Pobierz program Asystent pobierania włączony

Bezpłatny program firmy Google do katalogowania przeglądania i podstawowego retuszu zdjęć, a jednocześnie desktopowy klient usługi Picasa Web Albums.

Galeria programu

Picasa automatycznie wyszukuje zdjęcia i filmy na dysku, i pozwala na ich skatalogowanie, opisanie, nagranie w postaci prezentacji na CD, zarchiwizowanie, opublikowanie lub wydrukowanie. Picasa pobierze ze zdjęć dane o miejscu, w którym zostało zrobione, jeśli aparat dopisał współrzędne GPS, lub pozwoli aby użytkownik sam oznaczył miejsce na mapie. Przy katalogowaniu bardzo ważne jest rozpoznawanie twarzy, które pozwala dzielić zdjęcia nie tylko względem daty i miejsca, ale również względem znajdujących się na nich osób. Picasa pozwala na przypisanie do znalezionych twarzy wizytówek z książki adresowej Google, a w przypadku publikacji na Google+ przy zdjęciach pokazana zostanie informacja o znajdujących się na nich znajomych.

Możliwości edycji zdjęć w Picasie nie są może powalające, ale wystarczają do szybkiego retuszu przed publikacją w Sieci. Oczywiście retusz jest niedestrukcyjny i można wszystkie kroki cofnąć. Do dyspozycji mamy tu narzędzia korygujące kolory, możliwość wypoziomowania zdjęcia, oraz narzędzia do usuwania popularnych błędów, jak na przykład czerwone oczy. Zdjęcia można również odszumić i wyostrzyć, choć stosowane przez Picasę algorytmy nie są najlepsze w swojej dziedzinie.

Program domyślenie kataloguje obrazy w formatach JPG, TIF, PSD, BMP i RAW (opcjonalnie także GIF i PNG) oraz filmy w formatach MPG, AVI, ASF, WMV i MOV.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

przejrzystość, ergonomia, prostota ale i mnogość funkcji, wykrywanie twarzy, "prezentacja twarzy"
brak wpływu na interfejs (kolory)
ocena użytkownika

Lat temu przechodziłem przez Irfan View, ACD See, Adobe Photoshop Album Starter Edition, i jeszcze kilka programów, których już nazw nie pamiętam. W końcu trafiło mi się [b]PicaJet Free[/b]. Program spodobał mi się bardzo. Miał prawie wszystko czego wymagałem od programu do katalogowania zdjęć. Więcej było w edycji płatnej. Używałem go może z rok, półtora. Niestety zbyt często się wywalał.
I w końcu w roku 2009... zainstalowałem Picase.

Świetnie katalogowanie zdjęć. Bardzo dobrze rozwiązane przeglądanie katalogów. Mamy do wyboru [b]widok drzewa i opcje uproszczony widok drzewa[/b] oraz płaski widok. Widok drzewa jest rewelacyjny - po utworzeniu się ikon folderów z ich zawartości (miniaturka zdjęcia) w szybki sposób można odnaleźć dany katalog.

Wspaniale jest również rozwiązane wyszukiwanie zdjęć w katalogach. Możemy użyć trzech opcji: nie sprawdzaj, sprawdzaj jednorazowo oraz na bieżąco. Gdy w folderach podrzędnych znajduje się jeden taki, którego nie chcemy katalogować wystarczy go odznaczyć. Jeśli ma być sprawdzony tylko raz to zaznaczamy raz a jeśli zaznaczymy na bieżąco to w razie dorzucenia jakichś plików do tego takiego katalogu, baza sama się uaktualni i oczywiście wykryje twarze, co w następnym punkcie:

Kolejną funkcją, która na początku była bajerem a teraz zaoszczędzam mnóstwo czasu jest wykrywanie twarzy. Najpierw z ciekawości zacząłem się tym bawić, dodawać nowe osoby a Picasa wyszukiwała sama. [b]Oczywiście nie działa to idealnie i trzeba na początku trochę poklikać ale później działa znakomicie.[/b] Wyobraźcie sobie, że potrzebujecie teraz czyjeś zdjęcie (np, w garniturze i z uśmiechem) i w poszukiwaniu go przeglądacie katalogi po kolei przypominając sobie w jakim mogłoby być takie zdjęcie. Katalog po katalogu i czas leci... A tu proszę: Klikamy na daną osobę i wśród wszystkich zdjęć o wiele szybciej znajdujemy to jakie chcemy.

Olbrzymią zaletą Picasy jest jej "przenośność". Wystarczy zgrać pliki z bazą danych, a na nowym kompie będziemy mieli wszystko jak na starym:) Łącznie ze znalezionymi twarzami.

