r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Wystarczy przeczytać artykuł o routerze Tor, by stać się celem stałej inwigilacji NSA

Strona główna AktualnościINTERNET

O używanym przez NSA narzędziu do masowej inwigilacji Sieci o nazwie XkeyScore po raz pierwszy usłyszeliśmy od Edwarda Snowdena. Działający przynajmniej na 750 serwerach w 150 lokalizacjach na całym świecie system gromadzenia i porządkowania danych o aktywności internautów w Sieci gromadził oszałamiające ilości danych – w jednym tylko miesiącu 2012 roku miał zgromadzić ponad 40 miliardów rekordów, w tym metadanych, adresów IP, adresów e-mail, tożsamości w serwisach społecznościowych czy adresów wyszukiwanych w usługach kartograficznych. Zgromadzone dane agregowane były w czasie rzeczywistym, pozwalając na tworzenie całkiem precyzyjnych profili osobowych i wyłanianie z nich tych, które powinny zainteresować analityków agencji. Tych – to znaczy czyich? Z opublikowanego dziś na łamach niemieckiego dziennika Tagesschau artykułu dowiedzieć się można, jak niewiele było trzeba, by znaleźć się pod lupą NSA.

Artykuł autorstwa Leny Kamp, Jakoba Appelbauma i Johna Goetza można by było śmiało nazwać „szokującym”, gdyby nie to, że jedynie bardzo prostodusznych ludzi może dziś coś zszokować w działalności służb specjalnych. W nieujawniony sposób autorzy weszli w posiadanie fragmentów kodu źródłowego XkeyScore. Na jego podstawie określili, jakiego rodzaju działania w Sieci przyciągają spojrzenia NSA i prowadzą do wpisania internauty na listę ekstremistów, których należy poddać stałej inwigilacji. Potwierdza to materiały ujawnione przez Snowdena, z których wiadomo było, że choć obserwowana jest niemal cała sieć, to jednak „pod lupę” trafiają jedynie nieliczni. Zebrane o nich dane nigdy już nie znikają z archiwów amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Alarm budzi więc samo wyszukiwanie w Sieci artykułów poświęconych cebulowemu routerowi Tor, czy też linuksowej dystrybucji Tails, służącej przede wszystkim do bezpiecznego, anonimowego przeglądania WWW za pomocą Tora. Ekstremistami mają być też czytelnicy witryn takich jak Linux Journal czy BoingBoing, a także użytkownicy webowych usług proxy i narzędzi do anonimizacji poczty elektronicznej.

r   e   k   l   a   m   a

XkeyScore nie tylko jednak wykrywa zachowania w publicznej sieci WWW. Narzędzie stale monitoruje połączenia do tzw. Directory Authorities, serwerów Tora, służących za punkty wejścia do całego systemu cebulowego routera. Szczególnym zainteresowaniem Amerykanów cieszyć się miały serwery Directory Authorities zarządzane przez Niemców, a przede wszystkim serwer grupy hakerskiej Chaos Computer Club. Dzięki monitoringowi NSA, choć nie jest w stanie wejrzeć w aktywność użytkowników Tora, jest przynajmniej w stanie wskazać adresy IP maszyn łączących się z Torem, a następnie porównać je z bazami IP dla innych usług internetowych.

Interesująca jest terminologia stosowana przez NSA w odniesieniu do XkeyScore. Terminy takie jak ekstremiści czy targetowany nadzór przywołują obraz terrorystów Al-Kaidy, pracujących w pocie czoła nad planami kolejnych zamachów bombowych. Tymczasem chodzi tu po prostu o ludzi interesujących się zagadnieniami bezpieczeństwa komputerowego i prywatności w Sieci, czytających popularne periodyki temu poświęcone. Takie gierki słowne w wewnętrznej komunikacji amerykańskiej agencji to nic nowego – w wyciekłej dokumentacji operacji PRISM używało się terminu bezpośredni dostęp w odniesieniu do serwerów Microsoftu, Google'a czy Apple'a, i dopiero później okazało się, że bezpośredni dostęp to po prostu procedury, w ramach których agenci FBI uzbrojeni w „dławiące” nakazy sądowe uzyskiwali prywatne dane użytkowników, bez ujawniania, że końcowym odbiorcą jest NSA.

