r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Wi-Fi ściśle kontrolowane. USA wypowiada wojnę niezależnemu firmware

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Minął już miesiąc od wprowadzenia przez amerykańską Federalną Komisję Komunikacji (FCC) zaskakujących dla producentów sprzętu Wi-Fi regulacji. Mają oni dołożyć wszelkich starań, by na ich urządzeniach działało jedynie poprawnie zweryfikowane oprogramowanie. Co to znaczy? Ano bardzo wiele – amerykańska administracja wypowiedziała wojnę niezależnemu oprogramowaniu do routerów, a konsekwencje tej wojny, biorąc pod uwagę znaczenie rynku amerykańskiego, będą globalne.

Z perspektywy FCC osoby zmieniające oprogramowanie na swoim sprzęcie Wi-Fi to potencjalni przestępcy, zapewne zainteresowani złamaniem obowiązujących regulacji dla łączności radiowej. Wolne oprogramowanie pozwala im robić rzeczy zakazane, np. wykorzystywać nielegalne kanały w paśmie 2,4 GHz, zwiększać moc nadajnika do zakazanego w danym kraju poziomu, korzystać z dynamicznego wyboru częstotliwości w paśmie 5,3-5,7 GHz i zakłócać działanie radarów meteorologicznych. Nic, że dzięki alternatywnemu firmware, takiemu jak DD-WRT czy OpenWRT użytkownicy mogą zabezpieczyć się przed licznymi lukami w firmowym oprogramowaniu swoich urządzeń, nic że pozwala ono na znacznie efektywniejsze wykorzystanie sprzętu Wi-Fi, zapewnienie mu funkcjonalności o których sam producent nawet nie myślał. Już w przyszłym roku reklamowanie urządzeń podatnych na zmianę firmware będzie zakazane, a sami producenci przed uzyskaniem certyfikatu będą musieli opisać, jak zabezpieczyli swój sprzęt przed „flashowaniem” i instalowaniem niezależnego firmware.

Wprowadzone przez FCC regulacje dotyczą nie tylko routerów, ale wszystkich urządzeń działających w pasmach 5 GHz (tzw. urządzenia U-NII). Oznacza to, że zakazane na mocy nowych przepisów może być także niezależne firmware dla smartfonów czy tabletów, takie jak choćby popularny Cyanogenmod. Automatycznie nielegalne w USA stają się także routery budowane z myślą o OpenWRT, takie jak WRTnode, czy też smartfony dostarczane wraz z Cyanogenenem, takie jak modele firmy OnePlus. Szczęśliwie FCC nie wspomina nic o komputerach osobistych, ale kto wie, czy następnym krokiem nie będzie zakazanie instalacji na laptopach otwartych systemów na bazie Linuksa czy BSD. Wymóg ochrony przed flashowaniem oznacza jednak obowiązek stosowania jakiegoś systemu DRM w urządzeniach z Wi-Fi, więc można się spodziewać, że otwarte linuksowe sterowniki Wi-Fi też trafiłyby na czarną listę.

r   e   k   l   a   m   a

Zwolennicy spiskowych teorii dziejów już teraz mówią, że za nowymi regulacjami stoi NSA, niezadowolone z tego, że klienci mogliby sobie kupić urządzenia, z których łatwo jest usunąć umieszczone tam furtki czy luki w zabezpieczeniach. Nawet jeśli tak nie jest, to na pewno mamy do czynienia ze scenariuszem zapowiadanym kilka lat temu przez Cory Doctorowa. Podczas swojego wystąpienia na konferencji Chaos Computer Congress w Berlinie wspomniał on, że era swobodnej zabawy komputerami jest bliska końca. Władze państwowe w swojej ignorancji długo nie zauważały, jaką potęgą komputery osobiste ogólnego zastosowania obdarzają obywateli, a gdy to już zauważyły, było za późno, nagle komputery stały się kluczowym komponentem infrastruktury.

Jednak wizja obywateli swobodnie modyfikujących oprogramowanie nadajników radiowych, drukarek 3D, samosterujących się aut, nie mówiąc już o opensource'owej genetyce musi być czymś nie do zniesienia dla urzędników – i stąd konieczność zapędzenia dżinna z powrotem do jego lampy. Kwestia piractwa jest w świetle tego wszystkiego drugorzędna, mimo że to właśnie masowe piractwo było pierwszym z bezprawnych czynów, jakie stało się możliwe dzięki komputerom osobistym ogólnego zastosowania.

Nowe przepisy dotyczą oczywiście wyłącznie USA, ale trudno sobie wyobrazić, by producenci sprzętu poszli drogą tworzenia osobnych urządzeń dostosowanych do wymogów amerykańskiej administracji. Prędzej należy się spodziewać zabezpieczonych kryptograficznie bootloaderów, które będą odpowiadały za załadowanie dopuszczonego na danym rynku firmware – bardziej liberalnego w Japonii, restrykcyjnego w USA. Nie oznacza to oczywiście, że zabezpieczeń routerów nie da się złamać, jailbreak smartfonów był możliwy przecież praktycznie od zawsze, ale na pewno ograniczy to skalę takich działań, a o to przecież FCC chodzi.

Zainteresowanych szczegółami w tej sprawie zapraszamy do zapoznania się ze slajdami z prezentacji pt. OpenWRT vs. FCC – forced firmware lockdown?, która miała miejsce podczas tegorocznej konferencji Wireless Battle of Mesh w Słowenii.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
RoPro   3 #1 30.08.2015 19:05

temat jak z powieści fantastycznej, kojarzący mi się z zamykaniem użytkownika w złotej klatce

DiamondBack   12 #2 30.08.2015 19:14

Brzmi jak news z 1 kwietnia. Mój Netgear 3700v2 dostał drugie znacznie lepsze życie po wgraniu gargoyle. Teraz nie wyobrażam sobie pracy na innym niż alternatywnym oprogramowaniu.

  #3 30.08.2015 19:17

Jeszcze chwila i linux bedzie zabroniony :(

  #4 30.08.2015 19:21

nie no to chyba jakiś żart jest...

piterk2006   9 #5 30.08.2015 19:32

Hakerzy muszą nakupić laptopów na zapas bo za 10 lat nie będzie możliwości dostania laptopa z jakimikolwiek możliwościami poza uruchomieniem internet explorera :D
Jestem przerażony dokąd zmierza ten świat, Orwell przewraca się w grobie. Ale i tak nikt z tym nic nie zrobi bo mało kogo takie sprawy obchodzą, wszyscy wolą wygodę. Swoją drogą tej wygody też ostatnio brakuje bo jak widzę jak wyglądają interfejsy dzisiaj to zastanawiam się czy ich zadaniem nie jest przypadkiem utrudnianie wszystkiego zamiast ułatwiania.

Autor edytował komentarz.
pcmasterrace   8 #6 30.08.2015 19:39

@piterk2006: "bo za 10 lat nie będzie możliwości dostania laptopa z jakimikolwiek możliwościami poza uruchomieniem internet explorera :D"

Przecież już masz jakieś cuda typu Chromebook, a to dopiero początek.

LonngerM   11 #7 30.08.2015 19:40

Cóż... gdyby unia europejska wydałaby odwrotne dyrektywy, by chronić wolność, to producenci musieliby produkować dwa typy danego urządzenia...
Ehh... nie jest dobrze:(

malaofca   6 #8 30.08.2015 19:46

A ja niestety muszę używać złomu jaki dostarcza obowiązkowo UPC. I nici z domowej, bezpiecznej sieci :(

pocolog   11 #9 30.08.2015 19:49

No nareszcie! Ja nie mam nic do ukrycia, więc to posunięcie najbardziej dotknie terrorystów, pedofilów i hakerów. Czekam cierpliwie na zakazanie szyfrowania mocniejszego niż 256 bit z którego również nikt normalny nie ma potrzeby korzystać.

  #10 30.08.2015 19:58

@pocolog: Jak nie masz nic do ukrycia to po co Ci Linux, używaj dziurawy windows i przesyłaj co tygodniowe raporty do NSA. Najlepiej to udostępnij zdalny pulpit na facebooku i dostęp do folderów z fotkami i plikami, skoro idziemy już tym tokiem rozumowania :) Szyfrowanie plików też sobie wybij z głowy, jesteś w dobry rękach władz i agencji z zachodu i bliskiego wschodu :)

ttomas   10 #11 30.08.2015 20:03

@pocolog: Teraz nie masz nic do ukrycia a za 5 lat zdelegalizują coś co teraz jest legalne :) - potem jedna Twoja wpadka i po logach okaże się że robiłeś to od wielu lat i jesteś automatycznie winny :P

MacGregor   7 #12 30.08.2015 20:03

Już widzę jak to wejdzie np. do UE. Będzie tak samo jak z ACTA. Obywatele nie pozwolą na wprowadzenie takich ograniczeń a chyba nikt normalny nie będzie świadomie przeciw sobie buntować społeczeństwa przez coś co i tak nie ma większego znaczenia.

