r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Pale Moon 26.5.0

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program wersja stabilna (32-bit)

Pale Moon to przeglądarka internetowa, stworzona na bazie popularnego Firefoksa. W porównaniu do protoplasty charakteryzuje się ona szybszym działaniem oraz co istotne mniejszym użyciem zasobów systemowych.

Galeria programu

Przeglądarka stanowi zoptymalizowaną wersję Firefoksa, która na pierwszy rzut oka niczym się od niego nie różni. Zespół pracujący nad rozwojem Pale Moona w głównej mierze skupił się na wyeliminowaniu występujących w protoplaście wad i mało popularnych narzędzi, pozostawiając do dyspozycji użytkownika jedynie wszystkie najistotniejsze funkcje. Wśród nich znalazł się mechanizm przeglądania na kartach i blokowania wyskakujących okienek pop-up, wbudowany menedżer pobierania oraz zestaw narzędzi dla twórców witryn internetowych (m.in. konsola WWW i konsola błędów). Wśród cech charakterystycznych dla przeglądarki wymienić należy wsparcie dla formatu grafiki wektorowej SVG, elementów Canvas, języka HTML5 i interfejsu DOM, arkuszy stylów CSS3 oraz wzrost szybkości wykonywania skryptów i renderowania stron internetowych.

Podobnie jak w przypadku Firefoksa tuż po instalacji oferowana jest jedynie podstawowa funkcjonalność, niezbędna do wygodnego przeglądania zasobów Sieci i pobierania plików. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby mogła ona zostać poszerzona o wybrane przez użytkownika elementy. Pale Moon obsługuje wszystkie rozszerzenia i motywy graficzne, które stworzone zostały dla Firefoksa. Z ich pomocą nie tyle dostosujemy wygląd przeglądarki do własnych preferencji, co również doposażymy ją w wybrane elementy. Na stronie internetowej z dodatkami znaleźć można m.in. plug-iny, pozwalające obsługiwać z poziomu programu kanały RSS, pocztę elektroniczną, zwiększać swoje bezpieczeństwo i prywatność, wspomagające tworzenie stron internetowych oraz wiele, wiele więcej.

Pale Moon jak wcześniej zostało wspomniane jest niczym innym jak zoptymalizowaną pod kątem wydajności i szybkości działania wersją popularnego Firefoksa. Przeglądarka pozbawiona została takich elementów jak obsługa skryptów ActiveX, funkcje ułatwień dostępu oraz kontroli rodzicielskiej. Ponadto autorzy zmienili konfigurację wielu narzędzi oraz zoptymalizowali program pod kątem nowoczesnych procesorów, dzięki czemu, jak zapewniają, możliwy jest nawet 25-procentowy wzrost wydajności w stosunku do protoplasty. Warto jednak zaznaczyć, iż odczuwalny jest on jedynie w przypadku nowych, wielordzeniowych procesorów.

Uwaga!

  1. Spolszczenie do programu dostępne jest w naszym dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Polskie lokalizacje (patrz: Programy powiązane).
  2. Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Twórcy Pale Moon zamierzają stworzyć nową przeglądarkę

14
OPROGRAMOWANIE 16.03.2016 | Maciej Olanicki (b.munro)

Często artykuły dotyczące nowości w świecie przeglądarek są na łamach dobrychprogramów komentowane pochwałami Pale Moona. Jest to zbudowana na bazie Firefoksa przeglądarka, w której dzięki licznym modyfikacjom udało się osiągnąć znaczącą optymalizację. Według jej twórców istnieje jednak potrzeba stworzenia nowego programu, który ma być rozwijany równolegle do Pale Moona. Na łamach oficjalnego forum Pale Moona twórcy przeglądarki opublikowali list otwarty do społeczności jej użytkowników. Opisują w nim pomysł stworzenia nowej przeglądarki, co ma być odpowiedzią na problemy w utrzymaniu…

Pale Moon idzie własną drogą: Goanna zastąpi silnik Gecko

30
OPROGRAMOWANIE 23.06.2015 | Łukasz Tkacz

Zbliżająca się nowa wersja przeglądarki Pale Moon będzie nie tylko aktualizacją, ale kompletną rewolucją. Jej twórcy zdecydowali, że czas najwyższy wprowadzić poważne zmiany nie tylko w ustawieniach, ale również w silniku wyświetlającym i renderującym strony. Właśnie narodziła się Goanna, fork silnika Gecko stosowanego w Firefoksie. Głównym celem jest zakończenie zamieszania, jakie ma obecnie miejsce. Mozilla od jakiegoś czasu utożsamia wersję Gecko z aktualną wersję Firefoksa, co powoduje pewne problemy: po pierwsze, oznaczenia silnika niewiele mówią o realnych zmianach w nim wprowadzanych…