W dyskusjach toczonych nad ujawnionymi przez niemiecką gazetę informacjami przewija się wątek wykorzystania XkeyScore do oddzielania od siebie tych, którzy mają jakiekolwiek pojęcie o technikach zabezpieczania swojej prywatności i tych, którzy są szeregowymi użytkownikami Sieci, potrafiącymi jedynie radośnie klikać w linki. Po oddzieleniu ziarna od plew, sygnału od szumu, można spokojnie skupić się na tych pierwszych. Drugi wątek jest równie ciekawy – otóż wiele wskazuje na to, że nowe materiały pochodzą od kogoś innego niż Edward Snowden. Wygląda na to, że w NSA pojawiło się drugie źródło przecieków. Tak na przykład uważa sam Bruce Schneier, którego opinię w całej sprawie przeczytać możecie na jego blogu.

Jeśli zastanawiacie się teraz nad tym, czy i Wy trafiliście pod obserwację NSA, to warto podkreślić, że czarna lista „ekstremistów” obejmuje ludzi z całego świata – za wyjątkiem obywateli USA i najważniejszych krajów anglofońskich – Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Polski nie ma na liście tych uprzywilejowanych partnerów USA.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
Berion   13 #1 03.07.2014 21:25

Czyli jestem pod lupą. A myślałem, że trzeba się bardziej o to postarać... Co za chamstwo.

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  37 #2 03.07.2014 21:30

"Jeśli zastanawiacie się teraz nad tym, czy i Wy trafiliście pod obserwację NSA," - tu raczej powinno być kiedy trafiliśmy na ową listę bo na pytanie czy zapewne odpowiedź jest tylko jedna - tak.

Alladynek   7 #3 03.07.2014 21:34

To kiedy przeczytamy o udanym ataku hakerskim na XkeyScore podobnym do DDOS, który zawali ilością fałszywych prób szukania informacji o TOR itp. ?

Grzechooo   3 #4 03.07.2014 21:50

To jest pułapka :D

danyll   7 #5 03.07.2014 21:53

"szeregowymi użytkownikami Sieci, potrafiącymi jedynie radośnie klikać w linki" :D stąd też biorą się wiry :D co do prywatności w Internecie, niektórzy więcej sami wrzucają informacji na swój temat niż potrzebne jest to jakimkolwiek agencjom.. a raczej uczciwy człowiek nie ma nic do ukrycia - oczywiście jeśli NSA nie ingeruje w nasze informacje, którymi mogłoby handlować..

TestamenT   11 #6 03.07.2014 21:54

I jak tu nie wybuchnąć gniewem na hameryke.

nowakowski   8 #7 03.07.2014 21:55

Zapomniałem, że ten artykuł też tego dotyczy. Wpadłem :D

analfabeta11   3 #8 03.07.2014 21:59

@Alladynek: To byłoby problematyczne, bo osoby, które by to robiły z miejsca poleciałyby na ich czarną listę pod obserwację. Pewnie takie osoby nie chciałyby, aby te osoby lub ich botnety leciały pod obserwację.

  #9 03.07.2014 22:07

"Interesująca jest terminologia stosowana przez NSA w odniesieniu do XkeyScore. Terminy takie jak ekstremiści czy targetowany nadzór przywołują obraz terrorystów Al-Kaidy, pracujących w pocie czoła nad planami kolejnych zamachów bombowych."
Terroryści ? Al-Kaida ? Czuję się urażony ...
Żeby trafić na listę wystarczy, że zainteresuje się bezpieczeństwem ? Śmiechu NIE warte !
Żeby "czuć się bezpiecznie" ( tj, nie obserwowanym ) mam zrezygnować z zabezpieczenia domowego oprogramowania, prywatnych danych oraz wszystkich projektów komputerowych tj. strony WWW w skutek czego mój sprzęt miałby być wysoce podatny na ataki z zewnątrz ( nie tylko te z USA ) ?
Jestem zwykle osobą wyrozumiałą i każdy według mnie może mieć swoje własne ( uzasadnione ) zdanie, ale takich głupot to nie słyszałem nigdy !
To mają być programiści pracujący nad bezpieczeństwem kraju ? Dobrze, że nie mieszkam w USA !

klonek_wp   6 #10 03.07.2014 22:09

a ja chętnie bym poczytał o naszych rodzimych systemach inwigilacji Mozart/beethoven/chopin/Moniuszko/harnaś itp.