  #13 30.08.2015 20:04

@pocolog: LOL

Berion   13 #14 30.08.2015 20:08

A barany na rzeź i tak powiedzą że nie mają nic do ukrycia i chińskie backdoory im niestraszne...

@ttomas: To była ironia. :P

Autor edytował komentarz.
ttomas   10 #15 30.08.2015 20:11

@Berion: Na pewno? :) A już się bałem. Widać zbyt skomplikowana dla mnie :P

dawidd6   7 #16 30.08.2015 20:21

V jak Vendetta mi się już przypomina :3

  #17 30.08.2015 20:26

Hmm... niesamowita logika jest u niektórych ludzików.
Jakim trzeba być tępakiem i oszołomem, żeby nie mieć nic do ukrycia przed światem?

neXt___   11 #18 30.08.2015 20:26

@ttomas: ironia, że aż w oczy gryzie.

@MacGregor, pozwolą, bo alternatywne firmware to nisza. Nisza nisz. Pewnie grubo ponad 95% użytkowników Internetu nie wie czym jest firmware, a Ty wyjeżdżasz z wychodzeniem na ulice. Dopóki nikt nie chce zabrać otumanionym ludziom "wolnego" Internetu, dopóty będą siedzieć grzecznie.

dzikiwiepsz   11 #19 30.08.2015 20:29

USA lubi trzymać wysoki poziom absurdu, ten syf już w ponad 90% przypomina taką Koreę północną pod względem absurdów i po co oni udają że u nich jest ta "demokracja" skoro ten ich system jest 98% komunistyczny z 2% powłoką demokracji która i tak nie ma znaczenia.

  #20 30.08.2015 20:30

To jest pewnie przyczyna, że na laptopie Samsung NP-RF710 z kartą wi-fi Broadcom nie można zainstalować Windows 10.Producenci sprzętu i oprogramowania oleli użytkowników i nic nie robią w tej sprawie.

  #21 30.08.2015 20:34

"Podczas swojego wystąpienia na konferencji Chaos Computer Congress w Berlinie wspomniał on, że era swobodnej zabawy komputerami jest bliska końca."
I miał rację. W ciągu kilku lat zapewne wejdzie wymóg używania podpisanego systemu (w imię bezpieczeństwa cyfrowego i walki z terroryzmem) - oczywiście podpis dostanie jedynie Windows, OS X i kilka wybranych dystrybucji Linuxa typu Red Hat. Więc jak ktoś mieszka w USA, niech lepiej kupi lekki zapas sprzętu komputerowego zanim to się stanie - bo jak te regulacje wejdą w życie będzie to niemożliwe, bo gotówka, jako substancja używana w konstrukcji bomb i oręż do porywaniu samolotów zostania zakazana, ew. obłożona opłatami 50% przy jej wypłacie z konta bankowego.
Przygotujcie swoje portfele, negatywne stopy procentowe nadchodzą :)

  #22 30.08.2015 20:35

@malaofca: nie wiem czy wiesz, więc na wszelki wypadek podpowiem, że możesz do routera z UPC podłączyć swój router WiFi. Po kablu. A WiFi w tym pierwszym wyłączyć. Tak mam zrobione u siebie.

autumnlover   9 #23 30.08.2015 20:36

GNU/Linux na PC też będzie zakazany. Przecież alternatywny firmware do routerów to nic innego jak dystrybucja Linuksa. Wszystko to tylko kwestia czasu. Teren już przygotowany, rozwiązanie Secure Boot sprawdzone w działaniu.

Wielki Brat uratuje świat. Ocali "niemającychnicdoukrycia" przed terrorystami, a ich dzieci dodatkowo uchroni przed zalewem internetowej pornografii. Nikt się nie sprzeciwi, bo przecież w tej krucjacie NSA chodzi o pokrzyżowanie knowań terrorystów oraz o dobro dzieci.

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   13 #24 30.08.2015 20:37

Gdyby im chodziło o nielegalne z punktu widzenia prawa przeróbki działania WiFi to ścigali by tych co używają takich przeróbek, w tym producentów. A tak widać, że chodzi o coś czego nie mówią oficjalnie.

  #25 30.08.2015 20:41

@neXt___: Dokładnie - wolność zabiera się stopniowo, przy ACTA zapomnieli o tym i to była ich wpadka, ale już jej więcej nie popełnią. Wprowadzą to, wprowadzą TTIP, wprowadzą neutralność internetu (zwiększenie władzy skorumpowanej biurokracji nad siecią) - choć to tylko w stanach, ograniczą gotówkę, później ją zlikwidują i wydadzą setki innych dyrektyw/praw/rozporządzeń krok po kroku odbierając ludziom wolność. Ludzie niestety budzą się dopiero na końcu...

O4i   11 #26 30.08.2015 20:42

@pcmasterrace: Certyfikowane chromebooki mają "Developer Mode" i możesz instalować co się Tobie podoba, chyba bardziej nietrafionego przykładu nie mogłeś znaleźć...

@eimi Telefony z fabrycznie dostarczonym firmware CyanogenMOD nie będą nielegalne, bo w takim przypadku Cyanogen jest oficjalnym oprogramowaniem, co innego instalacja na własną rękę w telefonie z innym firmware.

Autor edytował komentarz.
sgj   10 #27 30.08.2015 20:43

@malaofca: W złomie z UPC można wyłączyć wifi i po kablu wpiąć drugi ruter.

pionner   7 #28 30.08.2015 20:54

@sgj: Albo wleźć do panelu admina i ustawić jak się chce;) Monter mi powiedział "hasła panu nie mogę dać, ale podpowiem, że każdy router ma takie samo, więc google będzie wiedziało".

  #30 30.08.2015 21:07

Zapomnieli jeszcze o "ruterowych" dystrybucjach Linuksa. ;-)

aXimo   5 #31 30.08.2015 21:08

Biorąc pod uwagę to, co ujawnił Pan Snowden nie widzę tu spisku. Widzę tu kontrolę. W ten sposób będzie możliwe dodanie konkretnych ustawień i furtek.

StarterX4   10 #32 30.08.2015 21:11

Walić tam głupie USA (niech sie tam nawet pozabijają idioci. Mam gdzieś ten Zjednoczony Syf Ameryki), my sie lepiej martwmy o nasz Polski rynek i o samą Polskę :)

Autor edytował komentarz.
Unga Unga   4 #33 30.08.2015 21:13

Windows 10 to początek pełnej inwigilacji użytkowników sieci przez rząd USA i im podporządkowanym lizusom. Najpierw wprowadzają powszechnie "narzędzia", nawet darmowe, żeby potem zakazać ich modyfikacji. Napaliłem się jak szczerbaty na orzechy z instalacją Win 10 ale coś mnie powstrzymywało. Teraz nie żałuję mojej decyzji. Szybciej przejdę na Linuxa niż zainstaluję Win 10. Amerykanie chcą rządzić całym światem tyle tylko że kiedyś odbije im się to czkawką.

neXt___   11 #34 30.08.2015 21:16

@pionner: nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie router UPC jest tak słabo konfigurowalny, że nie ma po co się tam logować. Jeśli ktoś chce zmienić hasło, to mu taki wystarczy, ale o prawdziwie bezpiecznej sieci może zapomnieć.

@StarterX4, jak to sobie wyobrażasz? Pytam poważnie.

Kruszynka123   4 #35 30.08.2015 21:17

@MacGregor: UE już się sprzedała Amerykanom. TTIP już jest na finiszu negocjacji,a wszystko w absolutnej tajemnicy.Ustawy o wzajemnej pomocy służb porządkowych przyjęte i powtórki z ACTA już nie będzie.Nie dziwi cię to,że w temacie IE jako jedynej wyszukiwarki dostarczanej z systemem parę lat temu wybuchła afera i UE doprowadziła do wydania systemów MS z literką E i panelem wyszukiwarek,a dziś po wprowadzeniu 10 z jej przymusem aktualizacji i zbieraniem danych jest cisza i spokój.Czyżby UE już miała w d...e nasze prawa?Odpowiedz sobie sam.

