r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

LibreOffice 5.1.4

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program Asystent pobierania włączony

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Z piractwem w Polsce nie jest już tak źle. BSA podało najnowsze wyniki

45
OPROGRAMOWANIE 25.05.2016 | Leszek Kędzior (Krogulec)

Gonimy Europę i to dosłownie. Jak wynika z najnowszego badania BSA, 52% komputerów w Polsce posiada legalne, licencjonowane oprogramowanie. To poziom takich krajów jak Hiszpania czy Włochy. Po raz pierwszy w historii badania przekroczyliśmy symboliczną barierę 50%. Jeszcze 13 lat temu, gdy powstawał portal dobreprogramy, korzystanie z licencjonowanego oprogramowania nie było zbyt powszechne. W wielu firmach pracowano na pirackich systemach Windows, pakietach biurowych Microsoft Office, programach graficznych Adobe Photoshop i CorelDRAW, czy narzędziach do projektowania typu AutoCAD. Jeszcze…

Snapshot 12.02.2016 – krótko i na luzie o najciekawszych wydarzeniach

56
DOBREPROGRAMY 12.02.2016 | Anna Rymsza (Xyrcon)

31. odcinek naszego programu informacyjnego zwiastuje zbliżający się Intel Extreme Masters i wiosnę (przynajmniej we Wrocławiu :-)). W tym tygodniu ukazała się nowa wersja pakietu LibreOffice, którą znajdziecie w naszej bazie programów. Ukazała się także nowa wersja Opery, dawniej norweskiej, a teraz chińskiej przeglądarki. W odpowiedzi na prośby użytkowników Microsoft uruchomił stronę z opisami aktualizacji Windowsa 10. Wydane zostały także wtorkowe poprawki zabezpieczeń. Nie panikujemy z powodu propozycji nałożenia dodatkowego podatku na przesyłki z Chin. Trochę nam jednak smutno z…

Recenzje użytkowników

Ładnie wygląda, dość szybki w prostych pracach, super do prac biurowych
Wersja 5.0.3 i niższe 5 - na wielu komputerach nie da się używać makr, zbyt często wydawane aktualizacje wersji stabilnych z kolejnymi bugami.
ocena użytkownika

Ogólnie nie da się włączyć makr na wielu komputerach przez zmianę poziomu zabezpieczeń. W sporadycznych przypadkach zmniejszenie poziomu zabezpieczeń udaje się. Nie działa debugowanie - podgląd zmiennych. Znacznie lepiej w tym zakresie działa OpenOffice - w zasadzie bez większych zarzutów. Nie wiem czy w wersji 5.0.4 to zostało naprawione - może ktoś to sprawdzał. Potwierdzam, iż w poprzednich wersjach linii 5 występuje problem częstego zawieszania się programu po którym należy odzyskiwać dokument.

17.12.2015 20:18 | Recenzja do wersji 5.0.4
Bardzo lubiłem wersje poprzednie
Bardzo, bardzo wolny. Brak prostych funkcji z poprzednich wersji
ocena użytkownika

Zdecydowany krok w tył, a może kilka. Mnie interesuje praktycznie tylko Draw. Wymiarowanie, określanie kąta to całkowita porażka. Brak okienek do zmiany parametrów przy pomocy myszy. Wróciłem do wersji 4.4.5 i wszystko jest na swoim miejscu.

09.10.2015 10:05 | Recenzja do wersji 5.0.2
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  34 #989 27.07.2016 18:18

Dla mnie od kilku lat podstawowy pakiet biurowy, zarówno w domu jak w pracy.