Kolejna rzecz, albumy i eksportowanie. Gdy potrzebujemy wybrane zdjęcie z różnych katalogów wystarczy je przeciągnąć do nowego albumu. Jeśli chcemy te zdjęcia obrabiać w jakimś innym programie czy po prostu komuś je wysłać to wystarczy je eksportować a będziemy je mieli w odrębnej lokalizacji.

Picasa oprócz zdjęć kataloguje również filmy - w Picasie naprawdę fajnie to działa. Zawsze filmy z jakichś uroczystoście trzymałem oddzielnie ale teraz pod jednym katologiem, np. z Sylwestra mam i zdjęcia i nagrania - jest to najwygodniejsze rozwiązanie.

Ciekawą funkcją, która ukazała się nie tak dawno temu jest "prezentacja twarzy" czyli prezentacja, gdzie twarz wybranej osoby jest w centrum a zmienia się otoczenie. U mnie wyglądało to tak: Po otrzymaniu zdjęć pewnej małej chrzczonej osóbki, skatalogowałem je w Picasie. Następnie z poziomu tego wybranego katalogu kliknąłem wybraną opcję, dodałem ścieżkę dwiękową i voila! Zajęło to 2 minuty.
Efekt całkiem fajny ale przy niektórych przejściach to po prostu mistrzostwo! Efekt, gdy zdjęcie z twarzą po środku a w tle wnętrze kościoła, a następne to identyczny wyraz twarzy, a w tle całkiem inne pomieszczenie daje [b]piorunujący efekt.[/b]

Po za tymi funkcjami funkcie jak "zwykłe" prezentacje czy obróbka zdjęć nie robią już wrażania ale działają naprawdę przyzwoicie. Do każdego zdjęcia można wyświetlić informacje EXIF, otagować i wstawić opis. Picasa obsługuje również geotagi i z jej poziomu możemy podejrzeć lokalizację zdjęcia na mapach google. Można zdjęcia również importować z poziomu Picasy oraz udostępniać w Picasa Web Albums.

Minusem jak dla mnie jest na razie (póki do niczego więcej nie mogę się przyczepić) tylko stały niezmienny kolorystycznie interfejs. Życzyłbym sobie takiej "ciemni" jak w Adobe Photoshop Lightrooms czy chociażby PicaJet. Wystarczołaby choćby funkcja zmiany koloru jak to było kiedyś w Windows Media Playerze.

Program działa stabilnie, płynnie i nie obciąża znacznie komputera.
Instalka zajmuje mało miejsca. Szybko się instaluje. Interfejs jest nienachalny i łatwo odnaleźć najważniejsze funkcje.

Reasumując program warty uwagi, instalacji i używania. Jak dla mnie najlepszy z darmowych.

23.11.2010 10:19 | Recenzja do wersji 3.8 Build 117.24
darmowy, dużo funkcji, dość dobre możliwości edycji zdjęć
program niekiedy nie potrafi dopasować twarzy do osoby nawet jeśli jest w miarę identyczna
ocena użytkownika

Google Picasa to znakomity program do katalogowania zdjęć, poprawiania jakości, wycinania poszczególnych fragmentów, usuwania czerwonych oczu i najlepszej opcji wg mnie “szczęśliwy traf”, która automatycznie przerabia nasze zdjęcia na piękniejsze (5 zdjęć na 100 aplikacja na gorsze zmieniła). Możemy robić kolaż, wydrukować, zrobić prezentacje na płycie, umieścić na Google Earth, wysłać email ze zdjęciem. Dodatkowo program umożliwia nam importowanie zdjęć prosto z aparatu, skanera, kamery. Program ma dość dużo funkcji a obsługa nie powinna sprawić kłopotu.

Podsumowując, Google Picasa to dobry program, ma wiele funkcji, możliwość edycji zdjęć, aczkolwiek funkcja rozpoznawania twarzy jest niedopracowana. Program wykrył prawidłowo twarz moją z 34 zdjęć na 50, mimo, że zdjęcia były łudząco podobne. W pozostałych zdjęciach pomylił mnie z inną osobą albo nie wykrył twarzy. Na szczęście za każdym razem program się pyta czy to nasze zdjęcie. Ta funkcja powinna zostać poprawiona.

03.09.2010 14:47 | Recenzja do wersji 3.8 Build 115.45

Komentarze

Anonim (niezalogowany) 19.10.2014 14:47 #648
I.R.E.K  12.09.2014 15:20 #647

@johan von jasson (niezalogowany): Okej dzięki za info zaraz dokładnie go sprawdzę czy szpieguje okej sprawdzę .

johan von jasson (niezalogowany) 07.09.2014 10:32 #646

chcesz mieć problem to instaluj . To jest program szpiegowski , ściąga dane , a utrudnia korzystanie z netu , comp,ów , programów, urządzeń, wikipedia , itp. , etc i zaśmieca pracę układu człowiek , maszyna , śieć ...

ziutula  06.08.2014 14:54 #645

mam od wczoraj nową 3.9 i nie mogę się zalogować z tej nowej wersji Picasa do mojego konta google...z picasy 3.6 wszystko było ok...
usunęłam bazę danych wgrałam na nowo picasa 3.9 , fotki pobrała wszystkie a po kliknięciu zaloguj do konta biała strona bez logowania...niestety, chyba wrócę do 3.6 chociaż w tej nowej pasowało mi w kolażu ustawienie ręczne fotek a w tej starej wersji tego nie ma....

