Troska a prywatność: jak sprawdzić, co dziecko robi ze swoim smartfonem?

Troska a prywatność: jak sprawdzić, co dziecko robi ze swoim smartfonem?

Troska a prywatność: jak sprawdzić, co dziecko robi ze swoim smartfonem?
Jacek Szumowski
26.04.2016 12:39

Przytoczone w artykule „Ściśle prywatne: jak ukryć zdjęcia iwiadomości na telefonie?” statystyki zdrad i wyniki badańdotyczące natury kłamstwa nasuwają spostrzeżenie, że wielu ludzima sporo do ukrycia. Jeśli dla niektórych osób jakieś informacjesą warte zatajenia, to dla innych mogą być one godne pozyskania.Oczywiście motywacje zarówno ukrywających jak odkrywających są najróżniejsze. Do ukrywania wracać już nie będziemy… Zaznaczmy jednak, że chęć odkrycia tajemnic bliskiego namczłowieka nie musi być powodowana zazdrością czy zwykłymwścibstwem. Często u podstaw takich działań leży troska o drugąosobę, której doświadczeniu nie ufamy i której życiowe wyborywydają nam się nie do końca bezpieczne. Chyba najprościejwyobrazić sobie taką sytuację w relacji rodzic – dziecko.

Niniejszy artykuł nawiązuje więc do opublikowanego wcześniej.Do zbliżonej grupy osób jest też skierowany. Przedstawione sposobysą proste i dostępne dla wszystkich, zainteresować mogą więcwspomnianych wyżej zatroskanych rodziców. Nie będzie tu słowa ołamaniu haseł, przechwytywaniu, analizie danych i zaawansowanejdiagnostyce urządzeń – rodzice hakerzy będą niepocieszeni.

Działania wstępne: co w systemie piszczy?

Przedstawiając podstawowe czynności, jakie każdy domorosłyszpieg powinien podjąć w celu znalezienie interesujących goinformacji, wypada odnieść się do sekcji „Najprostsze metodydostępne w Androidzie” wcześniejszego artykułu. Warto wspomnieć,jak namierzyć i zneutralizować opisane tam działania. Pierwszasprawa to sprawdzenie w ustawieniach systemu ewentualnegoograniczenia nadchodzących powiadomień. Zablokowanie komunikatówaplikacji do obsługi SMS-ów może świadczyć o tym, że w częściwiadomości tekstowych pojawiały się informacje, które odbiorcapragnął ukryć.

Z podstawową metodą ukrywania plików i katalogów polegającąna dopisaniu kropki przed nazwą doskonale poradzi sobie dowolnymenadżer plików z włączoną opcją „Pokaż ukrytepliki/katalogi”. Z poziomu tego typu narzędzi zazwyczaj będziemymieli dodatkową możliwość podglądnięcia ukrytych plikówgraficznych.

Warto więc rozpocząć zbieranie dowodów od tych podstawowychczynności

Obraz

Nagrywanie rozmów

Nagrywanie rozmów to aplikacja do rejestrowania rozmówtelefonicznych. W płatnej wersji program posiada możliwośćograniczenia nagrywania rozmów tylko do określonych kontaktów.Użytkownicy bezpłatnej wersji muszą zadowolić się trybemdomyślnym polegającym na nagrywaniu wszystkich rozmów, ewentualniewspomóc się listą kontaktów ignorowanych. Program doprzechowywania zarejestrowanych rozmów może wykorzystywać kontoDropbox lub Google Drive. Oczywiście w tym samym celu możnawykorzystać też pamięć urządzenia, na którym zainstalowaliśmyaplikację.

Program doskonale spełnia zadanie, do którego zostałprzeznaczony, czyli nagrywa rozmowy telefoniczne. Niestety – dladomorosłych szpiegów – aplikacja działa w sposób zupełniejawny.

Ograniczyć tę jawność możemy jednak poprzez zablokowanie wsamej aplikacji i systemie urządzenia komunikatów generowanychprzez program. Dodatkowo należy ukryć ikonę aplikacji przy pomocyjednego z wielu programów przeznaczonych do tego celu, np. HideApp-Hide Application Icon.