Recenzje użytkowników

Stabilna, w tej samej konfiguracji, co Firefox 40.0.3 jest nawet szybsza z tymi samymi rozszerzeniami, bo nie ma tych kilku nowości Firefoxa.
Spolszczanie, ustawienie nowego słownika do sprawdzania pisowni, brak Hello, Pocketa, innych nowości oferowanych w Firefoxie.
ocena użytkownika

Kilka razy instalowałem poprzednie wersje, ale zawsze Firefox był dla mnie lepiej dostosowany, wygodniejszy. Z Pale Moon 25.7.0 te relacje się odwróciły, a to za sprawą braku pewnych mechanizmów wbudowanych w nowe wersje Firefoxa, to znaczy brak modułu ochrony przed śledzeniem, Hello, Pocket i tam inne ulepszenia, żeby było mniej flasha, więcej html5.

Na portalu nie mamy Pale Moon 25.7 dla systemu XP. Producent pisze:
Palemoon nie jest na każde XP. Jest nowa wersja, ale działająca na XP w komputerach z procesorami atom.
"Te buildy są specjalnie zoptymalizowany dla procesorów Intel Atom ™, i nie są zalecane dla zwykłych procesorów Intel lub AMD na obecnych systemów operacyjnych (Vista lub nowszy). Dodatkowe optymalizacje działa tylko na procesorach Atom i wykonać trochę wolniej niż w normalnej wersji Pale Moon na procesorze nie-Atom (ale inaczej działać dobrze)".
To bezpośredni link do pobrania http://relmirror.palemoon.org/release/palemoon-25.7.0.Atom.WinXP.installer.exe
Ale bardzo dobrze działa to spolszczenia do tej wersji http://www.dobreprogramy.pl/Pale-Moon,Program,Windows,25436.html
Spolszczenie pobierać dopiero przez Pale Moon, bo Firefox, czy inna przeglądarka nie zaakceptuje tego dodatku, żeby pobrać na dysk. http://prntscr.com/8iqivy

Pobrałem spolszczyłem, poustawiałem, - chodzi ten mój pale moon 25.7 dla XP, chociaż mam procek intela. Nie pogryzł się. Nawet dużo mniej RAMu bierze.
Z ublockiem origin i jeszcze ośmioma rozszerzeniami, to bierze tylko jakie 4 / 5 tego, co Firefox 40.0.3.

Ulepszenia Firefoxa na razie stawiają tą przeglądarkę w tyle za Pale Moon, jeśli chodzi o sprawność. Jeśli chodzi o nowości w nowych wersjach Firefoxa, to dla tych, co chcą z nich korzystać, to Firefox jest lepszy, bo Pale Moon nie oferuje Hello, Pocketa, rozszerzenia źródeł multimedialnych i inne.

21.09.2015 11:15 | Recenzja do wersji 25.7.0
stabilna, lekka, dodatki od ff
bywają kłopoty z niektórymi dodatkami i kilkoma stronami
ocena użytkownika