Squizz   4 #11 03.07.2014 22:10

Każdy, kto przeczytał ten artykuł właśnie wszedł na listę stałej inwigilacji NSA :) Za wpisanie słowa"T#r" w komentarzach dostaniecie dodatkowo osobistą furgonetkę pod domem
EDIT: tak się zastanawiałem, przeszukuje frazy wpisane tylko w google/bing, czy we wszystkich wyszukiwarkach? Ciekaw jestem, czy nasłuch występuje również w ddg/startpage

Autor edytował komentarz.
neXt___   11 #12 03.07.2014 22:14

@TestamenT: i co ten Twój gniew dałby? Choćby połowa użytkowników Internetu wybuchnęła gniewem, to i tak nic by to nie dało.

NSA patrzy na mnie już od kilku lat, ech, nici z prywatności :<

  #13 03.07.2014 22:16

Teraz jest "modne" pyszczenie na Rosję - a jak wyglądają przy niej USA z ich demokracją w stylu "Orwell 1984"? Marnie, oj marnie. Amerykańska wolność w świecie to jest jak mawiają Amerykanie "fucking freedom". :]

TrustNoOne   10 #14 03.07.2014 22:24

Gdzieś kiedyś było napisane, że MS, Google i Apple współpracują z NSA, tak więc posiadając 4 oryginalne systemy MS, 1 Office, konto na Google, telefon z systemem Google, oraz iOS i pracując na PC i czasami Maku to niczego więcej nie muszę się obawiać.Te magiczne 3 literki z kraju, którego skrót również składa się z 3 literek pewnie od dawna mają info o mnie. :( A niech wiedzą, że czytam DP i Telepolis od czasu do czasu biegając i czytając newsy.

LonngerM   11 #15 03.07.2014 22:24

Czyli mnie pewnie prześwietlają teraz do trzeciego pokolenia xD A kto był czysty dzięki temu artykułowi ma już kartotekę w NSA założoną xD.

Korzystałem z Tora, sprawdzałem dystrybucje Tails oraz sprawdzałem możliwości szyfrowania danych - jestem ekstremistą... Dobrze wiedzieć:D

