„Make it Digital” – BBC będzie uczyło programować jedenastolatków

„Make it Digital” – BBC będzie uczyło programować jedenastolatków

„Make it Digital” – BBC będzie uczyło programować jedenastolatków
12.03.2015 19:58

We wczesnych latach 80 w odpowiedzi na powstanie nowych stanowisk na rynku pracy związanych z programowaniem, telewizja BBC rozpoczęła program BBC Computer Literacy Project. Było to przedsięwzięcie mająca na celu przeprowadzenie wśród dzieci w wieku szkolnym akcji edukacyjnej mającej w nich rozbudzić zainteresowanie programowaniem oraz IT w ogóle. Dziś, w zupełnie innym świecie, dla zupełnie innego pokolenia, BBC przymierza się do tego samego.

Wtedy najważniejszym elementem programu był mikrokomputer BBC Micro. Pierwsza wersja nazwana po prostu Model A posiadała ośmiobitowy procesor firmy MOS Technology taktowany zegarem 2MHz i 16 KB RAM. Taka konfiguracja wystarczyła, by ze wsparciem inicjatywy edukacyjnej w zakresie programowania mikrokomputer znalazł się w 80% brytyjskich szkół i w długofalowym planie rozwiązał problem wakatów na stanowiskach programistycznych w Wielkiej Brytanii.

Micro Bit. Źródło: bbc.co.uk
Micro Bit. Źródło: bbc.co.uk

W połowie drugiej dekady XXI wieku rynki pracy znów zmagają się z niewystarczającą liczbą programistów. BBC zdecydowało się zatem na wznowienie programu w odświeżonej formule, pod nazwą Make It Digital. W tym celu wykorzystano atrakcyjność najróżniejszych popularnych programów BBC, jak na przykład Doctor Who. Powstaje nawet pełnometrażowa animacja prezentująca proces powstawania serii Grand Theft Auto.

Nowa edycja akcji wymaga nowego urządzenia, które umożliwiłoby uczniom praktyczne zastosowanie świeżo nabytych umiejętności. W produkcji jest zatem tworzony we współpracy z ponad 25 firmami urządzenie Micro Bit. Na razie nie zostały udostępnione szczegółowe informacje na temat specyfikacji, wiadomo tylko, że w Micro Bit znajdzie się procesor ARM oraz – co ważne – urządzenie będzie mogło komunikować się między innymi z Raspberry Pi i Arduino. Jedenastolatkowie, bo to przede wszystkim do nich skierowana jest akcja, będą mogli programować w Touch Develop, Pythonie i C++.

Brytyjscy siódmoklasiści otrzymają Micro Bit już we wrześniu, i to całkowicie za darmo. Program jest wspierany przez wiele czołowych firm z branży, jak Microsoft czy Samsung. Trzydzieści lat temu BBC Computer Literacy Project wraz z BBC Micro uczyniło Wielką Brytanię jednym z najlepiej zinformatyzowanych państw świata. O tym czy sukces da się powtórzyć we współczesnych realiach dowiemy się jeszcze w tym roku.

Pozostaje oczywiście pytanie, czy taki egzotyczny sprzęt zainteresuje dzieci w tym wieku, mające dziś do zabawy znacznie atrakcyjniejsze gadżety. Do tego dochodzi niewyjaśniona kwestia relacji pomiędzy kultowym Raspberry Pi (otwarcie przecież nawiązującym do tradycji BBC Micro), a nowym Micro Bitem. Popularna Malina też przecież budowana była jako komputer edukacyjny, mający na celu ułatwienie nauki programowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)