Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   

Microsoft Security Essentials 4.5.216.0

Pobierz program Asystent pobierania włączony

Microsoft Security Essentials to bezpłatne narzędzie służące do zabezpieczania systemu Windows przed wszelakiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem - wirusy, rootkity, trojany i spyware.

Galeria programu

Program stanowi doskonałą kontynuację takich produktów Microsoftu jak Windows Defender oraz płatny Windows OneCare. Wyposażony on został w przyjazny i prosty w użyciu interfejs graficzny, funkcję skanowania na żądanie, dostępną w 3 trybach pracy – pełnym (cała zawartość dysku), szybkim (jedynie lokalizacje najbardziej podatne na infekcję) oraz niestandardowym (użytkownik decyduje o obszarach uwzględnianych podczas skanowania), harmonogram pracy, a także moduł automatycznych (lub definiowanych przez użytkownika) aktualizacji baz sygnatur wirusów. Nie zabrakło również mechanizmu kwarantanny, którego zadaniem jest przechowywanie potencjalnie szkodliwego oprogramowania przed wywoływaniem szkody w systemie.

Ponadto Microsoft Security Essentials potrafi rejestrować wszelakie informacje o wykrytych szkodnikach, umożliwia użytkownikowi tworzenie list wykluczeń, pozwalających definiować pliki, lokalizacje, rozszerzenia i procesy, pomijane podczas skanowania, a także daje możliwość wyboru domyślnych akcji (usuwanie lub przenoszenie do kwarantanny), wykonywanych przez narzędzie w przypadku wykrycia potencjalnego zagrożenia o tzw. różnych poziomach alertu. Program oferuje funkcję skanowania nośników wymiennych oraz tworzenia punktów przywracania systemu, które w przypadku nieumyślnego usunięcia ważnych plików itp., pozwolą na łatwe ich odzyskanie.

Najnowsza wersja Microsoft Security Essentials to całkiem spore zmiany. Najważniejsza z nich to rozbudowanie silnika o możliwość skanowania heurystycznego oraz poprawki wydajności. Interesującą nowością jest również integracja z systemowym firewallem i pojawienie się inspekcji ruchu sieciowego. Ta funkcja korzysta z wbudowanych w system Windows Vista i Windows 7 mechanizmów Windows Filtering Platform. Z tych względów nie jest więc ona dostępna w systemach Windows XP. Microsoft Security Essentials 2.0 integruje się też z przeglądarką internetową - obecnie jednak tylko z Internet Explorerem.

Test programów antywirusowych

Zobacz jak sprawdził się Microsoft Security Essentials w naszym teście programów antywirusowych na rok 2012.

Uwaga!

  1. Zgodnie z zapowiedzią, od 1 października 2010 licencja zezwala także na komercyjne wykorzystanie aplikacji z ograniczeniem instalacji do 10 stanowisk w firmie.
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Bardzo lekki i niezauważalny, doskonale współgra ze środowiskiem Windows, bardzo prosty w obsłudze, posiada język polski, darmowy.
Bardzo niska wykrywalność i skuteczność, powoduje grzanie procesora i pobudzenie wiatraków chłodzących przy działającej ochronie w czasie rzeczywistym
ocena użytkownika

Tak jak w plusach umieszczonych powyżej można wyróżnić niezwykłą lekkość programu który kapitalnie współgra z windowsem. Jest bardzo bardzo lekki i niezauważalny podczas codziennej pracy. Wyposażony w język polski jak również w bardzo proste do ogarnięcia menu. Nie sprawi żadnych problemów ani początkującemu ani doświadczonemu użytkownikowi. Możliwość aktualizacji bazy danych sygnatur wirusów poprzez windows update. Doskonale nadaje się na komputery kilkuletnie, nie będzie powodował spadku płynności pracy.

Tu plusy według mnie się kończą choć są zaiste bardzo kuszące to ja osobiście nie postawił bym na ochronę ze strony powyższego programu.

Do minusów przede wszystkim wpisuje to co najważniejsze czyli kiepską wykrywalność jak również słabe blokowanie zainfekowanych stron internetowych. Program niby szybko skanuje ale to jest takie złudne trochę bo na kilku komputerach na których go używałem występował problem, że po pewnym czasie używania i skanowania soft np. podczas pełnego skanowania dochodził do powiedzmy 85 procent i od tego czasu mielił mielił, skanował ale nic to nie dawało bo postępu nie było. Pozostawiłem kiedyś dla próby co będzie i po 5 godzinach nadal był w tym samym miejscu niestety.Kolejna wada to grzanie się procesora podczas włączonej ochrony w real time która to sprawia, że chłodzenie nigdy nie jest cicho tylko niemiłosiernie brzęczy i buczy. Najlepszym rozwiązaniem było by wyłączenie tego trybu i skanowanie sobie indywidualnie raz na jakiś czas. Taki zabieg jest jednak mało opłacalny bo to jest ,,antywirus" a nie ,,szczepionka tudzież skaner zwykły jak choćby panda claud cleaner". Można go zainstalować na oryginalnym systemie operacyjnym windows bo na pirackich sprawia problemy.
Można opcjonalnie uznać za minus nudny wygląd menu który od lat jest taki sam i się nie zmienia a przyznam, że pewne zabiegi kosmetyczne były by wskazane, ale to już się czepiam wiem.

