r   e   k   l   a   m   a

LibreOffice 5.1.3

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program Asystent pobierania włączony

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a

Publikacje powiązane

Snapshot 12.02.2016 – krótko i na luzie o najciekawszych wydarzeniach

56
DOBREPROGRAMY 12.02.2016 | Anna Rymsza (Xyrcon)

31. odcinek naszego programu informacyjnego zwiastuje zbliżający się Intel Extreme Masters i wiosnę (przynajmniej we Wrocławiu :-)). W tym tygodniu ukazała się nowa wersja pakietu LibreOffice, którą znajdziecie w naszej bazie programów. Ukazała się także nowa wersja Opery, dawniej norweskiej, a teraz chińskiej przeglądarki. W odpowiedzi na prośby użytkowników Microsoft uruchomił stronę z opisami aktualizacji Windowsa 10. Wydane zostały także wtorkowe poprawki zabezpieczeń. Nie panikujemy z powodu propozycji nałożenia dodatkowego podatku na przesyłki z Chin. Trochę nam jednak smutno z…

LibreOffice 5.1 dostępny: praktyczne nowe menu i obsługa dokumentów w chmurze

103
OPROGRAMOWANIE 08.02.2016 | Maciej Olanicki (b.munro)

Zgodnie z harmonogramem, po uruchomionych pod koniec października testach i opublikowanych w styczniu wersjach Release Candidate, użytkownicy mogą już pobierać stabilną wersję LibreOffice 5.1. Oprócz prac nad optymalizacją, która ma poskutkować nawet dwukrotnie szybszym uruchamianem się składników pakietu, przygotowano także kilka nowych funkcji oraz nowości w interfejsie. Zarówno w przypadku edytora tekstu Writer, jak i arkusza kalkulacyjnego Calc oraz programu do tworzenia prezentacji multimedialnych Impress, pojawiły nowe menu. Są ta kolejno Style, Sheet i Calc. Zawierają one zgrupowane…

Recenzje użytkowników

Ładnie wygląda, dość szybki w prostych pracach, super do prac biurowych
Wersja 5.0.3 i niższe 5 - na wielu komputerach nie da się używać makr, zbyt często wydawane aktualizacje wersji stabilnych z kolejnymi bugami.
ocena użytkownika

Ogólnie nie da się włączyć makr na wielu komputerach przez zmianę poziomu zabezpieczeń. W sporadycznych przypadkach zmniejszenie poziomu zabezpieczeń udaje się. Nie działa debugowanie - podgląd zmiennych. Znacznie lepiej w tym zakresie działa OpenOffice - w zasadzie bez większych zarzutów. Nie wiem czy w wersji 5.0.4 to zostało naprawione - może ktoś to sprawdzał. Potwierdzam, iż w poprzednich wersjach linii 5 występuje problem częstego zawieszania się programu po którym należy odzyskiwać dokument.

17.12.2015 20:18 | Recenzja do wersji 5.0.4
Bardzo lubiłem wersje poprzednie
Bardzo, bardzo wolny. Brak prostych funkcji z poprzednich wersji
ocena użytkownika

Zdecydowany krok w tył, a może kilka. Mnie interesuje praktycznie tylko Draw. Wymiarowanie, określanie kąta to całkowita porażka. Brak okienek do zmiany parametrów przy pomocy myszy. Wróciłem do wersji 4.4.5 i wszystko jest na swoim miejscu.

09.10.2015 10:05 | Recenzja do wersji 5.0.2
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #981 11.05.2016 13:43

@Frathis: Dokładnie!

mly   6 #980 09.05.2016 20:44

Idą w dobrym kierunku ale mam obawy czy tempo rozwoju produktu nie jest zbyt wolne. Wolałbym więcej zmian idących w kierunku ujednolicenia z MSO i chodzi mi nie o wygląd interfejsu ale o zgodność funkcjonalności tak aby te samy nazwy w menu znaczyły to samo w obu pakietach.

1958krzysiek   2 #979 04.05.2016 19:49

Frathis: Czy to oznacza, że w wersji 5.0 - dostępna 5.0.6.2 - będzie wersją stabilną?
Pozdrawiam i dziękuję za ciekawe info.

Zacząłem szukać rozwiązania ze względu na ślimacze tempo edycji w 5.1.2.2
Po Twoim wpisie ściągnąłem sobie wersję portable 4.4.7.2 i w porównaniu do 5.1.2.2 to demon szybkości.
Sprawdzę jeszcze wersję 5.0.6.2 (bo ostatnia portable, to 5.0.5.2 - a więc x.x.5)

Zainstalowałem 5.0.6.2 i jest super.

Autor edytował komentarz w dniu: 04.05.2016 20:21
  #978 04.05.2016 09:47

Ostrzeżenie dla użytkowników. LO 5.1.2.2.- Znowu ktoś dłubał kogo nie powinni dopuszczać - uwaga na funkcję zapisu dla potrzeb automatycznego przywracania. W LO 5 pomimo ustawień jak w poprzednich wydaniach nie zapisuje tych informacji lub zapisuje je tylko dla niektórych plików - zależności nie znalazłem.

krexon   5 #977 29.04.2016 22:05

Już są pokazane niektóre zmiany w nadchodzącej wersji 5.2: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/5.2

Autor edytował komentarz w dniu: 02.05.2016 19:28
  #976 24.04.2016 09:51

@Anonim (niezalogowany): nieżle dobre

jankesd   2 #975 10.04.2016 13:58

@123Artur (niezalogowany): Proszę sprawdzić pakiet ApacheOpenOffice takich problemów on nie ma.Warto przetestować

  #974 09.04.2016 09:30

Niestety, niektóre funkcje są poprawiane inne, szkoda mówić. Ostatnio hitem niedoróbki albo wręcz mieszania się do kodu ludzi nieodpowiednich zamarła funkcja wykonywania kopii zapasowej i automatyczne przywracanie (wersja LO 5.1.0.3 Win 8.1 64b) - Pozbawienie programu tych możliwości - zwłaszcza sekwencyjnego zapisywania wyników pracy - kolejny powód aby unikać tak "dopracowanego" oprogramowania. Niestety sytuacja na rynku pakietów biurowych jest coraz gorsza: wodotryski zamiast funkcji użytecznych. Już o stałym wykrywaniu w pliku staroffice.bin trojana chyba nie ma co wspominać. Szkoda pakietu.