  #36 30.08.2015 21:20

Jestem w szoku, czy to się dzieje naprawdę.

infoslaw   6 #37 30.08.2015 21:21

@pocolog: jeszcze trochę w portki ci będą zaglądać i dostaniesz od lepiej wiedzących co masz kupić jutro - tego chcesz w przyszłości? :)

K4m3L3on   8 #38 30.08.2015 21:22

Dlatego na takie działanie nie powinno być społecznego przyzwolenia. Kolejny raz sprawdza się teza, że nawet kiedy wydaje się nam, że wydarzenia w odległym zakątku Ziemi nas nie dotyczą to diablo się mylimy.
Lekkomyślne jest pisanie, że "ja i tak nie mam nic do ukrycia, moje dane na nic się zdadzą".

Autor edytował komentarz.
  #39 30.08.2015 21:23

FCC wprowadziło prawdopodobnie te zasady, żeby ograniczyć ilość routerów zakłócających radary meteorologiczne (które współdzielą pasmo z WiFi 5GHz).
Wydaje mi się, że w wypadku desktopów i telefonów ograniczenia mogą zostać zaimplementowane w firmware karty WLAN, co pozwoliłoby na wymianę oprogramowania telefonu.

  #40 30.08.2015 21:27

Co k'wa? W doopah sie poprzewracalo?
Fuckedbrainykanie powinni siebie zakazac.
(;

  #41 30.08.2015 21:27

sami sobie strzelają w stopy a Chińscy producenci zacierają ręce...

  #42 30.08.2015 21:30

@piterk2006: niedługo cała intelowska architektura będzie "skażona"..dobrze, że ARM się dosyć prężnie rozwija i powstają coraz lepsze/wydajniejsze i modularne "jednopłytkowce" do samodzielnego składania/programowania

infoslaw   6 #43 30.08.2015 21:31

Jak nie będzie wyjścia od Ruskich się kupi albo od Chińczyków, powoli zaczynam obserwować że świat zaczyna dzielić się na dwie strefy. Ach jak chciałbym aby ten amerykański totalitaryzm przejawiający się już w każdym calu naszego życia upadł.

Trebron   7 #44 30.08.2015 21:33

Nigdy im się to nie uda. Musieliby zabronić użytkowania wszystkich płytek deweloperskich, komputerów PC, każdej elektroniki, itp itd, dosłownie wszystkiego. Dzięki Internetowi zawsze znajdzie się garstka ludzi dobrej woli gotowych łamać najgorsze zabezpieczenia w imię wolności.

Radek68   16 #45 30.08.2015 21:34

Mnie to nie dziwi, lecz przeraża.
Nie dziwi, bo od wielu lat obserwuję i widzę jaki jest świat, przeraża mnie skala inwigilacji i cyfrowego zniewolenia ludzi.

K4m3L3on   8 #46 30.08.2015 21:35

@infoslaw: Najbardziej denerwująca jest hipokryzja, a niektórzy są w niej mistrzami, jak i w manipulacji. Demokracja jest orężem, rynsztunkiem. Umiejętnie wykorzystana daje niesamowity plon - niektórym. Najsprawiedliwsi wśród narodów świata i takie tam slogany.
Jak się tu nie zgodzić, że demokracja jest jak prostytutka?

Autor edytował komentarz.
  #47 30.08.2015 21:36

@pocolog: sarkazm czy srakazm?;)

  #48 30.08.2015 21:39

Zawsze można sobie kupić jakis komputer jednopłytkowy z 2 gniazdami ethernet lub więcej i 1 kartą wifi i zrobić drugi router. Zainstalować na tym normalnego Linuksa albo inny otwarty system i na tym sieć firewallować.

  #49 30.08.2015 21:41

@sgj: Nie w każdym, w moim Thomsonie(szczęśliwie od kilku tygodni już go nie mam) cześć ustawień w tym wifi radio(on/off) były przywracane do wartości fabrycznych(on) po restarcie urządzenia. A urządzenie lubiło się samo restartować

Canaris1978   6 #50 30.08.2015 21:41

Jankesi mogą nam skoczyć. Podobnie jak Ukraina dostaniemy wsparcie od Braci ze Wschodu. Słowianie trzymający się razem są nie do pokonania. A Jankesi podkulą ogon jak w Wietnamie. Zresztą nie mogą sobie poradzić z Państwem Islamskim a co dopiero z nami. A wiec spokojnie, wszystko pod kontrolą :)

  #51 30.08.2015 21:42

@dzikiwiepsz: tam jest nowoczesny faszyzm (korporacjonizm)..z komuną to nie ma nic wspólnego...to o wiele gorsze od komuny w zasadzie, bo nie dość, że za pysk trzymają całe społeczeństwo to za wszystko trzeba płacić (opieka zdrowotna, szkoły itp...oczywiście nie jestem zwolennikiem komuny ale porównując to korporacjonizm postindustrialny jest o wiele gorszy...

  #52 30.08.2015 21:56

najwyżej się kupi rpi+dodatkowe moduły lan i wlan i spokonie zrobi się z tego ruter...łachy nie robią mi tymi tanimi ruterami a jak zabloczą możliwość wgrania nań linuksa to będą tyle warte co nic dziurawe dziadostwo...

Wacuś Zagłada   5 #53 30.08.2015 22:02

@pocolog: Weź tak nie żartuj, bo niektórzy nie czują sarkazku i myślą, że to tak na poważnie było.

  #54 30.08.2015 22:06

@pocolog: To tak jakbyś powiedział, że nie obchodzi cię wolność słowa bo nie masz nic do powiedzenia.

  #55 30.08.2015 22:14

@Canaris1978: co za kretyn.

eimi REDAKCJA  16 #56 30.08.2015 22:16

@Trebron: będzie więc to garstka, którą łatwo namierzyć i kontrolować. Tu chodzi o to, by zwykły Jimmy kupił router od D-Linka, podłączył go do Internetu od jakiegoś Comcasta, do tego podłączył swój laptop Della czy HP z Windows 10, i by nie robił niczego, co się władzy mogłoby nie podobać. Jeśli takich Jimmich będą miliony, to NSA może być zadowolone.

Kilku gości, którzy shakują sobie własne routery z płytek deweloperskich i zainstalują na nich podziemne OpenWRT to żaden problem, co najwyżej od czasu do czasu prowadzący ich oficer wyda nakaz dyskretnego przeszukania ich piwnicy :D

  #57 30.08.2015 22:18

Mnie pasuje. Nawet jak USA wywrą presję na UE w sprawie wprowadzenia u nas podobnego prawa, będziemy mieli używanie :D Obecnie przez opieszałość producentów sprzętów sieciowych da się zhakować ich znaczną część. Nawet urzędy i instytucje są łatwym celem dla hakerów. Jedynie urządzenia z alternatywnym oprogramowaniem wbudowanym jeszcze daje radę. Skutek jak zwykle będzie odwrotny od zamierzonego, zamiast przeciwdziałać atakom będą wystawieni na ataki wszyscy respektujący debilne prawo.

pocolog   11 #58 30.08.2015 22:24

@Wacuś Zagłada: A co mam napisać kiedy już mi ręce opadają na te codzienne doniesienia? Gdyby te wszystkie regulacje były wprowadzone jednocześnie to głupi lud może by zauważył co z nami robią, ale że wprowadzają je kolejno, to wszyscy klaszczą w ręce wiwatując kolejny sukces na drodze walki z _____ (wpisz dowolne zagrożenie).

walgav   14 #59 30.08.2015 22:24

@MacGregor: Tak, bo na pewno wprowadzą to jawnie. Już włodarze UE, po ACTA, wiedzą, że wprowadzanie tego typu prawa musi bezwzględnie odbywać się za zamkniętymi drzwiami,tak by postawić obywateli przed faktem dokonanym

parranoya   8 #60 30.08.2015 22:27

A ja myślę, że co najwyżej wersje Amerykańskie będą "specjalne" a nie wszystkie. A dlaczego? Bo będą droższe (bo przecież bezpieczniejsze). Producentom też nie jest na rękę produkować "regulowanych" urządzeń. Nie po to przecież np. Netgear (http://www.myopenrouter.com/) i Asus (http://www.asus.com/us/site/routers/DD-WRT/) ułatwiają instalację alternatywnego firmware żeby teraz z tego rezygnować. Aktywna społeczność rozwijająca software za Ciebie to prawdziwy skarb. Nawet Microsoft zaczyna to dostrzegać (http://www.microsoft.com/en-us/openness/default.aspx) chociaż oni to na razie w krzywym zwierciadle, ale jednak :-)

pocolog   11 #61 30.08.2015 22:33

@parranoya: Brednie. To jest na rękę producentom. Sprzęt może się jeszcze szybciej starzeć ;)

Kriss_De_Valnor   10 #62 30.08.2015 22:36

@ttomas: Prawo nie działa wstecz...jak to bylo Lex retro non agit?

