Praca dla informatyka w Polsce: GUS pokazał, gdzie zapotrzebowanie jest największe

Praca dla informatyka w Polsce: GUS pokazał, gdzie zapotrzebowanie jest największe

Praca dla informatyka w Polsce: GUS pokazał, gdzie zapotrzebowanie jest największe
25.11.2015 10:10, aktualizacja: 25.11.2015 10:24

„Informatyk” to bardzo szerokie pojęcie – terminem tym wPolsce określają zarówno architektów systemowych jak i ludzizmieniających tonery w drukarkach. Trudno więc powiedzieć, o kogotak naprawdę chodzi, gdy ogłasza się, że w Polsce informatykówbrakuje. Wiadomo jednak już, gdzie brakuje najbardziej. Agencjakonsultingowa Sedlak & Sedlak na podstawie danych GUSprzygotowała zestawienie, z którego można się dowiedzieć, gdziezapotrzebowanie na specjalistów IT jest największe.

Ocenia się, że w Polsce brakuje już 50 tysięcy informatyków,a deficyt ten będzie się powiększał rocznie o 3-5%. Polska niejest jednak w tej kwestii homogeniczna. Największe problemy zeznalezieniem specjalistów IT mają firmy z województwakujawsko-pomorskiego, gdzie ponad 53% z nich zgłaszało w 2014trudności w tej kwestii. Największe nasycenie rynek odnotował zkolei w warmińsko-mazurskim, gdzie jedynie 15% miało problemy z zeznalezieniem właściwych ludzi.

Obraz

Województwa uważane za najbardziej sprzyjające dla polskiejbranży IT, mazowieckie i dolnośląskie, praktycznie się w tejkwestii nie różnią – odpowiednio 35,8% i 34,8% firm miało tamproblemy. Czy jednak te problemy wynikają przede wszystkim zniedoboru ludzi, czy też nieatrakcyjnych dla potencjalnychpracowników warunków zatrudnienia? Specjaliści IT mogą dziś w naszym krajuwręcz dyktować swoje warunki zatrudnienia, domagając się nietylko wysokich jak na Polskę wynagrodzeń (już rzędu 7-15 tys. złmiesięcznie) ale i dodatkowych benefitów – świadczeńsocjalnych, miejsc parkingowych, a nawet prestiżu płynącego zzaangażowania w ciekawe projekty.

Żądania zapewne będą tylko rosnąć. Wpływa na to z jednejstrony niż demograficzny, a z drugiej emigracja. Sedlak & Sedlakwskazuje, że coraz mniej osób kończy studia informatyczne – w2006 roku na rynek weszło 17 tys. absolwentów, zaś w 2013 jużtylko 13,7 tysiąca. Ten sam trend można zauważyć w całej UniiEuropejskiej, nic więc dziwnego, że polskich informatykówzatrudnia się na Zachodzie, nawet jeśli nie znają lokalnegojęzyka, komunikatywny angielski im całkowicie do życia i pracywystarczy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)