pakiet działa na moich komputerach stabilnie. AOO zauważalnie lepiej importuje dokumenty, po przerobieniu kilkudziesięciu takich "problematycznych próbek" tylko w dwóch przypadkach musiałam nanieść pomniejsze poprawki. W przypadku AOO musiałam też zainstalować trzy inne rozszerzenia niż te które miałam na dysku (niektóre rozszerzenia LibreOffice/starego OpenOffice odmawiają współpracy z AOO), ale to nie jest żaden problem, wystarczy wejść na stronę AOO i poszukać, ponadto jak często się to robi?

Anonim (niezalogowany) 28.06.2014 20:51 #772

@cebulka29 (niezalogowany): AOO się wolniej nieco rozwija, ale podobno jest stabilniejszy. Co do importu to nie powiem, bo nie wiem. Pod względem interfejsu AOO i LO są prawie identyczne.

cebulka29 (niezalogowany) 28.06.2014 08:09 #771

Czy ktoś spotkał się może w LibreOffice 4.2.5 (może też wcześniejsze, ale na pewno taki problem nie występuje w OOo 3.4.1) z takim zjawiskiem że słowa w Windows 7 i Windows XP są różnie przenoszone we Writerze (to znaczy ten sam dokument na takim samym LO na różnych systemach operacyjnych zachowuje się inaczej)? Co ciekawe taki problem zdaje się występować jak kontynuuję (nie tworzę) dokument rozpoczęty przez kogoś innego w języku niemieckim i francuskim, ale już nie występuje w polskim i angielskim, więc może to jakiś błąd w interpretacji znaków diakrytycznych (to tylko moje przypuszczenia a nie pewność). Niestety, wymiana dokumentów różnych językach to dla mnie chleb powszedni i nie mogę sobie pozwolić na takie rzeczy.

Czy Apache OpenOffice bardzo różni się od LO, w sensie interfejs i zachowanie pakietu? Może bym sobie zainstalowała właśnie AOO zamiast LO...W sumie używam wyłącznie Writera i Impressa. Słyszałam że AOO lepiej importuje pliki docx niż LO, więc byłby to dodatkowy plus, bo w LO po imporcie bardziej poformatowanych dokumentów czasem muszę nanieść trochę poprawek. Trudne to nie jest, ale zabiera czas. LO używam od nieco ponad miesiąca i jestem trochę rozczarowana, może moje oczekiwania były zbyt wysokie, ale z opisu wynikało że LO rozwiąże moje problemy, a ten pakiet tylko zamienił jedne na drugie :-/

Crazygod  26.06.2014 18:38 #770

@Anonim (niezalogowany):
Aha, a problem znikł gdy najpierw zainstalowałem 4.2.5 (dziwne bo 4.5.2 RC=4.2.5), a następnie instalacja 4.3 RC1. Każda inna ścieżka instalacji kończyła się niepowodzeniem przy próbie uruchomienia programu.
Dzięki za informację.

Anonim (niezalogowany) 26.06.2014 00:44 #769

@Crazygod: Działa

Anonim (niezalogowany) 25.06.2014 12:43 #768

@Anonim (niezalogowany): Brak wstążki --> zdecydowanie plus

Crazygod  18.06.2014 20:16 #767

Mam prośbę. Czy ktoś kto ma win8 x64 mógłby sprawdzić jak u niego sprawuje się LO 4.2.5 RC2 lub LO 4.3 RC1?
Tutaj link do LO 4.3 RC1 http://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases/win/x86/

U mnie jest taki problem, że wszystko się instaluje cacy, następnie uruchamiam program i też jest cacy, ale po chwili LO sam się zamyka i już nie mogę go ponownie uruchomić. Klikam na skrót i jest jakby martwy. W poprzednich wersjach LO nie miałem tego kłopotu. Dodam tylko, że wyrzucenie wszystkich śmieci i ponowna instalacji nic nie daje. Program pozwoli się uruchomić tylko raz i tyle.