Reasumując, uważam, że w obecnej wersji program ów nie jest taki świetny jakim go czasami przedstawiają ludzie. Ze sporego wachlarza programów darmowych można zamiast tego zainstalować sobie inny program tego typu który może nie będzie aż tak lekki ale za to cechujący się zdecydowanie lepszą wykrywalnością i ochroną. Może być on owszem skuteczny jeśli nie korzysta się specjalnie z internetu, nie buszuje po nie wiadomo jakich stronach i nie korzysta za wiele z Facebooka gdyż jak powszechnie wiadomo, znajduje się tam masa badziewia które sprawić może, że nasz blaszak przy słabej ochronie i naszej niewiedzy wyląduje na złomie bądź w najlepszym razie będzie musiał zostać sformatowany.

Być może kiedyś jakość oferowanej przez Microsoft ochrony się poprawi jednak na dzień dzisiejszy praktycznie każdy darmowy antywirus jest skuteczniejszy od tego.
Osobiście nie powierzył bym mu na razie pieczy nad moim PC, kilka razy mnie już zawiódł i nie skończyło się tylko formatem.
Lepiej zaczekać jakiś czas, być może coś zostanie zmienione, nowe funkcje dodane, wykrywalność wzrośnie ale na razie nie ukrywam, że jest kiepsko.

Moja ocena tego programu to 2/5
Wciąż ufam, że coś kiedyś zmieni się na lepsze bo sama lekkość i bezproblemowość w środowisku windows nie wystarcza by ten program był określany jako dobry.

08.02.2014 20:31 | Recenzja do wersji 4.4.304.0
największy to lekki dla systemu,darmowy,łatwy w obsłudze
słaba wykrywalność
ocena użytkownika

Antywirus od Microsoftu jest naprawdę chyba najlżejszym wśród darmowych produktów tego typu. Polecam go osobom,które mają w szczególności starsze maszyny (takie ponad 2-3 letnie,a nawet i starsze). Bardzo dobrze integruje się z systemem Windows. Ostatnio najgorsza wadą tego AV jest chyba jego słaba wykrywalność w porównaniu do konkurencji. Jeżeli komuś zależy bardzo na darmowej ochronie,lekkości i używa komputera z głową to naprawdę jest godny poleceniea

04.05.2013 18:54 | Recenzja do wersji 4.2.223

Komentarze

Snajpiq  17.04.2014 01:29 #1230

@przemor25: Ostatnio po krótkiej przerwie wróciłem do 360 IS. Działa jeszcze lżej i skuteczniej niż wcześniej. Nie trzeba go nawet podrasowywać specjalnie w ustawieniach, można co najwyżej włączyć drugi silnik producenta do ochrony w czasie rzeczywistym. Jeżeli się chce by w ogóle był lekki jak piórko to należy zostawić do ochrony real-time tylko silniki producenta bez silnika BitDefendera, ale wszystkie można pozostawić włączone do skanowania na żądanie. Polecam przetestować. Do niego można co najwyżej dorzucić profilaktycznie Malwarebytes Anti-Malware FREE jako skaner na żądanie oraz pozostawić zaporę systemową (Windows Vista lub wyżej) oraz UAC ustawiony na max. Pozdrawiam!

przemor25  15.04.2014 20:03 #1229

@Snajpiq: Będzie potrzeba przynajmniej jednego miesiąca testów, żeby stwierdzić jak ten zestaw się sprawuje. Na początku (i była to prawda) MSE w testach sprawował się bardzo dobrze, wygrywał także z płatnymi rozwiązaniami. Z biegiem czasu było już tylko gorzej. Dzisiaj nie zostawiłbym komputera z Widowsem z samym MSE. Pozdrawiam.

