Pobierz program Asystent pobierania włączony

LibreOffice powstał jako alternatywny pakiet na bazie OpenOffice, do którego prawa posiada firma Oracle. Rozwijany jest przez organizację The Document Foundation stworzoną przez członków społeczności OpenOffice. Projekt jest wspierany przez takie firmy i organizacje jak Canonical, Fundacja Wolnego Oprogramowania, Google, Novell czy Red Hat.

Galeria programu

W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress. Edytor tekstu, Writer, umożliwia wyświetlanie wielu stron podczas edycji oraz udoskonalone tworzenie notatek.

Pakiet oferuje wsparcie dla formatu OpenDocument (ODF), jak również .oxt oraz mdb w wydaniu dla Windows. Może otwierać dokumenty MS Office 2007 i Office 2008 for Mac OS X (.docx, .xlsx, .pptx, etc.). Wprowadzono też częściową obsługę VBA na tej platformie. Dzięki wykorzystaniu interfejsu API ułatwień dostępu jaki oferuje Mac OS X, jest bardziej przyjazny osobom słabo widzącym. Sporo nowości znajdziemy także w programach Draw oraz Impress.

Writer - rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań, trudno jednoznacznie określić, "kto" jest lepszy - potentat ze stajni Microsoft - Word, czy też Writer. Ten darmowy edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie, do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencje seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy, a także całe frazy. Podczas pisania edytor "podpowiada" nam dalszy ciąg frazy lub wyrazu (po przyzwyczajeniu się do tej opcji może ona wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu). Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda. Bardzo dobrze funkcjonujące w tej wersji filtry i znakomita wymiana danych z MS Office. Najnowsza wersja wspiera również: AportisDoc (Palm), Pocket Word oraz Pocket Excel w celu ułatwienia tworzenia dokumentów dla PDA.

Calc - znakomity arkusz kalkulacyjny, cechuje go przede wszystkim intuicyjna, bardzo wygodna obsługa, formuły mogą być tworzone poprzez słowa w języku polskim. Automatyczna konwersja na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych kursów pobranych z Internetu. Wyjątkowa swoboda w formatowaniu komórek, możliwość graficznej prezentacji struktury formuł. Można również tworzyć własne funkcje. Bardzo bogate możliwości tworzenia wykresów. W stosunku do poprzednich wersji znacznie udoskonalone filtry eksportu i importu - wymiana danych z Excelem przebiega bezproblemowo.

Base - to moduł do tworzenia baz danych, pozwala na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL.

Draw - bardzo wygodny program graficzny, który w sposób znaczący podnosi wartość całego pakietu. Dzięki niemu można stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Oczywiście Draw znakomicie współpracuje z innymi aplikacjami OO. Draw jest aplikacją, która oferuje użytkownikowi niebanalne możliwości. Bogate możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, przeźroczystością, foto realistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, formularze obiektów 3D. Konwersja rastrów na wektory i odwrotnie, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach, krzywe Beziera. Obsługa OpenGL. To jednak tylko niektóre z bardzo bogatych możliwości tej silnej aplikacji.

Impress - to narzędzie do tworzenia prezentacji. Bardzo duże możliwości i wyjątkowa łatwość uzyskania efektu. Wiele łatwych w obsłudze narzędzi, możliwość tworzenia prezentacji 3D. Grafika rastrowa i wektorowa, wygodna współpraca z "Draw" dają duże możliwości ekspresji. Dużą zaletą jest możliwość tworzenia plików wykonywalnych (nie ma konieczności posiadania LibreOffice na komputerze, na którym prezentacja ma zostać uruchomiona). Impress zawiera oczywiście filtry pozwalające na import i eksport z i do MS PowerPointa. Najnowsza wersja umożliwia zapisywanie prezentacji w formacie Macromedia Flash.
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

LibreOffice 4.3 to ulepszone komentarze, modele 3D i lepsze wsparcie dla innych formatów

