Microsoft Security Essentials 4.8.204.0

Pobierz program wersja stabilna (32-bit)

Microsoft Security Essentials to bezpłatne narzędzie służące do zabezpieczania systemu Windows przed wszelakiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem - wirusy, rootkity, trojany i spyware.

Galeria programu

Program stanowi doskonałą kontynuację takich produktów Microsoftu jak Windows Defender oraz płatny Windows OneCare. Wyposażony on został w przyjazny i prosty w użyciu interfejs graficzny, funkcję skanowania na żądanie, dostępną w 3 trybach pracy – pełnym (cała zawartość dysku), szybkim (jedynie lokalizacje najbardziej podatne na infekcję) oraz niestandardowym (użytkownik decyduje o obszarach uwzględnianych podczas skanowania), harmonogram pracy, a także moduł automatycznych (lub definiowanych przez użytkownika) aktualizacji baz sygnatur wirusów. Nie zabrakło również mechanizmu kwarantanny, którego zadaniem jest przechowywanie potencjalnie szkodliwego oprogramowania przed wywoływaniem szkody w systemie.

Ponadto Microsoft Security Essentials potrafi rejestrować wszelakie informacje o wykrytych szkodnikach, umożliwia użytkownikowi tworzenie list wykluczeń, pozwalających definiować pliki, lokalizacje, rozszerzenia i procesy, pomijane podczas skanowania, a także daje możliwość wyboru domyślnych akcji (usuwanie lub przenoszenie do kwarantanny), wykonywanych przez narzędzie w przypadku wykrycia potencjalnego zagrożenia o tzw. różnych poziomach alertu. Program oferuje funkcję skanowania nośników wymiennych oraz tworzenia punktów przywracania systemu, które w przypadku nieumyślnego usunięcia ważnych plików itp., pozwolą na łatwe ich odzyskanie.

Najnowsza wersja Microsoft Security Essentials to całkiem spore zmiany. Najważniejsza z nich to rozbudowanie silnika o możliwość skanowania heurystycznego oraz poprawki wydajności. Interesującą nowością jest również integracja z systemowym firewallem i pojawienie się inspekcji ruchu sieciowego. Ta funkcja korzysta z wbudowanych w system Windows Vista i Windows 7 mechanizmów Windows Filtering Platform. Z tych względów nie jest więc ona dostępna w systemach Windows XP. Microsoft Security Essentials 2.0 integruje się też z przeglądarką internetową - obecnie jednak tylko z Internet Explorerem.

Test programów antywirusowych

Zobacz jak sprawdził się Microsoft Security Essentials w naszym teście programów antywirusowych na rok 2012.

Uwaga!

  • Zgodnie z zapowiedzią, od 1 października 2010 licencja zezwala także na komercyjne wykorzystanie aplikacji z ograniczeniem instalacji do 10 stanowisk w firmie.
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Windows Defender zostaje na dłużej: w Windows 10 nic lepszego nie znajdziemy

82
OPROGRAMOWANIE 15.01.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Najnowszy system Microsoftu, Windows 10, który jak na razie jest dostępny w wersji testowej, przyniesie zmiany na bardzo wielu płaszczyznach. Bez zmian zostanie za to choćby wbudowany antywirus, jakim jest Windows Defender. Dowiedzieć się o tym mogliśmy za sprawą wypowiedzi jednego z pracowników firmy, która padła na Twiterze. Zanim przejdziemy do najważniejszego, czyli przyszłości, warto zastanowić się, jak kwestii ochrony antywirusowej wyglądała do tej pory. Pierwotnie systemy Microsoftu nie były wyposażone w tego typu mechanizmy. Oczywiście system posiada pewne funkcje ochronne i w…

Uwaga na fałszywe Security Essentials i podejrzane czaty pomocy technicznej

7
OPROGRAMOWANIE 15.08.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Darmowy antywirus Microsoft Security Essentials jest całkiem popularnym wyborem. Biorąc pod uwagę, że jego skuteczność nie osiąga tak dobrych wyników jak oprogramowania firm trzecich, komputery w niego wyposażone i użytkownicy z niego korzystający coraz częściej stają się celem ataków cyberprzestępców. Część z nich ma na celu przełamanie zabezpieczeń systemu, inne wykorzystują socjotechnikę i atakują samego użytkownika, oferując np. fałszywe klony Security Essentials. O ciekawym przypadku możemy przeczytać z notki Chrisa Larsena z Blue Coat, firmy zajmującej się dostarczaniem rozwiązań…