Snajpiq  15.04.2014 00:24 #1228

@przemor25: Zobaczysz jak to będzie Ci działać. Sam takiego obecnie używam, ale może coś zmienię bo niestety, ale MSE zagrożenia wyłapuje ostatnio słabiej. Zauważalna staje się różnica pomiędzy nim, a Windows Defenderem w Windows 8/8.1 na korzyść tego drugiego, co spowodowane jest dodatkowymi zabezpieczeniami w najnowszej odsłonie okienek. Podziel się opinią o działaniu zestawu jak już sobie jakąś wyrobisz. Pozdrawiam!

przemor25  14.04.2014 17:59 #1227

@Snajpiq: Poszła na razie pierwsza opcja, czyli MSE + MCSchield + Malwarebytes Anti-Malware FREE + EMET. Jednak zależy mi na responsywności systemu a laptop już niestety swoje odsłużył :) Dzięki i pozdrawiam serdecznie :)

Snajpiq  11.04.2014 21:18 #1226

@przemor25: Wersji płatnych BitDefendera nie używałem, ale z tego co się orientuję ich pakiety są dość ciężkie, ale należałoby samemu sprawdzić gdyż na różnych maszynach różnie mogą działać. Jeżeli natomiast chodzi o wersję free to gdy jej używałem potrafiła czasem zamulić. Ogólnie jest chwalona jednakże nie była już jakiś czas aktualizowana i występują błędy, ale z tego co wiem to głównie na Windows 8/8.1. Pozdrawiam!

przemor25  11.04.2014 19:59 #1225

@Snajpiq: A co sądzisz o Bit Defenderze?

Snajpiq  11.04.2014 02:21 #1224

@przemor25: Nie ma za co dziękować. Można do tego zestawu jeszcze dołożyć EMET. Ewentualna alternatywa to Comodo Internet Security po odpowiedniej konfiguracji lub 360 Internet Security. Pozdrawiam!

przemor25  01.04.2014 18:57 #1223

@Snajpiq: Dziękuję za zestaw. Sam goły MSE jest słabym wyborem jeśli nie masz tego komputera pod ręką (poleciłem go kiedyś znajomej i miesiąc temu przez to polecenie przymusowy format). O MCSchield nie pomyślałem a Bitdefender TrafficLight nie znałem do tej pory. Jeszcze raz dziękuję i również pozdrawiam!

Snajpiq  01.04.2014 02:32 #1222

@przemor25: Ja proponuję Ci sprawdzenie następującego zestawu przy założeniu, że używasz Windows Vista lub Windows 7, a mianowicie: MSE - Zapora Systemowa - UAC (max) - MCSchield do ochrony przed infekcjami z pamięci przenośnych oraz Malwarebytes Anti-Malware FREE jako skaner na żądanie. W zależności od przeglądarki jakiej używasz dodatki w postaci Adblock Plus oraz Bitdefender TrafficLight. Będzie lekko, darmowo, a z głową bezpiecznie. Pozdrawiam!

Kylek  30.03.2014 11:38 #1221

Ja myślę, że taka korporacja jak Microsoft byłaby w stanie zrobić porządnego antywirusa, czy nawet znacznie ulepszyć MSE, tyle że zaraz by się podniosły głosy krzykaczy antymonopolowych a Komisja Europejska nałożyłaby parę milionów kary. Nie oszukujmy się - o mniejsze bzdury były już antymonopolowe awantury, w wyniku czego doczekaliśmy się chociażby Windows w wersji N, którego chyba i tak nikt nie kupował.

Ja chciałbym mieć system kompletny, ale niektórzy tego nie rozumieją i zachowują się tak, jakby na Windows nie dało się zainstalować innego antywirusa czy innej przeglądarki (jak mnie wkurza ten ekran wyboru po instalacji nowego systemu).

Zresztą kiedyś czytałem (chyba nawet na DP) o tym, jak to Microsoft "dogadał się" z firmami robiącymi antywirusy, że MSE będzie takie, jakie jest, a oni niech robią swoje i nie będą skarżyć się na monopol.

Sam używam MSE, bo na moim laptopie z jednordzeniowym Celeronem 1,6 GHz i 512 MB RAM nic innego nie będzie działać na tyle nieinwazyjnie, by dało się normalnie korzystać z komputera. Co jakiś czas skanuję system online albo Kasperskim z bootowalnej płyty i nigdy nic złego się w systemie nie znalazło, tak więc na niską skuteczność MSE narzekają chyba tylko Ci, co całe dnie łażą po pornosach i torrentach a połowę softu mają wątpliwej legalności - normalnemu użytkownikowi MSE w zupełności wystarczy.

przemor25  30.03.2014 03:44 #1220

MSE jest słaby ale zastanawiam się czy razem z darmowym Malwarebytes Anti-Malware nie będą stanowili dobrego i zgranego duetu :)

czeslaw514  30.03.2014 01:53 #1219

Przy obecnej kondycji programu, sugerowałbym poszukać czegoś innego. Są gorsze, ale do czołówki darmowych mu brakuje. Dla mnie program ma być przede wszystkim skuteczny, może być ciężki, nieintuicyjny, ale skuteczny. Tu tego niestety nie ma.

redhop  29.03.2014 18:36 #1218

@Drawsko Wielkopolskie (niezalogowany): większego pajaca nie widziałem o BOOOŻŻŻEEEE nie używam MSE ale to wcale nie jest zły program !

