Pobierz program Asystent pobierania włączony

Bezpłatny program firmy Google do katalogowania przeglądania i podstawowego retuszu zdjęć, a jednocześnie desktopowy klient usługi Picasa Web Albums.

Galeria programu

Picasa automatycznie wyszukuje zdjęcia i filmy na dysku, i pozwala na ich skatalogowanie, opisanie, nagranie w postaci prezentacji na CD, zarchiwizowanie, opublikowanie lub wydrukowanie. Picasa pobierze ze zdjęć dane o miejscu, w którym zostało zrobione, jeśli aparat dopisał współrzędne GPS, lub pozwoli aby użytkownik sam oznaczył miejsce na mapie. Przy katalogowaniu bardzo ważne jest rozpoznawanie twarzy, które pozwala dzielić zdjęcia nie tylko względem daty i miejsca, ale również względem znajdujących się na nich osób. Picasa pozwala na przypisanie do znalezionych twarzy wizytówek z książki adresowej Google, a w przypadku publikacji na Google+ przy zdjęciach pokazana zostanie informacja o znajdujących się na nich znajomych.

Możliwości edycji zdjęć w Picasie nie są może powalające, ale wystarczają do szybkiego retuszu przed publikacją w Sieci. Oczywiście retusz jest niedestrukcyjny i można wszystkie kroki cofnąć. Do dyspozycji mamy tu narzędzia korygujące kolory, możliwość wypoziomowania zdjęcia, oraz narzędzia do usuwania popularnych błędów, jak na przykład czerwone oczy. Zdjęcia można również odszumić i wyostrzyć, choć stosowane przez Picasę algorytmy nie są najlepsze w swojej dziedzinie.

Program domyślenie kataloguje obrazy w formatach JPG, TIF, PSD, BMP i RAW (opcjonalnie także GIF i PNG) oraz filmy w formatach MPG, AVI, ASF, WMV i MOV.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Darmowy, dużo filtrów, wygodne udostępnianie zdjęc
Brak
ocena użytkownika

Jak dla mnie program do szybkiej obróbki i udostępnianiu zdjęć jest idealny. Mały, szybki, bezproblemowy. Co prawda możliwości edycyjnych dla bardziej zaawansowanych nie znajdziemy, ale nie o to tu chodzi. Dla amatorów jest idealny. Zdjęcie można przyciąć, rozjaśnić, wyprostować. Zawiera dużo filtrów i innych "bajerów". Jako darmowy program do dzielenia się zdjęciami jest idealny.

15.12.2014 13:26 | Recenzja do wersji 3.9.0 Build 138.151
przejrzystość, ergonomia, prostota ale i mnogość funkcji, wykrywanie twarzy, "prezentacja twarzy"
brak wpływu na interfejs (kolory)
ocena użytkownika

Lat temu przechodziłem przez Irfan View, ACD See, Adobe Photoshop Album Starter Edition, i jeszcze kilka programów, których już nazw nie pamiętam. W końcu trafiło mi się [b]PicaJet Free[/b]. Program spodobał mi się bardzo. Miał prawie wszystko czego wymagałem od programu do katalogowania zdjęć. Więcej było w edycji płatnej. Używałem go może z rok, półtora. Niestety zbyt często się wywalał.
I w końcu w roku 2009... zainstalowałem Picase.

Świetnie katalogowanie zdjęć. Bardzo dobrze rozwiązane przeglądanie katalogów. Mamy do wyboru [b]widok drzewa i opcje uproszczony widok drzewa[/b] oraz płaski widok. Widok drzewa jest rewelacyjny - po utworzeniu się ikon folderów z ich zawartości (miniaturka zdjęcia) w szybki sposób można odnaleźć dany katalog.

Wspaniale jest również rozwiązane wyszukiwanie zdjęć w katalogach. Możemy użyć trzech opcji: nie sprawdzaj, sprawdzaj jednorazowo oraz na bieżąco. Gdy w folderach podrzędnych znajduje się jeden taki, którego nie chcemy katalogować wystarczy go odznaczyć. Jeśli ma być sprawdzony tylko raz to zaznaczamy raz a jeśli zaznaczymy na bieżąco to w razie dorzucenia jakichś plików do tego takiego katalogu, baza sama się uaktualni i oczywiście wykryje twarze, co w następnym punkcie:

Kolejną funkcją, która na początku była bajerem a teraz zaoszczędzam mnóstwo czasu jest wykrywanie twarzy. Najpierw z ciekawości zacząłem się tym bawić, dodawać nowe osoby a Picasa wyszukiwała sama. [b]Oczywiście nie działa to idealnie i trzeba na początku trochę poklikać ale później działa znakomicie.[/b] Wyobraźcie sobie, że potrzebujecie teraz czyjeś zdjęcie (np, w garniturze i z uśmiechem) i w poszukiwaniu go przeglądacie katalogi po kolei przypominając sobie w jakim mogłoby być takie zdjęcie. Katalog po katalogu i czas leci... A tu proszę: Klikamy na daną osobę i wśród wszystkich zdjęć o wiele szybciej znajdujemy to jakie chcemy.

