Pobierz program Asystent pobierania włączony

Opera to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie, która od lat rywalizuje na rynku z Internet Explorerem, Firefoksem czy Google Chromem. W najnowszej odsłonie dostępna jest na platformę Windows oraz Mac OS, a także urządzenia mobilne z Androidem, iOSem i Windows Phonem.

Galeria programu

Nowy interfejs przeglądarki stworzony został zgodnie z wytycznymi jakie od pewnego czasu wykreowała konkurencja. Charakteryzuje się on minimalizmem, łatwością dostępu do wszystkich oferowanych funkcji i narzędzi, a także wyświetlaniem zawartości przeglądanych stron internetowych na jak największym możliwym obszarze ekranu. Opera oferuje funkcje szybkiego wybierania, mechanizm kart, pozwalający wygodnie przeglądać w obrębie jednego okna wiele witryn czy też tryb Off-road. Służy on do kompresji przeglądanych stron WWW i powoduje ich szybsze wczytywanie, a przydać się może w przypadku kiedy łączymy się z Internetem przy użyciu 3G.

Inne, znaczące zmiany w stosunku do poprzednich wydań to usunięcie z przeglądarki wbudowanego klienta pocztowego i rozwijanie go jako niezależny projekt Opera Mail. Pozostałe funkcje oferowane przez nową generację Opery to obsługa rozszerzeń i motywów, pozwalających personalizować funkcjonalność i wygląd przeglądarki do własnych upodobań, podstawowe narzędzia programistyczne czy ulepszony mechanizm zarządzania ulubionymi miejscami w Sieci.

Zobacz jak sprawdziła się Opera w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Opera 25 wprowadza graficzne zakładki oraz ulepszone wsparcie dla HTML5

123
OPROGRAMOWANIE 15.10.2014 | Tomek Kondrat (eagleeyetom)

Opera, nazywana przez niektórych złośliwych Chroperą, doczekała się kolejnego stabilnego wydania. Nowa wersja oznaczona numerem 25.0.1614.50 przynosi szereg zmian, które czynią ją coraz ciekawszą alternatywą dla Firefoksa, Internet Explorera czy dla swojego protoplasty – przeglądarki Chromium. Jedna z nowości, którą jest menedżer zakładek, pojawił się już w wersji deweloperskiej 24 odsłony przeglądarki. Nie był on jednak domyślnie włączony. Wraz z wydaniem 25 użytkownicy dostaną pełny dostęp do menedżera z prawdziwego zdarzenia. Aby dodać przeglądaną stronę do zakładek, wystarczy nacisnąć…

Opera 26 ułatwi dzielenie się zakładkami. Powrót synchronizacji coraz bliżej

65
OPROGRAMOWANIE 24.09.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Przeglądarka Opera jest jedną z częściej wybieranych przez użytkowników naszego portalu. Choć ta aplikacja w przeciwieństwie do wydania mobilnego Opery Mini nigdy nie zdobyła ogromnej popularności w wersji desktop, producent nie zaprzestaje jej rozwijania. Wprost przeciwnie, co widać po opublikowanej właśnie testowej edycji Operze 26. Wprowadza ona pewną ciekawą funkcję, a także dobrze rokuje na przyszłość: wygląda na to, że za jakiś czas do Opery powróci funkcja synchronizacji danych, która już na dobre zadomowiła się w przeglądarkach. Najnowsza Opera oprócz poprawek znalezionych błędów…

Recenzje użytkowników

Prosty wygląd, Opera Turbo, ilość rozszerzeń, dobra prędkość wczytywania stron, opcja synchronizacji,
przeciętna prędkość pobierania, zużycie RAM-u,
ocena użytkownika

Witam!
Chciałbym zacząć od tego, że użytkownikiem Opery jestem już 1,5 roku i pobierając aktualizację do Opery (aktualną wersję) myślałem o tym czy poprawili cięcie się Opery przy otwartych kilku kartach. Najnowsza Opera zaskoczyła mnie jednak tym, że pod tym względem nic się nie zmieniło, ale przynajmniej poprawiona została prędkość wczytywania stron, usprawniono też jakość wczytywanych materiałów (HTML5, JavaScript). Według mnie prędkość otwierania stron jest zadowalająca, ale nie tak szybka jak w innych przeglądarkach. Jako, że bardzo lubię oglądać filmy postanowiłem obejrzeć film na youtube, a jako że nie urzekły mnie pod tym względem poprzednie wersje na których niewygodnie się je oglądało i trzeba było wyłączać inne karty i programy, by się dało oglądać bez ścięć, a poza tym prędkość wczytywania wideo nie była zadowalająca, a jak jest teraz? O dziwo, zmniejszyli zużycie RAM-u co wpłynęło na pozytywnie na jakość odtwarzania filmów. Filmy poza tym wczytują się znacznie szybciej jest to ogromny plus. Niestety gdyby ktoś chciał pobrać jakiś film, grę, programy byłby zawiedziony, ponieważ pod względem szybkości nadal jest nie najszybszy, ale pomimo to uważam, że Operę można polecić znajomemu, ponieważ jest ona nadal bardzo dobrą przeglądarką.