Dla mnie to najlepszy projekt oparty na rozwiązaniach mozilli. Na moim systemie z 2gb RAM i win7 po wyłączeniu wszystkiego co niepotrzebne + zainstalowaniu MemoryFox z 6 kartami wszystko razem pobiera w nielicznych porywach max 48% pamięci fizycznej :-). Zwykle mam 38% zużycia przez cały system. Dla mnie to rewelacja. Firefox w podobnym zestawieniu trudno schodzi poniżej 50% a norma to okolice 65-70.
Bywają problemy z dodatkami. Zwykle tymi najnowszymi więc trzeba szukać wersji która pójdzie na Palemoon. Bywają też bardzo nieliczne problemy z wyświetlaniem stron.
Czy ktoś z użytkowników Palemoona mógłby sprawdzić działanie słownika na 'www.pons.com' ? nie mogę tam ani uruchomić zmiany języków ani odtworzyć audio. sprawdzałem na świeżo zainstalowanym systemie, bez dodatków, adblocków, antywir, firewalla i nie działa, ale ponoć innym działa i nie wiem czemu u mnie nie uruchamiają się tam skrypty. U mnie na innych przeglądarkach działa normalnie. Tylko na Palemoon nie działa.
Ublock - najnowszy 1.0.0.1 - znika mi ikonka z toolbara, ale sam addon działa ok, choć adblock ma o wiele wygodniejsze możliwości własnoręcznego blokowania okienek.
Flashblock 1.5.18 - zawiesza playery na niektórych stronach, ale stosuję za to noscript, który również blokuje autoplay klipów na niektórych upierdliwych stronach wiec to lepsze, ale niezbyt wygodne rozwiązanie
Poza tym nie zauważyłem żadnych wad w porównaniu do Firefoksa który ma zdecydowanie większy apetyt na zasoby niż Palemoon, ale moze to spowodowane jest tym ze MemoryFox chyba nie działa prawidłowo w FF, a w palemoon wyśmienicie bo to dalej jest niby FF 25.
Sumując: Trzeba tej przeglądarce poświecić trochę czasu w konfiguracji i znalezieniu odpowiednich addonów, zwłaszcza jak chodzi o blokowanie niechcianych treści czy skryptów bo nie jest to tak bezproblemowe jak w FF gdzie od razu mamy świetny FlashControl, ale po zestawieniu wszystkiego wg własnych potrzeb mamy świetna przeglądarkę która jest wyjątkowo mało zasobożerna.
Z dodatków które mam zainstalowane to najistotniejsze w tej przeglądarce to zastąpienie czymś flashblocka czy flashcontrol które nie działają dobrze w tej przeglądarce, chyba ze komuś nei przeszkadza autoplay i ładowanie flash. Z istotnych dodatków mam
-Click to play per element CE (przywraca click to play przy ustawieniu "ask to activate" pluginu Flash)
-N0script - do blokowania upierdliwych skryptów typu video autoplay
-Ghostery
-Ublock
-memoryFox (ogranicza zuycie ram i na tej przeglądarce działa rewelacyjnie)

Reszta dodatków to kosmetyka. Ocena maksymalna jak dla mnie mimo pewnych niedogodności, ale dla mnie priorytet to stabilność małolitrażowość w stosunku do RAM

12.08.2015 07:50 | Recenzja do wersji 25.6.0
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
juta   14 #399 11.10.2016 19:51

@mix4: Właśnie pod tym względem Cyberfox jest bardzo dobry, zoptymalizowany pod konkretne platformy, to raz, a dający nawet możliwość wybrania interfejsu na etapie instalacji, kto co lubi, dobry pomysł. Pale Moon też jest dobry, szybki, ale zwróciłeś słuszną uwagę na wersje silnika, no czas najwyższy.

mix4   5 #398 04.10.2016 19:05

Wyszła pierwsza beta 27 milestone, niestety ciągle brak wsparcia dla najnowszych wersji większości wtyczek.
Niektóre style z Firefox Addons (ich starsze wersje) niekompatybilne. A wszystko przez to:

"Jetpack/add-on SDK extensions are not supported. the Add-on manager will now inform you if your extension is of this type."

Szkoda, że nadal całość opiera się na starusieńkim silniku FF 24 co PMa eliminuje u osób chcących mieć świeże wersje dodatków. Zdarza się, że przy większym obciążeniu PC Księżyc zwyczajnie się krztusi przy próbie jego użytkowania, dla porównania Cyberfox w tym samym teście śmiga jak burza, brawa dla jego twórców za optymalizacje pod konkretne platformy.
Póki co zostaje z Cyberfox, jestem nim zachwycony.

Autor edytował komentarz w dniu: 05.10.2016 11:56
juta   14 #397 01.10.2016 12:30

@HARBETH: Zgadzam się, jest szybka, z językiem polskim także niema problemów.

HARBETH   3 #396 29.09.2016 15:27

Szybka przeglądarka,łatwe przejście na język polski.Polecam.

