Pobierz program Asystent pobierania włączony

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

Uwaga!

  • Dla użytkowników wymagających najwyższej stabilności poleca się wersję 4.4.5, którą pobrać można z poziomu linków bezpośrednich (powyżej gwiazdek z oceną).
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Snapshot 12.02.2016 – krótko i na luzie o najciekawszych wydarzeniach

39
DOBREPROGRAMY 12.02.2016 | Anna Rymsza (Xyrcon)

31. odcinek naszego programu informacyjnego zwiastuje zbliżający się Intel Extreme Masters i wiosnę (przynajmniej we Wrocławiu :-)). W tym tygodniu ukazała się nowa wersja pakietu LibreOffice, którą znajdziecie w naszej bazie programów. Ukazała się także nowa wersja Opery, dawniej norweskiej, a teraz chińskiej przeglądarki. W odpowiedzi na prośby użytkowników Microsoft uruchomił stronę z opisami aktualizacji Windowsa 10. Wydane zostały także wtorkowe poprawki zabezpieczeń. Nie panikujemy z powodu propozycji nałożenia dodatkowego podatku na przesyłki z Chin. Trochę nam jednak smutno z…

LibreOffice 5.1 dostępny: praktyczne nowe menu i obsługa dokumentów w chmurze

103
OPROGRAMOWANIE 08.02.2016 | Maciej Olanicki (b.munro)

Zgodnie z harmonogramem, po uruchomionych pod koniec października testach i opublikowanych w styczniu wersjach Release Candidate, użytkownicy mogą już pobierać stabilną wersję LibreOffice 5.1. Oprócz prac nad optymalizacją, która ma poskutkować nawet dwukrotnie szybszym uruchamianem się składników pakietu, przygotowano także kilka nowych funkcji oraz nowości w interfejsie. Zarówno w przypadku edytora tekstu Writer, jak i arkusza kalkulacyjnego Calc oraz programu do tworzenia prezentacji multimedialnych Impress, pojawiły nowe menu. Są ta kolejno Style, Sheet i Calc. Zawierają one zgrupowane…

Recenzje użytkowników

Ładnie wygląda, dość szybki w prostych pracach, super do prac biurowych
Wersja 5.0.3 i niższe 5 - na wielu komputerach nie da się używać makr, zbyt często wydawane aktualizacje wersji stabilnych z kolejnymi bugami.
ocena użytkownika

Ogólnie nie da się włączyć makr na wielu komputerach przez zmianę poziomu zabezpieczeń. W sporadycznych przypadkach zmniejszenie poziomu zabezpieczeń udaje się. Nie działa debugowanie - podgląd zmiennych. Znacznie lepiej w tym zakresie działa OpenOffice - w zasadzie bez większych zarzutów. Nie wiem czy w wersji 5.0.4 to zostało naprawione - może ktoś to sprawdzał. Potwierdzam, iż w poprzednich wersjach linii 5 występuje problem częstego zawieszania się programu po którym należy odzyskiwać dokument.

17.12.2015 20:18 | Recenzja do wersji 5.0.4
Bardzo lubiłem wersje poprzednie
Bardzo, bardzo wolny. Brak prostych funkcji z poprzednich wersji
ocena użytkownika

Zdecydowany krok w tył, a może kilka. Mnie interesuje praktycznie tylko Draw. Wymiarowanie, określanie kąta to całkowita porażka. Brak okienek do zmiany parametrów przy pomocy myszy. Wróciłem do wersji 4.4.5 i wszystko jest na swoim miejscu.

09.10.2015 10:05 | Recenzja do wersji 5.0.2
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

jankesd   2 #950 13.02.2016 08:20

@raanst: Dzień dobry odnośnie Twojego zapytania proszę najpierw w ustawieniach ustawić auto zapisywanie np. co 5 minut ponieważ stracisz tekst ostatni pisany w ciągu 5 minut. Przy takiej ilości stron wcześniej, czy później będziesz mieć tzw zawieszkę jedną lub więcej. To jest właśnie problem tego pakietu po prostu nie jest stabilny jak pakiet AO, którzy nie wydają tak szybko nowych wersji jak LO i chwalą się na potęgę, iż poprawili przecinek, obrazek lub coś innego dodali zamiast nastawić się na zgłaszane problemy itp. Pozdrawiam

raanst   6 #949 12.02.2016 23:30

A jak wygląda sprawa z pisaniem tekstów o większej objętości - powiedzmy od 400 do 600 stron. Są jakieś problemy z odczytem/zapisem?

jankesd   2 #948 11.02.2016 21:04

To bardzo dobrze, że pakiet nadal rozwija się, tylko dlaczego nie naprawiają wcześniejszych zgłoszonych usterek. Według mnie robią wyścig z cyferkami nowych wersji jak użytkownicy oczekują przede wszystkim , aby był stabilny i nie zawieszał się .Zwróćcie uwagę co piszą na różnych forach internetowych na temat tego pakietu, z czym mają problemy w szczególności w arkuszu kalkulacyjnym jak im pakiet rozkłada się. Jeszcze raz powtarzam użytkownicy nie potrzebują nowości , a naprawienia dotychczas wykrytych usterek lub nieprawidłowości.