49
OPROGRAMOWANIE 30.07.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Fundacja The Document Foundation pochwaliła się właśnie wydaniem LibreOffice 4.3 – kolejnej wersji darmowego, otwartego pakietu biurowego tworzonego na licencji LGPLv3. Jest to już ósme główne wydanie, które zawiera szereg poprawek, optymalizacji działania, a także zmian mających na celu zwiększenie interoperacyjności z innym oprogramowaniem tego typu. Pakiet ten rozwija się bardzo szybko, jest również coraz częściej wybierany zamiast komercyjnego Microsoft Office. Jedną z ważniejszych zmian jest zwiększenie limitu znaków przypadających na jeden akapit tekstu we Writerze. Poprzednio…

Recenzje użytkowników

Cena, a w zasadzie jej brak; możliwość zastosowania w biznesie; wygodne używanie szablonów; brak wstążki
Problemy z plikami doc; w trakcie korzystania z pakietu nie działają przyciski multimed. i funkcyjne, słabe wsparcie społecznościowe, brak wstążki
ocena użytkownika

Prawie zawsze, gdy w internecie pojawia się temat związany z zakupem przez jakąś firmę czy jednostkę administracyjną pakietów biurowych Microsoft Office można przeczytać opinię, że za darmo można korzystać choćby z LO, niektórzy twierdzą nawet, że pakiet ten jest lepszy od MO 2007 czy 2010.

Sama praca w LO należy do całkiem wygodnych, brak wstążki, co dla niektórych jest zaletą, nie przeszkadza za bardzo. Można mieć pewne zastrzeżenia co do rozmieszczenia poszczególnych opcji, ale jest to raczej kwestia przyzwyczajenia z korzystania z programów Microsoftu, czy też koncepcji samych twórców LO, choć nie da się ukryć, że niektóre funkcję są umieszczone bardziej logicznie w MO.

Libre ma ciekawą koncepcję motywów, używa się ich bardzo wygodnie, wcześniej nie korzystałem w zasadzie z tej funkcji w MO, ale tu naprawdę to działa. Także jeśli ktoś często stosuje numeracje i wypunktowanie tekstu powinien docenić łatwość korzystania z tych funkcji w LO.

Jeśli chodzi o Writera (odpowiednik Worda) sprawuje się on praktycznie tak samo dobrze, jak konkurencja, przeważającą większość rzeczy zrobimy w nim bezproblemowo. Osobiście brakuje mi tylko funkcji formularzy, ale jeśli ktoś nie używa tego, to nawet nie zauważy jej braku.

Odpowiednikiem Excela (arkusza kalkulacyjnego) w LO jest Calc, działa on całkiem dobrze, można stosować długie formuły, makra itp. Dla podstawowego zastosowania nadaje się znakomicie.
Mogą się jednak pojawić problemy, gdy korzystamy z dodatkowego oprogramowania, które np. generuje nam do dalszej edycji raporty w postaci arkuszy kalkulacyjnych.

Z innych programów zawartych w pakietach biurowych nie korzystam, więc wypowiadać się nie będę. Przez krótki czas bawiłem się z możliwością stosowania bazy danych i odniosłem wrażenie, że w MO korzysta się z tego wygodniej, nie zagłębiałem się jednak w tą kwestię, więc oceniać nie będę. Wiem też, że są kłopoty w przypadku przygotowania prezentacji w LO i próbie jej odtworzenia w MO, w drugą stronę jest podobnie.

Skoro jest dość dobrze, to dlaczego tak mało osób/instytucji korzysta z LO?

Pierwsza sprawa to format. LO teoretycznie obsługuje zarówno doc, jak i docx, jednakże przy otwieraniu złożonych dokumentów w którym stosuje się zaawansowane formatowanie nie jest już tak różowo. Jeżeli w firmie dokumenty krążą głównie pomiędzy komputerami firmowym wszystko jest w porządku, także z wydrukowaniem dokumentów zapisanych wcześniej w MO nie ma kłopotu, gdyż Microsoft udostępnia programy umożliwiające drukowanie takich dokumentów bez potrzeby posiadania MO.
Jeśli jednak w firmie czy w domu, wysyłasz dużo dokumentów, które później mają być edytowane przez osobę trzecią, to korzystając z LO narażasz się na spore kłopoty i problemy.