Recenzje użytkowników

Bardzo lekki i niezauważalny, doskonale współgra ze środowiskiem Windows, bardzo prosty w obsłudze, posiada język polski, darmowy.
Bardzo niska wykrywalność i skuteczność, powoduje grzanie procesora i pobudzenie wiatraków chłodzących przy działającej ochronie w czasie rzeczywistym
ocena użytkownika

Tak jak w plusach umieszczonych powyżej można wyróżnić niezwykłą lekkość programu który kapitalnie współgra z windowsem. Jest bardzo bardzo lekki i niezauważalny podczas codziennej pracy. Wyposażony w język polski jak również w bardzo proste do ogarnięcia menu. Nie sprawi żadnych problemów ani początkującemu ani doświadczonemu użytkownikowi. Możliwość aktualizacji bazy danych sygnatur wirusów poprzez windows update. Doskonale nadaje się na komputery kilkuletnie, nie będzie powodował spadku płynności pracy.

Tu plusy według mnie się kończą choć są zaiste bardzo kuszące to ja osobiście nie postawił bym na ochronę ze strony powyższego programu.

Do minusów przede wszystkim wpisuje to co najważniejsze czyli kiepską wykrywalność jak również słabe blokowanie zainfekowanych stron internetowych. Program niby szybko skanuje ale to jest takie złudne trochę bo na kilku komputerach na których go używałem występował problem, że po pewnym czasie używania i skanowania soft np. podczas pełnego skanowania dochodził do powiedzmy 85 procent i od tego czasu mielił mielił, skanował ale nic to nie dawało bo postępu nie było. Pozostawiłem kiedyś dla próby co będzie i po 5 godzinach nadal był w tym samym miejscu niestety.Kolejna wada to grzanie się procesora podczas włączonej ochrony w real time która to sprawia, że chłodzenie nigdy nie jest cicho tylko niemiłosiernie brzęczy i buczy. Najlepszym rozwiązaniem było by wyłączenie tego trybu i skanowanie sobie indywidualnie raz na jakiś czas. Taki zabieg jest jednak mało opłacalny bo to jest ,,antywirus" a nie ,,szczepionka tudzież skaner zwykły jak choćby panda claud cleaner". Można go zainstalować na oryginalnym systemie operacyjnym windows bo na pirackich sprawia problemy.
Można opcjonalnie uznać za minus nudny wygląd menu który od lat jest taki sam i się nie zmienia a przyznam, że pewne zabiegi kosmetyczne były by wskazane, ale to już się czepiam wiem.

Reasumując, uważam, że w obecnej wersji program ów nie jest taki świetny jakim go czasami przedstawiają ludzie. Ze sporego wachlarza programów darmowych można zamiast tego zainstalować sobie inny program tego typu który może nie będzie aż tak lekki ale za to cechujący się zdecydowanie lepszą wykrywalnością i ochroną. Może być on owszem skuteczny jeśli nie korzysta się specjalnie z internetu, nie buszuje po nie wiadomo jakich stronach i nie korzysta za wiele z Facebooka gdyż jak powszechnie wiadomo, znajduje się tam masa badziewia które sprawić może, że nasz blaszak przy słabej ochronie i naszej niewiedzy wyląduje na złomie bądź w najlepszym razie będzie musiał zostać sformatowany.

Być może kiedyś jakość oferowanej przez Microsoft ochrony się poprawi jednak na dzień dzisiejszy praktycznie każdy darmowy antywirus jest skuteczniejszy od tego.
Osobiście nie powierzył bym mu na razie pieczy nad moim PC, kilka razy mnie już zawiódł i nie skończyło się tylko formatem.
Lepiej zaczekać jakiś czas, być może coś zostanie zmienione, nowe funkcje dodane, wykrywalność wzrośnie ale na razie nie ukrywam, że jest kiepsko.

