Pobierz program Asystent pobierania włączony

Całkowicie bezpłatne, polskie narzędzie służące do oczyszczania zawartości dysków twardych ze zbędnych plików, zajmujących jedynie przestrzeń dyskową i powodujących spadek wydajności systemu operacyjnego.

Galeria programu

Odkurzacz rozpoznaje około 6500 zbędnych obiektów tworzonych przez najpopularniejsze oprogramowanie – pliki tymczasowe, kopie zapasowe, raporty, dzienniki zdarzeń, obce pliki językowe, zbędne pliki multimedialne oraz obiekty utworzone przez złośliwe oprogramowanie i pozostałe po odinstalowanych programach. Program umożliwia także porządkowanie zawartości rejestru systemowego i usuwanie zablokowanych plików, a wbudowane monitory informują o poziomie zaśmiecenia dysku i tzw. porzuconych folderach.

Zaletą Odkurzacza są aktualizowane bazy sygnatur, które zapewniają wykrywanie nowych „śmieci” na komputerze użytkownika.

Zmiany w wersji 13

Najnowsza wersja 13 wprowadza przede wszystkim nowy interfejs użytkownika, który łączy najważniejsze elementy związane z czyszczeniem w jednej aplikacji. Poszczególne etapy czyszczenia i zarządzania, zostały podzielone na łatwo dostępne, tematyczne zakładki. Odkurzacz 13 i jego wewnętrzna baza rozpoznająca zbędne obiekty, zostały napisane od podstaw, dzięki czemu uzyskano około 70% przyśpieszenie skanowania i wyraźną poprawę pracy wymagających operacji, jak czyszczenie i tworzenie kopii bezpieczeństwa. Nowe sygnatury, oprócz przyśpieszenia, zwiększają także bezpieczeństwo czyszczenia oraz dają nowe, zaawansowane możliwości konfiguracji. W nowym Odkurzaczu zrezygnowano z dalszego rozwijania modułów. Jednak nadal możliwe jest korzystanie m.in. z Menedżera Rejestru. Podczas instalacji możesz zezwolić na ich zachowanie.

Uwaga!

  • Najnowsza wersja dostępna jest w formie aktualizacji instalowanej z poziomu programu.
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Częste aktualizacje baz i programu, Szybkość działania, znajduje bardzo dużo zbędnych plików, kopie zapasowe, wygląd
Brak
ocena użytkownika

Odkurzacz wyróżnia się wieloma zaletami:

Znajduje bardzo dużo zbędnych plików których inne programy nie znajdują, ma bardzo dużą bazę zbędnych plików, posiada kopie zapasowe usuwanych plików oraz możliwość szybkiego przywrócenia plików z kopii, odk13 z większości cechuje się 4-roma modułami "Szybkie czyszczenie dysku", "Wyszukiwanie zbędnych plików", "czyszczenie autostartu (wskazuje które są zalecane do usunięcia i obciążają komputer)", "Wyszukiwanie zbędnych folderów (znajduje puste foldery porzucone przez np. usunięte aplikacje albo po prostu puste i nie używane)".

Odkurzacz ma także możliwość wyboru trybu wyszukiwania w nich są m.in "Podstawowy (zalecany dla zwykłych użytkowników komputerów którzy nie mają pojęcia o większości plików i nie są zaawansowani)", "Rozszerzony (dla użytkowników trochę obeznanych w tych plikach i wiedzących że tryb ten może jak i zaawansowany pomylić się i np. wykryć plik w formacie ".bak" a plik ten może być ważnych składnikiem w jakiejś grze powiedzmy (mam na myśli w tych starych z lat wcześniejszych niż 2005) ", "Zaawansowany (tryb inaczej zwany diabelskim, tryb ten zalecany jest włączanie tylko użytkownikom którzy wiedzą co robią i muszą każdy plik znaleziony kontrolować uważnie czy ten plik nie jest czasem ważny i im się nie przyda, oczywiście tryb zaawansowany znajduje najwięcej plików)", "Cenzury (Tryb dzięki któremu możemy znaleźć niecenzuralne pliki np. z wulgaryzmami, albo filmy xxx, aby ochronić młodszych użytkowników komputera, zalecane jest regularne skanowanie w tym trybie jeśli komputera używają także osoby w wieku poniżej 15 lat!)".

