Sklep Aptoide rzuca wyzwanie Google. Skarga na praktyki monopolistyczne wysłana do Komisji Europejskiej

Sklep Aptoide rzuca wyzwanie Google. Skarga na praktyki monopolistyczne wysłana do Komisji Europejskiej

18.06.2014 15:12

Z pierwszego poważnego zderzenia z realiami europejskiej politykiantymonopolowej, Google zdołałowyjść obronną ręką. Wtedy wniesiona do Komisji Europejskiejskarga dotyczyła rzekomego dławienia konkurencji na rynkuwyszukiwarek. Tym razem może nie być tak łatwo. Sprawa dotyczywykorzystywania dominującej pozycji na rynku mobilnym do zdławieniakonkurencji dla alternatywnych wobec Google Play sklepów zoprogramowaniem.

Portugalska firma Aptoide, zajmująca się rozwojem własnegosklepu z aplikacjami dla Androida, z której usług korzysta jużponad sześć milionów użytkowników, ogłosiła, że wponiedziałek wysłała do Komisji Europejskiej skargę w sprawiepraktyk monopolistycznych Google'a.

Obraz

Paulo Trezentos, szef i współzałożyciel firmy stwierdził ztej okazji, że nie tylko rozwój, ale samo przetrwanie dla firmtakich jak jego staje się coraz trudniejsze wskutek działańmonopolisty, utrudniającego użytkownikom instalowanie niezależnychsklepów z aplikacjami na Androidzie i nie dopuszczającychkonkurencji do sklepu Google Play. Trezentos wezwał przy tymoperatorów innych niezależnych sklepów do przyłączenia się doskargi i utworzenia wspólnego frontu wobec Google.

Rzecznik Google'a odmówił komentarza w tej sprawie, zaśprzedstawiciele Komisji Europejskiej nie chcieli się wypowiadać wkwestii złożonej skargi. Komisja nie może jednak jej zignorować –system operacyjny Google'a zdominował rynek i jako taki musiznajdować się pod szczególną uwagą regulatorów rynku. Wedługdanych IDC, w pierwszej połowie 2014 roku, do Androida należało81% globalnego rynku smartfonów, największy konkurent, iOS Apple'a,miał tylko 15%. Jeszcze zresztą wcześniej, przed złożeniemskargi przez Aptoide, w kwestii Androida wypowiadał się komisarzJoaqim Almunia, informując, że rozważane jest tu postępowanieantymonopolowe.

Skardze towarzyszyć ma raport poświęcony wynikom badań nadinstalacją alternatywnych sklepów w Androidzie, przeprowadzonych nagrupach użytkowników testujących wersje 2.1, 2.3 i 4.0 tegosystemu. Według Aptoide, w wersji 2.1 instalacja ich sklepu wymagała10 kroków i powiodła się 80% użytkowników. W wersji 2.3potrzebne było już 13 kroków – i już jedynie 45% zdołałozainstalować alternatywny sklep. W wersji 4.0 cała operacjawymagała 14 kroków, udało się ją ukończyć jedynie 20%badanych, głównie za sprawą formy prezentacji panelu dialogowegoze zgodą na instalację aplikacji spoza Google Play. Jak podsumowałto pan Trezentos, cel Google'a jest prosty: nie dopuścić dowybierania przez konsumentów sklepów z aplikacjami na bazie ichtechnicznych zalet.

Działania Aptoide mogą tylko ucieszyć Microsoft, Nokię iOracle, które już w zeszłym roku zwróciły uwagę KomisjiEuropejskiej na to, że Google wykorzystuje Androida, by promowaćswoje własne aplikacje i usługi. Koronnym zarzutem było to, żeproducenci sprzętu z Androidem, którzy chcieliby umieścić na nimoprogramowanie takie jak Mapy, Gmail czy YouTube, zmuszeni są wziąćcały pakiet tych aplikacji (wraz ze sklepem Google Play) i zapewnićim wyróżnione miejsce w urządzeniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)