Moja ocena tego programu to 2/5
Wciąż ufam, że coś kiedyś zmieni się na lepsze bo sama lekkość i bezproblemowość w środowisku windows nie wystarcza by ten program był określany jako dobry.

08.02.2014 20:31 | Recenzja do wersji 4.4.304.0
największy to lekki dla systemu,darmowy,łatwy w obsłudze
słaba wykrywalność
ocena użytkownika

Antywirus od Microsoftu jest naprawdę chyba najlżejszym wśród darmowych produktów tego typu. Polecam go osobom,które mają w szczególności starsze maszyny (takie ponad 2-3 letnie,a nawet i starsze). Bardzo dobrze integruje się z systemem Windows. Ostatnio najgorsza wadą tego AV jest chyba jego słaba wykrywalność w porównaniu do konkurencji. Jeżeli komuś zależy bardzo na darmowej ochronie,lekkości i używa komputera z głową to naprawdę jest godny poleceniea

04.05.2013 18:54 | Recenzja do wersji 4.2.223

Komentarze

abrateks   4 #1272 21.05.2015 11:18

Słaba wykrywalność to już przeszłość. Mając do wyboru chińszczyznę i MSE, wybrałbym zdecydowanie MSE.

MrBeckham666   15 #1271 16.05.2015 03:10

@przemor25: moje zdanie jest na ten temat takie:) chinczyki wprowadzili jakiś postęp w antywirach:) i czepiają się czego się da:)

przemor25   12 #1270 16.05.2015 00:12

@MrBeckham666: To MSE nie jest według Ciebie lekki? Aż się boję zapytać na jakim sprzęcie przeprowadzasz test antywirusów :) Generalnie staram się nie oceniać programu po pochodzeniu ale do wszystkiego co pochodzi z Chin mam wyjątkową nieufność, sami sobie na to zasłużyli ;) Przykład z tego roku: Chiny domagają się, aby na wszystkich urządzeniach były zainstalowane chińskie backdoory, wszystko pod pretekstem walki z terroryzmem.

MrBeckham666   15 #1269 15.05.2015 15:28

@przemor25: za sb to mówie MSE który jest bardzo słaby nie posiada żadnego hipsa nawet:) jego skuteczność jak i wydajność zasobozernosc jest przecietna
mi głównie zalezy na lekkosci antywirusa i pod tym wzgledem baidu wypada bardzo dobrze:) i chmura wcale taka zła nie jest czesto jest updatowana przez co bez aviry na low mam leciutką i przyzwoitą ochronę.

a oceniać program po pochodzeniu to tak samo jak polaków nazywa się złodziejami smieszny stereotyp.

przemor25   12 #1268 14.05.2015 19:30

@MrBeckham666: Antywirus, który jako tako działa po włączeniu silnika Aviry. To samo mówi za siebie.

MrBeckham666   15 #1267 14.05.2015 01:00

@przemor25: to samo można powiedzieć o baidu.

przemor25   12 #1266 13.05.2015 19:49

@MrBeckham666: Antywirus od Chińczyków? Ryzykowna sprawa ;) MSE nie jest zły. Może nie jest jakiś wybitny ale jeśli korzysta się z głową to prawdopodobieństwo złapania wirusa jest minimalne.

  #1265 12.04.2015 14:26

mam pytanie to jest na zawsze ?

MrBeckham666   15 #1264 30.01.2015 03:15

jak ktoś szuka lekkiego i dobrego rozwiazania jest nim baidu antivirus.

MSE to ja bym nawet antywirusem nie nazwał nie ma to nawet prostego hipsa chroniącego ważne lokalizacje systemowe.