Autor edytował komentarz w dniu: 29.09.2016 15:28
juta   14 #395 28.09.2016 17:26

Wersja 26.5.0 ma nowy silnik Goanna 2.2. Ponadto jak zwykle dobry.

juta   14 #394 22.09.2016 14:49

@MrBeckham666: Całkowicie się z Tobą zgadzam. Dla mnie uBlock Origin jest nie zastąpiony :)

MrBeckham666   18 #393 21.09.2016 23:55

@Paweel12: jeżeli chodzi o tego całego adguarda nie radzi sobie on tak zwinnie jak ublock origin ma wieksze zapotrzebowanie na ram i cpu. Narazie nic lżejszego i skuteczniejszego jak narazie od ublock origin nie ma :) I raczej długo nie bedzie :)

Paweel12   6 #392 04.09.2016 23:33

@juta: Nie ma za co;) daj znać jak Ci się korzysta tylko już najlepiej w odpowiednim miejscu;) a co do języka to również nie mam problemu, ale fajnie by było mieć w języku ojczystym to może i więcej osób by się skusiło przy dodatkowo lepszej reklamie. Anglicy czy też Amerykanie to mają dobrze wszystko jest w ich języku i nie muszą się uczyć;P

juta   14 #391 04.09.2016 21:05

@Paweel12: Dzięki za odpowiedż. Na pewno przetestuję, ponieważ daję szanse praktycznie każdej przeglądarce. A co do wbudowanego blokera to i tak go raczej (najpierw oczywiście przetestuje) wyłącze, uBlock Origin jest dla mnie nie zastąpiony ;) (!). PZDR.

PS: Język Angielski nie jest mi obcy ;) Z resztą nie sposób się pogubić w przeglądarkach opartych na Chromium czy Gecko, bo menu mają praktycznie podobne, a nie jednego browsera miałem na silniku Blink czy Gecko. Jeszcze raz dzięki :)

Autor edytował komentarz w dniu: 04.09.2016 21:14
Paweel12   6 #390 04.09.2016 11:57

@juta: Tylko że jest po angielsku, ale jeśli Ci to nie przeszkadza to na prawdę gorąco polecam sprawdzić. Dużo waży po instalacji, ale działa mega szybko i ładną szatę ma. Fajnie również wygląda graficznie pobieranie plików. Sprawdź, a się przekonasz;)
Działa ublock bardzo dobrze, ale usunąłem go, gdy tylko zauważyłem wbudowanego blokera (nazywa się Adguard AdBlocker), który blokuje na razie wszystko. Nie ma sensu trzymać tyle rozszerzeń dublujących się.

Autor edytował komentarz w dniu: 04.09.2016 12:30
juta   14 #389 04.09.2016 07:07

@Paweel12: W sumie to czemu nie ? Sprawdzę sobie jak tylko będę mógł (przekroczony limit netu). Oczywiście uBlock Origin działa na niej dobrze ?

Paweel12   6 #388 03.09.2016 22:23

Spróbujcie Yandex jest mega na prawdę.

MrBeckham666   18 #387 03.09.2016 15:02

@juta: fakt :)

juta   14 #386 03.09.2016 14:53

@MrBeckham666: W porównaniu do Slimjet różnicę widać, tylko Vivaldi dopiero raczkuje ale na pewno jest wart dalszego ''śledzenia'' rozwoju.

MrBeckham666   18 #385 03.09.2016 13:47

@juta: "Vivaldi"

żre sporo pamieci :) Pisałem pod komentarzami pod vivaldi :) różnica 700 MB w porównaniu do slimjet :) Sporo za sporo :)

juta   14 #384 03.09.2016 10:10

@MrBeckham666: Dokładnie, obie przeglądarki które wymieniłeś są bardzo dobre, choć dla mnie na razie lepszym wydaje się Slimjet. Ciekawy jest też Vivaldi i Cyberfox ;)

pablo_b   1 #383 02.09.2016 15:43

stary dobry szybki Firefox ,szkoda tylko ze nie wszystkie rozszerzenia z Firefox działają ,mimo wszystko i tak jestem zadowolony wzrostem prędkości przeglądania stron i mniejszego obciążenia systemu w porównaniu do Firefox

Autor edytował komentarz w dniu: 02.09.2016 15:48
MrBeckham666   18 #382 01.09.2016 20:51

używam tą przeglądarkę awaryjnie jako nr 2 po slimjet :) I mogę powiedzieć tyle że z wersji na wersje jest coraz lepiej :) slimjet jakos lepiej sobie radzi mniej pamieci żre z rozszeżeniami ale ogolnie dwie idą w dobrym kierunku i się prężnie rozwijjają :)

Autor edytował komentarz w dniu: 01.09.2016 20:51
Paweel12   6 #381 22.08.2016 20:49

@momentus: U mnie z godzinę:D

momentus   5 #380 20.08.2016 15:26

@mix4: U mnie Pale Moon goscil przez 5 dni. Przeszedl do historii. Caly czas pozostaje przy Cyberfoxie.

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.