Obraz

Nagrywanie rozmów w naszej bazie aplikacji na Androida.

Hide App-Hide Application Icon w naszej bazie aplikacji na Androida.

Automatic Call Recorder

Automatic Call Recorder to aplikacja o bardzo podobnych funkcjachco wcześniej opisany program. Ponieważ jednak narzędzia donagrywania bywają kapryśne, warto wspomnieć o innym tego typuprogramie. W opisie Automatic Call Recorder próżno szukać wzmiankio rejestrowaniu rozmów w celach podsłuchowych. Przeznaczenieaplikacji – według jej autorów – sprowadza się do zastosowańpozbawionych etycznych niejednoznaczności (np. odświeżeniewspomnienia).

Aplikacja nie działa co prawda z ukrycia i podobnie jak w wypadkuprogramu Nagrywanie Rozmów warto się wspomóc zewnętrznymirozwiązaniami, jednak takie funkcje jak ustawienie hasła dostępudo aplikacji i możliwość ukrycia plików domyślnego systemowegoodtwarzacza mogą sugerować mniej oczywiste (i oficjalne)zastosowania.

Do zapisu danych możemy wykorzystać Dropboksa, Dysk Google lubOneDrive. Wykorzystanie wspomnianych usług wydaje się byćnajkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku zastosowańszpiegowskich: ogranicza konieczność uzyskania przez śledzącegodostępu do urządzenia osoby śledzonej.

Obraz

Automatic Call Recorder w naszej bazie aplikacji na Androida.

Super Backup: SMS & Contacts

Super Backup: SMS & Contacts to aplikacja do tworzenia kopiizapasowych wiadomości tekstowych i kontaktów w telefonie. Dziękiniektórym cechom aplikacja nadaje się np. dla rodziców chcącychmieć dostęp do wiadomości tekstowych dziecka. Te cechy tomożliwość wyłączenia już z poziomu aplikacji niektórychistotnych komunikatów informujących o działaniu programu, a takżemożliwość tworzenia kopii zapasowych w regularnych, zaplanowanychwcześniej odstępach czasu. Niestety aplikacja nie potrafiskorzystać z dysku w chmurze. Kopie zapasowe tworzone są na karcieSD urządzenia.

Super Backup: SMS & Contacts przyda się więc osobom, któredo „sprawdzanego” telefonu mają mniej ograniczony dostęp –czyli np. zatroskanym rodzicom.

Obraz

Super Backup: SMS & Contacts w naszej bazie aplikacji na Androida.

SMS Backup+

SMS Backup+ to kolejny program do tworzenia kopii zapasowychSMS-ów, MMS-ów oraz rejestru połączeń. Aplikację wyróżniajedna ciekawa możliwość – kopie zapasowe zapisywane są wskrzynce pocztowej Gmail, więc dostęp do urządzenia, na którymaplikacja jest zarejestrowana, nie będzie konieczny. SMS Backup+charakteryzuje ponadto bardzo dyskretne działanie – wszystkieopcje zapewniające taki charakter pracy są domyślnie włączone.Oczywiście możemy włączyć automatyczne tworzenie kopii i ustawićczęstotliwość jej wykonywania.

Prostota, przejrzysty interfejs i wszystkie najpotrzebniejszefunkcje czynią użycie SMS Backup+ wartym rozważenia.

Obraz

SMS Backup+ w naszej bazie aplikacji na Androida.

Przedstawione programy to tylko część z wielu dostępnychaplikacji do tworzenia kopii zapasowych. Jeśli oprogramowanie takiedziała możliwie dyskretnie i/lub osoba, której informacjepodglądamy, jest mało spostrzegawcza – możemy wykorzystaćaplikacje tego typu do działań nieco odmiennych od ich faktycznegoprzeznaczenia. Oczywiście kopie możemy tworzyć z każdego rodzajudanych. Dostępne są aplikacje uniwersalne, które poza SMS-amizarchiwizują dodatkowo np. zdjęcia i pliki wideo. W sytuacji osóbpodglądających zasadne wydaje się wykorzystanie oprogramowaniasprofilowanego do określonych celów. Mniej i precyzyjniej oznaczaczęsto dyskretniejszą pracę.