  #63 30.08.2015 22:42

I wszystko ku chwale amerykańskich wartości. Ale czym są dziś amerykańskie wartości i czy powinny być uniwersalne i trwać wiecznie? Nieuczciwy intelektualnie (bo religijny) kraj nie powinien przewodzić światu, a już broń Potworze Spaghetti i Czajniczku na orbicie aby ten kraj był światowym policjantem. Nie z ??? moralnością!

Krzysztof J. S.   7 #64 30.08.2015 22:50

A ja zadbać zmuszony jestem o poprawność językową - niestety. Słowo alternatywa znaczy zupełnie co innego, więc proszę nie używać go w takich kontekstach! Najprościej stwierdzić, że jest to jedyne słuszne i prawdziwe rozwiązanie z dwóch, tak więc o ile występują np. trzy rozwiązania, to już nie jest to alternatywa. Proszę raczej używać słowa zamiennik, inne rozwiązanie etc.

  #65 30.08.2015 22:53

Więcej profesjonalizmu.... Internet jest globalny. Poza tym USA mają mniej kanałów WiFi niż Europa... Jeżeli producent jest na Tajwanie to najwyżej wyda wersję na USA i resztę świata. Sprzęt będzie ten sam różny będzie tylko soft...
Już zresztą tak jest w przypadku Debiana...

bzdziu   6 #66 30.08.2015 22:54

jesli oprogramowanie bedzie dobrze zrobione to nikomu to nie powinno specjalnie przeszkadzac. inna rzecza jest to, ze niby kazdy tak chwali dupokracje ale jak widac... obywatel nie tylko nie ma zadnych praw, ale jest tylko malpa do naciskania guzka raz na kilka lat i ma sie cieszyc, ze wybral cwaniaka albo zlodzieja. wiec czego ludzie chcecie... chcieliscie dupokracji? macie. u nas jeszcze do tego dochodzi debilizm w postaci frekwencji wyborczej na poziomie 30-40% uprawnionych do glosowania. wiec tych popaprancow roznej masci wybiera zaledwie 30-40%! sie pozniej dziwicie, ze prawo nie takie, ze kradna w bialy dzien i nic im nie grozi za to, ze rozjedzie taki kogos i nic... najgorszy krol jest lepsza alternatywa, bo jak cos spieprzy to przynajmniej wiadomo komu upitolic leb i gdzie go szukac.

  #67 30.08.2015 22:57

@StarterX4: Może podasz jakieś konkrety??? Nie wiem biznes plan dla własnej działalności gospodarczej, jak wprowadzić w mikroekonomii popyt na produkty produkcji własnej tak by podaż wzrastała wprost-proporcjonalnie do zarobków pracowników ??

ttomas   10 #68 30.08.2015 22:57

@Kriss_De_Valnor: wiem, ale zebrana wcześniej informacja i tak działa bardziej na niekorzyść niż gdyby jej nie było.

  #69 30.08.2015 22:57

@DiamondBack
gargoyle to tylko GUI (tak jak luci). Pod maską masz openwrt i tak powinieneś napisać. Lecz czego można się spodziewać od nowicjusza.

  #70 30.08.2015 23:00

Coście się przyczepili tak to Microsoftu i Windowsa 10 o inwigilację dla władz Stanów Zjednoczonych??... Przecież jeszcze nie tak dawno i nawet tu pisano że Microsoft to jedna z najbardziej transparentnych firm i chroni prywatność użytkowników swojego systemu.

sgj   10 #71 30.08.2015 23:00

@pionner: Przeciez pisałem o wyłączeniu wifi właśnie z panelu admina. Hasło jest w pomocy upc i technik powinien je podać.

  #72 30.08.2015 23:02

@bzdziu: A możesz te swoje wypociny przetłumaczyć na język polski??? Gramatycznie, ortograficznie i z użyciem słownika języka polskiego.

  #73 30.08.2015 23:04

Autor powinien na początek przeczytać co USA podpisało, dlaczego i z czym to się je.. podpowiem Patriot Act ....

floyd   14 #74 30.08.2015 23:09

@Canaris1978: "Słowianie trzymający się razem są nie do pokonania."
Na mnie nie licz, a nawet wręcz przeciwnie, za bratanie z tymi tzw. "braćmi ze Wschodu" posłał bym Cię pod sąd wojskowy.

Kriss_De_Valnor   10 #75 30.08.2015 23:17

@floyd: Hmmm, jak muslimy i czarnuchy opanują Europę to odsiecz może właśnie przyjść z Moskwy...brzmi szalenie ale to co się dzieje teraz w Europie. Dzisiaj kolejna strzelanina w Szwecji - muslimy...jak zwykle...

StarterX4   10 #76 30.08.2015 23:22

@neXt___: Że powinno się odbudować Polską POniszczoną gospodarkę, ograniczyć zagranicznych (wysokimi podatkami) i pozwolić działać Polskim czy nowym Polskim startupom, które aktualnie nie mają szans zaistnieć, bo są zabijani przez zagranicznych, którzy sprzedają swoje "tanie jak bułki cudeńka" Made in China/USA.

"Made in Poland" musi być!

floyd   14 #77 30.08.2015 23:31

@Kriss_De_Valnor: "....odsiecz może właśnie przyjść z Moskwy"
Już nam przychodzili z odsieczą kilka razy, a ostatnio w 1945 roku i nawet władzę nam przywieźli. Byli też tacy Polacy co witali ich z kwiatami, też byś się do nich zaliczał?

Autor edytował komentarz.
mat41997   7 #78 30.08.2015 23:32

Jest na to wszystko sposób, jest nim wirtualizacja.

  #79 30.08.2015 23:44

Wystarczy spojrzeć na te hamerykańskie specjalnie "niepełnosprawne" dziecko illuminati Windows 10 i wszystko w temacie.
Inwigilacja UE i nie tylko pełną gębą etc...

neXt___   11 #80 30.08.2015 23:58

@StarterX4: i w ten sposób chcesz odciąć się od Stanów? Aha, powodzenia.

gam3f0rg3   5 #81 31.08.2015 00:01

@eimi: Ładnie nakręcasz paranoje.

DonM$   9 #82 31.08.2015 00:09

Przecież to jest chore, kolejny zamach na wolność, no przecież wiadomo po co takie prawo, by te ich systemy szpiegowskie nadal mogły działać.

fras   7 #83 31.08.2015 00:15

Zobaczcie jak się psuje pojęcia. USA (i kilka innych, w tym FR) są przynajmniej teoretycznie federacją. W praktyce taka "federacja" działa jak centralistyczny monolit. Jak zakaz, to na cały kraj. Z kolei Unia Europejska - jest w zasadzie federacją, ale na potrzeby mydlenia oczu udaje sie, że jej kraje członkowskie są zupełnie niezależne. Czyli zakres definicji został przesunięty.

@floyd przekręciłeś komentarz Canarisa sugerując "braterskie" witanie tanków sowieciarzy albo widłów banderowca. Miejmy nadzieję, że tylko z nierozumienia. Otóż...faktem jest, że

1 Słowianie są olbrzymią siłą. Liczni (jeszcze), pracowici, zdolni, zasiedlający znaczne tereny.

2. Słowianie sa na podobnym poziomie cywilizacyjnym (ekonomia, technologia). Lepiej robić związki celne z państwami o podobnym poziomie rozwoju i nie wystawiać się na terapie szokowe.

Niestety zamieniono Słowian w parobczaków bez własnej technologii, w neokolonie (Rosjan też - od czasów Jelcyna to kraj zachodnich montowni - a wszelkie rosyjskie, i nie tylko rosysjkie, bo i węgierskie też, próby wybicia na niezależność wywołują min. jazgot Cebuli nad Wisłą. Cebula to już w ogóle urodzeni niewolnicy, zakompleksieni i zapatrzeni w Zachód jako dobrodziejów: zmywak, wypełnieniane dyrektyw UE i atakowanie krajów w ramach bandyckiego NATO - to jest sens istnienia Cebulandii - dawnej Polski). Zauważmy, że bandyckie NATO mordowało np. serbskich dziennikarzy, bombardując z premedytacją stacje TV. Po co? Ano by zrobić "przestrzeń życiową" dla jakiś muzułmańskich Albańczyków. tak to zachodni Słowianie zapędzeni do kołchozu natowskiego pomogli w czystce etnicznej na Słowianach południowych.