Anonim (niezalogowany) 04.08.2014 12:21 #644

Dlaczego nie mogę pobrać programu? Mój tablet z androidem pokazuje komunikat "pobieranie nie powiodlo się" . Probowalam kilkukrotnie.

tomadek  26.07.2014 14:39 #643

Miałem zainstalowaną 'Picasa 3'(nie pamiętam ,która to była wersja)-posiadała rozszerzoną paletę czcionek,teraz nie mam niektórych (czcionek w edytorze tekstu).Czy ,ktoś wie ,która to mogła być wersja 'Picasa' lub -jak doinstalować inne czcionki (szczególnie 'takie ozdobne') ?

Anonim (niezalogowany) 25.04.2014 17:38 #642

@inez77 (niezalogowany):

majka420  23.03.2014 17:26 #641

Zainstalowałam Picasa 3.9 i nie mogę się zalogować do konta google wyskakuje mi info o problemie z weryfikacją konta. Z poziomu przeglądarki loguję się bez problemu

JURCZ91  13.02.2014 13:47 #640

@jacentyy (niezalogowany): Google+ Auto Backup możesz odinstalować w panelu "Dodaj/usuń programy".

Pati H (niezalogowany) 13.02.2014 09:29 #639

Jaki program będzie najlepszy do zrobienia prostej ulotki? PILNE. Bardzo mi zależy. Rozglądałam się za Corelem, ale wydaje mi się, że całe "studio" graficzne nie będzie mi potrzebne....

jacentyy (niezalogowany) 07.01.2014 17:37 #638

Zaktualizowałem Picasę, a tu niespodzianka, nieprzyjemna. Google sprezentowało coś co nazywa się - Google + Auto Backup. Klikając Start - Wszystkie programy - zobaczyłem toto. Kliknąłem i czytam: Automatyczna Kopia Zapasowa (Google+). Nie interesuje mnie, zamykam. No, i zaczęło się! Po każdym uruchomieniu! komputera, to diabelstwo się uruchamia i trzeba dwoma kliknięciami zamknąć! Nigdzie nie widzę możliwości zmiany ustawień. Niech to ...., nie lubię być uszczęśliwiany na siłę. Odinstaluję to, niech Google się cieszy.

korasna (niezalogowany) 04.01.2014 20:22 #637

Jak rozwiązac problem z Picasą 3 ?
Zdjęcia w Pisacie 3 nie chcą się przesyłac. Pisze: liczba pobranych plików:0
I nic dalej się nie dzieję :( Jak to rozwiązac ? Proszę pomóżcie :(

Anonim (niezalogowany) 08.12.2013 22:20 #636

@TeresaB (niezalogowany):

Anonim (niezalogowany) 04.12.2013 10:18 #635

@inez77 (niezalogowany): Polecam "PhotoFiltre" na tej stronie i spolszczenie do niego. Też jest. Działa super.

Anonim (niezalogowany) 24.11.2013 02:15 #634

@Kosia (niezalogowany):

okjhkdnjgt (niezalogowany) 20.11.2013 11:13 #633

problem z picasa nie mozna otworzyc wyskakuje this application requires at least an 800x600 screen resolution with 16 bit color

Maro123 (niezalogowany) 02.11.2013 01:01 #632

@inez77 (niezalogowany): Photoscape - darmowy, wiele możliwości, prosty w obsłudze, także po polsku - używam, polecam; do pobrania na tej stronie

inez77 (niezalogowany) 20.10.2013 21:54 #631

Picasa podobno odbiera prawa autorskie obrabianych zdjęć i można je znaleźć potem w internecie gdzie się ich nie wrzucało. Koleżanka tak miała i mocno się zdziwiła. Poszukuję czegoś innego, darmowego dla laika, ale mającego podobne możliwości. Czy ktoś coś może podpowiedzieć?

Anonim (niezalogowany) 16.09.2013 23:56 #630

@Kika123 (niezalogowany): chodzi

Ustek (niezalogowany) 11.09.2013 13:28 #629

@Molly.1205@hotmail.com (niezalogowany): Co się stało ze zdjęciami z albumów , nie można kopiować adresów obrazków ??

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.