DiskDigger Photo Recovery to przykład aplikacji do przywracaniausuniętych z telefonu zdjęć. Gdy mamy podejrzenia, że częśćzdjęć z jakiś powodów została w „badanym” przez nasurządzeniu skasowana, możemy użyć tej aplikacji (albo innej tegotypu). Oczywiście ze skutecznością aplikacji do przywracaniaskasowanych plików różnie bywa. Raz efekty ich pracy sązadowalające, raz nie – po prostu trzeba próbować. Należydodać, że wytrawny szpieg powinien pozostawiać po sobie jaknajmniej śladów, czyli po ukończonej pracy odinstalować program.

Obraz

DiskDigger Photo Recovery w naszej bazie aplikacji na Androida.

Kompleksowe rozwiązania dla zdesperowanych

Free Android Keylogger to aplikacja do śledzenia aktywności ikontroli zawartości urządzeń z systemem Android, czyli właśnietzw. keylogger. Program jest częścią rozwiązań proponowanychprzez firmę Hoverwatch. Producent przedstawia swój produkt jakoaplikację dla rodziców (służącą np. do sprawdzania, czy dzieckonie używa telefonu w czasie lekcji) lub pracodawców (np. dokontrolowania pracowników biurowych).

Rozwiązanie ma naprawdę wiele możliwości, z którychnajważniejsze to: lokalizowanie telefonu, śledzenie i zapisywaniepołączeń, kontaktów, wiadomości tekstowych oraz wiadomości naFacebooku.

Ogromnym atutem przedstawionej propozycji jest tzw. trybniewidzialny działania aplikacji. Program nie ujawnia wtedy swojejobecności i działania w systemie.

Free Android Keylogger

Free Android Keylogger i usługi wykorzystywane przez ten programto kompletne rozwiązanie dla hipotetycznego bohatera naszegoartykułu. Niestety, za komfort i skuteczność pracy będziemymusieli zapłacić: miesięczny abonament za jedno monitorowaneurządzenie wynosi niecałe 20 dolarów.

Obraz

Strona, na której można zakupić abonament na Free Android Keylogger to hoverwatch.com/pl/.

mSpy

mSpy to kolejna aplikacja monitorująca telefony z systemamiAndroid oraz iOS. I tym razem producent oferuje kompletny wachlarzrozwiązań; dla porządku należy jednak wspomnieć o możliwościrejestracji połączeń, wiadomości tekstowych, dostępu do zdjęćznajdujących się w urządzeniu, przeglądanych stron internetowychi spr. Aplikacja dodatkowo potrafi monitorować aktywność na Skype,Instagramie i wielu innych serwisach.

Rozwiązanie kompletne, skuteczne, trudne do namierzenia, aleniestety znów płatne – tym razem około 115 zł na miesiąc.

Obraz

Strona, na której można zakupić abonament na mSpy to mspy.com.

A może jednak porozmawiać?

Współczesny rodzic ma, jak widać, spore możliwościmonitorowania cyfrowej aktywności swojej pociechy. Dają mu jeaplikacje, które gdyby nie kontekst zastosowania, spokojnie możnabyłoby uznać za złośliwe oprogramowanie. Poza dwoma narzędziamiwymienionymi w ostatniej części artykułu, istnieje na rynkuznacznie więcej aplikacji i serwisów tego typu. Wszystkie płatne,najwyraźniej klienci są na to gotowi.

Wypada więc polecić te rozwiązania rodzicom prawdziwiezdeterminowanym, mocno zaniepokojonym poczynaniami swoich dzieci –szczególnie gdy te dzieci z łatwością poruszają się w cyfrowymświecie i bez trudu potrafiłyby odkryć zastosowanie narzędzi prostych i powszechnie dostępnych.

Oczywiście w podsumowaniu nie może zabraknąć uwagi, żemonitoring, podsłuchiwanie i przechwytywanie wiadomości toostateczność. „Analogowe” metody, a więc rozmowa, wyjaśnienie,próba zrozumienia i, jeśli trzeba, wybaczenia, powinny wyprzedzić– a najlepiej zastąpić – sposoby opisane w tym artykule.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)