r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Pale Moon 27.0.3

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program wersja stabilna (32-bit) zabezpiecz pobieranie

Pale Moon to przeglądarka internetowa, stworzona na bazie popularnego Firefoksa. W porównaniu do protoplasty charakteryzuje się ona szybszym działaniem oraz co istotne mniejszym użyciem zasobów systemowych.

Galeria programu

Przeglądarka stanowi zoptymalizowaną wersję Firefoksa, która na pierwszy rzut oka niczym się od niego nie różni. Zespół pracujący nad rozwojem Pale Moona w głównej mierze skupił się na wyeliminowaniu występujących w protoplaście wad i mało popularnych narzędzi, pozostawiając do dyspozycji użytkownika jedynie wszystkie najistotniejsze funkcje. Wśród nich znalazł się mechanizm przeglądania na kartach i blokowania wyskakujących okienek pop-up, wbudowany menedżer pobierania oraz zestaw narzędzi dla twórców witryn internetowych (m.in. konsola WWW i konsola błędów). Wśród cech charakterystycznych dla przeglądarki wymienić należy wsparcie dla formatu grafiki wektorowej SVG, elementów Canvas, języka HTML5 i interfejsu DOM, arkuszy stylów CSS3 oraz wzrost szybkości wykonywania skryptów i renderowania stron internetowych.

Podobnie jak w przypadku Firefoksa tuż po instalacji oferowana jest jedynie podstawowa funkcjonalność, niezbędna do wygodnego przeglądania zasobów Sieci i pobierania plików. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby mogła ona zostać poszerzona o wybrane przez użytkownika elementy. Pale Moon obsługuje wszystkie rozszerzenia i motywy graficzne, które stworzone zostały dla Firefoksa. Z ich pomocą nie tyle dostosujemy wygląd przeglądarki do własnych preferencji, co również doposażymy ją w wybrane elementy. Na stronie internetowej z dodatkami znaleźć można m.in. plug-iny, pozwalające obsługiwać z poziomu programu kanały RSS, pocztę elektroniczną, zwiększać swoje bezpieczeństwo i prywatność, wspomagające tworzenie stron internetowych oraz wiele, wiele więcej.

Pale Moon jak wcześniej zostało wspomniane jest niczym innym jak zoptymalizowaną pod kątem wydajności i szybkości działania wersją popularnego Firefoksa. Przeglądarka pozbawiona została takich elementów jak obsługa skryptów ActiveX, funkcje ułatwień dostępu oraz kontroli rodzicielskiej. Ponadto autorzy zmienili konfigurację wielu narzędzi oraz zoptymalizowali program pod kątem nowoczesnych procesorów, dzięki czemu, jak zapewniają, możliwy jest nawet 25-procentowy wzrost wydajności w stosunku do protoplasty. Warto jednak zaznaczyć, iż odczuwalny jest on jedynie w przypadku nowych, wielordzeniowych procesorów.

Uwaga!

  1. Spolszczenie do programu dostępne jest w naszym dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Polskie lokalizacje (patrz: Programy powiązane).
  2. Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Nowy Pale Moon dostępny z lepszą obsługą mediów, ale nie na Windowsie XP

67
OPROGRAMOWANIE 23.11.2016 | Maciej Olanicki (b.munro)

Pale Moon to lubiana wariacja Firefoksa, której twórcy skupiają się na optymalizacji i rozwoju jedynie najbardziej potrzebnych funkcji. Nowa wersja, oznaczona numerem 27, przynosi kilka zmian pod maską, ale także nie jest już kompatybilna z Windowsem XP. Najważniejsza nowość w wersji 27 to obsługa Media Source Extensions, choć nie Encrypted Media Extensions wykorzystywanych do strumieniowania mediów zabezpieczone DRM-ami. Obsługę MSE odczuć będzie można przy strumieniowaniu w odtwarzaczach napisanych w HTML5, co sprawia, że Pale Moon dokłada swoją cegiełkę do śmierci Flasha. Niebyt się z tym…