  #16 03.07.2014 22:35

Hitler jest przy nich, jak owieczka. On przynajmniej wyrażał jasno swoją postawę wobec innych, a nawet napisał książkę by "oświecić masę". Ci zawodowcy natomiast chowają się w ciemnych zapleczach, mają wsparcie od rządu i nieograniczony budżet, a do brudnej roboty wysyłają poważne organy ścigania, które mają się zająć realnym bezpieczeństwem ich kraju i obywateli.
Zamiast łapać przestępców FBI jest na ich polecenia. Nie raz pewnie się zdarzyło, że gdyby był choć jeden "mundurowy" więcej, to można by uniknąć czyjegoś cierpienia, a nawet śmierci. Wysyłają nakazy, bo znaleźci jakiegoś terrorystę w grze komputerowej, a tymczasem co pół sekundy na świecie ginie człowiek ( jasne, że w tym są też choroby i inne, ale z pewnością gdyby "szanowni agenci USA" napprawdę dbali o ludzkie życie, to te statystki mogłyby ulec poprawieniu ). W tym samym czasie inne kraje "dołączają się do sieciowej gry w hakerkę" i sprawdzają czy wrogi kraj nie ma ich na "cyber-celowniku".
Ci z NSA sobie wygodnie na fotelach siedzą i mają swoich "posłańców" do obrony brudnych tyłków i więcej ich nie obchodzi, bo dostają za to kasę. Nawet pozbawienie prywatności dużej części populacji nie robi na nich wrażenia ( no może oprócz Snowdena + ewentualnie tego "nowego" ) - widać od razu jacy są i że nie mają skrupułów.
Dobry żołnierz / samuraj / ( inne ) oprócz słuchania rozkazów powinien mieć też własną wolę, by wiedzieć gdzie się kończy rozkaz, a zaczyna ... no właściwie .. jak to najlepiej nazwać ?
Wbrew powszechnej opini zawsze są 3 sposoby rozwiązania jakiegokolwiek problemu ( a nie 2 ), tj. zła ( nie trzeba tłumaczyć ), dobra ( rozkaz ponad wszytko ) i właściwa ... tylko że ... nikt tak naprawdę nie zdaje sobie z tego sprawy ( lub nie chce - olewa to ) ... i często widuje się symboliczny motyw walki dobra ze złem tj. "sztuka dla sztuki bez żadnego przesłania" .. gdzie tytułowany "człowiek rozumny" mógłby postąpić po prostu mądrze.
Wszyscy się chętnie uśmiejemy czytając artykuły o absurdach PRL-u i innych tego typu ... a gdy zaczynamy mówić o teraźniejszości ... no właśnie ...

  #17 03.07.2014 22:36

"Ekstremiści" z Polski "pozdrawiają" "agentów" z NSA. xD

  #18 03.07.2014 22:39

ta a głupiego samolotu parę miesiecy temu nie mogli znaleźć

aed112   6 #19 03.07.2014 22:41

Myślę że większość użytkowników DP jest już na liście :) Zapewne większość przynajmniej z ciekawości czytała o działaniu cebulowego routera.

dzikiwiepsz   11 #20 03.07.2014 22:43

Kolejne chamstwo z strony USA normalnie ręce opadają.
Ja też przeczytałem w całości tego newsa i mam bardzo kosmate myśli :), czy to znaczy że dostałem się na tę wielce zacną listę? :D
Ps. Skoro już wszyscy jesteśmy uważani za terrorystów to może zacznijmy planować zamachy (nie koniecznie prawdziwe w końcu liczy się tylko spamowanie) oczywiście koniecznie w USA tak by amerykańcy zaczęli robić ze strachu pod siebie :P

wojtex   9 #21 03.07.2014 22:49

@dzikiwiepsz: warto dodać, że tzw. "terroryści" praktycznie nie istnieją. Po prostu łatwiej jest sterować narodem, który się boi.

TrustNoOne   10 #22 03.07.2014 22:57

@were sending greetings and kisses xD (niezalogowany): Uważaj, bo wpadnie do ciebie paru agentów, tak jak ci z naszego podwórka do tego gościa z Elbląga, który wypowiedział się w nietypowy sposób o premierze na fejsie... ;)

rip LunarBird CLH   3 #23 03.07.2014 22:59

@danyll:

Nie rozumiesz. Tu nie chodzi o to, co kto ma czy nie ma do ukrycia. Fakt, że ktoś nie ma nic do ukrycia, absolutnie nie uprawnia wszelkiego rodzaju rządowych szpicli do wpieprzania się z butami w nasze ściśle prywatne sprawy.

Mamy w końcu demokrację do cholery czy nie mamy? Istnieją prawa człowieka czy nie istnieją? Są jakieś granice wszechwładzy i samowoli urzędników, czy nie ma żadnych? Jest jakiś sens istnienia podobno niezawisłego sądownictwa, czy też to wszystko tylko czyste pierdolenie i mydlenie oczu, a w rzeczywistości podsłuchuje się każdego z byle powodu bez żadnego racjonalnego uzasadnienia?

Nie mówię, że państwo nie ma prawa inwigilować obywateli, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie łamania prawa w ważnej sprawie i są na to dowody, a sam nakaz potwierdził REALNIE niezawisły sędzia, który realnie przeanalizował sprawę i wydał zgodę w konkretnym przypadku, a nie z automatu.

