Wirtualna „strefa Schengen” – dla Netfliksa w Europie nie będzie już granic

Wirtualna „strefa Schengen” – dla Netfliksa w Europie nie będzie już granic

Wirtualna „strefa Schengen” – dla Netfliksa w Europie nie będzie już granic
16.05.2016 09:44, aktualizacja: 16.05.2016 13:54

Jak wiecie, prace nad budową wspólnego cyfrowego rynkueuropejskiego w ramach dyrektywy o transgranicznym dostępie do usługinternetowych nie skończyły się dobrze dla konsumentów. Lobbynadawców wymusiło wyłączenie z regulacji treści audiowizualnych,by utrzymać blokady terytorialne w serwisach wideo. Jednak niewszystko jest stracone – Reuters powołując się na swoichinformatorów donosi, że Komisja Europejska w tej sprawie zdołałasię porozumieć z Netflixem, Sky oraz ProSiebenSat.1.

Przypomnijmy – prace nad transgranicznym dostępem do usługinternetowych na terenie Unii Europejskiej rozpoczęły się wzeszłym roku. Komisja Europejska chciała doprowadzić do sytuacji,w której każdy obywatel Unii, który wykupi płatny dostęp dousług internetowych, będzie mógł z niego korzystać niezależnieod tego, w którym kraju członkowskim się obecnie znajduje.

Obraz

Niestety, w finalnej wersji projektu zapisano, że nowe regulacjenie będą obejmowały treści o charakterze audiowizualnym, cooznaczałoby, że operatorzy usług VoD wciąż będą moglizasłaniać się prawami do cyfrowej dystrybucji na konkretny kraj iudostępniać wybrane treści tylko osobom znajdującym się wkonkretnym kraju. Był to znaczący krok wstecz względem śmiałychplanów wiceprzewodniczącego KE ds. jednolitego rynku cyfrowegoAndrusa Ansipa, zamierzającego całkowicie znieść barierygeograficzne.

Ansip najwyraźniej się jednak nie poddał: zgodnie zwynegocjowanym porozumieniem, abonenci Netfliksa, Sky TV Now orazProSiebenSat.1MaxDome TV będą mieli pełny dostęp do swoichsubskrypcji w każdym z krajów członkowskich Unii. Porozumienie mawejść w życie od stycznia 2017 roku – i niewątpliwie znaczniezwiększy atrakcyjność działających ponad granicami usług.

Polscy operatorzy, jak wiadomo, zazdrośnie ograniczająemitowanie nawet trywialnych materiałów wideo poza granicaminaszego kraju. Cała nadzieja w tym, że konkurencja transnarodowychdostawców zmusi ich do uwolnienia treści – choćby by udostępnićje Polonii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)