Grozisz sądami wojskowymi za jakieś wyimaginowane "bratanie" ze wschodnimi Słowianami. Tymczasem bratamy się z Żydami, Niemcami, Amerykanami, Brytolami...a już nadchodzą obowiązkowe kontyngenty muzułmanów, Murzynów i Arabów - tzw. uchodźców, których nalezy kochać, a najlepiej wymieszać się w jednej ciapatej, szczęśliwej rodzinie pod światłym przywództwem bankierów. Czy tu masz równie mocny zapał do stawiania sądów wojskowych?

Oczywiście te destrukcyjne procesy (integracja unijna, jedna armia światowa, rząd światowy...) mogą trafić na opór patriotów, więc są zabezpieczane tanim i festyniarskim pseudo patriotyzmem bazującym na prostackiej polityce historycznej. tzn. na eksploatacji elementu "dziel i rządź" w narodach poddawanych obróbce. Tak na przykład rządzi się Arabami. Najpierw ich podzielono na sztuczne kraiki (jakiś kuwejcik na przykład bez sensu wyrwany z Iraku), a potem zachodnie służby specjalne wykreowały islamizm, ostatnio tzw. Państwo Islamskie, które tak naprawdę jest niczym innym niż jawną izraelską agenturą (Izrael jawnie popiera front Al Nusra). W latach 60 Arabowie wygrzebywali się z postkolonializmu, jednoczyli (świecka partia Bas działała i w Syrii i w Iraku). Teraz ucinają sobie głowy. Tak samo sposobieni są Słowianie. USA na Ukrainie wykreowały neobanderyzm, a w Polsce festyniarski "patriotyzm" na pograniczu choroby umysłowej (np. sposobienie się do najazdu Moskali i lizanie D nawet banderowcom, bo przecież walczą w słusznej sprawie).

mikolaj_s   13 #84 31.08.2015 00:16

@Canaris1978: "Słowianie trzymający się razem są nie do pokonania."
Mało wiesz. Ten slogan, który powtarzasz używali Rosjanie aby niewolić Polaków pod rozbiorami.

@@floyd: "Już nam przychodzili z odsieczą kilka razy, a ostatnio w 1945 roku i nawet władzę nam przywieźli. "
Ale za to jaką mieliśmy korzystną wymianę handlową. My im węgiel i żywność, a oni nam czołgi .. i to z załogą ;)

  #85 31.08.2015 00:17

@mat41997 #48
Zdelegalizują wirtualizację, lub będzie trzeba mieć na nią pozwolenie. A jak cię przyłapią, że nie masz pozwolenia, to pójdziesz siedzieć do oszczędnego, wydajnego, zyskownego amerykańskiego prywatnego więzienia.

  #86 31.08.2015 01:02

Nie wyobrażam sobie routera bez OpenWRT/DD-WRT. Jeden z moich routerów - model wr740n TPlinka miał nietypowego backdoora ( http://niebezpiecznik.pl/post/masz-router-tp-linka-mozesz-miec-problem ). Wgrałem Gargoyle, co przełożyło się na zwiększenie bezpieczeństwa jak i znacznemu rozszerzeniu możliwości tegoż jakże taniego urządzenia. Ponadto napisałem parę skryptów do obsługi, min, wyłączenie wifi gdy nie ma podłączonych hostów w godzinach nocnych. Na następnym routerze (TL-MR3420), wyposażonym już w USB, podłączyłem HUB usb i podpinam nośniki danych. Oczywiście exroot i swap, a usługi - dlna, samba, ftp, torrent. Router kupiłem używany za pół ceny. Wole nie myśleć ile musiałbym zapłacić za sprzęt o podobnych możliwościach. Najprędzej postawiłbym je na komputerze lub użył Raspberry Pi, czy innego maleństwa. Jednak to zajmowałoby więcej miejsca, a i zużycie prądu byłoby większe.

fras   7 #87 31.08.2015 01:23

@mikolaj_s: Wolisz się odwołać do starej historii. To nie jest uczciwy sposób dyskutowania. W ten sam sposób można np. pogrążyć współracę z Niemcami. Bo Hitler. Ja by przykładał większą wagę do tego co teraz.

Przede wszystkim....Twoje uwagi są ahistoryczne. W 1945 Sowietami rządziła nienawidząca Rosjan żydobolszewia. Do Rosjan możesz mieć pretensje za cara, ale nie za Sowietów.
http://w.kki.com.pl/piojar/polemiki/novus/komunizm/kom1.html
Czas porzucić gimnazjalny antykomunizm i zacząć antykomunizm zdrowy, racjonalny, oparty na.faktach.Wielu komuchów sowieckich przeszło na Zachód. np. trockiści zamienili się w neocons z USA. Tak, tak...

Teraz fakty są takie, że z Ruskimi można handlować. np. sprzedawać im nasze polskie tramawaje ZA DOBRĄ CENĘ, nie tylko żywność. Można od nich kupować technologie - jak kupują Chińczycy wojskowe.
Można ich zdominować, jak Japonia USA w latach 80.
Trzeba współracować z Białorusią, Czechami, Słowacją, Węgrami, Serbami - cały regionem. Współpracować gospodarczo. Jak równy z równym, bo poziom tych krajów jest równy.

Zachód historycznie też był zły: rozbiory - 2 zaborców z Zachodu, Hitler - plan wybicia 80% Polaków, Angole zajumały nam zezerwy złota..... Więc może skończmy z agresywną dziedzinadą ukierunkowaną na Rosję, w dodatku bazującą na resentymencie z czasu gdy Rosją rządzili Żydzi komunistyczni.

Teraz jest dobry moment. Teraz Zachód zaczyna na nas wymuszać niekorzystne zmiany demograficzne.. I jacy oni są aroganccy!
http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/premier-slowacji-do-francuzow-bom....
Zobaczycie, w tym UE w końcu staniemy się Grecją. Polska traci obywateli: emigracja na 2 miliony, dzietność 1,3 (2,1 - równowagę daje) za to przyjeżdzają ciapaci i i jest git. Dług narasta szybko, technologia krajowa nie powstaje, a armia coraz słabsza. To są skutki ostatnich 25 lat. Skutki przesłanianie przez "antykomunizm" naiwniaczków , którzy nie wiedzą na jaką skalę jest grabiona Polska kapitałowo TERAZ. Np. przez hipermarkety niepłacące praktycznie podatków. Albo przez USA sprzedające JASS 3 razy drożej niż one kosztują. Może sobie z tego pożartujesz a nie tych kacapskich czołgów sprzed 70 lat. Wielce ważny i aktywny temat :D

Zważ jednak, że po tej sowieckiej okupacji Polska PRODUKOWAŁA własne czołgi. I zamiast je modernizować, to w ramach NATO przechodzi w kupowanie gotowców z Niemiec. Czyli niemiecki protektorat. Niemcy mają juz swoją Mitteleuropę.

Autor edytował komentarz.
Saha   4 #88 31.08.2015 01:50

Jak czytam takie newsy aż się dziwie że kiedyś protesty społeczne w USA były powszechne, a teraz już się nikomu nie chce.
Wychodzi na to że USA nigdy nie przestało być krajem pełnym niewolników.
To już nawet samemu nic zrobić nie można, a jak już to pod wyjątkowym nadzorem.

Smutne że kod niezależnych programistów ma być zwalczany w ten sposób, a powód że może naruszać prawo jest tu naciągany. Tak to nikt by nie tworzył żadnego kodu bez nadzoru i w ogóle programowanie powinno być wykluczone z nauczania. Przypadki luk w oprogramowaniu routerów za na tyle powszechne że prawdziwy powód nie trudno dostrzec.


Natomiast kwestia tego czy alternatywne oprogramowanie jest problemem dla producentów, czasem tak ale w nielicznych przypadkach. Jeśli firma od oprogramowania uzależnia dostęp po poszczególnych funkcji i wypuszcza na rynek praktycznie ten sam model w innych cenach, bo np. ma opcja AP to tylko wtedy im nie na rękę. W pozostałych przypadkach jest to zachęta i sam lepszy sprzęt zachęca do wymiany. Akurat na tym rynku dużo zmian zaszło, więcej pamięci RAM, szybszy procesory, szybsze standardy wifi (n/ac) tak że sprzedaż i tak się obroni przez funkcjonalność bez postarzania i ograniczeń oprogramowania.

  #89 31.08.2015 02:23

@fras: Rozmowa z Rosją jak równy z równym nie uda się. Nigdy silniejszy nie będzie rozmawiał w taki sposób ze słabszym. Naiwnością jest, że kiedykolwiek będziesz partnerem dla rządzących Rosją. Wcześniej komuna, a teraz postkomuna z Putinem i Żyrinowskim na czele mówią co mamy robić. Bazy NATO - niet, oddać wrak Tupolewa - niet. Jesteśmy dla nich za malutcy i zawsze tak już będzie.