W Polsce słabo jest także ze wsparciem społeczności dla Libre, nie chodzi tu o to, że nikt nie pomaga, po prostu z uwagi na stosunkowo małą liczbę osób korzystających z tego pakietu, można nie uzyskać pomocy nawet w przypadku stosunkowo prostych problemów.

Kolejną sprawą są pewne małe błędy, albo też ograniczona funkcjonalność niektórych rozwiązań:
- podczas pracy z LO 3.4.2 nie działają przyciski multimedialne na klawiaturze oraz funkcyjne od laptopów;
- można się nieźle natrudzić jeśli ktoś chce coś zmienić w numeracji stron;
- w Calcu przy dłuższych formułach brakuje kolorów do ich podświetlania :P;
- słabiej rozbudowana pomoc w LO, należy ją także dodatkowo zainstalować;
- nie można używać grafiki w stopce i nagłówkach;
- część użytkowników skarży się, że tworzenie makr w LO jest mniej intuicyjne niż MO;
- krawędzie w tabelach są czasami gubione albo błędnie wyświetlane podczas edycji dokumentu, należy wtedy odświeżyć widok.

Podsumowując
Libre, zwłaszcza w domu może bez problemu zastąpić płatne oprogramowanie, należy tylko pamiętać o problemach z formatowaniem w .doc.
Jeśli chodzi o biznes, także można poradzić sobie pracując na LO, kłopot pojawia się gdy trzeba wysyłać dokumenty z możliwością edycji, albo gdy dostajemy dokumenty do dalszej edycji, a.
Także część oprogramowania biurowego korzysta z produktów MO, więc przed wdrożeniem LO w firmie należy się zastanowić czy problemy z formatem zapisu nie będą nam przeszkadzać w pracy.

Co bym zrobił gdyby MO był darmowy, albo LO kosztował tyle co MO, albo troszkę mniej?
W takim przypadku nie zastanawiałbym się i wybrał produkt Microsoftu z uwagi na to, że sprawia wrażenie nieco bardziej dopracowanego i nie da się ukryć, iż na razie format .doc jest nie do zastąpienia.

16.08.2011 10:34 | Recenzja do wersji 3.4.2
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

krexon   4 #811 12.01.2015 16:45

Jest już wersja 4.40 RC2, więc "za chwilę" będzie wersja finalna. Zmiany w wersji 4.4: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/4.4
Od razu można zauważyć spore zmiany w paskach narzędzi: https://wiki.documentfoundation.org/images/4/4a/Before_and_after_1024.png (u góry stary, u dołu nowy pasek).
Dodano nowe czcionki Caladea i Carlito - mają te same wymiary i proporcje co Microsoftowe Cambria i Calibri (więc są ich zamiennikami).
Eksportowany PDF można podpisać cyfrowo
Można bezpośrednio "podłączyć się" do SharePoint 2010/2013 oraz OneDrive
Jest wiele innych dużych zmian, wymieniłem tylko kilka :)

sokoleokopr   5 #810 06.01.2015 21:38

Ogólnie dalej strasznie kiepsko wykonany, gubi pola tekstowe i formatowanie, cud że linijki tekstu nie znikają.

Ogromny minus za makra i brak CSV/XML. Generalnie do poważnej pracy w żaden sposób się nie nadaję, brak kompatybilności wstecznej i często to co zapisze nie potrafi odczytać.

  #809 05.01.2015 12:51

Jak ma się ten program to M$ Word nie jest już potrzebny

  #808 03.01.2015 22:29

Program dobry ale nie można wybrać modułów do zainstalowania, tylko cały pakiet instaluje się na siłę i na złość użytkownikowi. Nie wiem kto to wymyślił aby zabrać funkcję wyboru pakietów. Potrzebuję tylko Writera i Calca.

