r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Safari 5.1.7

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program Asystent pobierania włączony

Safari to przeglądarka internetowa firmy Apple pierwotnie przygotowana dla platformy Mac OS X.

Galeria programu

Wśród nowości wprowadzonych wraz z Safari 5 Apple na pierwszym miejscu stawia Safari Reader - czytnik artykułów, który wyodrębnia informacje ze strony i prezentuje je w czytelnej postaci, bez dodatkowych elementów interfejsu strony. Istotne jest również wprowadzenie obsługi rozszerzeń, które domyślnie będą pracować w tzw. trybie piaskownicy (izolowanym od systemu), będą także wymagać podpisu cyfrowego Apple. Tworzenie rozszerzeń ma z kolei ułatwić nowy Extension Builder. Apple chwali też nową przeglądarkę pod kątem szybkości przetwarzania JavaScriptu – Safari 5 ma być o 30% szybsze w stosunku do poprzedniej wersji i aż dwa razy szybsze od Firefoksa 3.6.

Najnowsza wersja przeglądarki Apple oferuje także wybór Google lub Bing jako domyślnej wyszukiwarki oraz zawiera nowe narzędzia deweloperskie z poszerzoną obsługą HTML5.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Czapki z głów przed Apple. Mobilne Safari zablokuje reklamy, ale nie wszystkie

44
OPROGRAMOWANIE 12.06.2015 | Maciej Olanicki (b.munro)

Wciąż pojawiają się kolejne informacje o iOS 9. Jedna z nich okazuje się być szczególnie dobrą dla użytkowników urządzeń mobilnych Applea poirytowanych liczbą wyświetlanych w Internecie reklam. Już wkrótce w przeglądarce Safari będzie możliwe blokowanie treści reklamowych. Jednak nie u wszystkich budzi to jednak entuzjazm, a skutki tego faktu mogą być niezwykle istotne. W ustawieniach zaktualizowanej wersji przeglądarki Safari, dostępnej w iOS 9, pojawia się możliwość włączania i wyłączania opcji Content Blocker. Pozwoli ona rozszerzeniom do przeglądarki, które zapewne wkrótce pojawią się w…

Recenzje użytkowników

szybkość uruchamiania, szybkość wczytywania stron, interfejs, stabilność, ciekawa funkcja reader,
brak sprawdzania pisowni w języku polskim, w zasadzie brak rozszerzeń (co jest równiez swego rodzaju plusem)
ocena użytkownika

Przeglądarka. Chyba jedna z najbardziej kontrowersyjnych aplikacji naszych komputerów. Nie ma się co dziwić, bo to chyba najczęściej używany program.

Ja korzystam od ponad roku właśnie z Safari. Próbowałem wcześniej wielu konkurencyjnych aplikacji, jednak dopiero ta od Apple przypadła mi do gustu. Szybka (i pod względem uruchamiania jak i ładowania stron) oraz.. ładna. Tak - za interfejs przyznaje programowi od Apple najwyższą notę. Jest w pewien sposób prosta i przyjemna dla oka, z drugiej zaś pokazuje swoje nowoczesne i awangardowe oblicze.

Mowa tutaj o historii przeglądania w postaci animacji Cover Flow z odtwarzacza iTunes. Podobnie sprawa ma się do okna szybkiego wybierania Top Sites - wygląda ono świetnie jednak ma i swoje wady. W Operze, strona szybkiego wybierania jest w pełni konfigurowalna - wybieramy 9 swoich ulubionych stron i nie ulegną one zmianie dopóki sami tak nie zdecydujemy. Top Sites w Safari same wybierają nam nasze ulubione strony, czyli te które wybieramy najczęściej. Efekt? Mogę znaleźć u siebie 3x Facebooka - raz jako stronę główną, a dwa razy w albumach ładnych koleżanek :)

Nie jest to jednak to na tyle ważnym elementem przeglądarki, który decydowałby o jej ostatecznym wyborze. Wiadomo, przejrzysta i ładna przeglądarka umila pracę przed komputerem, ale nie jest to takim priorytetem jak sprawność działania. Tutaj nie mam do Safari większych zastrzeżeń. Przeglądarka praktycznie się nie zawiesza i na każde polecenie reaguje odpowiednio szybko.

Ostatnio po reinstalacji systemu i ponownej instalacji tej przeglądarki zaczęła przycinać się trochę podczas uruchamiania plików bezpośrednio w komunikacie o rozpoczętym pobieraniu. Jednak do tej pory tego problemu nie miałem, więc leży on raczej po stronie mojego komputera.

Kolejnym mankamentem może być brak wbudowanej opcji sprawdzania pisowni w języku polskim. Jeśli ktoś przyzwyczajony jest do tego, że program podkreśla za nim literówki, to będzie zawiedziony. Irytujący też może być fakt, że po instalacji standardowo aktywuje się sprawdzanie pisowni angielskiej. Efekt? Czerwona sieczka w polach edycji tekstu. Na szczęście da się to bardzo łatwo wyłączyć.