Kopie zapasowe są w programie z kilku powodów, aby odzyskać wybrane przez nas usunięte pliki, gdy np. jakiś program przestał działać, albo gdy odkurzacz usunął plik np. historii użytkowania jakiejś aplikacji i użytkownik chciał by powiedzmy sprawdzić co ten program robił w trakcie używania ;) Na koniec dodam że nie polecam początkującym użytkownikom grzebania w ustawieniach, ponieważ można coś poprzestawiać i cyk... program może przestać poprawnie działać, a więc trzeba robić to ostrożnie :D

08.05.2013 20:23 | Recenzja do wersji 13.3.0.1584
Stałe bazy, częste wersje, skiny, bezpieczeństwo.
Brak
ocena użytkownika

Instalacja
Odpalam instalatora, przechodzę przez jak zwykle "Dalej, Akceptuj, Dalej, Dalej, Instaluj". Instalacja zatrzymała się. Moje przerażenie to takie, że wszystko się zawiesiło. W końcu pokazał się Konfigurator Pierwszych Ustawień, który z łatwością poprowadził mnie przez ustawienie ważnych ustawień Odkurzacza. Umożliwił wybranie skórki, wybrałem ostatnią. Wciskam OK, rozpoczyna się proces wypakowywania plików. Po zakończonym procesie instalacji zabrałem się za czytanie zmian. Wiele błędów zostało poprawionych. Klikam "Dalej" i zaznaczam "Uruchom Odkurzacz". Po miniaturce na KPU już wiem, jak w przybliżeniu Odkurzacz może wyglądać.

Program.
Uruchomił się o to Odkurzacz z interesującym ciekawym zielonym "czymś". Po sekundzie rozpoznaje, że to samouczek "każe mi" od razu przejść do skanowania. Lecz moje ciekawości nie obiegają końca. Najbardziej podoba mi się użyta wstążka, którą lubię w Word 2007. Na pierwszy rzut oka to wygląda na zwykłe proste zakładki. To kryje w sobie coś więcej. Przechodzę sobie po zakładkach. Właże na "Wybor trybu". Ciekawe jest wybieranie trybu sprzątania, którego przenigdy nie widziałem w innych programach tego typu.Przechodzę na Zaawansowany. Lista trybów aż się zacina, jest trochę za mała, ale ważne, że filtrów jest duuużo. Przechodzę na "Opisy filtrów", co widzę? "Nieobsługiwany", skoro tak, to dlaczego tkwi w programie? Może ma jakąś "scenke do odegrania"? Nie ważne, ważne, że to wszystko w trakcie skanowania jest analizowane i dba o moje bezpieczeństwo. Mogę sobie zobaczyć statystyki - filtrów 6177, a to jest naprawdę dużo. Moje oczy zdumiały, jak zobaczyły "foldery szkodliwe". To znaczy, że program jest "super-mini-antywirusem". Przechodzę dalej, widzę "Kopie i raporty". Od razu wiem, że łatwo jest wszystko przywrócić - zaznacz i kliknij. Przechodzę na "Wykluczenia". Moje zdumienie - wykluczone pliki. Mogę również sobie wykluczyć własny plik, folder. Dobra, przechodzimy do skanowania. Skanowanie dość długie przy "zaśmieconym" dysku, ale obiektów więcej, więcej i więcej. Zakończyło się. 1230 obiektów, 187 MB. Przerażenie? Owszem, dysk taki niewinny... Klikam "Zaznacz" i "Usuń". Widzę... okienko z tworzeniem Kopii. Trochę to potrwa, ale po zakończonej operacji nic nie muszę robić - usuwają się pliki. Skończyło się, patrze dla pewności do "Kopie i raporty". Jest, jest moja kopia. Przywróce, zobaczę jak to się robi. Zaznaczam i klikam "Odzyskaj". Co? Nic nie musiałem klikać więcej?? Wszystko powróciło do swoich folderów. Robię znowu skanowanie, bo znowu mam te "Śmieci".