  #988 25.07.2016 06:26

Bardzo dobry pakiet.

jankesd   2 #987 23.06.2016 19:49

Dzień dobry pojawiła się kolejna wersja LibreOffice 5.1.4,czy to będzie sukces wydania, czy porażka. Dobrze, iż rozwijają się przecież jest to darmowy pakiet biurowy, ale mam zastrzeżenia-uwagi jeśli można następujące

1.Czy poprawili stabilność pakietu w szczególności czasie dłuższego pisania potrafi się zawiesić lub bez powodu wyłączyć i nie jest to mój wymysł wzięty z planety Melmak, gdzie żył Alf/był taki serial w TV/

2.Czy chociaż poprawili kompatybilność z MS Office, czy tylko główny nacisk położyli na interfejs /brakuje mi jeszcze kwiatków oraz palmy wtedy będzie hit/

3.Ludzie zgłaszają podczas użytkowania wykryte błędy i usterki i przy nowych wydaniach nadal są i nie naprawiane/to po co zgłaszają jak nie są uwzględniane/

4.Do pakietu LO nic nie mam rozwijają się i nic za darmo nie ma, ale niech wezmą pod uwagę głosy użytkowników swojego oprogramowania, co piszą do nich nie muszą przecież się spieszyć z nowymi wersjami. Nie jest to przecież wyścig szczurów w korporacji Niech wydają chociaż raz na rok uwzględniając zauważone usterki przez użytkowników, chyba na tym to nie polega, a nie chwaląc się całemu Światu nową wersją poprawiając kropkę lub przecinek i to jest ich stabilność.

5.Jak tak dalej pójdzie osoby odsuną się od nich będę instalować WPS lub ApacheOffice ,które są bardziej stabilne z MS Office i nie robią takich problemów niż LO.

6.Używam prywatnie MS Office 2007 oraz alternatywnie ApacheOffice i jeszcze raz powtarzam nie mam nic do pakietu LO oraz użytkowników tego programu, a jedynie wyraziłem swoją opinię. Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam.
Pozdrawiam wszystkich użytkowników darmowego pakietu AO, LO oraz WPS

mly   6 #986 23.06.2016 14:46

@Zero Ghost: Potwierdzam WPS-Office dla osób, którzy w pracy mają MS-Office jest lepszy w użyciu.

Zero Ghost   9 #985 23.06.2016 11:13

Używałem przez jakiś czas i pomijając trudne początki jakich mi nastręczył program jest naprawdę dobry ,całkiem niedawno przerzuciłem się jednak na WPS-Office ,oczywiście z wstrzykniętym Polskim słownikiem i jestem jeszcze bardziej kontent ,do użytku stricte domowego jest idealny a szukającym darmowego pakietu Office polecam właśnie WPS.

Gary58   2 #984 17.06.2016 17:54

@Toscior: Używałem office 2007 . Od początku 2015 r używam Libre Office i daję radę. Wszystkie poprzednie tabele, funkcje, wykresy itp. z poprzedniego programu windowsa działają i tutaj, nie zuważyłem błędów. Jedyną wadą jest wolniejszy start ale od kiedy używam linuxa tu działa expresowo. Dla zwykłego domownika super program i za darmo. Reszta kwestia przyzwyczajenia.

mczarny2   1 #983 08.06.2016 14:53

Ciężko było na początku ale już się przyzwyczaiłem. Jest ok!

Toscior   11 #982 02.06.2016 20:29

no nie mogę się do tego Libre przekonać ... jednak Apache

  #981 11.05.2016 13:43

@Frathis: Dokładnie!

mly   6 #980 09.05.2016 20:44

Idą w dobrym kierunku ale mam obawy czy tempo rozwoju produktu nie jest zbyt wolne. Wolałbym więcej zmian idących w kierunku ujednolicenia z MSO i chodzi mi nie o wygląd interfejsu ale o zgodność funkcjonalności tak aby te samy nazwy w menu znaczyły to samo w obu pakietach.

1958krzysiek   2 #979 04.05.2016 19:49

Frathis: Czy to oznacza, że w wersji 5.0 - dostępna 5.0.6.2 - będzie wersją stabilną?
Pozdrawiam i dziękuję za ciekawe info.

Zacząłem szukać rozwiązania ze względu na ślimacze tempo edycji w 5.1.2.2
Po Twoim wpisie ściągnąłem sobie wersję portable 4.4.7.2 i w porównaniu do 5.1.2.2 to demon szybkości.
Sprawdzę jeszcze wersję 5.0.6.2 (bo ostatnia portable, to 5.0.5.2 - a więc x.x.5)

Zainstalowałem 5.0.6.2 i jest super.

