Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Pobierz program Asystent pobierania włączony

Safari to przeglądarka internetowa firmy Apple pierwotnie przygotowana dla platformy Mac OS X.

Galeria programu

Wśród nowości wprowadzonych wraz z Safari 5 Apple na pierwszym miejscu stawia Safari Reader - czytnik artykułów, który wyodrębnia informacje ze strony i prezentuje je w czytelnej postaci, bez dodatkowych elementów interfejsu strony. Istotne jest również wprowadzenie obsługi rozszerzeń, które domyślnie będą pracować w tzw. trybie piaskownicy (izolowanym od systemu), będą także wymagać podpisu cyfrowego Apple. Tworzenie rozszerzeń ma z kolei ułatwić nowy Extension Builder. Apple chwali też nową przeglądarkę pod kątem szybkości przetwarzania JavaScriptu - Safari 5 ma być o 30% szybsze w stosunku do poprzedniej wersji i aż dwa razy szybsze od Firefoksa 3.6.

Najnowsza wersja przeglądarki Apple oferuje także wybór Google lub Bing jako domyślnej wyszukiwarki oraz zawiera nowe narzędzia deweloperskie z poszerzoną obsługą HTML5.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdziło się Safari w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2011.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

prosty interfejs, rozszerzenia (acz niewiele z nich jest ciekawych)
wolna w działaniu, brak wielu istotnych funkcji, problemy z wyświetlaniem witryn

Praktycznie nie interesowałem się Safari, aż do ostatniego czasu, gdy dokładniej rzuciłem okiem na wszystkie popularne przeglądarki. Grzechem byłoby nie wypróbowanie również produktu Apple'a, więc zainstalowałem Safari.

Program działał na moim komputerze tylko kilka dni, ale przez ten czas zdążył pokazać wszystkie swoje zalety i wady. Do tych pierwszych zaliczyć mogę dosyć prosty interfejs, interesujący mechanizm Top Sites, oraz możliwość instalacji rozszerzeń. Głównie aplikacja pokazała się jednak od złej strony: nie wszystkie dodatki funkcjonują prawidłowo, część opcji (np. import / eksport zakładek) jest rozmieszczona w idiotyczny sposób, zaś opcje konfiguracyjne ograniczają się właściwie do minimum.

Wszystko to można byłoby wybaczyć, gdyby prostota przeglądarki szła w parze z małymi wymaganiami i bezproblemowym przeglądaniem, a tego o Safari powiedzieć niestety nie mogę: wielokrotnie musiałem odświeżać przeglądane witryny z powodu problemów z wyświetlaniem (głównie niepoprawne stylowanie), zaś użycie zasobów komputera jest znacznie wyższe niż na Firefoxie obciążonym wieloma specjalistycznymi dodatkami, który używam jako narzędzia pracy - dotyczy to zarówno pamięci (i jej wycieków), jak i czasu procesora. Responsywność przeglądarki spada z każdą otwartą kartą, co nie jest niczym uzasadnione.

W wersji na PC nie mogę polecić nikomu Apple Safari - niektóre znacznie prostsze przeglądarki takie jak Midori czy K-Meleon oferują nam znacznie więcej, za "mniejszą cenę", nie ma natomiast sensu porównywać ten program do światowej czołówki tego typu aplikacji.

10.04.2011 09:54 | Recenzja do wersji 5.0.4
szybkość uruchamiania, szybkość wczytywania stron, interfejs, stabilność, ciekawa funkcja reader,
brak sprawdzania pisowni w języku polskim, w zasadzie brak rozszerzeń (co jest równiez swego rodzaju plusem)
ocena użytkownika

Przeglądarka. Chyba jedna z najbardziej kontrowersyjnych aplikacji naszych komputerów. Nie ma się co dziwić, bo to chyba najczęściej używany program.

Ja korzystam od ponad roku właśnie z Safari. Próbowałem wcześniej wielu konkurencyjnych aplikacji, jednak dopiero ta od Apple przypadła mi do gustu. Szybka (i pod względem uruchamiania jak i ładowania stron) oraz.. ładna. Tak - za interfejs przyznaje programowi od Apple najwyższą notę. Jest w pewien sposób prosta i przyjemna dla oka, z drugiej zaś pokazuje swoje nowoczesne i awangardowe oblicze.