Twórcy Pale Moon zamierzają stworzyć nową przeglądarkę

14
OPROGRAMOWANIE 16.03.2016 | Maciej Olanicki (b.munro)

Często artykuły dotyczące nowości w świecie przeglądarek są na łamach dobrychprogramów komentowane pochwałami Pale Moona. Jest to zbudowana na bazie Firefoksa przeglądarka, w której dzięki licznym modyfikacjom udało się osiągnąć znaczącą optymalizację. Według jej twórców istnieje jednak potrzeba stworzenia nowego programu, który ma być rozwijany równolegle do Pale Moona. Na łamach oficjalnego forum Pale Moona twórcy przeglądarki opublikowali list otwarty do społeczności jej użytkowników. Opisują w nim pomysł stworzenia nowej przeglądarki, co ma być odpowiedzią na problemy w utrzymaniu…

Recenzje użytkowników

Stabilna, w tej samej konfiguracji, co Firefox 40.0.3 jest nawet szybsza z tymi samymi rozszerzeniami, bo nie ma tych kilku nowości Firefoxa.
Spolszczanie, ustawienie nowego słownika do sprawdzania pisowni, brak Hello, Pocketa, innych nowości oferowanych w Firefoxie.
ocena użytkownika

Kilka razy instalowałem poprzednie wersje, ale zawsze Firefox był dla mnie lepiej dostosowany, wygodniejszy. Z Pale Moon 25.7.0 te relacje się odwróciły, a to za sprawą braku pewnych mechanizmów wbudowanych w nowe wersje Firefoxa, to znaczy brak modułu ochrony przed śledzeniem, Hello, Pocket i tam inne ulepszenia, żeby było mniej flasha, więcej html5.

Na portalu nie mamy Pale Moon 25.7 dla systemu XP. Producent pisze:
Palemoon nie jest na każde XP. Jest nowa wersja, ale działająca na XP w komputerach z procesorami atom.
"Te buildy są specjalnie zoptymalizowany dla procesorów Intel Atom ™, i nie są zalecane dla zwykłych procesorów Intel lub AMD na obecnych systemów operacyjnych (Vista lub nowszy). Dodatkowe optymalizacje działa tylko na procesorach Atom i wykonać trochę wolniej niż w normalnej wersji Pale Moon na procesorze nie-Atom (ale inaczej działać dobrze)".
To bezpośredni link do pobrania http://relmirror.palemoon.org/release/palemoon-25.7.0.Atom.WinXP.installer.exe
Ale bardzo dobrze działa to spolszczenia do tej wersji http://www.dobreprogramy.pl/Pale-Moon,Program,Windows,25436.html
Spolszczenie pobierać dopiero przez Pale Moon, bo Firefox, czy inna przeglądarka nie zaakceptuje tego dodatku, żeby pobrać na dysk. http://prntscr.com/8iqivy

Pobrałem spolszczyłem, poustawiałem, - chodzi ten mój pale moon 25.7 dla XP, chociaż mam procek intela. Nie pogryzł się. Nawet dużo mniej RAMu bierze.
Z ublockiem origin i jeszcze ośmioma rozszerzeniami, to bierze tylko jakie 4 / 5 tego, co Firefox 40.0.3.

Ulepszenia Firefoxa na razie stawiają tą przeglądarkę w tyle za Pale Moon, jeśli chodzi o sprawność. Jeśli chodzi o nowości w nowych wersjach Firefoxa, to dla tych, co chcą z nich korzystać, to Firefox jest lepszy, bo Pale Moon nie oferuje Hello, Pocketa, rozszerzenia źródeł multimedialnych i inne.