FiYolka   3 #973 07.04.2016 16:07

Miałam przez pewien czas dość offica przez system były same problemy, bo nie okazał się darmowy, to przeszłam na darmowego Libre... wszystkon ładnie, pięknie ale do czasu- pogubiłam się w tym pakiecie , czcionki, opcje nie, nie - nie odpowiadało mi, ale dobry dla kogoś kto nie potrafi się odnaleść w pakiecie od microsoftu :)

Frathis   1 #972 01.04.2016 10:08

Wiele osób narzeka tutaj na brak stabilności LibreOffice oraz problemy z otwieraniem dokumentów. Otóż problem wynika z nierozumienia "zawiłości" wydawniczych The Document Foundation.

Wersja 5.x jest (jak na razie) niczym innym jak wersją rozwojową, swoistego rodzaju betą, gdzie problemy, zgłaszane niżej przez użytkowników, MOGĄ występować!

Otóż wersje stabilne to te oznaczone numerami x.x.6.x i x.x.7.x, wszystkie inne z numerami x.x.0.x, x.x.1.x etc są wersjami z założenia problematycznymi.

Odnosząc się do tego co napisałem, obecnie promowana wersja - 5.1.1 jest wersją rozwojową!
Wersją stabilną aktualnie jest 4.4.7.2 gdzie większość wymienianych usterek nie występuje :-) Znaleźć ją możemy na stronach https://downloadarchive.documentfoundation.org/libreoffice/old/4.4.7.2/win/x86/

Tak więc, chcąc korzystać z dobrodziejstw najnowszej wersji oznaczonej symbolem "5.1", zalecałbym poczekać, aż numeracja dojdzie do 5.1.6.x lub 5.1.7.x

Swoją drogą portal dobreprogramy powinien o tym informować, dając równocześnie możliwość pobrania ostatniej stabilnej wersji.

  #971 31.03.2016 13:20

najgorszy syf ten Libre office nie działa

  #970 30.03.2016 03:09

@nikkkk: Cóż skoro dla ciebie i innych wk****onych użytkowników doinstalowanie jednego pakietu do libreoffice jest szczytem wysiłku to współczuje. Na stronie producenta jest wszystko w czym problem? Czy naprawde Windows nauczył was tego że komputer robi i mysli za was wylacznie?

  #968 21.03.2016 19:40

Czy Wam w 5.0.5 Calc również nie działa kolor czcionki ?

Crazygod   7 #967 19.03.2016 10:33

@niezabetonowany (niezalogowany):
LibreOffice 4.4.7 Winx86
https://megawrzuta.pl/download/5e1d48b6d3bc746c5defbc450664e2d7.html

  #966 17.03.2016 00:15

LO 5.05 (gałąź Still) na Windowsa to pomyłka (na Linux Mint wersja 5 działa dobrze, choć jest bardziej "zasobożerna" od czwórki) . Nawet przywracanie systemu w mojej konfiguracji nie zmusiło LO do prawidłowego działania. Chciałbym teraz pobrać z oficjalnych serwerów starą dobrą wersję 4.4.7.2, ale na razie dotarłem tylko do... kodu źródłowego. Jeśli nie znajdę pliku instalacyjnego LO 4, to będę musiał zainstalować Apache OpenOffice.

jankesd   2 #965 15.03.2016 13:42

@Coxco (niezalogowany): Dzień dobry proszę przeczytać wcześniejsze komentarze użytkowników na temat przedmiotowego oprogramowania jak również na innych portalach internetowych z czym osoby mają największe problemy na 1 miejscu brak stabilności,i a to jest podstawa w takich programach.

  #964 14.03.2016 15:49

Problem z paskiem rozwiązany, ale niestety, stabilność bardzo słaba. Przez jeden dzień korzystania program zamknął się dwa razy (sic!). W obecnej postaci nie polecam - opcja odzyskiwania nie zawsze działa, a utrata całego napisanego tekstu jest dosyć przykrym doświadczeniem.

jankesd   2 #963 14.03.2016 09:57

@nikkkk: Proszę tak emocjonalnie nie podchodzić do tego pakietu.Najlepsze wyjście proszę spróbować pakiet biurowy ApacheOpenOffice i nie będzie problemów z jakimkolwiek słownikiem.Chyba,ze jesteśmy fanem LO wtedy zrozumiem.

nikkkk   1 #962 11.03.2016 19:32

Brak a w zasadzie nie działający słownik eliminuje ten zjebany program,która to już wersja i dalej to samo wystarczy wrzucić hasło w google słownik libreoffice i mamy całą listę wkurwionych użytkowników z tym samym problemem.Co prawda ręcznie włączony za każdym razem działa bo sobie doinstalowałem ale chyba nie na tym rzecz polega FUCK!!!

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.