Windows 10 po aktualizacji spowolnił internet? Wiemy już, jak to naprawić

Windows 10 po aktualizacji spowolnił internet? Wiemy już, jak to naprawić

Windows 10 po aktualizacji spowolnił internet? Wiemy już, jak to naprawić
08.08.2016 12:42

Kolejne dni ujawniają kolejne problemy z Windowsem 10, po tym jakotrzymał swoją dużą aktualizację Anniversary Update. Użytkownicyszybkich szerokopasmowych łączy narzekają, że znacząco spadłaszybkość przesyłania danych. Wygląda na to, że winna jest źleskonfigurowana usługa Window Auto-Tuning – problem znany już odod czasów Windows Visty. Zdaniem niektórych badaczy, Microsoftcelowo ogranicza użytkownikom szybkość Internetu!

W założeniu Window Auto-Tuning miał zwiększać wydajnośćwszystkich programów, które komunikują się po protokole TCP przezsieć. Dwa lata temu na łamach bloga duckware.com pojawił się wpiswyjaśniającyproblem z automatyczym zarządzaniem rozmiarem okienka odbiorczegoTCP (RWIN). Wszystko zależy tutaj od klasyfikacji połączeniainternetowego (nieznane/sieć publiczna/sieć prywatna/domena). Wzależności od tej klasyfikacji, Windows uaktywnia różneheurystyki optymalizacji połączenia.

Czasem dla połączenia przez sieci publiczne mogą zostaćwłączone „ograniczone optymalizacje” (autotuninglevel:restricted). Co to w praktyce oznacza? Wydanie w konsoli polecenianetsh interface tcp set global ujawnia, że okienko RWIN może zostaćwówczas powiększone poza swoją domyślną wartość – ale wpewnych scenariuszach to powiększenie będzie ograniczone. W którychscenariuszach, tego już w dokumentacji nie znajdziemy. Wiadomojednak, że Windows robi co może, by rozmiar okienka nie przekroczyłnigdy 256 KB. Ustawienie „restricted” nadpisuje zarazem normalnytryb, w którym to rozmiar okienka RWIN rośnie w zależności odpotrzeb, bez ograniczeń.

Zależność między szybkością i round-trip time przy włączonej optymalizacji TCP w Windowsie (źródło: duckware.com)
Zależność między szybkością i round-trip time przy włączonej optymalizacji TCP w Windowsie (źródło: duckware.com)

Większość użytkowników nigdy nie zobaczy tego problemu: majązbyt wolne łącza, a zarazem korzystają ze zbyt szybkich usług (oniskim wskaźniku RTT, minimalnego czasu przesłania sygnału w obukierunkach). Jeśli jednak ktoś ma naprawdę szybki Internet, np.optyczne łącze w domu, a komunikuje się z serwerami o dużym lagu,to wówczas Windows odczuwalnie ograniczy mu szybkość transmisji.

Poskramiamy Window Auto-Tuning

Z doniesień użytkowników Windowsa 10 wynika, że poaktualizacji Anniversary Update wszystkie połączenia zaczęłyzachowywać się tak, jakby były objęte tym ograniczeniem. Naszczęście, łatwo ten problem rozwiązać samodzielnie. Oto kolejnekroki:

  1. Należy otworzyć okno wyszukiwania (skrót Windows+S), wpisaćcmd.exe, a następnie trzymając klawisze Shift i Control nacisnąćEnter. Uruchomi to konsolę w trybie administratora (należy wydaćzgodę w oknie dialogowym User Access Control).
  1. Następnie wydajemy polecenie netsh interface tcp show global –wyświetli to listę ustawień TCP. Jeśli znajdziemy na liścieustawienie Receive Window Auto-Tuning Level z wartością normal lubrestricted, wówczas należy to wyłączyć. Jeśli Receive WindowAuto-Tuning Level już ma wartość disabled, to oznacza to, że coinnego winne jest spowolnieniu dostępu do Internetu.
  1. Aby wyłączyć Windows Auto-Tuning, należy wydać polecenienetsh int tcp set global autotuninglevel=disabled, a następniezrestartować system. Problem ograniczonego rozmiaru RWIN powinienzniknąć.
  1. Przywrócić działanie tego mechanizmu można poleceniem netshint tcp set global autotuninglevel=normal.

Jeśli napotkaliście ten problem, dajcie nam o tym znać wkomentarzach. Przyznajemy, że w redakcji nie trafiliśmy na niego poostatniej aktualizacji, ale też nie mamy tam za szybkiego łączainternetowego. Zupełnie inaczej w domu, z optycznym łączem 100Mb/s – z nowym Windowsem 10 przesyłanie plików z niektórychcyberschowków zwolniło nawet o połowę. Wyłączenie WindowsAuto-Tuning pozwoliło w pełni wykorzystać możliwości łącza.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (178)