MySQL nie powinien stanowić własności Oracle - kolejny głos w dyskusji

MySQL nie powinien stanowić własności Oracle - kolejny głos w dyskusji

Wojciech Cybulski
21.10.2009 19:23

Jeden z twórców MySQL, Monty Widenius, komentując proces sprzedaży Suna wyraził opinię, że Oracle powinno sprzedać dostępną na licencji open source bazę danych.

Zdaniem Wideniusa jest to konieczne, by nie doszło do znacznego spadku konkurencji na rynku. Przypomnijmy, że MySQL należy obecnie do borykającego się z trudnościami finansowymi Suna – ten, by ratować się przed bankructwem, ma zostać przejęty przez Oracle, które w swojej ofercie także posiada bazę danych. Widoczny konflikt interesów wywołał już reakcję Unii Europejskiej i wielu związanych z branżą osób.

Monty Widenius, rozwijający obecnie bazę MariaDB, podziela w tym sporze stanowisko europejskiego regulatora rynku i uważa, że gdyby MySQL stało się własnością Oracle, doszło by do znacznego zmniejszenia konkurencji na rynku producentów baz danych. Oracle musi działać konstruktywnie i zobowiązać się do sprzedania MySQL, co pozwoliłoby na szybsze przejęcie Sun Microsystems. MySQL potrzebuje właściciela innego niż Oracle, właściciela, dla którego nie zaistnieje konflikt interesów przy rozwijaniu posiadanych baz danych - powiedział Monty Widenius.

Współzałożyciel MySQL zamierza poprosić o wsparcie Floriana Muellera, by ten pomógł mu skutecznie dotrzeć do Komisji Europejskiej i przedstawić jej zagrożenia związane z przejęciem MySQL przez Oracle. Mueller to ceniona w społeczności open source postać - stał się znany po tym, gdy kilka lat temu prowadził bardzo skuteczną kampanię przeciwko wprowadzeniu w Europie patentów na oprogramowanie. Lobbysta zamierza przenieść się na jakiś czas do Brukseli, by móc skutecznie reprezentować interesy społeczności skupionej wokół projektu MySQL.

Tymczasem Oracle ustami swego prezesa, Larry'ego Ellisona, zdecydowanie odrzuca pomysł sprzedaży MySQL. Ellison wyraźnie podkreśla, że baza ta jest projektem open source i nie konkuruje z korporacyjnymi produktami Oracle. Zdaniem Ellisona kierowana przez niego firma może posiadać w swojej ofercie dwa podobne produkty skierowane do różnych sektorów rynku i nie ma w tym żadnej sprzeczności.

Jaką decyzję w sprawie podejmie KE? W toczącym się postępowania bada ona, jak przejęcie Sun Microsystems przez Oracle wpłynęłoby na MySQL i konkurencję na rynku. Jest więc jasne, że gdyby Oracle zdecydowało się jednak pozbyć spornej bazy, zgoda na przejęcie stała by się jedynie kwestią czasu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)