21.09.2015 11:15 | Recenzja do wersji 25.7.0
stabilna, lekka, dodatki od ff
bywają kłopoty z niektórymi dodatkami i kilkoma stronami
ocena użytkownika

Dla mnie to najlepszy projekt oparty na rozwiązaniach mozilli. Na moim systemie z 2gb RAM i win7 po wyłączeniu wszystkiego co niepotrzebne + zainstalowaniu MemoryFox z 6 kartami wszystko razem pobiera w nielicznych porywach max 48% pamięci fizycznej :-). Zwykle mam 38% zużycia przez cały system. Dla mnie to rewelacja. Firefox w podobnym zestawieniu trudno schodzi poniżej 50% a norma to okolice 65-70.
Bywają problemy z dodatkami. Zwykle tymi najnowszymi więc trzeba szukać wersji która pójdzie na Palemoon. Bywają też bardzo nieliczne problemy z wyświetlaniem stron.
Czy ktoś z użytkowników Palemoona mógłby sprawdzić działanie słownika na 'www.pons.com' ? nie mogę tam ani uruchomić zmiany języków ani odtworzyć audio. sprawdzałem na świeżo zainstalowanym systemie, bez dodatków, adblocków, antywir, firewalla i nie działa, ale ponoć innym działa i nie wiem czemu u mnie nie uruchamiają się tam skrypty. U mnie na innych przeglądarkach działa normalnie. Tylko na Palemoon nie działa.
Ublock - najnowszy 1.0.0.1 - znika mi ikonka z toolbara, ale sam addon działa ok, choć adblock ma o wiele wygodniejsze możliwości własnoręcznego blokowania okienek.
Flashblock 1.5.18 - zawiesza playery na niektórych stronach, ale stosuję za to noscript, który również blokuje autoplay klipów na niektórych upierdliwych stronach wiec to lepsze, ale niezbyt wygodne rozwiązanie
Poza tym nie zauważyłem żadnych wad w porównaniu do Firefoksa który ma zdecydowanie większy apetyt na zasoby niż Palemoon, ale moze to spowodowane jest tym ze MemoryFox chyba nie działa prawidłowo w FF, a w palemoon wyśmienicie bo to dalej jest niby FF 25.
Sumując: Trzeba tej przeglądarce poświecić trochę czasu w konfiguracji i znalezieniu odpowiednich addonów, zwłaszcza jak chodzi o blokowanie niechcianych treści czy skryptów bo nie jest to tak bezproblemowe jak w FF gdzie od razu mamy świetny FlashControl, ale po zestawieniu wszystkiego wg własnych potrzeb mamy świetna przeglądarkę która jest wyjątkowo mało zasobożerna.
Z dodatków które mam zainstalowane to najistotniejsze w tej przeglądarce to zastąpienie czymś flashblocka czy flashcontrol które nie działają dobrze w tej przeglądarce, chyba ze komuś nei przeszkadza autoplay i ładowanie flash. Z istotnych dodatków mam
-Click to play per element CE (przywraca click to play przy ustawieniu "ask to activate" pluginu Flash)
-N0script - do blokowania upierdliwych skryptów typu video autoplay
-Ghostery
-Ublock
-memoryFox (ogranicza zuycie ram i na tej przeglądarce działa rewelacyjnie)

Reszta dodatków to kosmetyka. Ocena maksymalna jak dla mnie mimo pewnych niedogodności, ale dla mnie priorytet to stabilność małolitrażowość w stosunku do RAM

12.08.2015 07:50 | Recenzja do wersji 25.6.0
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
ayufan   3 #438 15.01.2017 08:31

przeglądarka dobra, ale są problemy z uzyskaniem 1080P na yt W html5 pod Linuksem.

Autor edytował komentarz w dniu: 15.01.2017 08:34
  #437 06.01.2017 20:50

@palmal8: Flash player to przeżytek, w dodatku dziurawy i podatny na zagrożenia.

palmal8   1 #436 04.01.2017 13:18

Installing Flash Player on Pale Moon Portable----https://forum.palemoon.org/viewtopic.php?t=3196 ( może się komuś przyda porada )

andrzejbp   2 #435 03.01.2017 09:05

@Zenek od 1 do 9 (niezalogowany): Dzięki

  #434 02.01.2017 13:14

@september7 (niezalogowany): Zarejestruj się. :P Mi się nawet nie chce logować i piszę jako gość.

