Windows jak Mac OS X - zmieniamy wygląd systemu

Windows jak Mac OS X - zmieniamy wygląd systemu

24.09.2010 16:53

Często można spotkać się z głosami, że system Mac OS X jest wizualnie ładniejszy w porównaniu ze swoimi konkurentami - Windowsem czy Linuksem. To oczywiście tylko kwestia gustu, jednak Apple bardzo dba o to aby wszystkie elementy oprogramowania, a także sam sprzęt, były estetycznie dopracowane. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy innych systemów nie mogą korzystać z rozwiązań dostępnych w Mac OS X. Osoby, którym spodobał się produkt Apple’a, a nie chcą rezygnować z Windowsa, mają jeszcze jedną możliwość. To przekształcenie systemu Microsoftu tak aby imitował wizualnie Mac OS X. Wbrew obawom, nie jest to wcale takie trudne. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma poradami jak skutecznie z Windowsa zrobić Mac OS X.

.infoTable td, .infoTable tr, .infoTable { padding:0; margin:0; }.infoTable td { padding:2px; }.infoTable tr td:first-child .infoTable tr td .infoTable tr:first-child td { text-align:center; font-weight:bold; border-left:none; border-right:none; }.darkRow { background:none repeat scroll 0 0 #C7DEAE; }Na pierwszy rzut oka Mac OS X wyróżniają wizualnie przede wszystkim dwa elementy - górny pasek menu i Dock. Zwłaszcza ten drugi element wyglądu systemu jest dobrze znany i często kojarzony z systemem firmy Apple. Co ciekawe, z odpowiedników Docka możemy korzystać także w innych systemach takich jak choćby dystrybucje Linuksa. Podobnie jest z górnym paskiem menu, który w bardzo podobny sposób funkcjonuje w Ubuntu. Do czego służą oba narzędzia? Ogólnie rzecz biorąc, Dock umożliwia nam dostęp do programów, Dokumentów czy Kosza. Pasek menu natomiast to narzędzie przydatne do obsługi otwartych programów, a także takich wskaźników jak bateria, zegar, Bluetooth albo wyszukiwarka Spotlight.

Jak wprowadzić te narzędzia do Windowsa?

Windows 7 -> Snow Leopard

Zacznijmy od przekształcenia wyglądu całego systemu Windows do Snow Leoparda. Jest to stosunkowo proste - dzięki internetowej społeczności. Użytkownicy wersji Windows 7 i Windows Vista mogą skorzystać z darmowej paczki Snow Transformation Pack. Pozwoli ona w prosty sposób zainstalować większość elementów znanych z systemu Mac OS X.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/01.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>SnowTransformationPack-zarządzaniewyglądemrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/02.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>SnowTransformationPack-konfiguracja

Paczka posiada instalator w języku angielskim, który przeprowadzi nas przez proces wprowadzania nowego wyglądu. Użytkownik może wybrać, które z dostępnych komponentów chciałby zainstalować w systemie. Możemy więc zmienić nie tylko wygląd samego Windowsa, ale także niektóre z programów firm trzecich, albo też określić, które elementy systemu mają pozostać niezmienione. Po zakończeniu instalacji Windows będzie wyglądem przypominać Snow Leoparda - oprócz paska menu (w tej roli przekształcony pasek zadań Windows) czy Docka pojawi się nawet tapeta domyślna dla systemu Apple’a. Zmianie ulegnie też częściowo wygląd programów i menadżera plików. Co ciekawe, użytkownik nadal będzie mógł korzystać z elementów znanych z systemu Windows takich jak menu Start czy programów z poziomu paska menu.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/03.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>SnowTransformationPack-InternetExplorerrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/04.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>SnowTransformationPack-dockwpraktyce

Nie wszystko jednak będzie takie samo jak w Mac OS X. Snow Transformation Pack nie wprowadzi na przykład takich usług jak Spaces czy Dashboard, a zamiast loga firmy Apple nadal widoczny będzie znak rozpoznawczy Windows 7. Również ikony, z których korzystaliśmy w Windowsie nie ulegną zmianie - jeśli nie liczyć docka. Pasek zadań zostaje przeniesiony w górną część ekranu, gdzie pełni funkcję maksymalnie zbliżoną do paska menu z systemu firmy Apple. Oczywiście, nie wszystkie rozwiązania są możliwe do skopiowania i osoby dobrze znające Snow Leoparda bez wahania wskażą różnice w zmienionym Windowsie. Na przykład przeniesieniu nie ulegają przyciski do zamykania, minimalizowania i maksymalizowania programu - nadal są dostępne w prawej części okna aplikacji. Brakuje również takich funkcji jak Cover Flow w menadżerze plików.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/05.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>SnowTransformationPack-siatkawdockurel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/06.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>SnowTransformationPack-folderzdokumentami