  #947 10.02.2016 18:45

wersja 5.1 ...nie otwiera .PPS-ów - wyskakuje komunikat "Odzyskiwanie pliku" a później znika całość :(
Tylko u mnie tak "działa" ?? Co jest ??

lewoj   2 #946 10.02.2016 14:39

Odradzam wersję 5.1. To jednak ciągle wersja beta. Zresztą nie zalecana jest do komputerów produkcyjnych. Zainstalowałem z ciekawości i co? Przy pierwszym uruchomieniu paska menu brak. Ale po zminimalizowaniu i powrocie do pełnego widoku się pojawił. Ciekawe jednak, że nie wyświetla żadnych wcześniej zapisanych plików formatu .odt. Zarówno przez plik + otwórz jak i prawoklik. Pozostaje tylko biały ekran. Żart. Poczekam na 5.1.2 albo i późniejszą wersję. Nie przypadkiem chyba do stabilnej pracy polecają starsze wersje. Z 5.0.4 nie miałem problemów, a pod Linuksem to wręcz LO śmiga.

kophew   4 #945 10.02.2016 12:22

znów nowa wersja - chyba jednak poprzednia była testowa

kophew   4 #944 09.02.2016 18:44

Ta wersja to chyba żart z obsługą chmur - narazie u mnie obsługuje tylko google drive.

przemor25   13 #943 09.02.2016 05:46

Straciłem do niego cierpliwość po historii z wywaleniem się całego pakietu i uszkodzeniem dokumentu przy próbie scalenia komórki w Calcu. Nadal uważam, że jedyną zaletą całego pakietu jest jego darmowość. I nic więcej.

adamusPL   3 #942 08.02.2016 21:18

Czy 5.1.0.3 to nie wersja testowa?

http://download.documentfoundation.org/libreoffice/testing/5.1.0/win/x86_64/Libr...

nie ma na stronie fundacji tej wersji jako stabilna a adres pobierania wskazuje na wersję testową.

  #941 08.02.2016 20:15

Jak chyba większość komentujących, też uważam, że szkoda czasu i cierpliwości na obecne wersje LOO. Wolny jak żółw, zgodność z formatami MSO czysto teoretyczna. AOO zdecydowanie lepszy, a dla mnie z darmowych niekomercyjnych nr 1 to niemiecki SoftMaker.
Startuje w 2-3 sekundy stosunkowo dobrze lub bardzo dobrze radzi sobie z dokumentami tworzonymi w MSO, jedynie brak nieco polskiego interfejsu, jeżeli to jeszcze się kiedyś pojawi to nie będzie się czego doczepić.

  #940 06.02.2016 12:48

@mly: mso się tak nie zawiesza. LO staje się powoli ciężkim nieprzydatnym oprogramowaniem.....

  #939 06.02.2016 12:46

Z daleka od wersji 5. Ciągle się zawiesza. Potrafi wywalić 1h pracy. Przywracanie nie działa.... Nie polecam
!

Oczkins92   4 #938 04.02.2016 18:05

@Jactra (niezalogowany): Ja nie wiem czy te forum może pomóc.Wiem z doświadczenia że fora mi NIC PRAWIE NIE POMOGŁY.A próbowałem używać OpenOffice który okazał się większą tragedią!!!!!!!

Oczkins92   4 #937 04.02.2016 18:03

@Ferrari: Na szczęście miałem kopie zapasową.Ale tera używam wersja stabilną i na razie gdzieś mam te wersje 5*** bo znowu doprowadzą mnie do szaleństwa.I używam w Ubuntu Mate 14.04.3 64 bit.

Ferrari   6 #936 01.02.2016 12:04

Niestety deweloperzy zepsuli tak świetny pakiet. Używam OpenOffice od wielu lat, ostatnio LibreOffice, ale wersja 5 to katastrofa! Nie wczytuje obrazków po przeniesieniu dokumentu na inny komputer, wiesza się co chwilę, pod Windowsem wywala się przy zapisywaniu pliku (konsekwencją jest utrata danych), a wydajność jak w latach 80. Czas przesiąść się na inny pakiet.

@Oczkins92, otwórz plik .odt w 7-Zip lub innym programie do obsługi archiwów ZIP. Jeśli w folderze Pictures nie ma twoich obrazków, to po ptaszkach. Jeśli piszesz pod Windowsem, sprawdź we właściwościach pliku, czy zachował poprzednie wersje.

Pisząc pracę dyplomową należy wykonywać kopie zapasowe. Polecam usługi typu Dropbox, Google Drive, GG dysk, ewentualnie Git/SVN, tylko w ostatnim przypadku musicie pamiętać o częstych commitach.

Magnum 44   12 #935 31.01.2016 18:26

Im nowsza wersja, tym mniej stabilna. Co to się dzieje...

  #934 29.01.2016 11:02
Oczkins92   4 #933 27.01.2016 13:57

LUDZIE!Pomóżcie proszę!Robie pracę inżynierska w Libreoffice 5.0.4 i jak dzisiaj owrzyłem prace to ona sie kur**** otworzyła i nie ma żadnych obrazków.Da się jakoś odzyskać?Zapisywałem w natywnym formacie ODT.

  #932 22.01.2016 17:42

dzisiaj zainstalowałem grudniową aktualizację i u mnie znacznie szybciej się uruchamia.

  #931 22.01.2016 17:39

@anonim (niezalogowany): możesz zaznaczyć w opcjach automatyczne pobieranie pliku aktualizacji i niestety aktualizację trzeba wykonać samemu..

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.