25.10.2014 11:29 | Recenzja do wersji 25.0.1614.50
nazwa
wolność wczytywania stron, brak importu zakładek z innych przeglądarek, wywołanie ustawień trwa wieki
ocena użytkownika

i tak, kiedyś kiedyś korzystałem z opery 10 i miałem ją rezerwowo zainstalowaną w razie niedziałania czegoś na niestabilnym wówczas firefoxie. Dziś po odinstalowaniu chrome stwierdziłem a co tam, spróbuję. Załamałem się. Jest powolna, strony wczytują się dwa razy dłużej niż na chrome i obecnym firefoxie 33. Wywołanie ustawień czy jakiejkolwiek zakładki z informacjami, zakładkami czy czymkolwiek innym trwa po 5-10 sekund i największy babol: okno przeglądarki za każdym razem jest niezmaksymalizowane tak jak ją zostawiam. Takich błędów nie może być. Ta przeglądarka umarła razem z wersją 12. RiP Opera.

17.10.2014 19:12 | Recenzja do wersji 25.0.1614.50

Komentarze

Piter432  23.11.2014 23:28 #5898

@Frizz: No więc ja też już trochę Ci odpuszczę. Ale kurde, naprawdę dopiero teraz przepraszasz? No ale dobra, wybaczam Ci :)

Frizz  23.11.2014 21:41 #5897

@Piter432: A synchronizacja jest i była wcześniej w planach. To, że nie ma jeszcze dostępnej strony pod tę nową, a tą pod Presto jest, to inna sprawa. Ważne jest, że obecnie serwer to obsługuje. Tylko bez przesadyzmu, żebym był taki "wpływowy", bo jestem takim samym użytkownikiem jak Ty i nie mam tutaj żadnych nad-interesów i kontaktów. Faktycznie, muszę Cię przeprosić za powiedzenie, że skłamałeś, jeśli Cię to uraża. Jestem dość ekspresyjnym i impulsywnym człowiekiem w swoich działaniach i słowach, więc dla mnie takie sprawy są po prostu mało znaczące i mówione bez namysłu. Co do wcinania - jesteś na polu dyskusyjnym, otwartym - co zrobisz? Nic nie zrobisz. :P

Piter432  23.11.2014 18:13 #5896

@Frizz: Ciekawe, że jakoś gdy ktoś mnie nagle zacznie obrażać to nagle mówi się na to NIE. No i oczywiście, że źle pamiętasz, bo nie pisałem o braku zakładek, a o braku synchronizacji danych, która najwyraźniej jednak powraca, chociaż wciąż coś tego nie widzę. I powtarzam Ci ostatni raz: "nie wiadomo" NIE ZNACZY, że "nie będzie na pewno (czy tam na 100%)", więc wyjeżdżanie z tekstem typu "sianie kłamstw" jest niczym innym jak oszczerstwem wobec mnie i to jeszcze publicznie i dziwne, że ten Twój komentarz nadal jest, także przestań sam, jak to napisałeś ładnie, siać kłamstwa, gdy nie wiesz co się będzie działo. Piszesz mi, że wysyłałem Ci jakieś pogróżki, co więc w takim razie miałem innego zrobić po tym, gdy redakcja, że tak internetowo powiem, zapropsowała Twój komentarz z oszczerstwem wobec mnie (czyt. zostawiła go sobie w spokoju, pomimo wielokrotnych zgłoszeń)? Śmiem twierdzić, że gdyby sytuacja byłaby na odwrót, to byś się pewnie domagał poważnych kroków ze strony redakcji DP wobec mnie, więc nie udawaj takiego niewiniątka, bo dobrze wiesz, że jesteś od dłuższego czasu na przegranej pozycji, która niestety jest ratowana przez redaktorów, bylebyś był w stanie dalej pisać dyrdymały takie jak teraz. Przy okazji, ten rzekomy negatywny wydźwięk mam gdzieś, napisałem po prostu co myślę jak będzie w przyszłości z tą synchronizacją danych odpowiadając pewnej osobie przy okazji w sposób grzeczny, a ty po prostu się chamsko wciąłeś w moje zdanie i nawet nie pisałem nigdzie, żebyś Ty na ten temat się wypowiadał.