09.04.2011 17:35 | Recenzja do wersji 12.6.0.9
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

Locked1986   4 #1245 25.01.2015 19:22

@czytelniczka (niezalogowany): Problem w tym, że Odkurzacz nie zawiera żadnych reklam i jest w pełni darmowy.

  #1244 14.01.2015 23:44

@opi: miałam ten program i byłam zmuszona go usunąć.Dlaczego?? włączają się nie potrzebne reklamy,wolniej chodzi komputer. czyli .... ten program jak dla mnie to.... śmieć..

opi   4 #1243 26.12.2014 23:43

@Anonim (niezalogowany): Nie wiem jak mam się ustosunkować do Twojej wypowiedzi, ale proponuję sprawdzić o ile wzrośnie temperatura obu podzespołów kiedy uruchomisz grę na 10 minut.

I od razu odpowiem na pytanie: jaki ma związek gra z Odkurzaczem?
Oba programy korzystają z dysku i procesora.

  #1242 25.12.2014 10:34

Po zainstalowaniu programu i skanowaniu(wersja minimalistyczna) temperatura (średnia) procesora i płyty głównej wzrosła o (+,-)15 stopni. Instalacja programu- do głębokiego przemyślenia (NIE DOTYCZY PROMOTORÓW PROGRAMU)

  #1241 18.12.2014 19:04

Dostęp do programu odkurzacz został zablokowany przed nieautoryzowanym dostępem

Chreasy   1 #1240 16.12.2014 14:57

Wybaczcie za spamowanie, szkoda, że w opcjach nie ma usunięcia swoich komentarzy. Mam w tej chwili zainstalowane programy do czyszczenia: Windows 7 Manager 5.0.3 (zacny sofcik, mam do niego sentyment jeszcze z czasów XP), ma więcej ciekawych opcji niż sam Glary, też mam Glary Utilities 5.14 Pro, Odkurzacz, Wise Care365 Pro, Registry First Aid 10. Wcześniej miałem również zainstalowany Norton Utilities, ale go już odinstalowałem. Pomyślałem, że to lekkie już przegięcie. Mam też polecany przez Bogdana, PrivaZer. Ale czy potrzeba mieć tyle programów do czyszczenia? Nie wystarczy taki pakiecik: Manager 7 + Wise Care 365 Pro 3.34 , no może jeszcze odkurzacz? Który wywalić a który zainstalować?

MrBeckham666   12 #1239 16.12.2014 13:14

@Chreasy: tak już wise care nawet w wersji free jest od niego skuteczniejszy.

Chreasy   1 #1238 16.12.2014 11:12

@MrBeckham666:

A odnośnie Glary Utilities ? Przereklamowany szrot :) ?

MrBeckham666   12 #1237 15.12.2014 23:06

Jest to jeden z lepszych programów do czyszczenia używam go z wise care ccleaner ccenhancer i przez 3 lata około żadnych problemów.

program wyróżnia szczegółowe skanowanie ale trzeba go troche znać jak się go dobrze ustawi nic nie robi z automatu.

pierwsze skanowanie czesto u kogoś kto nie czyści systemu może znaleśc mase zbednych plików.

zaawansowane czyszczenie można brać bez problemów nigdy ten program niczego kluczowego nie usuwa.

opi   4 #1236 12.12.2014 00:20

@formiarz (niezalogowany): To zależy jakiego antywirusa korzystasz. Być może jest to cały czas ten sam antywirus, który Ci oznacza Odkurzacza jako zagrożenie. Aby to wyjaśnić, napisz z jakiego korzystasz i oczywiście najlepiej sprawdź najnowszą wersję 13.5. Napisz też o jakie zachowania chodzi (robi co chce, zachowuje się jak wirus)?

  #1235 10.12.2014 16:57

Z poprzednich wersji mam złe doświadczenia , ile razy się skuszę , tyle razy żałuję . Program zachowuje się jak wirus i robi co chce , albo ten co go zrobił kontroluje w ten sposób komputery laików

pakeroso   7 #1234 23.11.2014 01:51

@werr (niezalogowany): być może jeszcze w tym roku pojawi się nowa wersja eliminująca zawieszanie.