  #1263 27.01.2015 10:43

po 2 tygodniach używania MSE zainstalowałem AVG free... wykrył 26 wirusów których mse nie widział, gdzie ta jego skuteczność? Co to za badziew.. ;/

Snajpiq   4 #1262 22.01.2015 20:42

Witam! Polecam przetestować darmowy Webroot SecureAnywhere ID Shield. Jest to program polecany przez amerykańskie banki do ochrony prywatności podczas wykonywania transakcji bankowych. Posiada kilka modułów w tym m.in. do ochrony USB. Program blokuje zagrożenia lecz nie usuwa/nie leczy już zarażonych plików (ograniczenie wersji darmowej). Można go pobrać ze strony jednego z banków https://www.americanriverbank.com/Protect-Yourself-Online-install-Webroot-Secure.../. Dyskusja na jego temat na forum SafeGroup.pl https://safegroup.pl/prywatnosc/webroot-secureanywhere-id-shield-software-free-t.... Używam go obecnie. Program bardzo lekki. Pozdrawiam!

Polski Derp   5 #1261 24.12.2014 16:21

Dobry, gdy po formacie szukacie dobrego AV. Przed znalezieniem jest pomocny. Sam mam go w osobnej partycji w repozytorium. Ale na co dzień używam 360 TS.

Snajpiq   4 #1260 16.12.2014 16:28

@meg74: Tak trzeba mieć włączony Windows Update do automatycznych aktualizacji. Ewentualnie można go wyłączyć, ale wtedy aktualizację trzeba robić manualnie tzn. po przez dodawania pliku z definicjami wirusów i programów szpiegujących.

meg74   2 #1259 16.12.2014 07:38

Mam pytanie odnośnie tego programy gdybym zainstalowała go w systemie to czy trzeba mieć włączone Windows update aby pobierał aktualizacje wirusów czy nie trzeba

  #1258 11.12.2014 19:05

Po 3 latach używania MSE zainstalowałem KIS nie znalazł nic(pobierałem torrenty,czasami porno)więc nie jest taki zły,bez przesady z krytyką.

  #1257 10.12.2014 11:14

Badziew jakich mało.

Snajpiq   4 #1256 04.12.2014 01:34

Witajcie! Jak wiadomo ostatnie wersje MSE nie zachwycają wykrywalnością, ale sprawa się ma głównie do nowych zagrożeń. Windows Defender na Windows 8/8.1 jak pokazuje praktyka radzi sobie zauważalnie lepiej na co ma wpływ nowsza wersja okienka. Mi osobiście MSE nigdy nic nie wpuścił. Ważne jest to, że nie powoduje fałszywych alarmów, konfliktów i jest dość lekki. Na swoim Windows 7 64 bit używam obecnie następującego zestawu: MSE + Zapora Systemowa + UAC (max) + EMET (ustawienia rekomendowane, pod ochronę wciągnięte również Google Chrome i Mozilla Firefox) + MCShield (ochrona USB i dysków) + Adguard (dodatek do przeglądarek). Jeśli ktoś używa Internet Explorera to warto dodać listy ochrony przed śledzeniem. Raz na jakiś czas należy przeskanować komputer skanerami typu Malwarebytes Anti-Malware Free, Emsisoft Emergency Kit czy też HitmanPro. Bardzo dobrze zabezpiecza używanie w Windowsie konta standardowego, a nie konta administratora, jednak nie każdy lubi tak pracować. Należy pamiętać, że najważniejsze jest w tym wszystkim zachowanie rozsądku przez użytkownika bo to on jest tu najsłabszym ogniwem i jak tego nie będzie robił to żaden pakiet bezpieczeństwa mu nie pomoże. Pozdrawiam!

  #1255 01.12.2014 12:21

Podczas okolo 6 m-cy testowania wykryl mi zaledwie 4 wirusy i zablokowal podczas serfowania 2 ataki.... nie wykrywa wiekszosci wirusow....,na 100% nie jest w stanie wykryc wirusow browser wykryl mi te wirusy inny program antywirusowy... pomimo tego ze jest latwy w obsludze czeste aktualizacje,ochrona w czasie rzeczywistym nie muli kompa... to jedyne plusy... jak juz ktos chcialby ten MSE zainstalowac to tylko jako dodatkowa ochrone z innym antywirusem...negativa

dann22   1 #1254 30.11.2014 18:31

Wpuścił całą masę wirusów... Nigdy więcej!

torello   7 #1253 20.10.2014 13:25

@tombereczek (niezalogowany): a ja polecam, by studenci zabrali się co żywo za naukę ojczystego języka :D
"Orto-byki" że koń by się uśmiał :)

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.