Ale po pierwsze korporacyjni funkcjonariusze realizujący biznesowe interesy określonych oligopoli i sprzecznych z prawem antymonopolowym syndykatów używający organów ścigania do zastraszania obywateli na pewno nie powinni nigdy mieć prawa dostępu do czyichkolwiek prywatnych danych. Po drugie nikt nie ma prawa nikogo podejrzewać o bycie terrorystą, hakerem czy czym tam jeszcze tylko na podstawie tego, że wszedł na jakąś stronę. Po trzecie absolutnym skandalem jest masowe inwigilowanie prywatnej poczty bo a nóż coś na kogoś się znajdzie i coś takiego powinno być jasno zabronione (także w przypadku korporacji, nieistotne czy sami się godzimy na to czy nie).

I żeby było jasne, skanowanie prywatnej poczty użytkownika w celu dopasowania reklam czy dowolnym innym celu biznesowym TEŻ powinno być całkowicie zabronione, za wyjątkiem przypadków, gdy uzyskano na to zgodę sądu. Absolutnie żaden system informatyczny moich prywatnych danych NIE MA PRAWA nikomu udostępniać bez mojej wiedzy, poza wyjątkowymi przypadkami posiadającymi betonowe i zbrojone stalą uzasadnienie prawne.

Doszliśmy do ściany. W imię "walki z terroryzmem", "ścigania przestępców" i podobnych hasełek niewiele mających wspólnego z rzeczywistością DEPCZE SIĘ PODSTAWOWE ZASADY PRAWA RZYMSKIEGO, takie jak choćby zasada domniemania niewinności. Nie jestem niewinny póki wina nie zostanie udowodniona. NSA ma prawo traktować mnie jak przestępcę, ma prawo srać na moje prawo do prywatności, olewać przepisy strzegące tajemnicy moich danych osobowych. Ma prawo grzebać w moim życiorysie i szukać na mnie "haków" pod byle pretekstem.

Tak nie może być. Tego nie można nazwać żadną demokracją ani żadną cywilizacją. To jest TYRANIA. Państwo jest wszechmocne, służby państwowe mają monopol na olewanie nawet najbardziej podstawowych praw człowieka bez najmniejszych konsekwencji. Nie ma żadnych świętości - a co najgorsze niektórych ludzi nawet to już nie dziwi ani nie szokuje.

Ludzie przywykli do tego, że różnego rodzaju opłacani z publicznych pieniędzy PARTYJNI CYNGLE grzebią im ustawicznie w życiorysach.

Jeszcze trochę i obudzimy się w świecie, gdzie normalką będzie szantażowanie ludzi o niepoprawnych politycznie poglądach oraz protestujących przeciwko korporacyjnemu pojmowaniu praw autorskich ujawnieniem w mediach wyszperanych przez tajne służby kompromitujących faktów na ich temat z ich prywatnego życia.

Bo niby czemu nie, skoro można już pod byle pretekstem takich "haków" szukać?

TestamenT   11 #24 03.07.2014 23:01

@neXt___: Jako że jestem ekstremistą to mój gniew byłby wybuchowy.

Zas   10 #25 03.07.2014 23:01

Co w tym dziwnego? (odpowiadam na tytułowe pytanie)

  #26 03.07.2014 23:11

"Ekstremistami" nie muszą być anglojęzyczni. Oni wszyscy są już znani z imienia i nazwiska. Nie są "ekstremistyczną", słabo rozpoznaną tłuszczą, ale rozpracowanymi i skatalogowanymi przeciwnikami wolności, amerykańskiej wolności.

e X t 7 3   9 #27 03.07.2014 23:11

oj tam wielkie odkrycie - przecież to juz było wiadome od około 6 lat :P... Ja juz nie loguje pewnych 'aktywności' na firewallach bo wiem kto zacz ... i zapewne juz od dłuższego czasu należę do tego szacownego grona ;) ... najgorsze jest to, ze ludzie używają pewnych narzędzi - w tym systemów operacyjnych [użytkownicy Windows 8.x sami się proszą o d...], bez wiedzy o ich słabościach i "podatnościach" ... ktoś zarzuci: ale piszesz z chrome ... tak to prawda ;) ale pozwalam mu tylko na to ... na co mogę sobie pozwolić ;) Całkowite "odgrodznie" nie jest dobre ... bo ściąga uwagę ;). Pojecie Matrix obecnie juz nie jest takim fiction ... a staje się bardziej science ;)

