Pobierz program Asystent pobierania włączony

Safari to przeglądarka internetowa firmy Apple pierwotnie przygotowana dla platformy Mac OS X.

Galeria programu

Wśród nowości wprowadzonych wraz z Safari 5 Apple na pierwszym miejscu stawia Safari Reader - czytnik artykułów, który wyodrębnia informacje ze strony i prezentuje je w czytelnej postaci, bez dodatkowych elementów interfejsu strony. Istotne jest również wprowadzenie obsługi rozszerzeń, które domyślnie będą pracować w tzw. trybie piaskownicy (izolowanym od systemu), będą także wymagać podpisu cyfrowego Apple. Tworzenie rozszerzeń ma z kolei ułatwić nowy Extension Builder. Apple chwali też nową przeglądarkę pod kątem szybkości przetwarzania JavaScriptu - Safari 5 ma być o 30% szybsze w stosunku do poprzedniej wersji i aż dwa razy szybsze od Firefoksa 3.6.

Najnowsza wersja przeglądarki Apple oferuje także wybór Google lub Bing jako domyślnej wyszukiwarki oraz zawiera nowe narzędzia deweloperskie z poszerzoną obsługą HTML5.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdziło się Safari w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2011.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

prosty interfejs, rozszerzenia (acz niewiele z nich jest ciekawych)
wolna w działaniu, brak wielu istotnych funkcji, problemy z wyświetlaniem witryn

Praktycznie nie interesowałem się Safari, aż do ostatniego czasu, gdy dokładniej rzuciłem okiem na wszystkie popularne przeglądarki. Grzechem byłoby nie wypróbowanie również produktu Apple'a, więc zainstalowałem Safari.

Program działał na moim komputerze tylko kilka dni, ale przez ten czas zdążył pokazać wszystkie swoje zalety i wady. Do tych pierwszych zaliczyć mogę dosyć prosty interfejs, interesujący mechanizm Top Sites, oraz możliwość instalacji rozszerzeń. Głównie aplikacja pokazała się jednak od złej strony: nie wszystkie dodatki funkcjonują prawidłowo, część opcji (np. import / eksport zakładek) jest rozmieszczona w idiotyczny sposób, zaś opcje konfiguracyjne ograniczają się właściwie do minimum.

Wszystko to można byłoby wybaczyć, gdyby prostota przeglądarki szła w parze z małymi wymaganiami i bezproblemowym przeglądaniem, a tego o Safari powiedzieć niestety nie mogę: wielokrotnie musiałem odświeżać przeglądane witryny z powodu problemów z wyświetlaniem (głównie niepoprawne stylowanie), zaś użycie zasobów komputera jest znacznie wyższe niż na Firefoxie obciążonym wieloma specjalistycznymi dodatkami, który używam jako narzędzia pracy - dotyczy to zarówno pamięci (i jej wycieków), jak i czasu procesora. Responsywność przeglądarki spada z każdą otwartą kartą, co nie jest niczym uzasadnione.

W wersji na PC nie mogę polecić nikomu Apple Safari - niektóre znacznie prostsze przeglądarki takie jak Midori czy K-Meleon oferują nam znacznie więcej, za "mniejszą cenę", nie ma natomiast sensu porównywać ten program do światowej czołówki tego typu aplikacji.

10.04.2011 09:54 | Recenzja do wersji 5.0.4
szybkość uruchamiania, szybkość wczytywania stron, interfejs, stabilność, ciekawa funkcja reader,
brak sprawdzania pisowni w języku polskim, w zasadzie brak rozszerzeń (co jest równiez swego rodzaju plusem)
ocena użytkownika

Przeglądarka. Chyba jedna z najbardziej kontrowersyjnych aplikacji naszych komputerów. Nie ma się co dziwić, bo to chyba najczęściej używany program.

Ja korzystam od ponad roku właśnie z Safari. Próbowałem wcześniej wielu konkurencyjnych aplikacji, jednak dopiero ta od Apple przypadła mi do gustu. Szybka (i pod względem uruchamiania jak i ładowania stron) oraz.. ładna. Tak - za interfejs przyznaje programowi od Apple najwyższą notę. Jest w pewien sposób prosta i przyjemna dla oka, z drugiej zaś pokazuje swoje nowoczesne i awangardowe oblicze.

Mowa tutaj o historii przeglądania w postaci animacji Cover Flow z odtwarzacza iTunes. Podobnie sprawa ma się do okna szybkiego wybierania Top Sites - wygląda ono świetnie jednak ma i swoje wady. W Operze, strona szybkiego wybierania jest w pełni konfigurowalna - wybieramy 9 swoich ulubionych stron i nie ulegną one zmianie dopóki sami tak nie zdecydujemy. Top Sites w Safari same wybierają nam nasze ulubione strony, czyli te które wybieramy najczęściej. Efekt? Mogę znaleźć u siebie 3x Facebooka - raz jako stronę główną, a dwa razy w albumach ładnych koleżanek :)

Nie jest to jednak to na tyle ważnym elementem przeglądarki, który decydowałby o jej ostatecznym wyborze. Wiadomo, przejrzysta i ładna przeglądarka umila pracę przed komputerem, ale nie jest to takim priorytetem jak sprawność działania. Tutaj nie mam do Safari większych zastrzeżeń. Przeglądarka praktycznie się nie zawiesza i na każde polecenie reaguje odpowiednio szybko.