Drawsko Wielkopolskie (niezalogowany) 26.03.2014 10:14 #1217
przemek8423  24.03.2014 13:40 #1216

@Drawsko Wielkopolskie (niezalogowany): Wersja 4.4 ponoć nie obsługuje już XP.

Drawsko Wielkopolskie (niezalogowany) 19.03.2014 18:28 #1215

Fatalny jest ten antywirus dla Windows XP Pro 32 bit z Service Pak 3 .nic nie chroni i nic nie wykrywa -nawet w pełnym skanie .
Odinstalowałem tego niby to antywirusa Programem Revo Uninstaller 1.95 .żałuję w *** że pozwoliłem informatykowi podczas reinstalacji mego Windows XP Pro 32 bit z Service Pak 3 zainstalować tego antywirusa -(co jak się okazało informatyk zainstalował mi wersję 4.0 z 2012 roku -czyli bardzo przestarzałą i przez to musiałem zaktualizować do najnowszej wersji tego antywirusa czyli do wersji numer 4.4.304.0 ) tego antywirusa miałem na komputerze z Windows XP Pro 32 bit z Service Pak 3 bardzo krótko - z jakiejś 3 tygodnie może ? no ale po tych 3?lub 2 tygodniach go odinstalowałem wyżej wymienionym programem dlatego że są dużo lepsze darmowe antywirusy nie licząc antywirusa avast! Free Antivirus 2014 9.0 dlatego że avast! to też nie najlepszy antywirus dla Windows XP Pro 32 bit z Service Pak 3 .
to że ten antywirus jest fatalny potwierdza między innymi ten test z października 2013 - link do testu niżej
1 http://www.av-test.org/no_cache/en/tests/test-reports/?tx_avtestreports_pi1[repo...
2 test wszystkich antywirusów z października 2013 dla Windows XP Pro 32 bit z Service Pak 3
http://www.av-test.org/en/tests/home-user/windows-xp/sepoct-2013/

Xd (niezalogowany) 16.03.2014 16:56 #1214

Bardzo kiepski jest ten antywirus dla Windows XP Pro 32 bit z Service Pak 3 .co fakt to fakt jest śmiesznie prosty w obsłudze i bardzo leciuteńki ale jest bardzo słabiuteńki co go dyskwalifikuje na starcie .ten antywirus prawie nic nie wykrywa ,przepuszcza wirusy,trojany ,spyware ,malware ,riskware ,badware ,keyloggery ,itd jak przez sito .
moja ocena to 0.2 na 10 za słabość w ochronie w czasie rzeczywistym

Dźubasek  11.03.2014 09:06 #1213

Microsoft Security Essentials (MSE) - ani nie najgorszy ani nie najlepszy: tak średnio na jeża :)
Za to w zamian oferuje chyba najmniejsze obciążenie kompa i komfort pracy dla niedoświadczonych userów (po prostu nie zawraca głowy i robi swoje). Poza tym od lat w testach nie ma fałszywych alarmów - to też jest bardzo istotne gdy uzytkownik nie jest obeznany z tematem :)
Dla kogoś kto nie szaleje w sieci i jest grzeczny - wydaje się być w sam raz.

Bezplatne antywirusy, test na wielorodzajowej starej paczce (Fake/Rogue AV, Spyware, Adware, Robaki, Ransom'y, Trojany, Backdoor'y).
Dom - ustawienia domyślne, max - wiadomo :)
Paczka pobrana z safegroup.pl

Comodo AV - dom 100.00
Hitman Pro - 99.59
360 IS - dom 98.98
Avira - dom 96.96/max 98.38
Ad-Aware Free - dom 97.77
Panda Cloud - dom 97.77
Kingsoft AV - dom 97.77
Arcabit AV - dom 96.76/max 96.76
Immunet 3 - dom 95.95/max 96.56
Avast - dom 92.72/max 92.72
MSE - dom 90.10
BAIDU AV - dom 77.37/max 82.62
AVG - dom 97.17/max 97.57
Amiti AV - dom 7.87/max 45.85

przemor25  21.02.2014 18:54 #1212

Kiedyś byłem zafascynowany MSE. Lekki dla systemu, banalny w obsłudze i, co najważniejsze, skuteczny w testach. Teraz mam wrażenie, że Microsoft trochę olał tego antywirusa, co niestety przełożyło się w wynikach. Ostatnio naprawiam kompy znajomym, którym kiedyś polecałem MSE. Bye, bye, MSE, mam nadzieję, że kiedyś wrócisz skuteczniejszy.

jac80vip  16.01.2014 18:20 #1211

SysWatch Personal!czyli proaktywna ochrona dla Microsoft® Security Essentials!
licencja na 1 rok
http://www.safensoft.com/home/free/personal