r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

LibreOffice 5.2.2

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program Asystent pobierania włączony

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Najlepsze dodatki do LibreOffice, nie tylko dla studenta (2016)

54
OPROGRAMOWANIE 21.09.2016 | Anna Rymsza (Xyrcon)

OpenOffice i LibreOffice królują wśród bezpłatnych pakietów biurowych. Choć są często krytykowane, liczby nie kłamią – to najczęściej pobierane pakiety biurowe w naszej bazie programów. Ponieważ zbliża się rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego, przygotowałam zestawienie dodatków do tych pakietów. Myślałam głównie o studentach kierunków technicznych, ale znajdzie się tu też coś dla uczniów i zwykłych użytkowników. Przegląd przygotowałam korzystając z LibreOfficea, ale dodatki są uniwersalne i większość z nich będzie działać także z Apache OpenOffice. Jak instalować rozszerzenia? Przede…

LibreOffice 5.2 z poziomami tajności powalczy z Officem o administrację

72
OPROGRAMOWANIE 03.08.2016 | Maciej Olanicki (b.munro)

Nowa wersja najpopularniejszego otwartego pakietu biurowego jest już dostępna. LIbreOffice 5.2 jest gotowy do pobrania, a nowości trafiły do jego najważniejszych składników, na czele z Writerem, Calciem i Impressem. Skupmy się jednak w pierwszej kolejności na zmianach, które dotyczą całego pakietu. A ten stał się w wersji 5.2 bardziej zdatny do wykorzystania w zastosowaniach profesjonalnych. LibreOffice obsługuje już bowiem standard klasyfikacji dokumentów TSCP (Transglobal Secure Collaboration Program). Stanowi to oczywiście odpowiedź na popularność pakietu w instytucjach rządowych. W…

Recenzje użytkowników

Ładnie wygląda, dość szybki w prostych pracach, super do prac biurowych
Wersja 5.0.3 i niższe 5 - na wielu komputerach nie da się używać makr, zbyt często wydawane aktualizacje wersji stabilnych z kolejnymi bugami.
ocena użytkownika

Ogólnie nie da się włączyć makr na wielu komputerach przez zmianę poziomu zabezpieczeń. W sporadycznych przypadkach zmniejszenie poziomu zabezpieczeń udaje się. Nie działa debugowanie - podgląd zmiennych. Znacznie lepiej w tym zakresie działa OpenOffice - w zasadzie bez większych zarzutów. Nie wiem czy w wersji 5.0.4 to zostało naprawione - może ktoś to sprawdzał. Potwierdzam, iż w poprzednich wersjach linii 5 występuje problem częstego zawieszania się programu po którym należy odzyskiwać dokument.

17.12.2015 20:18 | Recenzja do wersji 5.0.4
Bardzo lubiłem wersje poprzednie
Bardzo, bardzo wolny. Brak prostych funkcji z poprzednich wersji
ocena użytkownika

Zdecydowany krok w tył, a może kilka. Mnie interesuje praktycznie tylko Draw. Wymiarowanie, określanie kąta to całkowita porażka. Brak okienek do zmiany parametrów przy pomocy myszy. Wróciłem do wersji 4.4.5 i wszystko jest na swoim miejscu.

09.10.2015 10:05 | Recenzja do wersji 5.0.2
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
pstrowsky   7 #1018 21.10.2016 12:49

@Dżimi Humua Kua (niezalogowany): A po co tyle wersji? Wiesz może czym się różnią. Osobiście nie przepadam za zbyt częstymi aktualizacjami niewiele wnoszącymi do funkcjonalności programu. Poza tym ten program to niemiłosierny zamulacz, mam wrażenie że z każdą aktualizacją jest coraz gorzej.

Autor edytował komentarz w dniu: 21.10.2016 12:53
  #1017 21.10.2016 10:33

@pstrowsky: Są dwie wersje: still i fresh. Po prostu wybrałeś wersję still. Wersję fresh znajdziesz pod adresem http://www.libreoffice.org/download/libreoffice-fresh/ .

pstrowsky   7 #1016 21.10.2016 08:44

Ktoś może mi wyjaśnić jak to możliwe, że u Was na stronie jest dostępna wersja 5.2.2 gdy tymczasem ze strony projektu mogę ściągnąć najnowszą stabilną wersję LibreOffice 5.1.5 for Windows x86_64 (Vista or newer required) - O co chodzi? Co to za różnica w numerkach?

  #1015 20.10.2016 12:46

@Wolak (niezalogowany): Zgłoś to polskiej ekipie https://wiki.documentfoundation.org/Language_Teams lub sam działaj na https://translations.documentfoundation.org/ . Tutaj nikt z tym nic nie zrobi. Jutro zaczyna się bug hunting na ircu więc może w końcu doczekasz się poprawki.

  #1014 20.10.2016 09:40

Od wersji 4.4 LO operację "wstaw przypis dolny bezpośrednio" nazwano "wstaw stopkę"! Jest już wersja 5.2.3RC, poprawi to ktoś q w końcu???!!!

  #1013 08.10.2016 16:41

Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego prezentacja zrobiona w Impress (90 slajdów - 1 tytułowy, 89 ze zdjęciami) po zapisaniu zajmuje 350 MB, a ta sama prezentacja zrobiona w PowerPoint po zapisaniu zajmuje tylko 60 MB? (Ta sama prezentacja w WPS Office po zapisaniu zajmuje 520 MB.)