Magnum 44  09.06.2014 21:52 #766

@alvar696: Bo tak jest :) Sam mam jako pakiet awaryjny obok Office 2003 :) I co ciekawe ma dużo większą zgodność z MSO od Libre :D

alvar696  09.06.2014 11:11 #765

@Magnum 44: Spróbowałem - na razie, po kilku dniach pracy jestem bardzo zadowolony - sprawia wrażenie szybszego i bardziej stabilnego :)

Magnum 44  05.06.2014 12:44 #764

@alvar696: Spróbuj Apache OpenOffice. Jest dużo lepszy od Libre ;)

Wolak (niezalogowany) 31.05.2014 14:27 #763

Teraz do pasji doprowadza mnie, skądinąd świetny, boczny panel. W wersjach L.O. 4.2 i 4.3beta1 posiada błąd polegający na tym, że użycie go do zmiany wcięć akapitu (przed tekstem, po tekście, pierwszy wiersz) powoduje, że zmienia numerację następnych stron, które dostają numery 0, 1, 2..., lub 1, 2, 3... massakra.............

Crazygod  28.05.2014 20:47 #762

@alvar696: Co zrobić. Sam się o tym gorzko przekonałem.

alvar696  23.05.2014 01:12 #761

Z każdą nową wersją Libre Office łudzę się, że przynajmniej część oczywistych błędów zostanie naprawiona. Tutaj tymczasem na jeden poprawiony błąd przypadają dwa nowe... Ale wciąż jest to, o zgrozo, najlepszy darmowy pakiet biurowy po polsku...

Anonim (niezalogowany) 18.05.2014 18:02 #760

Posiadam obecnie OpenOffice, ale panuje migrację na LibreOffice, bo wydaje się, że prężniej i szybciej się rozwija. Co jest lepsze? Słyszałem, że LO jest mniej stabilny i lubi się wysypać w przeciwieństwie do OO, zamierzam używać najnowszej wersji, słyszałem, że jest ona dość niestabilna, byłbym wdzięczny za radę.

joalra  17.05.2014 14:44 #759

@wilkusz: Pracuję obecnie na 4.2.4 i prawie wszystkie dane zaokrąglam do określonych miejsc po przecinku. Mam win7 64bit - i jedynie co mi stale przeszkadza, to niestabilność i bardzo długie zapisywanie plików o wielkości powyżej 1 MB. Reszta - nie widzę jakichś zasadniczych różnic. Może nie wpisujesz drugiego argumentu - do ilu miejsc po przecinku ma zaokrąglać.

Anonim (niezalogowany) 16.05.2014 18:59 #758

@ArturStary (niezalogowany): Coraz mniej stabilny moduł CALC w windows 8.1 - ale się uśmiałem...może jednack mniej stabilny windows 8.1...bo to co czasem potrafi zrobić "sam z siebie" mozna by było nazwać "bardzo sztuczną yntelygencją"

wilkusz  11.05.2014 23:06 #757

Używam w jednym z arkuszy funkcji zaokr i jeżeli wersja 4.2.3 oraz 4.2.4 wyświetlają mi błędy ADR dopiero wersja 4.1.5 działa poprawnie. O co chodzi z tymi wersjami 4.x prawie każda albo każda ma lub miała błąd uniemożliwiający pracę. Myślałem, że są to wersję stabilne tak przynajmniej pisze również na tej stronie ;-(...

Anonim (niezalogowany) 08.05.2014 20:57 #756

Hej oprychu, ten "brak wstążki" to w końcu plus czy minus?

ArturStary (niezalogowany) 06.05.2014 14:26 #755

Coraz mniej stabilny moduł CALC w windows 8.1 (wersja 4.2..3) okresowo zawiesza się przy próbach zapisu arkusza. Przy średniej wielkości arkuszu podczas wycinania wierszy lub wstawiania wierszy wypada z gry i zaczyna przywracać dokumenty. Robi w tym czasie bardzo brzydki myk. Zmienia ustawienie w Narzędzia->zawartość komórki->oblicz automatycznie na "nieaktywne" potrafi mocno zamieszać w czasie analiz. Nie dość to funkcja F9 (oblicz ponownie) nie działa przy każdym użyciu.

sosiq  01.05.2014 14:13 #754

pomoże ktoś ? Mam wersje tego pakietu: Wersja: 4.2.2.1, Build ID: 3be8cda0bddd8e430d8cda1ebfd581265cca5a0f, na stronie pisze, że aktualna to 4.2.3 jednak moja nie znajduje aktualizacji poprzez wbudowaną funkcje ,,sprawdź aktualizacje..."

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.