Ostatnio po reinstalacji systemu i ponownej instalacji tej przeglądarki zaczęła przycinać się trochę podczas uruchamiania plików bezpośrednio w komunikacie o rozpoczętym pobieraniu. Jednak do tej pory tego problemu nie miałem, więc leży on raczej po stronie mojego komputera.

Kolejnym mankamentem może być brak wbudowanej opcji sprawdzania pisowni w języku polskim. Jeśli ktoś przyzwyczajony jest do tego, że program podkreśla za nim literówki, to będzie zawiedziony. Irytujący też może być fakt, że po instalacji standardowo aktywuje się sprawdzanie pisowni angielskiej. Efekt? Czerwona sieczka w polach edycji tekstu. Na szczęście da się to bardzo łatwo wyłączyć.

I znowu minus - mimo, że producent stworzył specjalną stronę z rozszerzeniami do przeglądarek, to nie dorównują one tym znanym z Firefoxa, a większość z nich działa tylko pod systemami MacOS. Więc jeśli ktoś przyzwyczajony jest do upychania w przeglądarce wszystkiego co tylko się da i do tworzenia z owego programu małego centrum dowodzenia, będzie zawiedziony.

Ma to jednak i swoje plusy, gdyż taki program jest mniej podatny na zawieszanie się oraz spadki wydajności i zużycie RAMu.

Jak Safari wyświetla strony - moim zdaniem i okiem zwykłego usera (nie wykonuje żadnych specjalistycznych testów, a tylko opisuje swoje odczucia związane z codziennym użytkiem przeglądarki) sprawuje się pod tym względem kapitalnie. Nic się nie przestawia itp. strony przegląda się bardzo wygodnie.

Bardzo dobrym posunięciem ze strony programistów była funkcja Reader. Jeśli czytam jakiś artykuł lub newsa, który podzielony jest na kilka stron, a w miedzy nim wplatane są reklamy, funkcja READER konwertuje je na i wyświetla tak, jakbyśmy przeglądali PDF’a – mamy sam tekst, który możemy dowolnie powiększać. Jest to niezwykle przydatne przy czytaniu dłuższych artykułów. (Screen: )

Ogólna ocena jest jak najbardziej pozytywna, bowiem praca z programem od Apple jest naprawdę bardzo przyjemna. Jak przystało na produkt spod znaku nadgryzionego jabłuszka i Safari jest inna od konkurencji i wymaga przyzwyczajenia. Jeśli się na to zdecydujemy, to odwdzięczy się nam ona dużym komfortem przeglądania globalnej sieci, a to liczy się chyba najbardziej. Ocena 8/10.

04.10.2010 00:03 | Recenzja do wersji 5.0.2

Komentarze

juta   6 #304 10.12.2014 09:09

@blumberplumber: W poniższych komentarzach jest wzmianka o tym, Safari NIE JEST już wydawana na Windows.

darek719   9 #303 08.12.2014 12:53

rośnie w siłe :p

blumberplumber   3 #302 05.12.2014 11:01

@Redakcja
To jest jakaś stara wersja z przed prawie trzech lat.
nie ma nowszej?

Tyran6   5 #301 21.11.2014 23:33

Używałem, gdy była rozwijana na Windowsa. Wtedy była fajną przeglądarką i szkoda, że Apple zrezygnował ze wspierania jej na ten system. Apple trochę za bardzo zamknął się w swoim środowisku zapominając, że może wydawać programy na Windowsa, tak jak robi to M$ na sprzęcie Apple.

juta   6 #300 18.11.2014 19:28

@superantek24 (niezalogowany): To prawda że dla Windows nie jest już wydawana, podkreśla bo niema po prostu wbudowanego polskiego słownika do sprawdzania pisowni, oto cały powód.