Mauetsz   2 #1012 04.10.2016 17:05

Witam. Wiecie może jak ustawić aby przewijanie po wciśnięciu ŚPM było szybkie a nie powolne (o około 1 wiersz teraz przewija) ?
Chciałbym osiągnąć przewijanie porównywalne z przewijaniem w przeglądarce internetowej.

Wiem, że można za pomocą przycisków PageUp i PageDown przewijać całe strony, wygodniejsze wydaje mi się jednak nawigowanie wciśniętym kółkiem.

Pozdrawiam

Autor edytował komentarz w dniu: 04.10.2016 17:07
Jx1   6 #1011 03.10.2016 09:28

@narval (niezalogowany): Ok, ja to wiem. Pytałem dlatego, że wchodząc na stronę pakietu standardowe Download ściąga x86, nigdzie też obok jasno nie jest że czeka na ciebie też wersja x64. x64 kryje się dopiero pod linkiem Windows x86_64 (Vista or newer required).
Ale ok - może się czepiam.

  #1010 02.10.2016 13:52

@Jx1: x86 – rodzina architektur (modeli programowych) procesorów firmy Intel, należących do kategorii CISC, stosowana w komputerach PC
Architektura 64-bitowa – architektura komputera, w której słowa, adresy i inne dane mieszczą się w najwyżej 64 bitach pamięci.
a wszystko masz w wiki

Jx1   6 #1009 30.09.2016 09:16

Dlaczego na stronie pakietu tak jakby na siłę jest wciskana wersja x86, a nie x64. Nie ma podane jawnie że możesz dostać x64 dopiero klikając poniżej w Windows x64 zaczyna się pobieranie wersji 64-bitowej, tak jakby zależało im aby wszyscy domyślnie pobierali 32-bitową.
x64 ma jakieś niedoróbki w stosunku do tej drugiej czy jak?

przemox   7 #1008 24.09.2016 19:52

@Gulls: Po prostu najedź na to miejsce kursorem i dwa razy kliknij - przecież po najechaniu na to miejsce wskaźnik zmienia kształtu, co jednoznacznie wskazuje na działanie.

Gulls   4 #1007 21.09.2016 07:24

Witam wiecie jak wyłączyć usunąć przerwę miedzy stronami w WRITER zęby strony były z sobą połączone tak jak WORD

http://www.imagebam.com/image/b664cd505709371
http://www.imagebam.com/image/5d5a34505709374

mrugal76   4 #1006 11.09.2016 21:37

@Anonim (niezalogowany): U mnie Libre jest zainstalowane na 4 kompach (Win 7 i Win 10 - zarówno x86 jak i x64) i nigdy nie było problemów z aktualizacją. Pewnie masz coś namieszane w systemie...

joalra   2 #1005 11.09.2016 17:58

@Anonim (niezalogowany): To musisz mieć bardzo zaśmiecony system. Pierwszy raz się spotykam, że aby zainstalować LO trzeba wyczyścić rejestr. Na win10 64-bit chodzi może nie zachwycająco ale w miarę stabilnie i spełnia wszystkie moje wymagania (głównie arkusze, teksty bardzo sporadycznie, prezentacji - w ogóle). Dawniej przy instalowaniu nowej wersji nie trzymał ustawień i wszystkie zdefiniowane skróty musiałam definiować na nowo. Ostatnio ten problem zniknął. MSO nie spełnia moich wymagań. Może zbyt mocno się przyzwyczaiłam do LO i lubię to, że nie świeci różnymi zbędnymi dodatkami. Funkcjonalność LO jest dla mnie optymalna. Zauważyłam, że po ostatniej rocznicowej aktualizacji win10 z sierpnia, wiele aplikacji zaczęło chodzić płynniej i bez zadyszki. Nie ma problemu z obsługą wielu sterowników. Może system masz nie zaktualizowany?

  #1004 11.09.2016 12:27

@mrugal76: Dzięki za odpowiedź, robiłem tak wcześniej i zawsze były problemy w działaniu LO.
Nie miałem problemów z działaniem LO po jego uprzednim usunięciu, wyczyszczeniu rejestru
i ponownym zainstalowaniu nowszej wersji.
Jest to męczące i odpychające od tego programu, dlatego pytam czy jest jeszcze jakaś inna metoda.

mrugal76   4 #1003 11.09.2016 09:07

@Anonim (niezalogowany): Normalnie instalujesz - instalator sam odinstaluje poprzednią wersję i zachowa wszystkie twoje ustawienia.

  #1002 10.09.2016 11:04

Jak zaktualizować LO bez odinstalowania poprzedniej wersji?
Czy ktoś podpowie?
Dzięki

porcupino   3 #1001 07.09.2016 13:08

@anonim (niezalogowany): To miej tego Offica, jak Cię stać, ale nie wyzywaj nikogo biedakiem. Brak kultura do kwadratu!

gooorylan1   4 #1000 03.09.2016 02:19

@ß (niezalogowany): tak da się,mam libreoffice 5.2.0 64 bitowy na windows 10

  #999 31.08.2016 02:42

Libre muli. Apache jest szybszy i nie wiesza się.

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.