DjLeo   14 #807 22.12.2014 23:13

Polecam Libe z dodatkiem Language Tools jak ktoś chce pisać poprawnie ;)

specific   1 #806 01.12.2014 07:24

@Crazygod: Już się przekonałam, że .dev działa obok normalnej wersji, jak coś nie idzie w testowej to przechodzę na normalną. Tylko nawet wygląd betki bardziej mi się podoba (wzrokowo), ale to są detale. Grunt, że jest stabilna. Spolszczenie nie jest tak istotne, bo angielski jest podobny do niemieckiego, więc jakoś sobie radzę. Dzięki i pozdrawiam fanów LO :)
Uczy cierpliwości i pokory, ale pomimo tego, że mam MSO 2013, to nie umiem na nim pracować. Wymaga ode mnie zbyt dużo pokory i umiejętności szperacza :)

_PiotR_   4 #805 30.11.2014 22:39

macie może receptę na zawieszone procesy soffice.bin i soffice.exe ?

Crazygod   2 #804 29.11.2014 11:44

@specific: Jak napisałeś "to beta", także nie przejmuj się narazie spolszczeniem. W wersji finalnej, a możne i już RC będzie dostępne w 100%. Narazie nie wyrzucaj poprzedniej wersji, bo ta zostanie zastąpiona dopiero jak LO 4.4 będzie w fazie RC- tak mi się wydaje :P.
Pozdr

specific   1 #803 28.11.2014 07:13

@Crazygod: Mi się podobuje. Trochę za mało przetłumaczony, ale to betka. Tylko skróty klawiszowe na .dev trzeba od nowa definiować. Ale cała reszta jest w porządku. Stabilność nie odbiega od standardu. Ma wstążkę z boku, ale jest do schowania. Fajnie!!

  #802 26.11.2014 16:04

Super program uzywam od lat, na officie bylo tak co zalacze dokument to odrazu firewal krzyczy aplikacja probuje uzyskac dostep do pliku i tak po 3 razy

Crazygod   2 #801 21.11.2014 10:12

Dostępna jest już Beta 1 LO 4.4. Chętni mogą pobrać http://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases/win/x86/ i testować.

  #800 14.11.2014 20:14

Używam tego programu od Roku . Korzystam z Arkusza , Textowego i Prezentacji .
Jestem bardzo zadowolony . Na zestawie 4 rdzenie , całkiem płynnie chodzi . Niestety nie ma 64 bitów dla WINDOWSa . . Czekam z niecierpliwością na rozwój . JA POLECAM

  #799 14.11.2014 19:44

Aż ciśnie się na usta pytanie, co tym razem spieprzyli?

ardzi91   4 #798 09.11.2014 18:07

@Anonim (niezalogowany): Załatw sobie Office Online za jakieś 200 PLN na 4 lata i nigdy więcej nie uświadczysz takich dramatów.

PS: jak się płaci to i się wymaga, a tak to można tylko ...

specific   1 #797 05.11.2014 10:42

@Anonim (niezalogowany): Przyznam się, że jest to bardzo dziwne i niezrozumiałe. Ja kopiuję nawet strony internetowe i różne różności i nie ma problemu z zapisywaniem pliku tekstowego i jego formatowanie do ładnej postaci. Musisz mieć jakieś pozostałości innych programów, które lubią blokować albo przy odinstalowaniu innego programu może usunąć pewne elementy javy. Chodzi wtedy tak to opisałeś. Wystarczy formacić systemu operacyjnego (z wymuszeniem zmiany wielkości partycji, bo wtedy faktycznie formatuje) i instalacja wszystkiego od nowa. Mam teraz 4.3.3 i wszystko gra, łącznie z plikiem arkuszu (gdzie mam ok. 50 arkuszy i jest utworzony ładnych parę lat temu). Obróbka MSO jest dla mnie toporna, ponieważ polega na ciągłym wyszukiwaniu podstawowych funkcji, które tutaj działają jak należy. Chociażby wpisanie w komórce ctrl+E w LO wyśrodkuje mi zawartość do środka, a w MSO - nic (muszę szukać po tej uciążliwej wstążce, gdzie to może być). Czyżbyśmy zataczali koło wracając do obrazkowego przekazu treści wszelakich?