Olbrzymią zaletą Picasy jest jej "przenośność". Wystarczy zgrać pliki z bazą danych, a na nowym kompie będziemy mieli wszystko jak na starym:) Łącznie ze znalezionymi twarzami.

Kolejna rzecz, albumy i eksportowanie. Gdy potrzebujemy wybrane zdjęcie z różnych katalogów wystarczy je przeciągnąć do nowego albumu. Jeśli chcemy te zdjęcia obrabiać w jakimś innym programie czy po prostu komuś je wysłać to wystarczy je eksportować a będziemy je mieli w odrębnej lokalizacji.

Picasa oprócz zdjęć kataloguje również filmy - w Picasie naprawdę fajnie to działa. Zawsze filmy z jakichś uroczystoście trzymałem oddzielnie ale teraz pod jednym katologiem, np. z Sylwestra mam i zdjęcia i nagrania - jest to najwygodniejsze rozwiązanie.

Ciekawą funkcją, która ukazała się nie tak dawno temu jest "prezentacja twarzy" czyli prezentacja, gdzie twarz wybranej osoby jest w centrum a zmienia się otoczenie. U mnie wyglądało to tak: Po otrzymaniu zdjęć pewnej małej chrzczonej osóbki, skatalogowałem je w Picasie. Następnie z poziomu tego wybranego katalogu kliknąłem wybraną opcję, dodałem ścieżkę dwiękową i voila! Zajęło to 2 minuty.
Efekt całkiem fajny ale przy niektórych przejściach to po prostu mistrzostwo! Efekt, gdy zdjęcie z twarzą po środku a w tle wnętrze kościoła, a następne to identyczny wyraz twarzy, a w tle całkiem inne pomieszczenie daje [b]piorunujący efekt.[/b]

Po za tymi funkcjami funkcie jak "zwykłe" prezentacje czy obróbka zdjęć nie robią już wrażania ale działają naprawdę przyzwoicie. Do każdego zdjęcia można wyświetlić informacje EXIF, otagować i wstawić opis. Picasa obsługuje również geotagi i z jej poziomu możemy podejrzeć lokalizację zdjęcia na mapach google. Można zdjęcia również importować z poziomu Picasy oraz udostępniać w Picasa Web Albums.

Minusem jak dla mnie jest na razie (póki do niczego więcej nie mogę się przyczepić) tylko stały niezmienny kolorystycznie interfejs. Życzyłbym sobie takiej "ciemni" jak w Adobe Photoshop Lightrooms czy chociażby PicaJet. Wystarczołaby choćby funkcja zmiany koloru jak to było kiedyś w Windows Media Playerze.

Program działa stabilnie, płynnie i nie obciąża znacznie komputera.
Instalka zajmuje mało miejsca. Szybko się instaluje. Interfejs jest nienachalny i łatwo odnaleźć najważniejsze funkcje.

Reasumując program warty uwagi, instalacji i używania. Jak dla mnie najlepszy z darmowych.

23.11.2010 10:19 | Recenzja do wersji 3.8 Build 117.24

Komentarze

  #658 04.05.2015 17:49

Znacie jakieś "sztuczki" żeby program startował szybciej? Wie ktoś np jak usunąć ekran powitalny (logo Picasa), który pojawia się przed uruchomieniem? Bo to chyba da kilka sekund. Z góry dzięki.

man333   3 #657 03.05.2015 18:03

Czy Picasa jest jeszcze rozwijana, czy oficjalnie już Google porzuciło projekt?

janusz624   2 #656 30.01.2015 15:29

@znawca Nietzschego (niezalogowany): Witaj, nie jestem informatykiem, ale z opisu, z potrzeb, można polecić Ci XnView, masz tam przy okazji mnóstwo bajerów, a wyświetla cały folder zdjęć. Pozdrawiam serdecznie. Redakcję DP także. Do red. Chyba 2 lata temu po lewej str. był odnośnik programowy. Super sprawa i komu to przeszkadzało. Proszę, wróćcie Państwo do tej formy. Dziękuję - Janusz

  #655 12.01.2015 20:17

@johan von jasson (niezalogowany): akurat!

