Powstaje polski standard płatności mobilnych. Karty przejdą do lamusa?

Powstaje polski standard płatności mobilnych. Karty przejdą do lamusa?

Marcin Paterek
04.07.2013 11:20, aktualizacja: 04.07.2013 16:02

Sześć dużych banków — Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, BRE Bank, ING Bank Śląski i PKO Bank Polski — nawiązało współpracę, w ramach której powstanie polski standard płatności mobilnych. Obejmuje on stworzenie infrastruktury oraz nowych wytycznych autoryzacji i rozliczeń, które będą otwarte także na inne instytucje finansowe. Ujednolicony system ma objąć swoim zasięgiem ok. 70 proc. posiadaczy kont. Klienci oczekują wygodnych, uniwersalnych, szybkich i bezpiecznych metod płatności. Jednocześnie na przykładzie nowych rozwiązań […], takich jak bankowość mobilna czy bankomaty zbliżeniowe, widzimy, jak szybko zaczynają z nich korzystać. To pokazuje skalę potencjału rynku w tym obszarze — powiedziała Małgorzata Kołakowska, prezes ING Banku Śląskiego.

Obraz

Banki określiły już założenia i harmonogram prac. Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego podkreśla, że najważniejsze jest, aby standard był elastyczny i otwarty na innych uczestników rynku, tak by klienci płacący telefonem mogli z tej opcji korzystać w jak największej liczbie miejsc, bez względu na to, z którym bankiem są związani. Dzięki porozumieniu klienci będą mogli płacić za pomocą telefonów w szerokiej sieci sklepów (zarówno tradycyjnych, jak i internetowych), przelewać pieniądze na numer telefonu odbiorcy czy korzystać z bankomatów. Możliwości te są już dostępne w niektórych bankach, ale jak dotąd nie powstał jednolity system dla wszystkich zainteresowanych.

Niewykluczone, że nowy system ruszy jeszcze przed świętami. Zaangażowani w rozwój projektu wspólnicy liczą na to, że budowa lokalnego standardu pozwoli pozytywnie wpłynąć na bezgotówkowy obrót pieniędzmi. Ma to być możliwe dzięki zauważalnie niższym kosztom funkcjonowania płatności mobilnych niż w przypadku obowiązujących stawek kartowych. Zarządzanie przedsięwzięciem zostanie powierzone spółce, w której żadna z instytucji nie będzie posiadała dominującej pozycji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)