Autor edytował komentarz.
neXt___   11 #28 03.07.2014 23:12

@TestamenT: to nie wybuchaj przed monitorem, lepiej załatwiaj wizę i szoruj do USA, będzie więcej pożytku z Twojego gniewu :P

Liberator   9 #29 03.07.2014 23:22

Uwielbiam czytać te wasze teorie spiskowe, naprawdę poprawiają mi humor :-] Jesteście wszyscy bardzo ważni i posiadacie terabajtowe kartoteki w NSA, CIA, FBI, NBA i NASDAQ z adresami obejrzanych filmików na redtube :D

Piterek882   4 #30 03.07.2014 23:22

Ja tam nie mam nic do ukrycia, oprócz planów zamachów bombowych na Pentagon i siedzibę NSA, to @TestamenT szykuj wizę i jedziemy :P

e X t 7 3   9 #31 03.07.2014 23:33

@Liberator: tu nie chodzi o "wagę" a o kontrolę ... widać nie wiesz na czym polega zarządzanie. Jako, że 'kontrola' to mój chleb powszedni to Ci powiem, że wiedza to kluczowy element w 'sterowaniu" ;) Tu mamy do czynienia ze zbiorem tzw. 'haków' które można wykorzystać gdy pojawi się 'potrzeba' ;). Zapewne masz na swoich stacjach roboczych rzeczy które mogły być "ciekawe" i przydatne gdyby zaszła konieczność wpływania na twoje wybory i decyzje ;). Tu działa stara zasada ... wiedza to do potęgi klucz ;)

Autor edytował komentarz.
  #32 04.07.2014 00:05

"Polski nie ma na liście tych uprzywilejowanych partnerów USA." czyli Sikorski miał 100% rację...

  #33 04.07.2014 00:05

@klonek_wp: Żubr, Tyskie, Warka...

Liberator   9 #34 04.07.2014 00:05

@e X t 7 3: Nie czuję się na tyle ważny żeby jakakolwiek zagraniczna instytucja o charakterze wywiadowczym miała mną sterować tudzież wykorzystywać haki, niezależnie ile giga pornografii trzymam na dysku :D Gdybym był wpływowym politykiem, osobą publiczną bądź coś w ten deseń może wtedy bym sobie zaprzątnął tym myśli. Jednakowoż nie jestem z czego bardzo się cieszę. A jeśli faktycznie istnieje globalny spisek żydo-masono-lewaków mający na celu wpływanie na opinie jednostek no to jestem zupełnie zmanipulowany i nieświadomy tego, przyznaję uderzając się w pierś.

Ojciec Ceicjo   5 #35 04.07.2014 00:19

@Anonim (niezalogowany): Żeby "czuć się bezpiecznie" ( tj, nie obserwowanym ) mam zrezygnować z zabezpieczenia domowego oprogramowania, prywatnych danych oraz wszystkich projektów komputerowych tj. strony WWW w skutek czego mój sprzęt miałby być wysoce podatny na ataki z zewnątrz ( nie tylko te z USA ) ?

Wystarczy że prześlesz do NSA wszystkie swoje nazwy kont i hasła, przecież nikt nie chce żebyś czuł się zagrożony.

