Microsoft pod rękę z Canonicalem: powłokę bash uruchomimy na Windowsie? #Build

Microsoft pod rękę z Canonicalem: powłokę bash uruchomimy na Windowsie? #Build

Microsoft pod rękę z Canonicalem: powłokę bash uruchomimy na Windowsie? #Build
30.03.2016 11:51, aktualizacja: 30.03.2016 13:37

Według niepotwierdzonych informacji, już dziś, podczas konferencji BUILD, Microsoft ogłosi kolejny etap współpracy ze społecznością linuksową. W wyniku partnerstwa korporacji z Canonicalem, wkrótce możliwe ma być korzystanie z powłoki bash uruchomionej na Windows 10, co jednak brzmi dość mało przekonująco. Przede wszystkim ze względu na, że możliwe jest to juz dziś bez udziału Canonicala.

Do Pisaliśmy już o planach Microsoftu na opracowanie linuksowego podsystemu, co wyglądało na pozostałości po projekcie Astoria, który miał umożliwiać uruchamianie aplikacji z Androida na mobilnym Windowsie. Już wówczas zaznaczaliśmy, że pliki lxcore.sys i lxss.sys nie zostały zapewne ocalone przypadkowo i mogą zostać wykorzystane przez Microsoft w przyszłości.

Nie bacząc jednak na dotychczasowe prace Microsoftu, trudno uznać te doniesienia za szczególnie wiarygodnie. Mowa bowiem o partnerstwie z Canonicalem, który z samym bashem ma niewiele wspólnego i w Ubuntu wykorzystuje pakiety basha z Debiana. Nie sposób także wyobrazić sobie jak ma się do sprawy uruchamianie tej dystrybucji w kontenerze na Windowsie. Szczególnie biorąc pod uwagę istnienie takich narzędzi, jak Cygwin, dzięki któremu już od dłuższego czasu możliwe jest uruchamianie komend basha w windowsowym wierszu poleceń.

Obraz

Należałoby się także zastanowić nad tym, na ile ktokolwiek basha na Windowsie potrzebuje. Mimo że może to być nieoczywiste dla linuksowych programistów, to przecież Microsoft oferuje interpreter PowerShell, który według wielu może z powodzeniem zastąpić basha, przede wszystkim ze względu na swoją logikę obiektową. Oferowanie basha w kontenerze być może i jest dobrym pomysłem na ocieplenie wizerunku i zbliżenie się do społeczności Open Source, ale czy będzie w ogóle cieszyć się zainteresowaniem biorąc pod uwagę zarówno np. Cygwina, jak i PowerShell?

Według przecieków, to właśnie dostarczenie linuksowych narzędzi programistycznych na Windowsie ma być priorytetem w partnerstwie Microsoftu z Canonicalem. Warto zwrócić uwagę, że rzeczywiście na dziś planowane jest wystąpienie dotyczące nowości w windowsowym wierszu poleceń. Na potwierdzenie tych informacji przyjdzie nam zatem poczekać do konferencji Microsoftu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)