  #654 26.12.2014 11:19

Pomóżcie...nie mogę zalogować się do picasy :( już próbowałam z różnymi wersjami...po kliknięciu "zaloguj sie na konto Google" pokazuje mi się biała strona...:( miał ktoś podobnie?

DjLeo   15 #653 22.12.2014 23:24

Już chyba nie jest rozwijany ten program.

  #652 17.12.2014 14:13

Picasa to nawet ciekawy program, ale na mój słaby komputer trochę zbyt wymagający - przez co za wolno działa (i wolę windowsową [ikspekowską] przeglądarkę zdjęć). Mam w związku z tym pytanie: czy możecie polecić mi jakiegoś "foobara do zdjęć"? Żeby zostać zrozumianym: chodzi mi o coś, co będzie równie szybko - jak windowsowy program - pokazywało zdjęcia (nie będzie łakome na pamięć), ale nie będzie tak jak ten windowsowy programik ubogie (chciałbym móc np. otworzyć parę zdjęć naraz). Z góry dziękuję i pozdrawiam czytających! :)

yanko wojownik   10 #651 14.12.2014 06:17

@johan von jasson (niezalogowany): Trzeba parę rzeczy wyłączyć w programie i ująć mu przywilejów, np żeby się z niczym tam nie łączył i nie aktualizował z automatu i lokalnie działa spoko i nic nie zakłóca.

yanko wojownik   10 #650 14.12.2014 06:14

Picasa świetny soft jako przeglądarka grafiki choć ma inne funkcje, to ta jest przeze mnie doceniana najbardziej. Osobiście odhaczam większość zadań jakie miałby wykonywać i do przeglądania jest szybki funkcjonalny i bez zarzutu.

  #649 03.12.2014 16:46

Ja kiedyś korzystałam z Picasa i miałam tam zdjęcia, ale zmieniłam kompa i nie mogę dostać się do tych zdjęć. Bo wgrałam picasa i nie ma tam tych zdjęć, jak je odzyskać? Tylko nie pamiętam czy to był wersja 3.6 czy inna. Natomiast kupując sobie w między czasie smartfona widzę te zdjęcia, bo telefon zsynchronizował te konta w google, a ja nie mogę z telefonu ich zlikwidować, tylko udostępniać, koszmar.

  #648 19.10.2014 14:47
I.R.E.K   6 #647 12.09.2014 15:20

@johan von jasson (niezalogowany): Okej dzięki za info zaraz dokładnie go sprawdzę czy szpieguje okej sprawdzę .

  #646 07.09.2014 10:32

chcesz mieć problem to instaluj . To jest program szpiegowski , ściąga dane , a utrudnia korzystanie z netu , comp,ów , programów, urządzeń, wikipedia , itp. , etc i zaśmieca pracę układu człowiek , maszyna , śieć ...

ziutula   2 #645 06.08.2014 14:54

mam od wczoraj nową 3.9 i nie mogę się zalogować z tej nowej wersji Picasa do mojego konta google...z picasy 3.6 wszystko było ok...
usunęłam bazę danych wgrałam na nowo picasa 3.9 , fotki pobrała wszystkie a po kliknięciu zaloguj do konta biała strona bez logowania...niestety, chyba wrócę do 3.6 chociaż w tej nowej pasowało mi w kolażu ustawienie ręczne fotek a w tej starej wersji tego nie ma....

  #644 04.08.2014 12:21

Dlaczego nie mogę pobrać programu? Mój tablet z androidem pokazuje komunikat "pobieranie nie powiodlo się" . Probowalam kilkukrotnie.

tomadek   1 #643 26.07.2014 14:39

Miałem zainstalowaną 'Picasa 3'(nie pamiętam ,która to była wersja)-posiadała rozszerzoną paletę czcionek,teraz nie mam niektórych (czcionek w edytorze tekstu).Czy ,ktoś wie ,która to mogła być wersja 'Picasa' lub -jak doinstalować inne czcionki (szczególnie 'takie ozdobne') ?

  #642 25.04.2014 17:38

@inez77 (niezalogowany):

majka420   2 #641 23.03.2014 17:26

Zainstalowałam Picasa 3.9 i nie mogę się zalogować do konta google wyskakuje mi info o problemie z weryfikacją konta. Z poziomu przeglądarki loguję się bez problemu

JURCZ91   3 #640 13.02.2014 13:47

@jacentyy (niezalogowany): Google+ Auto Backup możesz odinstalować w panelu "Dodaj/usuń programy".

  #639 13.02.2014 09:29

Jaki program będzie najlepszy do zrobienia prostej ulotki? PILNE. Bardzo mi zależy. Rozglądałam się za Corelem, ale wydaje mi się, że całe "studio" graficzne nie będzie mi potrzebne....

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.