I znowu minus - mimo, że producent stworzył specjalną stronę z rozszerzeniami do przeglądarek, to nie dorównują one tym znanym z Firefoxa, a większość z nich działa tylko pod systemami MacOS. Więc jeśli ktoś przyzwyczajony jest do upychania w przeglądarce wszystkiego co tylko się da i do tworzenia z owego programu małego centrum dowodzenia, będzie zawiedziony.

Ma to jednak i swoje plusy, gdyż taki program jest mniej podatny na zawieszanie się oraz spadki wydajności i zużycie RAMu.

Jak Safari wyświetla strony - moim zdaniem i okiem zwykłego usera (nie wykonuje żadnych specjalistycznych testów, a tylko opisuje swoje odczucia związane z codziennym użytkiem przeglądarki) sprawuje się pod tym względem kapitalnie. Nic się nie przestawia itp. strony przegląda się bardzo wygodnie.

Bardzo dobrym posunięciem ze strony programistów była funkcja Reader. Jeśli czytam jakiś artykuł lub newsa, który podzielony jest na kilka stron, a w miedzy nim wplatane są reklamy, funkcja READER konwertuje je na i wyświetla tak, jakbyśmy przeglądali PDF’a – mamy sam tekst, który możemy dowolnie powiększać. Jest to niezwykle przydatne przy czytaniu dłuższych artykułów. (Screen: )

Ogólna ocena jest jak najbardziej pozytywna, bowiem praca z programem od Apple jest naprawdę bardzo przyjemna. Jak przystało na produkt spod znaku nadgryzionego jabłuszka i Safari jest inna od konkurencji i wymaga przyzwyczajenia. Jeśli się na to zdecydujemy, to odwdzięczy się nam ona dużym komfortem przeglądania globalnej sieci, a to liczy się chyba najbardziej. Ocena 8/10.

04.10.2010 00:03 | Recenzja do wersji 5.0.2
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #311 28.08.2016 19:56

na macu a zwlaszcza na elcapitan dziala jak mazenie przy 4gb ram zawsze siedzialem na operze ale z elcapitan wszysto ulego zmianie szybka nie zjada ramu duzo przydatnych funkcji szkoda ze na windowsie juz nie ma tych funkcji

FreeWare_RK   18 #310 21.06.2016 12:44

@Shaki81: To mnie boli właśnie bo ja własnie windowsa mam heh :P .

Shaki81 MODERATOR BLOGA  37 #309 19.06.2016 00:10

@FreeWare_RK: Ale ta przeglądarka jest cały czas rozwijana, tylko, że nie dla Windowsa.

FreeWare_RK   18 #308 25.05.2016 03:08

@80mentor: To była jedna z moich pierwszych przeglądarek które używałem zamiast explorera. Z 5 lat na biedę jej używałem i była fajna. No ale cóż, nie rozwijana już. Żałować jej czy nie? Jak myślisz? Czytam co tu piszesz i widzę, że tyłka raczej ona nie urywała. Ale wydawała mi się dosyć lekka na starym lapku z 2 GB RAM.

  #307 26.01.2016 06:27

Safari na Macu działa jak marzenie. Może mieć parę wad, ale te wynikać będą raczej z przyzwyczajeń do innych przeglądarek. Jak dla mnie - fantastyczna. Pracuje się na niej niezwykle wygodnie, sprawnie i przede wszystkim szybko. Baza dodatków jest może nieco szczuplejsza od tej z Chrome czy FF, jednak po długim użytkowaniu dwóch ostatnich to przy Safari wreszcie dało się odetchnąć. Rozszerzenia (te same bądź zamienniki) się znalazły i nawet z nimi przeglądarka "śmiga". Żadnego zacinania się, powolnego scrollowania stron, doładowywania grafik. Brak problemów z odtwarzaniem wideo, co w Chrome jest obecnie tragiczne. Firefox stale się wiesza i nie pomaga na to nic. Nawet całkowicie "naga" przeglądarka jest po chwili użytkowania - nomen omen - bezużyteczna. Oczywiście jest to opinia oparta o osobiste, raczej nieprzyjemne od dłuższego czasu doświadczenia z Chrome i Firefoxem. Przeglądarki te działały źle pod Windowsem, zaś pod OS X jeszcze gorzej. Safari, mówiąc kolokwialnie, daje radę. Przypominam, że na Macu. Wersja Windowsowska nie jest już rozwijana.

Dementor   29 #306 29.11.2015 14:53

Jako pierwsza wprowadziła tryb prywatny. I na tym skończyła się jej innowacyjność. Data ostatniej aktualizacji świadczy że to mało rozwojowy soft. Ameryki nie odkryje też spostrzeżeniem że szybkość działania nie jest jej atutem. Daleko w tyle za konkurencją.

darek719   37 #305 30.10.2015 20:18

całkiem dobra przeglądarka, rozwijana.. szybka, z bazą rozszerzeń.