Mowa tutaj o historii przeglądania w postaci animacji Cover Flow z odtwarzacza iTunes. Podobnie sprawa ma się do okna szybkiego wybierania Top Sites - wygląda ono świetnie jednak ma i swoje wady. W Operze, strona szybkiego wybierania jest w pełni konfigurowalna - wybieramy 9 swoich ulubionych stron i nie ulegną one zmianie dopóki sami tak nie zdecydujemy. Top Sites w Safari same wybierają nam nasze ulubione strony, czyli te które wybieramy najczęściej. Efekt? Mogę znaleźć u siebie 3x Facebooka - raz jako stronę główną, a dwa razy w albumach ładnych koleżanek :)

Nie jest to jednak to na tyle ważnym elementem przeglądarki, który decydowałby o jej ostatecznym wyborze. Wiadomo, przejrzysta i ładna przeglądarka umila pracę przed komputerem, ale nie jest to takim priorytetem jak sprawność działania. Tutaj nie mam do Safari większych zastrzeżeń. Przeglądarka praktycznie się nie zawiesza i na każde polecenie reaguje odpowiednio szybko.

Ostatnio po reinstalacji systemu i ponownej instalacji tej przeglądarki zaczęła przycinać się trochę podczas uruchamiania plików bezpośrednio w komunikacie o rozpoczętym pobieraniu. Jednak do tej pory tego problemu nie miałem, więc leży on raczej po stronie mojego komputera.

Kolejnym mankamentem może być brak wbudowanej opcji sprawdzania pisowni w języku polskim. Jeśli ktoś przyzwyczajony jest do tego, że program podkreśla za nim literówki, to będzie zawiedziony. Irytujący też może być fakt, że po instalacji standardowo aktywuje się sprawdzanie pisowni angielskiej. Efekt? Czerwona sieczka w polach edycji tekstu. Na szczęście da się to bardzo łatwo wyłączyć.

I znowu minus - mimo, że producent stworzył specjalną stronę z rozszerzeniami do przeglądarek, to nie dorównują one tym znanym z Firefoxa, a większość z nich działa tylko pod systemami MacOS. Więc jeśli ktoś przyzwyczajony jest do upychania w przeglądarce wszystkiego co tylko się da i do tworzenia z owego programu małego centrum dowodzenia, będzie zawiedziony.

Ma to jednak i swoje plusy, gdyż taki program jest mniej podatny na zawieszanie się oraz spadki wydajności i zużycie RAMu.

Jak Safari wyświetla strony - moim zdaniem i okiem zwykłego usera (nie wykonuje żadnych specjalistycznych testów, a tylko opisuje swoje odczucia związane z codziennym użytkiem przeglądarki) sprawuje się pod tym względem kapitalnie. Nic się nie przestawia itp. strony przegląda się bardzo wygodnie.

Bardzo dobrym posunięciem ze strony programistów była funkcja Reader. Jeśli czytam jakiś artykuł lub newsa, który podzielony jest na kilka stron, a w miedzy nim wplatane są reklamy, funkcja READER konwertuje je na i wyświetla tak, jakbyśmy przeglądali PDF’a – mamy sam tekst, który możemy dowolnie powiększać. Jest to niezwykle przydatne przy czytaniu dłuższych artykułów. (Screen: )

Ogólna ocena jest jak najbardziej pozytywna, bowiem praca z programem od Apple jest naprawdę bardzo przyjemna. Jak przystało na produkt spod znaku nadgryzionego jabłuszka i Safari jest inna od konkurencji i wymaga przyzwyczajenia. Jeśli się na to zdecydujemy, to odwdzięczy się nam ona dużym komfortem przeglądania globalnej sieci, a to liczy się chyba najbardziej. Ocena 8/10.

04.10.2010 00:03 | Recenzja do wersji 5.0.2

Komentarze

kornolio (niezalogowany) 25.03.2014 14:42 #293

mam pytanko, ona się czymś różni od wersji na macka? Zauważyłem, że w najnowszej, tj 5.1.7 PL na windowsa nie obsługuje ona HTML5! Nie potrafi zinterpretować polecenia required w formularzach :/

Krotock  28.02.2014 16:15 #292

Nie mam pojęcia po co Apple wypuściło tę przeglądarkę pod Win. Użytkowanie jej nie ma żadnego sensu i może przynosić jakieś tam korzyści jedynie ludziom będącym w ekosystemie Apple czyt. mających iPhone'y, iPady, choć i tak te korzyści są zbyt małe, by to miało jakikolwiek sens.