  #90 31.08.2015 04:24

@Kriss_De_Valnor: owszem prawo nie działa wstecz, ale oprócz prawa jest jeszcze jego interpretacja, a ta działa już wstecz ;)

Ernest Magnus   7 #91 31.08.2015 05:55

Kolejny krok do Nowego Porządku Świata...

Jesteście za malutcy by się temu przeciwstawić - to się dzieje.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  18 #92 31.08.2015 06:27

@fras: Jakoś tak propagandą i kłamstwem zapachniało.

Polska nadal produkuje po tej sowieckiej okupacji własne czołgi, które nazywają się PT-91 :) Które są zmodernizowanym t-72 :)

I tak można punktować niemal każdą twą wypowiedź :)

DexterI9000   9 #93 31.08.2015 06:28

Typowy sposob na gotowana zabe. :))

Autor edytował komentarz.
muph19   7 #94 31.08.2015 06:52

A ja osobiście pier*ole te ich zakazy... nakazy... i inne. urodziłem się wolnym człowiekiem i taki zejdę! nawet jakbym przy tym miał narażać się "władzy" i flashować każde urządzenie... co zresztą i tak cały czas robię :)

malaofca   6 #95 31.08.2015 07:36

@sgj: Wiem, tyle tylko że po każdym restarcie routera UPC WiFi włącza się na nowo. Ja wyłączam całą elektronikę na noc więc musiałbym codziennie rano odpalać konfiguracje routera UPC i ręcznie wyłączać WiFi.

parranoya   8 #96 31.08.2015 07:46

@pocolog: Już widzę jak producenci podskakują z radości na myśl o dodatkowym papraniu się z kodem Linuksa żeby coś tam dodatkowo zaimplementować.
A niby dlaczego mógłby jeszcze szybciej się starzeć?

  #97 31.08.2015 08:05

@malaofca: Możesz powalczyć o modem Cisco/Motorola albo modemo-router Ubee, który można przełączyć w tryb bridge i postawić za nim własny router.

  #98 31.08.2015 08:10

@Anonim (niezalogowany): Żeby wyłączyć WIFI w niektórych urządzeniach dostarczanych przez UPC, trzeba skontaktować się z BOK.

  #99 31.08.2015 08:11

wszedzie na inwiligacja, z jednej strony rozumiem bo chodzi o bezpieczenstwo kraju wiec takze ich obywateli. Ale nie mozemy popadac w paranoje jak jest obecnie - wychodzi sie z domu kamery, w domu kontrola internetu (nie udalo sie u operatorow to maja wtyki w firmaware urzadzenia domowego), ciekawe kiedy bedzie nakaz posiadania w domu kamer lub chociaz mikrofonow (w sumie kazdy ma telefon komorkowy ktory moze wysylac niby anonimowe statystyki wiec kwestia mikrofonu juz zalatwiona).

  #100 31.08.2015 08:12

Czego wy się boicie. Przecież wystarczy używac polskich routerów, albo na polskich routerach zainstalować linux-a.
Mamy w końcu polskie procesory i pamięci, sterowniki pewnie też. W czym problem. Mając własny sprzęt nie musimy się przejmować no nie?

pocolog   11 #101 31.08.2015 08:34

@parranoya: Jeśli nie będziesz miał możliwości podmienić zabugowanego oprogramowania, a producent nie będzie się kwapił na aktualizację. Jeśli wprowadzi nową funkcję w urządzeniach, ale nie dostarczy jej dla starszego oprogramowania itd. Metod zmuszenia do wymiany sprzętu jest wiele. Prawie jak w Androidzie.

DiamondBack   12 #102 31.08.2015 08:43

@stefan_no_1 (niezalogowany): Dobrze wiem co powinienem napisać. Tak samo doskonale wiem, że Gargulec jest oparty na OpenWRT - taka informacja jest przecież nawet podana w samym interfejsie gargulca (wiedziałeś o tym odyńcu? Czy tylko znów coś tam słyszałeś i udajesz omnibusa?) A teraz idź poprawiać wszystkich heretyków co piszą o np Windowsie XP - przecież to tylko GUI na dos. Przy okazji wytrzyj mleko spod nosa.

RADKO1973   1 #103 31.08.2015 08:46

Nikt nie chce prywatności, to jest mrzonka! Sami wszystko podajemy na tacy. Wystarczy Facebook. Lament o prywatności mnie śmieszy!

  #104 31.08.2015 09:09

@przewrotny (niezalogowany): I wyobrażasz sobie, że Torvalds, Shuttleworth, czy włodarze Red Hata i Novella (Suse) będą spokojnie stać obok?

floyd   14 #105 31.08.2015 09:13

@K4m3L3on: "Jak się tu nie zgodzić, że demokracja jest jak prostytutka"
Nikomu nie podoba się demokracja, bo demokracja to kompromisy.
Alternatywą dla demokracji jest dyktatura lub inna forma władzy autorytarnej.
Krótko mówiąc: Ty mnie weźmiesz za mordę albo ja Ciebie. Co wybierasz? :)

  #106 31.08.2015 09:28

@RADKO1973: krótkowzroczność takich ludzi jak ty mnie dobija, i mów za siebie.... nie każdy jest takim ignorantem jak ty

synek03   7 #107 31.08.2015 09:42

Z jednej strony dobrze, bo po to są zamknięte kanały na danych częstotliwościach aby zwykli śmiertelnicy z nich nie korzystali, bo zakłócają pracę innych urządzeń.
Kilka miesięcy temu w Polsce dali zakaz używania jakiś telefonów stacjonarnych z bezprzewodową słuchawką, bo działa ona negatywnie na zasięg Orange. Co wtedy pisali idioci w komentarzach? A no to, że nadal będą tego używać bo mają w d*pie czy komuś w pobliżu sieć wysiądzie.

  #108 31.08.2015 10:04

1. Służby instalują monitor ruchu sieciowego na całkiem obecnie szybkich routerach i wiedzą co się dzieje w całej sieci, nie trzeba infekować każdego urządzenia końcowego osobno tylko router przez który się łączą.

2. Wiadome dziury w oficjalnych firmwerach mogą być na równi wykorzystywane przez przestępców.

3. USA zaściankiem wolności!

e X t 7 3   9 #109 31.08.2015 10:05

Każda akcja rodzi reakcje ... jak to mi kiedyś napisał kurdyjski bojownik [user naszego projektu i moich buildów kerneli] ... to sytuacja robi z ludzi 'bojowników' ...

Autor edytował komentarz.
  #110 31.08.2015 10:07

Wszystkiego zakazują, aby korporacje i firmy się bogaciły i miały totalną kontrole nad ludźmi dzięki im dziurawemu, zamkniętemu naszpikowanemu tylnymi furtkami oprogramowaniu. Gdyż mają jeszcze zysk sprzedając tylne wejścia różnym agencjom rządowym.
Powinni to jeszcze jakoś zintegrować z Windows 10 i OSX było by do kompletu, same szpiegostwo...

davidns   6 #111 31.08.2015 10:21

@przewrotny (niezalogowany): przecież w USA Linux praktycznie od zawsze jest nielegalny ze względu na to, że niby "narusza" mnóstwo patentów...

Autor edytował komentarz.
pocolog   11 #112 31.08.2015 10:34

@davidns: Co to znowu za brednie? W jaki sposób narusza patenty skoro nie czerpie z nich żadnych korzyści majątkowych?

Kużdo   8 #113 31.08.2015 10:37

@malaofca: Zrezygnuj z routera od UPC. I piszę to też do wszystkich innych użytkowników UPC. Nie potrzebujecie ich routerów. Mówi się, że nie chce się routera, bo ma się swój i proszę tylko o modem. Dostajecie modem, router podłączacie pod modem i wsio gotowe.