sacc  23.11.2014 16:42 #5895

@Frizz: Komunstom też sie kojarzyło wszystko ze wszystkim i wszystko nyło pod cenzurą.
A wystarczy, byś zamiast apologetyki stosował rzetelną ocenę i analizę.
przykładem autor komentowanego materiału, który swoje już zebrał przy okazji testu porównawczego przeglądarek gdzie z jakichś niewiadomych powodów pominął w nim OPERĘ 12.17.
A raczej z powodu wiadomego - bo ta "stara" OPERA stając w szranki a nowościami tylko by nimi pozamiatała podwórze ze śmieci.

sacc  23.11.2014 16:40 #5894

@Frizz: CHRopera jest samym złem z jednego prostego powodu:
Zarząd czy tez raczej nierząd tej firmy, porzucając SWÓJ produkt czyli OPERĘ powinien również rozstać się z nazwą OPERA na rzecz dowolnej innej. Tymczasem, dostarczając w miejsce OPERY jakiś nawet nie pół lecz cwierćprodukt w postaci czegoś co owszem, zachowało nazwę lecz było nad wyraz skutecznie wykastrowane z wszystkich funkcjonalności OPERY, było zwykłym kurewstwem wobec dotychczasowych użytkowników.
Zresztą, do tej pory tym debilom do kwadratu nie udało się implementować do CHRopery nawet połowy tego co miała OPERA a nawet jeżeli coś tam grzebią, to sa działania antyskuteczne.
Bo nie przekonasz mnie na przykład do wyższości PASKA ZAKŁADEK nad sidebarem zawierającym oprócz panelu zakładek również wszelkie pozostałe funkcjonalności.
Poza tym - to, iż technologia idzie naprzód nie implikuje faktu, że trzeba porzucać to co było i jest dobre. Z faktu, że coś jest technologicznie możliwe wcale nie wynika zasadność implementowania tego do środowiska produkcyjnego. A tak robią debile z MicroMind i tak samo robią debile z nierządu firmy o nazwie Opera.

Frizz  23.11.2014 13:35 #5893

@Piter432: Nie wiem jak Ty, ale mnie razi ocenianie kogoś na stronie (zdarzyło się kilka razy), która służy do dyskusji na temat programu, a nie poszczególnych osób. Jak mówiłem - mam prawo zgłaszać rzeczy, które uważam, że w jakikolwiek sposób mnie urażają. A pisanie wiadomości prywatnych na forum z pogróżkami nic nie daje. Co do tego "kłamstwa", o ile pamiętam... mówiłeś, że w Operze nie wiadomo czy będą w ogóle jakiekolwiek zakładki, z negatywnym wydźwiękiem. Więc to zdementowałem. Nie dziw się, że na uszczypliwość człowiek reaguje z takim samym efektem.

PS. Zgłosiłem także ten komentarz do moderacji, bo uważam, że nie to jest tematem sprawy (moja osoba). W razie czego proszę też o usunięcie mojej odpowiedzi.

Piter432  23.11.2014 12:13 #5892

@Frizz: Pisze to ktoś, kto zgłasza moje komentarze do redakcji, które nawet nie są obraźliwe i jednocześnie oskarża w swoich komentarzach, że niby kłamię. Tak, to jest właśnie Twoja "rzetelność". Polecam czytanie ze zrozumieniem, chociaż widzę, że u Ciebie to nie działa.

Rav-X  23.11.2014 11:10 #5891

@Frizz: Szkoda że nie można tego narożnika wyłączyć, chociaż opcjonalnie. Co do dodatków nie mam ich wiele, z czego w Operze jest jedna funkcja, dzięki której nie muszę dogrywać dodatku (wyszukiwarki z pod menu kontekstowego, szkoda że nie można ich posortować po swojemu). Uważam że od wersji 26 warto pomyśleć o Operze, może coś z tego wyjść. Na razie po testuje, zobaczymy jak to będzie wyglądać z czasem.