eupawel  24.01.2014 14:01 #291

zbugowana, crashe, bledy w wyswietlaniu stron, lepsza niz ie ale to bardzo przecietna przegladarka. polecam opera, chrome, firefox,

virus.gen (niezalogowany) 14.01.2014 14:34 #290

@Moja (niezalogowany): to nie forum

juta  24.07.2013 10:49 #289

@ar (niezalogowany)

Raczej nie będzie, gdzieś kiedyś czytałem że Apple podobno porzuciło wydawanie Safari na Windows-a.

ar (niezalogowany) 11.07.2013 22:42 #288

kiedy kolejna wersja Safari już minął ponad rok od ostatniej wersji z maja 2013

Ryjec (niezalogowany) 30.06.2013 10:47 #287

No tak Polak jak zawsze ma wiele do powiedzenia przeglądarka jak każda inna No moze poza interfejsem jest naprawde ładny i warto dać jej szanse.

13 (niezalogowany) 28.05.2013 11:39 #286

Bardzo przyzwyczaiłem się do niej na Mac-u, więc i jak siedzę na Windowsie, to z niej korzystam.
A tak naprawdę, nie ma idealnej przeglądarki i spory, że FF czy Chrome lepsze są zupełnie niepotrzebne.
Ale i tak pewnie będą tacy, że napiszą, że jest najlepsza.
Jak dla mnie najlepsza to taka, która pasuje userowi. Koniec kropka .

koko100  14.05.2013 12:00 #285

Wyścig światowych najpopularniejszych przeglądarek trwa, tym razem z badania przeprowadzonego przez firmę badawczą bezpieczeństwa Labs NSS wynika że IE10 jest obecnie najbezpieczniejszą przeglądarką w internecie.
Firma testowała pięć z najlepszych przeglądarek na rynku, w sumie przez 28 dni, aby określić, która z nich blokuje największą ilość złośliwego oprogramowania.
Internet Explorer 10, Google Chrome 25 i 26, 19 Mozilla Firefox, Apple Safari 5 i Opera 12 zostały wszystkie przetestowane około 18000 razy, aby dowiedzieć się, czy uda im się zablokować wszystkie złośliwe adresy URL w systemie Windows 8. Wyniki mówią same za siebie.
Internet Explorer 10 ma pierwsze miejsce, blokując 99,96 procent złośliwego oprogramowania, a następnie Google Chrome z 73,16 proc.
Safari 5 jest wciąż daleko w tyle z 10,15 procent, podczas gdy Firefox 19 jest dalej z 9,92 proc. Zaś Opera 12 jest ostatnią przeglądarką w rankingu tylko 1,87 proc.
(żródło softpedia)

Dedek222222222 (niezalogowany) 11.04.2013 23:10 #284

mi tam przeglądarka chula szybko. nie wiem czemu wam tak wolno chodzi. Mi chodzi tak szybko jak mozilla

stemil99  28.03.2013 18:41 #283

porażka

12345678910 (niezalogowany) 25.03.2013 08:06 #282

NIEWYPAŁ !!!

StarterX4  27.02.2013 21:09 #281

Firma apple marnowała tylko czas przy tworzeniu tej przeglądarki dla systemu Windows, nie dość że to coś wolno strony ładuje (10 sekund, Firefox mi w jedną sekundę ładuje) to jeszcze instaluje mi jakieś śmieci "apple update".

jessica  08.02.2013 19:53 #280

Nie da się korzystac z nowszych wersji Javy, tak więc ta przeglądarka jest do niczego.
Szkoda.

xlawok  28.01.2013 10:06 #279

Do Arkovianin: "żadka" aktualizacja => rzadka aktualizacja

tombereczek (niezalogowany) 26.12.2012 22:54 #278

safari jest tylko dobre w Afryce pingi też tak myślę. Co za przeglądarka przez nią internet przestał mi działać, dodatkowo instalują się szpiegowskie dodatki bonjour. Dobrze, że się dało odinstalować. Nie polecam wam jej

mariollo69  14.12.2012 19:47 #277

dolar444 -> to usuń kis-a

Guitarss  26.10.2012 16:44 #276

Dużo lepsza od chińskiego bubla Maxthona 3 czy innych podrabianych przeglądarek takich jak niewypały od Comodo, Safari jednak trzyma szyk.

pingi  30.09.2012 18:50 #275

Safari jest dobre tylko w Afryce.

dolar444  19.09.2012 19:45 #274

Miałem z nia do czynienia przez chwile spodobała mi sie. minimalizm przyjazny jak dla mnie interfejs ale nie mogłem zainstalować dodatków od swojego pakietu KIS.