Linux 4.4 ze wsparciem na 2 lata, przynosi grafikę 3D dla maszyn wirtualnych

Linux 4.4 ze wsparciem na 2 lata, przynosi grafikę 3D dla maszyn wirtualnych

Linux 4.4 ze wsparciem na 2 lata, przynosi grafikę 3D dla maszyn wirtualnych
11.01.2016 20:53

Linux 4.4 pojawiłsię już na serwerach kernel.org. To wydanie jest o tyleinteresujące, że będzie następnym wydaniem LTS (Long TermSupport). Jeden z głównych opiekunów jądra Greg Kroah-Hartmanzapowiedział, że chce, by 4.4 było wspierane przez dwa lata.Stabilność to jednak nie wszystko, dostajemy tu kilka ciekawychatrakcji – przede wszystkim grafikę 3D dla maszyn wirtualnych iotwarty sterownik graficzny dla Raspberry Pi. Poprawiono teżosobliwy błąd sprzętowy w czipach firmy Rockchip, który sprawiał,że ich zegar czasu rzeczywistego przekonany był, że listopad ma 31dni.

Pożytku wielkiego póki co z otwartego sterownika do Raspberry Pisię nie spodziewajcie. Przygotowany przez Erika Anholta z Broadcomunie obsługuje póki co ani sprzętowej akceleracji dla grafiki 3D,ani zarządzania energią. Brakuje też wsparcia dla dźwięku poHDMI i integracji z kamerą. Te atrakcje przyjdą jednak z czasem,mają znaleźćsię już w Linuksie 4.5, wraz z łatkami dla biblioteki Mesa.

Druga ważna nowość to obsługa sprzętowej akceleracji grafiki3D dla maszyn wirtualnych uruchamianych przez KVM/QEMU. Hiperwizordostaje po prostu własny wirtualny układ graficzny, którywykorzystuje biblioteki Gallium3D. Kto wie, może niebawem w ogóleprzestaniemy potrzebować VirtualBoksa czy VMware Workstation –pełną wirtualizację z OpenGL dostaniemy z poziomu jądra.Rozwiązanie to działa już z najnowszym QEMU 2.5 i jest dziśwystarczająco wydajne, by uruchamiać wymagające sprzętowejakceleracji pulpity graficzne i proste gry 3D.

Co nieco zmienia się na lepsze dla użytkowników Radeonów.Otwarty sterownik AMDGPU doczekał się kolejnych łatek dlaprocesorów Carizzo, Tonga i Fiji, a także wstępnego wsparcia dlaukładów Stoney, które pojawić się mają na wiosnę. Wciążjednak nie ma tu kontroli taktowania zegarów i zarządzania energią,co czyni nowe karty Radeon bezwartościowymi dla tych, którzy chcąpracować na otwartych sterownikach. W rzeczywistości jednaksytuacja i tak jest lepsza niż z Nvidią. Pomimo zapowiedzi,„zieloni” nie dostarczyli podpisanych obrazów firmware dlanowych Maxwelli (GeForce serii 900), tak więc sterownik nouveau niezapewnia na nich niczego poza podstawową grafiką 2D.

Jądro 4.4 przynosi dużo zmian w podsystemie sieciowym.Najważniejsza z nich to chyba nowy sterownik dla popularnych modułówUSB Wi-Fi z czipsetem Realteka 8xxx. Podobno zapewniać ma znaczniewyższą stabilność. Druga ważna zmiana to możliwośćuruchamiania filtra BPF(Berkeley Packet Filter) w przestrzeni użytkownika, bez uprawnieńroota.

Wspomnijmy wreszcie o poprawkach do mechanizmu szyfrowania wsystemie plików Ext4, obsłudze kroniki dla RAID 5, przepisaniuznacznej części kodu kernela w assemblerze x86 na C, obsłudzelicznych nowych urządzeń interfejsu człowieka, w tym kierownicywyścigowej Logitecha czy pilota do google'owego settopboksa Fiber TVi wsparcia dla rozszerzeń Intela dla listy rozkazów przynoszącychsprzętową akcelerację dla funkcji skrótu SHA.

Wciąż wielkim nieobecnym jest KDBUS – wygląda na to, że tennowy system komunikacji międzyprocesowej dla Linuksa znalazł się zpowrotem w punkcie wyjścia i przechodzi kompletne przeprojektowanie.Pod znakiem zapytania pozostaje to, czy doczekamy się go jeszcze wtym roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)