  #1233 08.11.2014 23:43

W związku z tym ,że jak pisałem wcześniej program zawieszał sie w trakcie pracy ,a na dysku nie było już miejsca ,do tego stopnia iz nawet antywirus nie chciał się zaktualizować .Postanowiłem że usunę najnowszą wersje odkurzacza 13.5.3.1962, która u mnie nie sprawdziła się i zamiast niej wypróbuje starszą .Decyzja była słuszna ,gdyż po zainstalowaniu odkurzacza 12.5 i ponownej próbie wyczyszczenia systemu ,tym razem udało się bez problemów .Było tego śmiecia ponad 10.5 GB . Widocznie na xp lepiej działa starsza wersja .Jedyna wadą jest to, że nie można pobrać automatycznie bazy sygnatur ,bo przy okazji cały program sie z aktualizuje ,natomiast samej bazy sygnatur dostępnej w pliku w internecie chyba nie ma .

  #1232 31.10.2014 11:10

fajne

opi   4 #1231 10.10.2014 23:21

Po uruchomieniu Odkurzacza sprawdzane są aktualizacje. W tym przypadku na DP nadal pobierany jest instalator taki sam jak na stronie autora. I w obu przypadkach Odkurzacz sam automatycznie pobierze aktualizacje - zawsze.

Kiedyś Odkurzacz pytał się, czy aktualizować i co aktualizować. Może tego nie wiesz, ale wiele osób, nie wiedziało co zrobić lub po prostu pomijało to, więc Odkurzacz ponownie proponował aktualizację. Dopiero automatyczne pobranie poprawki rozwiązuje zbędne zadawanie pytań użytkownikowi i zapewnia maksimum powodzenia. Tak postępują np.: antywirusy (od wielu lat), pobierają bez pytania i instalują sobie to co wymagane.

Jeśli coś jest nowe, antywirusy traktują bez zaufania. Tak robi Kaspersky, Norton, Avast. I stąd wychodzą problemy. Dopiero po jakimś czasie okazuje się, że bezpodstawnie podnoszony był alarm. To wszystko to fałszywe alarmy, o ile instalator jest bez dodatków pobierany ze strony autora programu. Niektóre serwisy tworzą własne instalatory przez co potencjalny użytkownik podaje później na takim forum, że instaluje się mu "wirus".

Bogdan_G   10 #1230 07.10.2014 21:56

@altunyo: Tędy idziesz. Toż twierdzę, że pliki do pobrania są na DP czyste i takie są na stronie odkurzacza. Właśnie przeskanowałem autopoprawkę 3 z franmo i wynik taki: https://www.virustotal.com/pl/file/9c6cdda8c8150fff2227eb37a4d1195a8ee94dd5cfeb6.../

Od ponad siedmiu lat znajduję potrzebne programy na dobreprogramy. Co do odkurzacza, to nie ma znaczenia, że można udowodnić czystość instalatora programu, który po zainstalowaniu aktualizuje się.
Pobrałem od autora odkurzacza program allegro informer. Skan virus total wykazał osiem ciężkich wirusów. ale wrzuciłem na komputer bez obawy. Przeczytaj posta http://forum.dobreprogramy.pl/program-do-wyszukiwania-aukcji-allegro-t485514/
Gościowi pasuje też. Co do pliku exe uruchamianego programu, panda nie krzyczała, a w virus total tylko skaner VBA32 pokazał false positive.
Mam u siebie stary odkurzacz portable 12.6 ze względu na moduły menadżera rejestru itp. Na niego strasznie awanturował się AVG, jak i na wszystko na dobreprogramy. No, ale polityka się zmieniła. Zauważ, że teraz skanowanie plików exe na virus total, właśnie tego starego odkurzacza, nie pokazuje zagrożeń.