Canaris1978   6 #114 31.08.2015 10:45

Polska ma "syndrom ofiary" (co zresztą wyjątkowo wyraźnie widać w całej naszej współczesnej kinematografii). Jakby nie spojrzeć poprzez odwoływanie się do historii to każdy z naszych sąsiadów w jakimś stopniu nam podpadł. A wiec wszyscy są źli a my tacy dobrzy i pokrzywdzeni. Najwyższa pora patrzeć w przyszłość i budować konstruktywne związki z innymi Słowianami (bo gdzie nam bliżej?) odwołując się do pozytywnych doświadczeń a nie ścierać się jak dwa odyńce w bratobójczej walce (co tylko na rękę Zachodowi). Rozumiem, że po latach takich a nie innych doświadczeń, następnie antyrosyjskiej indoktrynacji to trudne bo rozpoczęcie konstruktywnego dialogu wymaga poczucia własnej wartości (a Polska z tym mam największe problemy) i odrzucenia poczucia krzywdy. Lepiej jak stado baranów na Zachód (no tak: Amerykanie nam krzywdy jeszcze chyba nie zrobili a wiec są "dobrzy") i wierzyć w "dobrego wujka" z za oceanu, który tak nas kocha i chce naszego dobra. Czekajcie dalej na zniesienie tych wiz i inne prezenty (tak przy okazji od blisko dekady posiadam wizę do USA i wcale nie sikam ze szczęścia po nogach z tego powodu). Tak naprawdę Polska i inne kraje Europy Wschodniej są tylko koloniami z tanią siłą roboczą. Celowo osłabia się poprzez propagandę nasze związki z Braćmi aby kawałek po kawałku odbierać nam nasze ziemie, nasza kulturę (wszakże Jankesi własnej nie mają), dokonania (Słowianie to wyjątkowo uzdolniona, inteligentna rasa). Szczują jednych Słowian przeciwko drugim i niejeden im przyklaszcze nie wiedząc, że już kręcą pętle na jego szyję (a w najlepszym wypadku postronek).

davidns   6 #115 31.08.2015 11:15

@pocolog: wiadomo, że za używanie Linuksa w domu nikt cię tam ścigać nie będzie, ale już w pracy nie wolno, bo firma by czerpała z tego korzyści np. nie płacąc za system M$ lub Apple, które to są właścicielami większości wspomnianych patentów ... Takie jest chore prawo patentowe w USA

Autor edytował komentarz.
CacholaPL   4 #116 31.08.2015 11:44

Wypowiada wojnę oprogramowaniu ? Niech będzie, ale niech się posługują językiem binarnym, bo się nie zrozumieją ;)

Pre100n   5 #117 31.08.2015 11:49

@pocolog: a no w taki, że użytkujesz coś, za co posiadacz patentu nie dostaje $, nie musisz czerpać z czegoś korzyści majątkowych, żeby skubać innych :)

  #118 31.08.2015 11:50

Przeciętni USAńczycy w przyszłości nie będą mogli się cieszyć DIYbiohackingiem http://www.nature.com/news/biohackers-gear-up-for-genome-editing-1.18236

  #119 31.08.2015 11:51

Trzeba brać przykład z Chińczyków (którzy już niedługo staną się hegemonem i zdegradują yankesów)..Oni mają w dupie ich patenty i prawo i śmieją się im w twarz. Przebrzydłe jankesy wiedzą, że na chińczyków już kilka samolocików i czołgów jak na bliskim wschodzie nie wystarczy i zaczynają czuć wielki respekt przed kitajcami a Eurosojuzie zamiast też się od tego odciąć to włazi im w dupe po same kule próbując przecisnąć co róż jakieś acta, pipa czy co tam jeszcze wymyślą...

Bander zwierz   6 #120 31.08.2015 12:08

Przewiduję boom w sklepach internetowych oferujących w USA zagraniczne routery wi-fi. Gdy zaś i tego zabronią, pojawią się oferty łatwych do wykonania składaków, bądź części, które ułatwią aktualizaję oficjalnie sprzedawanych urządzeń, pozbawiając ich urzędowych ograniczeń. Nie zdzwiłbym się, gdyby te ekstra części były produkowane przez te same firmy, które tworzą oficjalny chłam.

KyRol   17 #121 31.08.2015 12:35

@eimi: Ale czy nie jest tak, że Jimmy od zawsze był zwierzyną łowną? Propaganda taka jak ta to nic innego jak ścinka drzew w lesie mająca na celu łatwiejszy odstrzał zwierzyny. Podejścia Jimmiego do jego własnych spraw, w jego własnym interesie nie zmieni dostępność czy niedostępność żadnego oprogramowania. Tu-mi-wisizm Jimmiego jest współodpowiedzialny za przeforsowanie setek kretyńskich decyzji na szczeblu rządowym jak i korporacyjnym.

Co do tematu to zastanawiają mnie konsekwencje tej decyzji. Po pierwsze istnieje już tyle niezablokowanych chipsetów do routerów, że tak prawdę powiedziawszy nie widzę sensu zakupywania urządzeń, w których trzeba będzie się kopać z koniem. Łączność po kablu jest dostępna w gigabicie, łączność bezprzewodowa potrafi być dwupasmowa, jedyne co można sensownego wymyślać aby bawić się w zmianę routera to znaczne przyspieszenie transferu. Tego nie doczekamy się szybciej niż za dziesięć lat, a do tego czasu wiele się może zmienić. Oczywiście, można zachęcać do zakupu nowych routerów o mocy obliczeniowej komputera, tylko pytanie po co to komu w erze płytek developerskich?

W każdym razie jakoś wierzyć mi się nie chce, że tego rodzaju manipulacje zignorują chińscy dostawcy chipów czy społeczność powiązana z FLOSS zajmująca się tematyką sprzętu. Jest wielce prawdopodobne, że efekt będzie odwrotny od zamierzonego, nie zdziwię się jeśli społeczność wymyśli w odwecie routery z wbudowanym Proxy Ham ;P

Autor edytował komentarz.
But_w_trawie   8 #122 31.08.2015 12:38

@malaofca: fak(t), UPC dostarcza do domu złom, który dodatkowo sieje po okolicy dodatkowym pasmem UPC Free, i to wszystko za twój prąd. ponoć można wyłączyć w panelu UPC.
lepiej z tego złoma odkręć i zaślep antenę wifi, i przepuść to przez swój router. inaczej z tym złomem się nie da.

a co do tych "blokad", kompletnie mnie to nie dziwi. kiedyś kartą jaka by ona nie była, zarządzał chip na karcie. ale jak wyszło wifi, to nagle chip stał się głupi, a całe przetwarzanie zostało zrzucone na CPU. jak wiadomo głupi chip jest tani. jednak dobrze by było przywrócić "mądrość" temu chipowi i zdjąć obciążenie z CPU. obecnie jest to jak najbardziej możliwe, bez sprawiania by chip wifi stał się znowu drogi. w końcu mamy "internet rzeczy". tutaj nic nie stoi na przeszkodzie aby robić 2 wersje chipów, otwarte i zabezpieczone. bo to kwestia firmware. tak czy siak nsa duuuużo psuje. zamiast wyłapywać tych co zaśmiecają pasmo, wprowadzają jakieś durne ustawy.

Autor edytował komentarz.
Songokuu   14 #123 31.08.2015 12:40

O żesz!
Może dobrze jakby w ziemię pieprzła asteroida i zrobiła reset tego świata.
Jak słyszę takie rzeczy to mnie krew zalewa.
Chyba że ktoś w SZA zauważy jakąś niezgodność takiego prawa z konstytucją i wolnością słowa...

KyRol   17 #124 31.08.2015 12:44

@Songokuu: rządowe i korporacje wpływy i manipulacje cały czas kumulują wojnę. Dzban nosi wodę, dopóki ucho mu się nie urwie... Warto być pro-korporacyjnym czy pro-rządowym? Jeśli chcemy pokoju i życia w spokoju to odpowiedź brzmi nie.

Autor edytował komentarz.
  #125 31.08.2015 12:57

Destroy Silicon Valley, Sharia Law in America, dirty bomb, grab the NSA by the throat from the ass side, replace all American dogs with goats ???? ???? #infinitefreedomofexpression #moralrelativismfuckyeah #americanvaluesarenotuniversalvalues

Rafcioś   7 #126 31.08.2015 13:44

@eimi A co, zapomniałeś już o często przez siebie w newsach opisywanych Tor-ach i podobnych wynalazkach? Jak już zostało napisane, ludzie nie zaakceptują zabierania im "wolnego Internetu", a bez zabrania go nie da się zabrać Tor-a.

mikolaj_s   13 #127 31.08.2015 13:45

@fras: "Wolisz się odwołać do starej historii."
Historia uczy. Posługiwanie się głupawym hasłami nie załatwi problemów. Trzeba umieć się dogadać i dbać o własne interesy. Dlaczego niby miałbyś się dogadać z Rosjanami lepiej tylko dlatego, że też są Słowianami. Na tej zasadzie biali powinni robić interesy tylko z białymi, żółci z żółtymi itd.