Windows XP -> Mac OS X

Oprócz Windowsa 7 czy Visty możemy zmienić wygląd również w wcześniejszych wydaniach systemu firmy Microsoft, jak choćby Windows XP. Tutaj warto skorzystać z paczki FlyakiteOSX. Użytkownik po ściągnięciu około 30 MB danych może odmienić wygląd Windowsa XP (a także nowszych wersji systemu) tak aby przypominał on jak najbardziej system firmy Apple. Instalator pakietu pozwala na określenie, które jego składniki mają zostać zainstalowane, a które nie. Co istotne, instalator dostępny jest także w polskiej wersji językowej. Po zainstalowaniu pakietu, możemy skorzystać z aktualizacji albo odinstalować FlyakiteOSX, jeśli nie przypadnie nam on do gustu. Jest to stosunkowo łatwe, aplikacja nie podmienia bowiem żadnych plików systemowych.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/07.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>FlyakiteOSX-kreatorinstalacjirel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/08.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>FlyakiteOSX-instalacjapakietu

Oprócz podstawowych motywów takich FlyakiteOSX pozwala również na bardziej szczegółowe zmiany. Program umożliwia podmianę dźwięków, kursorów czy motywów okien znanych z Mac OS X. Można również zmieniać wymiary ikon. Użytkownik ma prawo wybrać, czy chciałby korzystać z wyglądu wersji Tiger czy Panther systemu firmy Apple. Również i tutaj nadal możemy korzystać z menu Start czy dostępu do Dokumentów z poziomu paska zadań. Warto przy okazji zaznaczyć, że FlyakiteOSX działa jedynie w 32-bitowych wydaniach systemu Windows.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/09.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>FlyakiteOSX-edycjaustawieńrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/10.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>FlyakiteOSX-aktualizacjapakietu

Warto zaznaczyć, że wizualnie FlyakiteOSX wypada gorzej w porównaniu ze Snow Transformation Pack. Przy czym nie chodzi tylko o prosty fakt, że obie paczki naśladują wygląd innych wersji systemu Mac OS X. FlyakiteOSX nie odtwarza tak dobrze wyglądu paska menu, ani też nie zmienia gruntownie wyglądu okien programów. Jest to jednak tylko subiektywne wrażenie autora tekstu. Zapewne znajdą się osoby, którym takie rozwiązanie bardziej przypadnie do gustu, niż Snow Transformation Pack.

FlyakiteOSX - deinstalator Tylko DockOprócz zmiany całego wyglądu Windowsa możemy wprowadzić jedynie wybrane elementy z Mac OS X. To rozwiązanie dla osób, którym nie zależy, aby ich Windows udawał produkt firmy Apple, ale chciałyby skorzystać z przydatnych rozwiązań. Takim pożytecznym narzędziem może być na przykład systemowy Dock, który przyda się do szybkiego uruchamiania ulubionych programów. W Internecie znajdziemy sporo rozwiązań zbliżonych do znanego ze Snow Leoparda narzędzia.

Jednym z takich rozwiązań jest RocketDock. To aplikacja, którą można szybko zainstalować i równie łatwo usunąć. Oprócz standardowych funkcji możemy dobierać do RocketDocka dodatki, ikony, a także skórki, które dopasują jego wygląd do indywidualnych preferencji użytkownika. Narzędzie możemy umieścić zarówno w dolnej jak i górnej części ekranu, a także z boku. Pozwoli to na dopasowanie RocketDocka do paska zadań w systemie Windows. W prosty sposób można dodawać do aplikacji nowe programy, a także takie narzędzia jak Kosz czy foldery z dokumentami. RocketDock pozwala też na podgląd filmów odtwarzanych w Windows Media Playerze czy minimalizowanie otwartych okien aplikacji. Działanie programu można obejrzeć w serwisie YouTube.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/12.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>RocketDock-wyglądpodstawowyrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/13.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>RocketDock-edycjaustawień

Podobnym rozwiązaniem jest ObjectDock, który dostępny jest w dwóch wersjach - darmowej i rozszerzonej, płatnej. Oprócz funkcji zbliżonych do RocketDocka oferuje on dostęp do widżetów takich jak wskaźnik pogody, menu Start czy zasobnika systemowego. Podobnie jak w Docku znanym z Mac OS X po zaznaczeniu kursorem myszki, ikony w ObjectDocku zostają powiększone, można też manualnie zmieniać ich stały rozmiar. Wersja płatna oferuje możliwość dodania kilku docków na ekranie, a także grupowanie ikon i zadań.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/14.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>ObjectDock-wyglądpodstawowyrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/15.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>ObjectDock-edycjaustawień

Można też skorzystać z innych programów takich jak Aqua Dock, RK Launcher czy Nexus Dock. Większość z tego typu aplikacji jest dostępna za darmo w Sieci, a warto im przyjrzeć się z bliska, bowiem oferują ciekawe usprawnienia w pracy systemu Windows. Pomagają chociażby w zaprowadzeniu porządku na biurku, gdzie zazwyczaj umieszczamy skróty do najczęściej używanych programów i narzędzi.