  #299 18.11.2014 15:25

@Pawelek: Podkreśla bo przeglądarka nie jest już wspierana, tworzona pod windows.
Na macu sprawuje się super!

juta   6 #298 08.07.2014 12:00

@Pawelek: Dokładnie, jest tyle innych/lepszych przeglądarek że niema co se głowy nią zawracać, tym bardziej że nie jest już aktualizowana dla Windows, takie jest moje zdanie, pozdro.

paweeloss   7 #297 08.07.2014 11:54

@juta: Chwilowo miałem przeglądarkę. Nie ma największego sensu z niej korzystać. Cały czas używam Operę, która jednak sprawuje się świetnie, czy też IE 11 dla W8.

juta   6 #296 08.07.2014 11:52

@Pawelek: Apple nie wydaje już nowych wersji Safari dla Windows'a, także na aktualizacje niema co liczyć, dlatego jej nie polecam, poza tym brakuje sprawdzania pisowni w języku polskim, przez co właśnie widzimy morze czerwone na ekranie ;) Moim zdaniem nie warto jej instalować na Windows'ie.

paweeloss   7 #295 08.07.2014 09:25

Przeglądarka ma kiepski wygląd, jak i szybkość działania, pozostawia wiele do życzenia. Nie rozumiem, dlaczego nawet teraz pisząc komentarz, przeglądarka podkreśla mi każde słowi na czerwono. Jednym słowem lipa. Mogliby zaktualizować w końcu przeglądarkę. Czyżby 2 lata nie była aktualizowana? Pod Windows 8, przeglądarka jest brzydka.

  #294 07.06.2014 20:23

Safari to absolutnie najgorsza przeglądarka na jakiej przyszło mi działać (a uwierzcie, że było ich wiele). Chociażby teraz: piszę komentarz, a co drugie słowo zostaje częściowo podkreślone na czerwono, wskazując na obecność w nim błędu lub literówki. Aż odechciewa się pisać, a samoocena do spraw znajomości ortografii spada u mnie do zera.

Mało tego: interfejs jest nieczytelny, sztuką jest doszukać się opcji zakładek, natomiast zupełnie niepotrzebnie w podręcznym menu mamy skrót prowadzący nas do Wikipedii czy strony Apple. Klikając PPM na link, komendy "otwórz w nowym oknie" i "otwórz w nowej karcie" są zamienione miejscami w stosunku do najpopularniejszych przeglądarek (Firefox, Chrome) - jest to zwyczajnie upierdliwe, bo niesposób się przestawić używając kilku programów jednocześnie.

I na koniec najgorsze: odświeżanie wszystkich zakładek! Wyobraźmy sobię sytuację: w jednej karcie oglądaliśmy film, w drugiej mieliśmy otwarte jakieś forum, w trzeciej facebooka. Ten ostatni informuje nas o nowej wiadomości, toteż odrywamy się od filmu i przeskakujemy na ostatnią kartę, odpisujemy na czacie i odświeżamy stronę w poszukiwaniu nowinek. I wiecie co wtedy? Odświeżają się WSZYSTKIE zakładki, ładują się od nowa, łącznie z naszym nieszczęsnym filmem. I weź tu szukaj człowieku miejsca, w którym skończyłeś oglądać...

Puenty nie będzie.

variatus   1 #293 11.05.2014 16:12

Czy w Safari jest możliwość ustawienia wyglądu przeglądarki?

  #292 25.03.2014 14:42

mam pytanko, ona się czymś różni od wersji na macka? Zauważyłem, że w najnowszej, tj 5.1.7 PL na windowsa nie obsługuje ona HTML5! Nie potrafi zinterpretować polecenia required w formularzach :/

Krotock   4 #291 28.02.2014 16:15

Nie mam pojęcia po co Apple wypuściło tę przeglądarkę pod Win. Użytkowanie jej nie ma żadnego sensu i może przynosić jakieś tam korzyści jedynie ludziom będącym w ekosystemie Apple czyt. mających iPhone'y, iPady, choć i tak te korzyści są zbyt małe, by to miało jakikolwiek sens.

eupawel   2 #290 24.01.2014 14:01

zbugowana, crashe, bledy w wyswietlaniu stron, lepsza niz ie ale to bardzo przecietna przegladarka. polecam opera, chrome, firefox,

  #289 14.01.2014 14:34

@Moja (niezalogowany): to nie forum

juta   6 #288 24.07.2013 10:49

@ar (niezalogowany)

Raczej nie będzie, gdzieś kiedyś czytałem że Apple podobno porzuciło wydawanie Safari na Windows-a.

  #287 11.07.2013 22:42

kiedy kolejna wersja Safari już minął ponad rok od ostatniej wersji z maja 2013

  #286 30.06.2013 10:47

No tak Polak jak zawsze ma wiele do powiedzenia przeglądarka jak każda inna No moze poza interfejsem jest naprawde ładny i warto dać jej szanse.

  #285 28.05.2013 11:39

Bardzo przyzwyczaiłem się do niej na Mac-u, więc i jak siedzę na Windowsie, to z niej korzystam.
A tak naprawdę, nie ma idealnej przeglądarki i spory, że FF czy Chrome lepsze są zupełnie niepotrzebne.
Ale i tak pewnie będą tacy, że napiszą, że jest najlepsza.
Jak dla mnie najlepsza to taka, która pasuje userowi. Koniec kropka .

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.