Autor edytował komentarz w dniu: 04.05.2016 20:21
  #978 04.05.2016 09:47

Ostrzeżenie dla użytkowników. LO 5.1.2.2.- Znowu ktoś dłubał kogo nie powinni dopuszczać - uwaga na funkcję zapisu dla potrzeb automatycznego przywracania. W LO 5 pomimo ustawień jak w poprzednich wydaniach nie zapisuje tych informacji lub zapisuje je tylko dla niektórych plików - zależności nie znalazłem.

krexon   5 #977 29.04.2016 22:05

Już są pokazane niektóre zmiany w nadchodzącej wersji 5.2: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/5.2

Autor edytował komentarz w dniu: 02.05.2016 19:28
  #976 24.04.2016 09:51

@Anonim (niezalogowany): nieżle dobre

jankesd   2 #975 10.04.2016 13:58

@123Artur (niezalogowany): Proszę sprawdzić pakiet ApacheOpenOffice takich problemów on nie ma.Warto przetestować

  #974 09.04.2016 09:30

Niestety, niektóre funkcje są poprawiane inne, szkoda mówić. Ostatnio hitem niedoróbki albo wręcz mieszania się do kodu ludzi nieodpowiednich zamarła funkcja wykonywania kopii zapasowej i automatyczne przywracanie (wersja LO 5.1.0.3 Win 8.1 64b) - Pozbawienie programu tych możliwości - zwłaszcza sekwencyjnego zapisywania wyników pracy - kolejny powód aby unikać tak "dopracowanego" oprogramowania. Niestety sytuacja na rynku pakietów biurowych jest coraz gorsza: wodotryski zamiast funkcji użytecznych. Już o stałym wykrywaniu w pliku staroffice.bin trojana chyba nie ma co wspominać. Szkoda pakietu.

FiYolka   3 #973 07.04.2016 16:07

Miałam przez pewien czas dość offica przez system były same problemy, bo nie okazał się darmowy, to przeszłam na darmowego Libre... wszystkon ładnie, pięknie ale do czasu- pogubiłam się w tym pakiecie , czcionki, opcje nie, nie - nie odpowiadało mi, ale dobry dla kogoś kto nie potrafi się odnaleść w pakiecie od microsoftu :)

Frathis   1 #972 01.04.2016 10:08

Wiele osób narzeka tutaj na brak stabilności LibreOffice oraz problemy z otwieraniem dokumentów. Otóż problem wynika z nierozumienia "zawiłości" wydawniczych The Document Foundation.

Wersja 5.x jest (jak na razie) niczym innym jak wersją rozwojową, swoistego rodzaju betą, gdzie problemy, zgłaszane niżej przez użytkowników, MOGĄ występować!

Otóż wersje stabilne to te oznaczone numerami x.x.6.x i x.x.7.x, wszystkie inne z numerami x.x.0.x, x.x.1.x etc są wersjami z założenia problematycznymi.

Odnosząc się do tego co napisałem, obecnie promowana wersja - 5.1.1 jest wersją rozwojową!
Wersją stabilną aktualnie jest 4.4.7.2 gdzie większość wymienianych usterek nie występuje :-) Znaleźć ją możemy na stronach https://downloadarchive.documentfoundation.org/libreoffice/old/4.4.7.2/win/x86/

Tak więc, chcąc korzystać z dobrodziejstw najnowszej wersji oznaczonej symbolem "5.1", zalecałbym poczekać, aż numeracja dojdzie do 5.1.6.x lub 5.1.7.x

Swoją drogą portal dobreprogramy powinien o tym informować, dając równocześnie możliwość pobrania ostatniej stabilnej wersji.

  #971 31.03.2016 13:20

najgorszy syf ten Libre office nie działa

  #970 30.03.2016 03:09

@nikkkk: Cóż skoro dla ciebie i innych wk****onych użytkowników doinstalowanie jednego pakietu do libreoffice jest szczytem wysiłku to współczuje. Na stronie producenta jest wszystko w czym problem? Czy naprawde Windows nauczył was tego że komputer robi i mysli za was wylacznie?

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.