Modern UI w odwrocie: pasek Zaklęć zniknie z Windows 9. W zamian dostaniemy wirtualne pulpity?

Modern UI w odwrocie: pasek Zaklęć zniknie z Windows 9. W zamian dostaniemy wirtualne pulpity?

Modern UI w odwrocie: pasek Zaklęć zniknie z Windows 9. W zamian dostaniemy wirtualne pulpity?
07.08.2014 15:50, aktualizacja: 11.08.2014 16:12

Najnowsza porcja przecieków z Redmond dotyczy radykalnych zmian winterfejsie użytkownika Windows 9. Tym razem jednak wygląda na to,że zostaną one przyjęte z radością, a nie z ambiwalentnym, czyteż wręcz otwarcie wrogim nastawieniem, jak było to z Modern UI wWindows 8. Jeśli doniesienia się potwierdzą, to z „dziewiątki”zniknie pasek Zaklęć, a w zamian pojawią się dobrze znane zuniksowych desktopów wirtualne pulpity.

Wirtualne pulpity towarzyszą graficznym środowiskom pracy oddziesiątek lat. OS X jak i liczne linuksowe środowiska graficzne,na czele z KDE i GNOME, traktują je jako podstawowy, najwygodniejszysposób na zwiększenie powierzchni roboczej i uporządkowanieaplikacji – a mimo to przez te wszystkie lata w Windows ich niebyło. Istniały oczywiście narzędzia firm trzecich, takie jakDexpot,ale zarówno pod względem możliwości jak i wygody użytkowaniaustępowały temu, co oferowało Apple czy twórcy linuksowychdesktopów.

Brad Sams z serwisu Neowin, powołując się na swoje źródła wMicrosofcie, twierdzi że w ramach prac nad Windows Threshold, którezaowocują finalną wersją Windows 9, powstaje właśnie natywnaimplementacja wirtualnych pulpitów dla Windows. Ma ona przypominaćrozwiązanie znane z Ubuntu Unity, pozwalając na przełączaniemiędzy pulpitami zarówno przez widżet na pasku zadań, jak i zapomocą skrótów klawiaturowych. Nie wiadomo jeszcze, czy wirtualnepulpity będą domyślnie włączone dla każdego, czy też zostanąukryte w systemie, jako opcja dostępna dla doświadczonychużytkowników.

Wirtualne pulpity (Workspaces) w interfejsie Unity z Ubuntu
Wirtualne pulpity (Workspaces) w interfejsie Unity z Ubuntu

Druga istotna zmiana to zapowiedź usunięcia paska Zaklęć(Charms). Ta nakładka, w teorii zapewniająca łatwy dostęp dowyszukiwania, współdzielenia treści, ekranu startowego, urządzeńi ustawień, od samego początku była jednym z najmniej lubianychelementów Windows 8. Większość osób nie potrafiła w ogóle zniej korzystać – Zaklęcia pojawiały się też przypadkowo wpracy z klasycznym pulpitem, zasłaniając jego pasek zadań, jeśliktoś akurat go ustawił na prawej krawędzi ekranu.

Niezrozumiane i nieużywane Zaklęcia Windows 8
Niezrozumiane i nieużywane Zaklęcia Windows 8

Najwyraźniej w Microsofcie nie wiedzą jeszcze, jak bardzo chcąsię Zaklęć pozbyć, gdyż różne źródła przedstawiają różneinformacje. Według Zaca Bowdena z serwisu WinBeta, pasek Zaklęćzniknie w Windows 9 przeznaczonym dla desktopowych komputerów, nawetjeśli będą działały w trybie Modern UI. Jego brak miałby być wtym trybie zrekompensowany wprowadzeniem widżetu, otwierającegodostęp do poszczególnych Zaklęć. W tabletach i innychurządzeniach sterowanych głównie przez ekran dotykowy, pasekZaklęć pozostałby w wersji znanej z Windows 8.x.

Z kolei Mary Jo Foley, specjalizująca się w tematyce związanejz Microsoftem znana blogerka, twierdzi, że jej źródła mówią ocałkowitym pozbyciu się paska Zaklęć, nawet na tabletach.Aplikacje Metro miałyby otrzymać paski tytułowe, z których możnabyłoby wywoływać poszczególne zaklęcia. W ten sposób zachowanazostałaby koncepcja umówmiędzy aplikacjami, ale to aplikacje musiałyby zadbać oudostępnienie działających na nich Zaklęć (np. współdzieleniadla albumu zdjęć).

Pierwsza publiczna wersja WindowsThreshold ma pojawić się podobno już jesienią tego roku. Wówczasto zobaczymy, czy został osiągnięty najważniejszy cel, jakim jestuczynienie nowego systemu czymś strawnym (a może nawet atrakcyjnym)dla dotychczasowych użytkowników Windows 7 czy Windows XP. Bez tegotrudno będzie Microsoftowi wyzwolić się z historycznych zaszłości– setek milionów osób, dla których stare wersje „okienek” sąwciąż wygodniejsze, niż oferowane dziś Windows 8.1.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (143)