Autor edytował komentarz.
juta   14 #304 10.12.2014 09:09

@blumberplumber: W poniższych komentarzach jest wzmianka o tym, Safari NIE JEST już wydawana na Windows.

darek719   37 #303 08.12.2014 12:53

rośnie w siłe :p

blumberplumber   4 #302 05.12.2014 11:01

@Redakcja
To jest jakaś stara wersja z przed prawie trzech lat.
nie ma nowszej?

Tyran6   8 #301 21.11.2014 23:33

Używałem, gdy była rozwijana na Windowsa. Wtedy była fajną przeglądarką i szkoda, że Apple zrezygnował ze wspierania jej na ten system. Apple trochę za bardzo zamknął się w swoim środowisku zapominając, że może wydawać programy na Windowsa, tak jak robi to M$ na sprzęcie Apple.

juta   14 #300 18.11.2014 19:28

@superantek24 (niezalogowany): To prawda że dla Windows nie jest już wydawana, podkreśla bo niema po prostu wbudowanego polskiego słownika do sprawdzania pisowni, oto cały powód.

  #299 18.11.2014 15:25

@Pawelek: Podkreśla bo przeglądarka nie jest już wspierana, tworzona pod windows.
Na macu sprawuje się super!

juta   14 #298 08.07.2014 12:00

@Pawelek: Dokładnie, jest tyle innych/lepszych przeglądarek że niema co se głowy nią zawracać, tym bardziej że nie jest już aktualizowana dla Windows, takie jest moje zdanie, pozdro.

paweeloss   8 #297 08.07.2014 11:54

@juta: Chwilowo miałem przeglądarkę. Nie ma największego sensu z niej korzystać. Cały czas używam Operę, która jednak sprawuje się świetnie, czy też IE 11 dla W8.

juta   14 #296 08.07.2014 11:52

@Pawelek: Apple nie wydaje już nowych wersji Safari dla Windows'a, także na aktualizacje niema co liczyć, dlatego jej nie polecam, poza tym brakuje sprawdzania pisowni w języku polskim, przez co właśnie widzimy morze czerwone na ekranie ;) Moim zdaniem nie warto jej instalować na Windows'ie.

paweeloss   8 #295 08.07.2014 09:25

Przeglądarka ma kiepski wygląd, jak i szybkość działania, pozostawia wiele do życzenia. Nie rozumiem, dlaczego nawet teraz pisząc komentarz, przeglądarka podkreśla mi każde słowi na czerwono. Jednym słowem lipa. Mogliby zaktualizować w końcu przeglądarkę. Czyżby 2 lata nie była aktualizowana? Pod Windows 8, przeglądarka jest brzydka.

  #294 07.06.2014 20:23

Safari to absolutnie najgorsza przeglądarka na jakiej przyszło mi działać (a uwierzcie, że było ich wiele). Chociażby teraz: piszę komentarz, a co drugie słowo zostaje częściowo podkreślone na czerwono, wskazując na obecność w nim błędu lub literówki. Aż odechciewa się pisać, a samoocena do spraw znajomości ortografii spada u mnie do zera.

Mało tego: interfejs jest nieczytelny, sztuką jest doszukać się opcji zakładek, natomiast zupełnie niepotrzebnie w podręcznym menu mamy skrót prowadzący nas do Wikipedii czy strony Apple. Klikając PPM na link, komendy "otwórz w nowym oknie" i "otwórz w nowej karcie" są zamienione miejscami w stosunku do najpopularniejszych przeglądarek (Firefox, Chrome) - jest to zwyczajnie upierdliwe, bo niesposób się przestawić używając kilku programów jednocześnie.

I na koniec najgorsze: odświeżanie wszystkich zakładek! Wyobraźmy sobię sytuację: w jednej karcie oglądaliśmy film, w drugiej mieliśmy otwarte jakieś forum, w trzeciej facebooka. Ten ostatni informuje nas o nowej wiadomości, toteż odrywamy się od filmu i przeskakujemy na ostatnią kartę, odpisujemy na czacie i odświeżamy stronę w poszukiwaniu nowinek. I wiecie co wtedy? Odświeżają się WSZYSTKIE zakładki, ładują się od nowa, łącznie z naszym nieszczęsnym filmem. I weź tu szukaj człowieku miejsca, w którym skończyłeś oglądać...

Puenty nie będzie.

variatus   1 #293 11.05.2014 16:12

Czy w Safari jest możliwość ustawienia wyglądu przeglądarki?

  #292 25.03.2014 14:42

mam pytanko, ona się czymś różni od wersji na macka? Zauważyłem, że w najnowszej, tj 5.1.7 PL na windowsa nie obsługuje ona HTML5! Nie potrafi zinterpretować polecenia required w formularzach :/

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.