OpenStreetMap obchodzi dzisiaj swoje 10. urodziny. Wszystkiego najlepszego!

OpenStreetMap obchodzi dzisiaj swoje 10. urodziny. Wszystkiego najlepszego!

OpenStreetMap obchodzi dzisiaj swoje 10. urodziny. Wszystkiego najlepszego!
Łukasz Serafin
09.08.2014 13:34, aktualizacja: 10.08.2014 20:22

OpenStreetMap (OSM) to projekt, który narodził się w umysłach swoich twórców już 10 lat temu. Przez dekadę OSM rozwijał się w imponującym tempie, by dzisiaj stać się kwintesencją tego, czym dla świata IT jest dziś Wikipedia, z tą małą różnicą, że w szeroko pojętym świecie kartografii. Czym jest więc OSM? W dużym uproszczeniu, jest globalnym projektem mającym na celu tworzenie w pełni darmowej, jak również swobodnej w edycji mapy świata. Nie bez przyczyny jest porównywany do Wikipedii, ponieważ to właśnie ona była inspiracją dla twórców projektu.

Obraz

Każdego dnia, o każdej porze, tysiące osób edytuje OpenStreetMap, dzieląc się wynikami swojej pracy i wspierając tym samym społeczność, która tworzy coś więcej niż tylko kolejny element cyfrowej mapy. Użytkownikom i wszelkim stowarzyszeniom przyświeca idea wspierania globalnej społeczności i osób zaangażowanych w rozwój OSM. Również tych, dla których otwartość, dostępność i prawie nieograniczone możliwości wykorzystania są najważniejszym i decydującym czynnikiem przy wyborze mapy.

Co potrzeba by rozpocząć przygodę z OSM? – zupełnie nic. O ile w dzisiejszych standardach „nic” oznacza podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputera, przeglądania stron internetowych i posiadania adresu e-mail, to wspomniane „nic” w zupełności wystarczy. Jedyne co należy zrobić to dokonać rejestracji i rozpocząć przygodę z OSM. Przydatna również jest znajomość w minimalnym stopniu języka angielskiego, ponieważ jest to projekt międzynarodowy.

Obraz

Dlaczego OSM jest czymś więcej niż tylko mapą? Choć może nie widać tego od razu, jest narzędziem, które w swoim założeniu może rozwiązywać szereg lokalnych problemów, mniejszych lub większych społeczności, a nawet pomagać w ratowaniu życia. Tak było np. w przypadku trzęsienia ziemi w Haiti 2010 roku. Wtedy to społeczność natychmiast zaczęła tworzyć mapy Haiti, uwzględniając szereg aktualnych wydarzeń z tamtego regionu. W znaczący sposób pomogło to służbom ratowniczym i w istotny sposób pomogło w poszukiwaniu zaginionych osób.

OSM może edytować każdy, podobnie jak w przypadku Wikipedii weryfikacja odbywa się post factum. Osoba odpowiedzialna za dany rejon może w razie wątpliwości przywrócić poprzednie dane lub skontaktować się z autorem bieżących zmian w celu weryfikacji i rozwiania wszelkich nieścisłości. Osoba edytująca mapę ma możliwość nanoszenia dowolnych punktów POI, jak również edycji danego terenu wyłącznie na swój użytek – przydatne przy planowaniu zagospodarowania przestrzennego.

Obraz

Tworzenie map odbywa się na podstawie zebranych danych geolokalizacyjnych, jak również na podstawie dowolnych źródeł danych geograficznych. O ile licencja jest na tyle swobodna i w pełni na to pozwala. Zabronione jest, w wielu przypadkach, tworzenie na podstawie innych map (na zamkniętej licencji ) i przenoszenie, jak również przerysowywanie na ich podstawie i nanoszenie na OSM . Bywa to ograniczeniem, jednak są instytucje i administracje publiczne kilku państw, oraz instytuty naukowe, które wyraziły zgodę na udostępnianie swoich danych kartograficznych, jak również zezwoliły na ich swobodne przetwarzanie. Te jak również inne czynniki pozwoliły na stworzenie stosunkowo pełnych map w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Holandia, Białoruś czy Nowa Zelandia.

Dane i mapy publikowane są na podstawie licencji Open Database License (ODbL), co czyni OSM projektem dostępnym praktycznie dla każdego. Forma i zakres użycia, jak również modyfikacji jest prawie nieograniczona. Tym samym czyni to OSM projektem na tyle uniwersalnym, że wielu producentów nawigacji GPS, korzysta z nich w swoich urządzeniach.

Polska również posiada swój istotny wkład w rozwój OSM, 3 lata temu (5 marca 2011 roku) zostało założone stowarzyszenie OSM Polska , które wspiera projekt na naszym rodzimym podwórku.

Dziś OpenStreetMap ma swój wielki dzień i choć może w Polsce nie zorganizowano w związku z tym wydarzeniem większej uroczystości, to na całym świecie organizowane są imprezy różnego rodzaju. Od spotkań przy piwie, do większych imprez, w prawie każdym zakątku świata.[img=cake]Z naszej strony życzymy OpenStreetMap, jak również całej globalnej społeczności, nieustającego rozwoju i dalszego propagowania idei wolnego dostępu do map na całym świecie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)