"Twoje uwagi są ahistoryczne. W 1945 Sowietami rządziła nienawidząca Rosjan żydobolszewia. Do Rosjan możesz mieć pretensje za cara, ale nie za Sowietów. "
Każdy kraj odpowiada za rządy wcześniejszych ludzi. Rosja jest spadkobiercą zarówno materialnego dziedzictwa i co za tym idzie również zobowiązań prawnych i odpowiedzialności za rządy ZSRR. Gdyby ten kraj potępił decyzje podejmowane przez komunistycznych władców Kremla i nie chełpił się imperium jakie stworzyło ZSRR moglibyśmy lepiej się z nimi porozumieć. Metod również nie zmienili o czym świadczy sytuacja na Ukrainie. Jak sobie dadzą radę z Ukrainą to się wezmą za nas. Już teraz jesteśmy ich chłopcem do bicia.

"Współpracować gospodarczo. Jak równy z równym, bo poziom tych krajów jest równy. "
A widzisz możliwość współpracy jak równy z równym? Współczesna Rosja chciałby znowu mieć kraje ościenne na kolanach i nie zależy im na normalnych stosunkach. Myślisz, że polscy przedsiębiorcy nie chcieliby móc bez problemów handlować z Rosją? Europa też jest niechętna sankcją, ale rozumie, że inaczej nie można.

"To są skutki ostatnich 25 lat."
Skutki 25 lat są dużo lepsze niż piszesz. Oficjalna propaganda polityków ma się nijak do faktów. Większość ludzi żyje w Polsce dużo lepiej niż 25 lat temu, co nie znaczy, że jest dobrobyt i że nie ma nic do zrobienia. Jednak jest o wiele lepiej.

"Zważ jednak, że po tej sowieckiej okupacji Polska PRODUKOWAŁA własne czołgi. "
Nie własne tylko radzieckiej konstrukcji. Produkuje je do dzisiaj, a że lepsze są zachodnie to woli dla armii takie kupić. Jest też projekt polskiego czołgu, zobaczymy czy coś z niego wyniknie.

"przez hipermarkety niepłacące praktycznie podatków"
To jest akurat problem, z którym należałoby coś zrobić. Od tego są politycy.

"Albo przez USA sprzedające JASS 3 razy drożej niż one kosztują. "
Tak to niestety jest, że jak ma się świetny produkt to można dyktować cenę.

"Czyli niemiecki protektorat. Niemcy mają juz swoją Mitteleuropę."
Żaden protektorat, a współpraca. Niemcy są lepsi technologicznie, lepiej zorganizowani i dzięki temu są bogatsi. Ale warunki są równe, każdy kraj w Europie może wziąć się do roboty i lepiej zorganizować swoją gospodarkę i odgrywać bardziej znaczącą rolę. Trzeba tylko mniej narzekać, a więcej robić.

Autor edytował komentarz.
jaaf   3 #128 31.08.2015 14:49

@fras: "Słowianie sa na podobnym poziomie cywilizacyjnym (ekonomia, technologia). Lepiej robić związki celne z państwami o podobnym poziomie rozwoju i nie wystawiać się na terapie szokowe."

Ale niestety nie na podobnym poziomie mentalności. Np. Rosjanin kocha silną władzę, która na Polaka działa jak czerwona płachta na byka. Dla Rosji jesteśmy przedmurzem Europy, a dla Europy przedmurzem Rosji. Co najlepiej widać w koncepcjach wojny obu stron z czasów słusznie minionych. To tu mało być poletko do zrzucania bomb atomowych dla obu stron i o tym nie wolno nam zapomnieć.
Mnie osobiście wystarcza 45 lat "braterstwa" ze Związkiem Radzieckim i jego morderstw i wywózek, nawet po wojnie ludzi do ZSRR jako niewolników, kolonialnej polityki w formie RWPG i rubli transferowych i relacji: "wy nam dajecie węgiel, a my za to od was bierzemy cukier".

Interesy prowadzi się z tymi z którymi NAM się to opłaca nie po linii ideolo.. ani narodolo.. ale po... kieszeni :)

A w interesach nie szanuje się tych którzy siebie nie szanują, a tego brakuje temu podzielonemu na oboziki narodowi, który sam doprowadził do tego, że wyzwolenie Europy wschodniej spod okupacji sowieckiej jest kojarzone z murem berlińskim zamiast z Solidarnością.

  #129 31.08.2015 16:38

@Anonim (niezalogowany): Wiesz, u nich KinderNiespodzianka na granicy jest konfiskowana, jako narzedzie do mordowania niwinnych amieykanskich dzieci a Ty bedziesz chcial wywrotowe RPi wwozic, ani chybi wylacznie do walki z ustrojem?

Skinrew   1 #130 31.08.2015 17:30

Netgear uprzątnie rynek z WNR3500 ? Czy też nie będą go oferować w USA ?

nyczaj100   7 #131 31.08.2015 18:01

@synek03: Chodziło o telefony DECT z USA. Zreszta nigdy nie wolno było ich używać w EU.

nyczaj100   7 #132 31.08.2015 18:12

@oodfkjd (niezalogowany): Jak na razie polskich ruterów raczej nie ma. Może być co najwyżej polski soft, natomiast sprzęt (w najlepszym wypadku opracowany w Polsce) jest produkowany w Chinach z różnych części (w większości nie-polskich). To samo dotyczy większości produktów polskich firm typu: MyPhone, Lark i kilku innych.

makmk   5 #133 31.08.2015 19:08

Po takim info w MikroTiku otwierają szampana :D

Odyniec_Stary   10 #134 31.08.2015 21:49

@e X t 7 3: Zapisz się do ISIS, BOJOWNIKU.

mat41997   7 #135 01.09.2015 00:57

@Harris Shermer (niezalogowany): mogą zdelegalizować, to nie ma znaczenia, ważne jest to że przez jakiś czas było zgodne z prawem i że przy użyciu innego sposobu znowu przez jakiś czas może być zgodne z prawem. dzięki temu można zachować ciągłość, przez wydłużanie w nieskończoność.

może też stworzyć drugą linie takiego wydłużania i gdy prawnicy czepią się jednego, drugie nadal będzie działać.

ludzie którzy myślą że takie rzeczy w prawie nie powinny się zdarzać są krótkowzroczni, gdyż takie luki są po prostu celowe. wg. świętej zasady, co się zdarzyć może, to się zdarzy i akceptuj tego ewentualne konsekwencje.

Autor edytował komentarz.
  #136 01.09.2015 10:00

@malaofca: Ja z UPC wygrałem. Po uzasadnieniu że zamawiałem modem a nie modemo-routero-wifi i że UPC ma mi zagwarantować publiczny adres na MOIM urządzeniu, przyszedł przemiły pan, wręczył mi modem Cisco i zabrał obleśne białe pudełko z antenkami. Wymiana mailowa trwała ponad miesiąc ale warto było.

OdkrywcaProgramow   7 #137 01.09.2015 20:48

Czy będzie podobnie jak z ACTA? Plebs będzie oburzony dokumentem, którego nawet nie przeczytał? Już się nie mogę doczekać, znowu będzie można obserwować oburzenie przygłupawego ludu, czytającego równie inteligentne newsy :)


Mądrości sobie i Wam życzę...

rip LunarBird CLH   3 #138 02.09.2015 20:47

> Co to znaczy?

To znaczy, że teraz rząd US może wymusić na producentach sprzętu backdoora dla CIA i nie będzie można legalnie nic na to poradzić.

  #139 04.09.2015 15:33

@OdkrywcaProgramow: "będzie oburzony dokumentem, którego nawet nie przeczytał"
A jak niby miał przeczytać jak jego treść była utajniona? Zapoznaj się z tematem jaśnie nie-plebsie, a potem brednie wypisuj...

  #140 04.11.2015 09:38

@malaofca: złom od UPC mozna przekonfigurować jako "pośrednika" w komunikacji, i budować sobie sięć jak się chce.

  #141 23.03.2016 00:33

To jest kolejny kroczek do jakiegoś większego celu, te kroczki są bardzo małe dlatego społeczeństwa choć niezadowolone godzi się na ich wprowadzanie. W różnych branżach i obszarach życia te posunięcia są wykonywane. W świecie komputerów, sieci, internetu i sprzętu również. Mamy już Bios UEFI, który niby daje nam spore możliwości ale jest bardzo niebezpieczny z punktu widzenia śledzenia i inwigilacji: wbudowany stos tcpip, możliwośc instalowania dodatkowego oprogramowania, możliwość zablokowania instalacji czy uruchomienia wszystkiego co UEFI uzna za nielegalne, niezgodne.

  #142 08.04.2016 08:50

@malaofca: ja mam model cicso w upc i moge dostawiac wlasny router

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.