Frizz  23.11.2014 11:08 #5890

@sacc: A wyobrażasz sobie, że nikt mi nie płaci? Opłacenie tylu pozytywnych głosów jak i staranie się zakryć tylu negatywne opinii, nie byłoby raczej możliwe finansowo, a raczej marny to marketing. Moje zdanie nie tyczyło się wyłączenie Ciebie (czyli useragent Opery 12.7), ale jest uogólnione do różnych osób, na które się natchnąłem. Gdzie widzisz nierzetelnie odpowiadanie na pytania? Była kwestia wielu procesów - wyjaśniona, zimny start - wyjaśniona. A dalsze stwierdzenie jaki miało cel? Jedna wielka mistyfikacja? Google to czyste zło? Opera wykupiona przez to złe G? Każdy ma swój wybór przeglądarki, nie chce krytykować innych. Pewne jest, że Opera zmieniła grupę docelową swoich odbiorców, sama to przyznała i sam to widzisz. Ja osobiście bardzo lubię przeglądarki chromowane - i nie możesz zarzucić mi, że nie korzystałem z innych poza Chromium, bo np. różne dystrybucje Gecko też mi są znane jak i sama Opera na Presto. Na słabym sprzęcie to faktycznie bezużyteczna, ale technologia idzie wprzód... tak samo jak ciągłe korzystanie z Windows XP wydaje się nie do końca rozsądne.

sacc  23.11.2014 05:43 #5889

@Frizz: Po pierwsze - skoro ty pytasz, to i ja zapytam: Kto ci robi comiesięczne przelewy na konto, dzięki którym masz środki na życie?
Opera czy Google - gdyż to by wyjaśniało twą publiczną fascynację "tem czemś" jak również włażeniem zarządu Opery Google'owi w to i tam dokładnie tam bez użycia lubrykantów.

Po drugie - skoro pytasz, to ci odpowiem: Jak dla mnie CHROpera jest największym g***em jakie się od lat pojawiło na świecie zaś ty jesteś z jednej strony skończonym leniem, któremu nie chce się najechać kursorem myszy na nick uczestników dyskusji względnie, jeżeli zdobywasz się na ten wysiłek, nie chce ci się uczciwie zinterpretować tego co widzisz jak również nie chce ci się uczciwie zinterpretować tego co czytasz w dyskusji.

Jeżeli czujesz się urażony, to trudno ale o wiele większym uchybieniem zasadom zachowania jest z twojej strony nazywanie fanboyami wieloletnich użytkowników OPERY, którym trudno jest się pogodzić z tym, że de facto najlepsza na rynku przeglądarka została zastąpiona jakimś niedorobionym g***nem w postaci Chrome'a wykastrowanym praktycznie ze wszystkich funkcjonalności, które powodowały, że OPERA była i jest tak pozytywnie oceniana.

Frizz  23.11.2014 02:17 #5888

@Rav-X: Na ten moment nie da się wyłączyć tego narożnika, ale ja w tym problemu nie widzę. :P Z początku była to wersja testowa i pewnie jeszcze kilka rzeczy ulegnie zmianie. Znam kilka osób, które wolą stary wygląd, więc... ;) Co do Flasha... sprawdź czy masz wersję Pepper, domyślnie możesz ją pobrać ze strony Adobe. Jeśli masz dużo RAM, możesz dać na 512 opera://flags/#max-tiles-for-interest-area

Btw. większość dodatków możesz mieć z Chrome Web Store przy pomocy:
https://addons.opera.com/pl/extensions/details/download-chrome-extension-9/?disp...

VanPass (niezalogowany): u mnie sytuacja wygląda tak, że gra uruchamia się po najechaniu na element flashowy, a pauzuje jak na element strony, ale ponowny start daje możliwość sterowania przyciskami klawiatury bez poruszania stroną, więc nie wiem w czym może tkwić problem. Być może masz włączone gesty specjalne, ew. zaawansowane skróty klawiaturowe?

PUTAS (niezalogowany): Każda otwarta karta/rozszerzenie oraz wtyczka jest uruchamiana w osobnym procesie, a to zapewnia izolację w sandbox'ie. Zimny start, tj. zaraz po uruchomieniu systemu zawsze jest dłuższy, niż następny. A mnie zastanawia czy ludzie używający nazwy "Chropera" to nie przypadkiem fanboy'e innych przeglądarek i... nie, nikt nam nie płaci. :P

Rav-X  22.11.2014 23:04 #5887

Właśnie testuję sobie Operę 26, i powiem że zaczyna to wyglądać dość ciekawie, zwłaszcza że w końcu można zaimportować zakładki z innych przeglądarek, i nawet zrobić synchronizację, po jej włączeniu w "opera://flags". Teraz brakuje mi ostatecznie jeszcze eksportu zakładek do pliku html. Co do samego działania, jak na razie wszystko działa bardzo sprawnie, na yt z flashem nic się nie dzieje, mniej łyka pamięci RAM niż Firefox, chociaż na to nie zwracam dużej uwagi przy 8GB RAMu, uruchamia się jak i wczytuje strony szybko.