Aplikacje

Oprócz ogólnego wyglądu Windowsa, można zmienić także aplikacje - tak, aby dopasować je do wyglądu Mac OS X. Poniżej zamieszczamy krótką listę kilku domyślnych dla systemu firmy Apple programów i ich odpowiedników na Windowsa. Warto zwrócić uwagę, że sporo aplikacji takich jak na przykład Safari czy iTunes na Mac OS X dostępnych jest również dla systemu Microsoftu.

Zamiennikiaplikacji
AppleMailMozillaThunderbird(http://www.dobreprogramy.pl/Mozilla-ThunderbirdProgramWindows13298.html)+skórka(https://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/9552/)SafariSafari(http://www.dobreprogramy.pl/SafariProgramWindows13196.html)iChatTrillanAstra(http://www.dobreprogramy.pl/Trillian-AstraProgramWindows15154.html)+skórka(http://www.deviantart.com/deviation/12808531)iTunesiTunes(http://www.dobreprogramy.pl/iTunesProgramWindows13001.html)iCalMozillaSunbird(http://www.dobreprogramy.pl/SunbirdProgramWindows12371.html)+skórka(hhttps://addons.mozilla.org/en-US/sunbird/addon/4017/)QuickTimeQuickTime(http://www.dobreprogramy.pl/QuickTimeProgramWindows12821.html)

Dodatki

Kiedy już wymienimy najważniejsze elementy wyglądu systemu, warto pomyśleć o tych drobniejszych. Na przykład tapetach czy wygaszaczach ekranu. O ile domyślny obraz dla Snow Leoparda można znaleźć w Internecie w kilka sekund, o tyle trochę więcej czasu zajmie nam wyszukanie wygaszaczy. Tutaj z pomocą może przyjść serwis osx-e.com. Na jego stronach możemy przeglądać, a także pobierać wygaszacze ekranu, które jeszcze bardziej upodobnią wygląd Windowsa do Mac OS X. Możemy pobrać nie tylko te znane ze Snow Leoparda, ale również wcześniejszych wydań systemu firmy Apple - na przykład Tigera.

Ten sam serwis oferuje pakiety ikon dla programów. Dostępne są ikony najnowszego, a także wcześniejszych wydań Mac OS X. Można także skorzystać z pomocy strony iConvert, która konwertuje grafikę na ikony dla wybranego systemu. Wystarczy załadować odpowiedni obrazek i wybrać system, na potrzeby którego chcielibyśmy stworzyć ikonę.

iConvert W Sieci można znaleźć również takie przydatne narzędzia jak na przykład CursorFX (dawniej CursorXP), który pozwoli zmienić wygląd kursora czy LogonStudio. Ten program służy do dostosowania ekranu logowania - również on może naśladować ten znany z Mac OS X.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/21.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>CursorFX-ustawieniarel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/18.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>LogonStudio

Poradniki

W Internecie można też znaleźć szczegółowe poradniki pomagające w przekształceniu wyglądu systemu Windows na podobieństwo Snow Leoparda. Dostępne są one oczywiście głównie w języku angielskim. Ciekawym rozwiązaniem może być na przykład Yet Another Guide v2 (plik PDF). Dowiemy się z niego nie tylko jak zainstalować pakiet FlyakiteOSX, ale także kilka ciekawych informacji na temat aplikacji dla Windowsa, które mogą naśladować te dostępne w systemie Mac OS X. Osobny dział poświęcony jest widżetom i narzędziom takim jak wyszukiwarka Spotlight czy Preferencje systemowe. Za pomocą Yet Another Guide v2 można dowiedzieć się także, skąd pobrać tapety na biurko i wygaszacze ekranu dobrze znane ze Snow Leoparda.

Filmiki prezentujące zmianę wyglądu systemu Windows można znaleźć w serwisie YouTube. Możemy dowiedzieć się na przykład jak uzyskać wygląd Mac OS X Tigera albo jak zainstalować RocketDock. W kolejnych klipach zamieszczono porady, które programy i pakiety należy ściągnąć do zmiany wyglądu Windowsa Visty, a także jakich motywów użyć.

Po co Mac OS X?

Po co zmieniać wygląd Windowsa? Część użytkowników robi tak jedynie w celu naśladownictwa, ale warto zauważyć, że Mac OS X oferuje kilka ciekawych rozwiązań, które można z powodzeniem przenieść na Windowsa. Przydatny może być chociażby Dock czy alternatywne umieszczenie paska zadań. Nie trzeba oczywiście kopiować wszystkich ustawień, każdy może wybrać tylko to, co najbardziej go interesuje. Proponowana zmiana Windowsa w Mac OS X ma jeszcze jedną zaletę. Większość programów i narzędzi jest dostępnych w Sieci za darmo, zaś za system firmy Apple trzeba zapłacić.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/19.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>MacOSXnaWindows7rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/wintomac/20.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Cowybrać?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)