  #36 04.07.2014 00:54

No ja myślę, że parę speców ze stałych przyjaciół DP powinno się zebrać razem, i jakoś rozmontować to całe NSA - jako Polacy na pewno damy radę - "w kupie" siła. xD Niech żyje Jasna Strona Nocy... to jest Mocy. Ekstremiści wszystkich krajów łączcie się - EWKŁS. xD

  #37 04.07.2014 00:57

@rip LunarBird CLH: piekne slowa

  #38 04.07.2014 01:02

@TrustNoOne: "Uważaj, bo wpadnie do ciebie paru agentów"

... piwo się chłodzi. :-)

  #39 04.07.2014 01:03

@Liberator: zdajesz sobie sprawe ze decyzje tych wazniejszych od ciebie moga miec rownie wielki wplyw na twoje zycie jak twoje wlasne decyzje? Rozumiesz co z tego wynika i jak marne sa twoje trolowe argumenty?

AndrzejG   8 #40 04.07.2014 01:44

No kurczę pieczone. I kliknąłem :D Sugeruję wysyłać artykuły na ten temat do wszystkich znajomych. Niech nie mają za łatwo (:

  #41 04.07.2014 02:35

tak na rly to NSA cos w ogole robi? czy tak sobie zbiera ten spam I nic. Bo jak tylko zbiera I oglada to jestem z nimi duchem ja tez sobie czesto pobieram cale serwery tak z nudow zeby czyms te 8 tb zapchac xD.

  #42 04.07.2014 02:54

Czyli wystarczy przeczytac ten artykul, zeby stac sie celem stalej inwigilacji NSA??? :)

  #43 04.07.2014 03:00

Ciekawe jak zorganizowane i w jaki sposob umieszczone sa te serwer szpiegujace. Jakos nie chce mi sie wierzyc, ze NSA moze nasluchiwac i analizowac ruch w polskim Internecie.

  #44 04.07.2014 06:07

Fuck NSA!
Jankescy imperialiści, możecie mi przyjechać do Polski i polizać! Nawet lepiej - możecie mi podetrzeć dupę, gdy się pójdę wysrać!
Dlatego należy wspierać Anonymus! Pewnego dnia wszyscy będziemy Anonymus! Właściwie to wszyscy jesteśmy Anonymus! Kocham Anonymus! Należy przeprowadzać ataki DoS na infrastrukturę bandyckiej organizacji NSA i ich brytyjskich psów z GCHQ.

Pamiętajcie! Dobry DoS nie jest zły :)
Lepiej spłonąć niż blednąć i przygasać każdego dnia!

  #45 04.07.2014 07:07

Bombę zrzucić na tych sqr..... Wtrącają się w moje życie.

  #46 04.07.2014 07:24

Z tego wniosek, że zarówno DOBRE PROGRAMY jak i wszyscy czytelnicy co najmniej TEGO artykułu są na nie czarnej lecz HONOROWEJ liście net-terrorystów :-))
Zaiste, w godnym jesteśmy gronie :-)

BOLO1990   8 #47 04.07.2014 07:28

Zaraz, zaraz. Jeśli oni mają taką władzę to TEORETYCZNIE każdy dysponujący odpowiednimi środkami mógłby nas inwigilować (Google, Rosja itp.)? To już jest o wiele ciekawsze jak dla mnie.

Tak pół żartem, pół serio to pewnie przez społeczność dp nie chcą znieść nam wiz... ;)

  #48 04.07.2014 07:42
  #49 04.07.2014 07:57

Tak naprawdę wielki brat z zachodu czy ze wschodu jest taki sam. A kto chce wiedzieć wszystko na końcu nie wie nic. Bo tych których szukają w swojej naiwności zakładają ze będą się porozumiewać droga elektroniczna....
A wystarcza analogowe kartki zapisane tekstem transportowane na wielbladzie

  #50 04.07.2014 08:00

Zdaje się, że reddit robił swojego czasu akcje gdzie duża grupa userów za pomocą jakiegoś skryptu generowała całą masę zapytań do wyszukiwarek ze słowami kluczowymi jakie obserwuje nsa. Może czas na powtórkę?

btw, oburzenie nic tu nie da. Amerykańskie służby od co najmniej dwóch dekad otwarcie szczają na swoja własna konstytucję a wy oczekujecie, że tacy ludzie nagle się ukorzą i poprawią?

  #51 04.07.2014 09:13

A co w tej sytuacji mają powiedzieć miłośnicy kolei ? Tam magiczne słowo TOR pada dość często...