  #796 03.11.2014 16:16

ten program to MASAKRA, uzywałam kiedyś pakietu Microsofta-bezproblemowo, Open Office także, ale coś mi strzeliło do głowy i zachciało mi się nowości. PROGRAM NIE ZAPISUJE ŻADNYCH ZMIAN W DOKUMENTACH TEKSTOWYCH, ŻADNYCH.Nigdy nie mialam takich problemów w open office, nigdy, tutaj, eksportowałam na pdf i tam ze zmianami było zapisane, natomiast plik wyjściowy jak przy utworzeniu i skopiowaniu tekstu był dziewiczy, tak, pomimo wielokrotnego zapisywania, nawet zapisz jako i utworzeniu nowego, tak zostawał nie zmieniony, nawet nowy plik, kopia wyjściowego, pierwszej wersji, na której dopiero zaczęłąm pracę. DRAMAT!

  #795 03.10.2014 15:41

@Syb (niezalogowany): Link do polskiego forum https://forum.openoffice.org/pl/forum/

  #794 30.09.2014 20:19

Mimo że Libre to dobry program to ostatnio przyniósł mi spoooro problemów. Niedawno postanowiłem się przesiąść na powyższą wersję i to był mój błąd (wcześniej posiadałem 3.4 lub 3.6. nie pamiętam). Po otwarciu dokumentu (writer) tworzonego w starszej wersji usunęły mi się wszystkie ilustracje - błąd jak dla mnie niezwykle niezrozumiały (może chodzi o to że w nowszej wersji wprowadzono automatyczną zmianę rozdzielczości ilustracji, ale nie jestem programistą więc to tylko takie domysły...). Później ze dwa razy z niewiadomych przyczyn program po prostu się zamykał i nie potrafił przywrócić niezapisanej części dokumentu - jak na razie się to uspokoiło (też nie wiem dlaczego)... Dzisiaj miarka się przebrała totalnie - gdy otworzyłem jednocześnie plik odt. edytowany prawdopodobnie w OpenOffice i mój własny odt. edytowany w Libre za kilka chwil usunęły się w tym drugim dokumencie wszystkie ilustracje (co najlepsze, ten pierwszy plik powstał najpierw w Libre a edytowany w innym programie nie stracił ani jednej rzeczy..choć potem nastąpiło "błąd odczytu" na obrazkach).
Miło by było jakby wypowiedziała się tutaj jakaś osoba znająca się na rzeczy, która poznała lub potrafi po prostu wyjaśnić pewne błędy LO 4.3.2 (zresztą nie tylko tej wersji), bo tak jak już ktoś tutaj wspomniał brakuje w sieci odpowiedniej pomocy.

  #793 30.09.2014 19:25

Mimo że Libre to dobry program to ostatnio przyniósł mi spoooro problemów. Niedawno postanowiłem się przesiąść na powyższą wersję i to był mój błąd (wcześniej posiadałem 3.4 lub 3.6. nie pamiętam). Po otwarciu dokumentu (writer) tworzonego w starszej wersji usunęły mi się wszystkie ilustracje - błąd jak dla mnie niezwykle niezrozumiały (może chodzi o to że w nowszej wersji wprowadzono automatyczną zmianę rozdzielczości ilustracji, ale nie jestem programistą więc to tylko takie domysły...). Później ze dwa razy z niewiadomych przyczyn program po prostu się zamykał i nie potrafił przywrócić niezapisanej części dokumentu - jak na razie się to uspokoiło (też nie wiem dlaczego)... Dzisiaj miarka się przebrała totalnie - gdy otworzyłem jednocześnie plik odt. edytowany prawdopodobnie w OpenOffice i mój własny odt. edytowany w Libre za kilka chwil usunęły się w tym drugim dokumencie wszystkie ilustracje (co najlepsze, ten pierwszy plik powstał najpierw w Libre a edytowany w innym programie nie stracił ani jednej rzeczy ;] ).
Miło by było jakby wypowiedziała się tutaj jakaś osoba znająca się na rzeczy, która poznała lub potrafi po prostu wyjaśnić pewne błędy LO 4.3.2 (zresztą nie tylko tej wersji), bo tak jak już ktoś tutaj wspomniał brakuje w sieci odpowiedniej pomocy.

  #792 30.09.2014 09:23

@roofman: Również z moich doświadczeń wynika, że AOO duże lepiej sobie radzi z x-ami z MSO.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.