  #433 01.01.2017 12:16

@juta,@ANTYREKLAMOWY (niezalogowany)
Chłopaki,czysta instalacja Palemoon z dodatkiem Ublock Origin jak wskazał @ANTYREKLAMOWY (niezalogowany).
Powiedzcie jak dodac zrzut do komentarzy.

juta   15 #432 28.12.2016 11:56

@ANTYREKLAMOWY (niezalogowany): Dzięki za linki odnośnie problemów :) Co do stronki u mnie wyświetla się prawidłowo, reklama dalej wyskakuje.

  #431 27.12.2016 16:56

@juta: Ok, wiem że sam Ublock orgin bez filtrów nic nie znaczy a filtry nie dają 100% gwarancji, gdyż są tworzone przez ludzi, ale warto zgłaszać problemy na https://github.com/MajkiIT/polish-ads-filter/issues lub https://www.certyficate.it/kontakt/

Co do omawianej strony, problem ustąpił ?.

juta   15 #430 27.12.2016 15:52

@ANTYREKLAMOWY (niezalogowany): Co do samego uBlocka Origin również polecam używać, choć zdarza się że na pewnej stronie mimo dodatku wyskoczyła reklama a raczej baner z krzyżykiem ;) Strona omawiana niżej w komentach.

juta   15 #429 27.12.2016 11:07

@Zenon1234567890 (niezalogowany): Dzięki za info i linka ;)

  #428 23.12.2016 21:03

@september7 (niezalogowany)

Do przeglądarki dodaj dodatek Ublock orgin zaznacz w nim PL i po reklamach, rzeczywiście wcześniej były ale po ostatnich aktualizacjach poprostu brak reklam na tej stronie co @juta może potwierdzić.

juta   15 #427 22.12.2016 10:46

@september7 (niezalogowany): Nie widać zrzutu. Wklej jeszcze raz z ukośnikiem na końcu ;)

  #426 20.12.2016 19:09

@juta: W about:config nic nie ruszałem.A to zrzut:

juta   15 #425 20.12.2016 08:43

@september7 (niezalogowany): Możesz wrzucić zrzut ekranu ? Będzie łatwiej, w about:config coś grzebałeś ?

  #424 19.12.2016 15:25

@juta: Czysty Palemoon bez żadnych dodatków,blokerów itp.

juta   15 #423 19.12.2016 12:22

@september7 (niezalogowany): Używasz dodatku do blokowania reklam ? Bo przed chwilą po przeczytaniu Twojego komenta odpaliłem tę stronę, biala24.pl i po mimo uBlock'a Origin wywaliła mi się od razu reklama na całą stronę z kursem prawa jazdy :( Choć sama stronka wyświetla się u mnie prawidłowo, zarówno na Pale Moon jak i na SRWare Iron którego mam obecnie.

  #422 19.12.2016 07:41

@juta: Powracam do sprawy Palemoona.Strona w nowej wersji Palemoon(27.0.3) tak samo, tylko na pół karty.
I dalej jestem w czarnej d...
Coś musi brakować albo w przeglądarce albo w systemie

  #421 18.12.2016 13:34

Spolszczenie już działa, naprawiono bug z Crtl+c, 100% working.
https://github.com/JustOff/pale-moon-localization/releases

juta   15 #420 16.12.2016 20:41

@guma77: Jest oczywiście :) Możesz sobie pobrać wersje portable z DP. Znajduje się pod Wszystkie wersje po prawej stronie ;)

guma77   10 #419 16.12.2016 16:58

@juta: uu to moze zerkne , a jest pm portable x64 ?

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.