Pascal, czyli Maxwell razy 10. NVIDIA zapowiada potężne GPU i biurkowe superkomputery z Ubuntu

Pascal, czyli Maxwell razy 10. NVIDIA zapowiada potężne GPU i biurkowe superkomputery z Ubuntu

Pascal, czyli Maxwell razy 10. NVIDIA zapowiada potężne GPU i biurkowe superkomputery z Ubuntu
18.03.2015 20:29

O ile lepsze mogą jeszcze być karty graficzne? Czy ludzie,którzy dopiero co wyłożyli 2,5 tys. złotych i więcej na noweGeForce GTX 980 za rok poczują, że ich nabytek przy nowym sprzęcienadaje się co najwyżej do lamusa? Choć na slajdach przedstawianychprzez producentów kolejne generacje sprzętu układane są nakrzywej wykładniczej, daje się odczuć, że nowe GPU aż tak wielew kwestii grania nie zmienią. Nie oznacza to, że postępu wdziedzinie GPU nie ma – dotyczy on coraz bardziej kwestii dlagraczy mniej istotnych. Takie właśnie wnioski możemy wyciągnąćz prezentacji szefa Nvidii Jen-Hsun Huanga, który podczaskonferencji GTC mówił nie tylko o samoprowadzących się autach,sterowanych czipami Tegra X1, ale też przedstawił najbliższąprzyszłość procesorów tworzonych przez „zielonych”.

Obraz

Już za rok zadebiutuje kolejna po Maxwellu mikroarchitekturaNvidii, nosząca nazwę kodową Pascal, oczywiście na cześćfrancuskiego matematyka, fizyka, filozofa i teologa, Blaise'aPascala. Oficjalne zapowiedzi mówią o nawet dziesięciokrotnymwzroście wydajności w porównaniu do dzisiaj dostępnych kart:Pascal 10×Maxwell.AMD zostanie daleko w tyle, a Intel? Intel niech sobie dalej robi tezabawkowe zintegrowane grafiki dla laptopów.

Obraz

Ten wielki postęp przynieśćma przede wszystkim wykorzystanie obliczeń o zmiennej precyzji,czyli czegoś, co w zasadzie widzieliśmy już u AMD, w rdzeniachgraficznych GCN 1.2. Tam, gdzie 16-bitowa precyzja może byćwystarczająca, w scenariuszach ograniczonych zużyciem energii, czyzwiązanych np. z przetwarzaniem mediów, tam nowe GPU Nvidii będąkorzystały z niej automatycznie. Już to miałoby pozwolić naczterokrotny wzrost wydajności w trybie mieszanym w porównaniu dotrybu pojedynczej precyzji.

Druga nowość to pamięć o wysokiej przepustowości, HBM. NoweGPU Nvidii mają obsłużyć nawet 32 GB RAM, z przepustowościązbliżoną już do 1 TB/s. Pamięć taka ma być upakowana wtrójwymiarowej strukturze.

Trzecią innowacją jest zastosowanie własnościowej magistraliNVLink, mającej łączyć ze sobą „zielone” GPU, a także GPU iCPU. To superszybkie rozwiązanie, pięciokrotnie szybsze od szynyPCIe, w teorii przeznaczone jest bardziej dla użytkownikówbiznesowych, korzystających np. z procesorów Power od IBM-a(podobno prace nad implementacją dla x86 zostały wstrzymane przezproblemy patentowe), ale może znaleźć się np. na dwuprocesorowychkartach graficznych. Szef Nvidii podkreślił, że dzięki NVLinkowiw jednym komputerze będzie można umieścić nawet osiem GPU,dwukrotnie więcej niż dziś.

Swoją rolę odegra też ulepszona technologia produkcji: Pascalebędą produkowane od razu w procesie 16 nm FinFET+, w fabachtajwańskiego TSMC – większa miniaturyzacja oznacza przedewszystkim większą energooszczędność i możliwość szybszegotaktowania zegarów rdzeni i pamięci.

Czy to znaczy, że karty wmikroarchitekturze Pascal będą idealnym sprzętem do grania wWiedźmina 3? Niekoniecznie. To co widać na slajdzie niekonieczniemusi znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Widać to popoprzednich generacjach sprzętu Nvidii. Układy Kepler były wmierzących wydajność obliczeniową benchmarkach nawet trzykrotnieszybsze od ich poprzedników, wykonanych w architekturze Fermi,jednak w grach wyniki miały zwykle 1,5 do 2 razy lepsze. Wprowadzoneulepszenia wydają się mieć znaczenie przede wszystkim na bardzoważnym dla Nvidii rynku inżyniersko-naukowym, gdzie ich jedynymrealnym konkurentem jest Intel ze swoimi Xeonami Phi. Gracze,szczególnie ci o bardziej ograniczonym budżecie, nie muszą czekaćna nową kartę do przyszłego roku – te dziś dostępne długojeszcze pozwolą na niezłą zabawę.

Obraz

Na koniec ciekawostka. Jeśli zwykłe pecety nie zaspokajająwaszych potrzeb, potrzebujecie komputera do poważnej pracy, NVIDIAma coś dla Was. Zaprezentowana podczas GTC stacja robocza DIGITSDevBox za jedyne 15 tysięcy dolarów nie ma dzisiaj chybakonkurencji: na płycie ASUS X99 z Intelem Core i7 i 64 GB RAM DDR4znajdziemy nawet cztery karty graficzne Titan X, każda o mocyobliczeniowej 7 TFLOPS, z 12 GB RAM o przepustowości 336,5 GB/s. Towszystko działa pod kontrolą profesjonalnego systemu operacyjnego(Ubuntu 14.04 LTS) z całym zestawem oprogramowania deweloperskiegodo pracy z frameworkiem CUDA i oprogramowaniem NVIDIA DIGITS,służącym do projektowania, trenowania i wizualizacji siecineuronowych. Jen Hsun-Huang zapewnia, że stacje robocze Nvidii niepowstały z żądzy zysku, firma robi je, by pomóc zajmującym sięsztucznymi inteligencjami programistom. I trudno szefowi Nvidii niewierzyć – analogiczne zestawy od HP czy Della są wiele tysięcydolarów droższe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)