Powiem że teraz mam dylemat, czy zostać przy Firefoksie, czy zrobić przesiadkę na Operę. Z przeglądarką Mozilli nie mam żadnych problemów, i mam kilka fajnych dodatków, a Opera całkiem fajnie wygląda, speed dial, i nowa forma zakładek mi się podoba, i z działaniem też nie widzę problemu. Muszę coś wybrać, bo nie chcę używać kilku przeglądarek na raz.

PS. Jak w Operze, na stronie startowej, mogę wyłączyć w dolnym prawym rogu "Wróć do starej strony startowej"? Odpowiada mi ta nowa, a ten narożnik szpeci mi tą stronę startową.

VanPass (niezalogowany) 22.11.2014 21:07 #5886

@Frizz: Niestety tak nie jest. Zazwyczaj żeby rozpocząć grę trzeba kliknąć start i dopiero potem się gra z klawiatury. Przy klikaniu gdzieś w bok, gra się pauzuje, gdy kliknę w okienko z grą, gra się uruchamia, ale grać się nie da... np. w tej grze http://www.cda.pl/gry-online/2834400/Kukielkowy-futbol-Mistrzostwa-Puppet-Soccer...
Zarówno strzałki jak i spacja poruszają stroną. Można jakoś wyłączyć nawigację po stronie tymi klawiszami?
P.S. Dzięki za odp. :)

VanPass (niezalogowany) 22.11.2014 21:04 #5885

@Frizz: Niestety tak nie jest. Zazwyczaj żeby rozpocząć grę trzeba kliknąć start i dopiero potem się gra z klawiatury. Przy klikaniu gdzieś w bok, gra się pauzuje, gdy kliknę w okienko z grą, gra się uruchamia, ale grać się nie da... np. w tej grze http://www.cda.pl/gry-online/2834400/Kukielkowy-futbol-Mistrzostwa-Puppet-Soccer...
Zarówno strzałki jak i spacja poruszają stroną. Można jakoś wyłączyć nawigację po stronie tymi klawiszami?
P.S. Dzięki za odp. :)

VanPass (niezalogowany) 22.11.2014 18:57 #5884

@Frizz: No właśnie nie. Zazwyczaj żeby "wejść w grę" trzeba już w nią kliknąć na start np. i dopiero potem można grać z klawiatury. Gdy kliknę w tło strony, gra się "zamraża" gdy kliknę w grę gra rusza, natomiast gdy wtedy chcę użyć strzałek lub spacji to strona mi się przewija :( Np. tutaj nie da się grać, bo spacja i strzałki poruszają stroną: http://www.cda.pl/gry-online/2834400/Kukielkowy-futbol-Mistrzostwa-Puppet-Soccer...
Można jakoś wyłączyć te klawisze do nawigacji stroną? W FIrefoxie (Cyberfoxie) tego nie mam, ale domyślnie używam Opery.
P.S. Dzięki za zainteresowanie :)

PUTAS (niezalogowany) 22.11.2014 13:26 #5883

komu ta opera 26 szybko chodzi? uruchamia sie wolno od 10 do 13 procesow ,uruchamianie pół minuty co to jest??? system czysty zero syfów zwanych wirusami... dziwne te zachwyty nad tym klonem niedorobionym chroopera.czy te komentarze pisza ludzie co maja placone za pozytywne wstawki?

Frizz  22.11.2014 13:03 #5882

@VanPass (niezalogowany): Testowałem na grze flashowej i jeśli wciśniesz w element gry to Opera nie będzie tak reagować, jeśli klikniesz na element strony (np. tło obok osadzonego elementu flash) to przeskoczy.

VanPass (niezalogowany) 21.11.2014 23:34 #5881

Cześć, mam problem, Gdy naciskam spację przewija mi się strona w dół, niby ok, tylko uniemożliwia to granie w przeglądarce. W firefoxie jakoś gra skupia się na okienku z grą, a tutaj nie.

msb156  21.11.2014 21:13 #5880

@sacc: w operze 12.17 strasznie laguje youtube i allegro

sacc  21.11.2014 17:56 #5879

@msb156: A nie lepiej po prostu zamiast tego chromowanego goowna zainstalować jakas porządną przeglądarkę jak na przykład OPERĘ 12.17?

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.