The Meerkat: mały, ale za to bardzo szybki komputer z Ubuntu na pokładzie

The Meerkat: mały, ale za to bardzo szybki komputer z Ubuntu na pokładzie

The Meerkat: mały, ale za to bardzo szybki komputer z Ubuntu na pokładzie
Redakcja
05.03.2015 20:51

Już za dwa tygodnie zostanie zaprezentowana ciekawa konstrukcja bazująca na urządzeniach Intel NUC. Będzie nią niewielki komputer osobisty stworzony przez amerykańską firmę System76. Specjalizuje się ona w tworzeniu urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Ubuntu – taki też zobaczymy i w tym maluchu.

Określanie tego komputera maluchem nie jest tutaj do końca trafne, przynajmniej pod względem szybkości działania i specyfikacji technicznej. W środku umieszczone zostaną procesory firmy Intel piątej generacji (Broadwell) – niskonapięciowe i3 lub i5. Użytkownikom tego typu komputera nie zabraknie przestrzeni na dane, bo do dyspozycji będą wersje oferujące nawet 2 TB miejsca. Praca z wieloma aplikacjami również nie powinna sprawiać najmniejszych problemów za sprawą aż 16 GB pamięci RAM. Wygląda wiec na to, że komputer będzie mógł służyć nie tylko w formie centrum multimedialnego, ale również narzędzia do nieco bardziej zaawansowanej pracy.

Obraz

Platforma otrzymała nazwę The Meerkat, co oznacza z angielskiego surykatkę – drapieżnego ssaka, jaki zamieszkuje południowe obszary Afryki. Nazwa nie jest tutaj aż tak istotna, bo System76 często używa nazw zwierząt dla urządzeń, jakie znajdują się w ofercie tej firmy. Mocy nie powinno zabraknąć, bo do wyboru będzie wersja z i3-5010U o taktowaniu 2,1 GHz z układem Intel HD 5500 i bez Turbo Boost (15 W), a także mocniejszy i5-5250U, którego bazowe taktowanie wynosi co prawda 1,6 GHz, ale za sprawą wspomnianego mechanizmu może zostać zwiększone do poziomu 2,7 GHz. Mocniejszy procesor jest wyposażony w układ graficzny Intel HD 6000. Oprócz pojemnej pamięci masowej użytkownicy będą mogli skorzystać z szybkiego dysku SSD dla złącza M.2, modułu Wi-Fi, gigabitowej karty sieciowej, a także dwóch portów USB 3.0, w tym jednego typu powered pozwalającego na ładowanie np. telefonu nawet po wyłączeniu komputera.

Komputer podłączymy do monitora lub telewizora za pośrednictwem HDMI lub DisplayPort. Jako, że sprzęt będzie zgodny ze złączem VESA, będziemy mogli umieścić go na tyle wyświetlacza. Dodatkowa zaleta to niewielkie wymiary – tylko około 10 x 10 cm. Całość działa pod kontrolą systemu Ubuntu – System76 specjalizuje się w tworzeniu komputerów, laptopów i serwerów dla tego systemu, użytkownicy nie będą musieli więc obawiać się jakikolwiek problemów związanych ze zgodnością sprzętu, lub jego wydajnością. Jedynym problemem może być cena wynosząca około 500 dolarów. To całkiem sporo, choć wiele zależy od konkretnej konfiguracji. Szczegóły poznamy już 19 marca, na kiedy to zaplanowano oficjalną prezentację.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)