Zastanawiam się nad konfliktem zabezpieczeń na Twoim kompie. Panda, norton, emsisoft. Może jeszcze masz jakiś tweak? Adwcleaner nikomu nie wyrzucał odkurzacza. Aż skasuje u siebie odkurzacz i pobiorę z DP. Niech mi zaktualizuje. Pokażę skan z virus total.

altunyo   4 #1229 07.10.2014 19:28

@Bogdan_G: Programy do pobrania z "dobreprogramy.pl" nie są własnością tego portalu. Portal ma dobrą markę. W przypadku "Odkurzacza" reklamuje markę i pośredniczy w dystrybucji darmowego produktu. Jeżeli darmowego, to jaką cenę wobec "Franmo" płacą darmowi użytkownicy? Pragnę zauważyć, że instalatory pobrane z "Franmo" i "dobreprogramy.pl" mają wersję "13.5.0.1911". Są te same i są "czyste". Dopiero przy pierwszym uruchomieniu następuje aktualizacja do wersji "13.5.3.1962", której nie można zatrzymać. Dleczego właściciel programu zadbał o to, aby końcowy użytkownik nie mógł jej zatrzymać? Pytam wprost. Co jest ukryte w wymuszonej aktualizacji?
Jeżeli cztery różne narzędzia sygnalizują to samo zagrożenie, to chyba jest coś na rzeczy. Dlatego powtarzam, że warto na dysku przechowywać starsze wersje instalatorów, aby móc korzystać z tego co dobre.

Bogdan_G   10 #1228 07.10.2014 16:30

@altunyo: Ja pobieram aktualne wersje odkurzacza z franmo. Nawet autopoprawkę 3 zmieniającą wersję Odkurzacza. Wczoraj skanowałem pandą antivirusem pro (jeszcze jest do pobrania za darmo na pół roku). Nawet nie zaszczekała na Odkurzacz z autopoprawką.
Widocznie masz jakąś alergię na programy z dobreprogramy. Patrzę na instalatory. Na DP i na Franmo są te same. http://prntscr.com/4tw80p

altunyo   4 #1227 07.10.2014 02:06

@Bogdan_G: Robi się małe forum.
Instalator był czysty. To fakt. Pobrany był z "dobreprogramy.pl". Nie jestem tak odważny, żeby instalować bez sprawdzenia. Wskazanie na infekcję pojawiło się dopiero po instalacji. Cztery użyte narzędzia:
- Panda Cloud Cleaner
- Norton Power Eraser
- AdwCleaner
- Emsisoft Emergency Kit
dały zbieżne wyniki. To powinno niepokoić.
Z ciekawości przed napisaniem tej odpowiedzi zainstalowałem "Odkurzacz" w wersji "13.4.0.1685". Wymienione narzędzia nic nie wykazały.
Następnie pobrałem "Odkurzacz" z "dobreprogramy.pl". Oczekiwałem wersji "13.5.3.1962". Wersja która zapisała się to: "13.5.0.1911". (Czemu nie: "13.5.3.1962", jak deklaruje portal? Dziwme, ale nie wnikam.) Po instalacji i uruchomieniu "Odkurzacz" sam z własnej inicjatywy zaktualizował się do wersji "13.5.3.1962". Tego procesu nie można było zatrzymać. Następnie użyłem tych samych narzędzi do przeczesania systemu. Wykazały infekcję malware. Nie komentuję.
Podsumowując. Warto na dysku przechowywać stersze wersje, aby móc korzystać z tego co dobre.

Bogdan_G   10 #1226 02.10.2014 02:44

@altunyo: No i masz problem. Panda w virus total online nie wykrywa zagrożeń w instalatorze odkurzacza z DP. U Ciebie panda wykrywa. Właśnie przeskanowałem: https://www.virustotal.com/pl/file/5afc27fd3349677eeb91068c4c40069308ff0ea6b119e.../
Ponad siedem lat odkurzacz chodzi na pc, a na laptopie cztery lata. Już tyle wersji było przez te lata i nigdy nie miałem problemów z działaniem Odkurzacza w systemach.
Jedyne, co mi przychodzi na myśl, to coś może u Ciebie uszkadzać pliki wykonywalne, albo panda robi Ci koło tegesa.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.