W Polsce maleje zainteresowanie torrentami, ale nie maleje zainteresowanie spiraconymi treściami

W Polsce maleje zainteresowanie torrentami, ale nie maleje zainteresowanie spiraconymi treściami

W Polsce maleje zainteresowanie torrentami, ale nie maleje zainteresowanie spiraconymi treściami
05.10.2016 13:14

Pomimo niemalejącego zainteresowania polskich internautówwieściami związanymi ze sceną torrentową, sama popularnośćtorrentów podobno maleje. Tak przynajmniej twierdzą analitycy domumediowego MEC, którzy przeprowadzili badanie dotyczące korzystaniaz wideo w Sieci. Zamiast sieci P2P, Polacy coraz częściej mająsięgać po streamingi. Zwycięża wygoda – pirackie serwisystreamingowe dostępne są na życzenie w przeglądarce, czy przezwygodne wtyczki odtwarzacza Kodi.

Z badania MEC wynika, że w 2016 roku odsetek polskich internautówpobierających filmy i seriale zmniejszył się rok do roku o 3punkty procentowe – obecnie interesuje się nimi 24% użytkowników.To trend analogiczny do tego, co dzieje się na wielu innychdojrzałych rynkach, gdzie użytkownicy zamiast pobierać, woląstrumieniować.

Przebadano też postawy i zachowania tej zainteresowanejtorrentami grupy. To przede wszystkim młodzi mężczyźni, nie tylkonie zamierzający płacić za treści, ale też nie życzący sobiereklam w oglądanych filmach. Grupa ta, należąc zarazem donajaktywniejszych konsumentów kultury, częściej niż inni sięgapo płatne treści – 31% z nich zadeklarowało, że za interesująceich treści czasem płaci, podczas gdy dla całej populacjiinternautów odsetek ten wynosi 25%.

Obraz

20% użytkowników BitTorrenta zadeklarowało wydawanie ponad 20złotych miesięcznie na treści. To przede wszystkim wydatki naabonament w takich serwisach jak Netflix. I tu pewnie decydujewygoda, spada bowiem zainteresowanie poszukiwaniem interesującychmateriałów poprzez strony torrentowe. Najczęściej (60%)użytkownicy wpisują interesujące ich frazy do Google, tak więcdobrze wypozycjonowane, legalnie działające serwisy VoD mogąliczyć, że sprzedadzą dostęp do treści. Od serwisówtorrentowych swoją aktywność zaczyna tylko 14% użytkowników.

Po raz kolejny potwierdza się to, że większość użytkownikównie obchodzi kwestia legalności źródła, a legalne serwisy VoDskazane są na rywalizowanie z piratami w tym samym wyścigu o widza.Pomimo intensywnych starań branży, która poprzez akcję OglądajLegalne chciała nakłonić internautów do przejmowania się kwestiąpraw autorskich do oglądanych przez nich treści, nic się niezmieniło. Wciąż tylko nieco ponad 40% ankietowanych deklaruje, żema to dla nich jakiekolwiek znaczenie.

Ciekawe, jak jest w rzeczywistości, poza deklaracjami? Na tlewyników badania MEC ciekawie wygląda ostatnia decyzja Onetu, któryzdecydował się zrezygnować z płatnego streamingu. W ramachdostępnej na platformie VoD.pl oferty VoD+ można było korzystać zfilmoteki 590 filmów i seriali w cenie niespełna 20 złmiesięcznie. Teraz ma zostać zamknięty, gdyż jak stwierdzono,konkurencja w segmencie płatnych serwisów VoD jest zbyt duża.Platforma VoD.pl oczywiście pozostaje, będzie się specjalizowaćprzede wszystkich we własnych programach publicystycznych,rozrywkowych i lajfstajlowych.

W końcu co innego Onetowi pozostało? Po wygaśnięciu umowy zTelewizją Polską, z oferty platformy zniknęły wszystkie programyi seriale TVP. Odbiło się to na popularności – w czerwcu zasięgVoD.pl w badaniu Megapanelu skurczył się do 3,4 mln użytkowników.Dziewięć miesięcy wcześniej jego zasięg wynosił 4,6 mlnużytkowników. Wprowadzenie na rynek w pełni spolszczonej wersjiserwisu Netflix raczej tego trendu nie odwróci, szczególnie wśródmłodszych internautów, polscy wydawcy po prostu nie są w stanietworzyć równie atrakcyjnych treści, co firma zza oceanu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)