  #52 04.07.2014 09:14

@danyll: Weź już daj spokój z argumentami typu: "uczciwy człowiek nie ma nic do ukrycia". Rozumiem, że mieszkania nie zamykasz, pocztę do Ciebie może odebrać każdy, a romantyczne wieczory z żoną spędzasz przy odsłoniętych oknach, dodatkowo nagrywając swoje tet-a-tet? Z użytkowaniem publicznych i domowych toalet też nie masz problemu? No bo jaki? Jak chcą to niech patrzą? Widzę, zupełnie obce jest Ci pojęcie "PRYWATNOŚĆ i PRAWO DO NIEJ"..

mozilla007   5 #53 04.07.2014 09:16

Jak nagle USA zniesie dla nas wizy, to dopiero się dowiecie, co to znaczy inwigilacja, teraz to mały pikuś.

dadziok   3 #54 04.07.2014 09:26

Czuję że NSA też wzięło czytelników tego artykułu pod lupę :-). Może to pułapka? Człowiek teraz się boi zrobić czegokolwiek w internecie, bo mu zaraz do domu wpadną (anty)terroryści z hameryki...

doryinfg   7 #55 04.07.2014 09:31

Oj tam oj tam to je propaganda! byś my się bali i nie szukali sposobów omijania tego....o jacy nie dobrzy... pewnie się pogniewają i dopiszą nas do listy ekstremistów na której już dawno jesteśmy.... będą nas monitorować jak by tego nie robili do tej pory... ludzie podający się za polski rząd odpowiadają za to... traktują nas jak bydło według nich wszystko im wolno.... zamiast stać na straży bronić nas jako obywateli swojego kraju to układają nas na półmiskach i tylko rozglądają się kogo by tu jeszcze utrzeć stłamsić i sprzedać bo nam się nic nie należy w tym teoretycznym kraju... i kamieni kupa

  #56 04.07.2014 09:37

Ech, korzystam z Linuxa, czytam fora Linuxowe subreddity linuxowe i szyfruję dane, które mam na dysku. Chyba już po mnie.

  #57 04.07.2014 09:55

E tam Profil na Fejsiku, czy LinkedIn...
Prawdziwy mężczyzna musi mieć założony profil przez NSA ;)

A tak poza tym to czym się różni ta "demokracja", od tej "niedemokracji" i państwa totalitarnego?
I za PRL-u podsłuchiwali i zakładali teczki i teraz też robią to samo w imię "ochrony demokracji".

e X t 7 3   9 #58 04.07.2014 09:56

@Liberator: Ujmę to tak, mój znajomy zajmuje się zawodowo tzw. inżynierią społeczną ... wiele osób o nawet nie wie o istnieniu takiej "działki" ;). Ja ich nazywam hackerami umysłów ... oni wola, aby się mówiło o nich 'czarodzieje' umysłów ;). Zadanie jest w sumie 'proste' spowodować, aby jednostka, a zatem i ogól dokonywał określonych ocen, wyborów i podejmował 'wymagane i zakładane' decyzje ... jednocześnie myśląc, że to ich indywidualna i samodzielna decyzja i wybór ... działa tu stara paremia "najszczęśliwsi nieświadomi" ;). Można zapytać, czy jest 'popyt' na usługi takich 'czarodziei' ? Odpowiedzią może być jeden z pojazdów jakim porusza się mój znajomy Crrera Turbo S - zakupił w zeszłym roku ;). btw. w/w osoby nader często korzystają z pracy hackerów, albo raczej crackerów oraz mają dostęp do danych, jakie zostają pozyskane z systemów o jakich mowa w w/w artykule ... Co do systemów, znajomy używa jedynie Linuksa [budowałem mu całą infrastrukturę sieciową - Debian na serwerach, Kubuntu na desktopach/maszynach mobilnych + dodatkowe firewalle i IPS > Centos LInux].

Autor edytował komentarz.
Twixes   2 #59 04.07.2014 10:19

To ja może pomogę kolegom z Ameryki: NSA, FBI, TOR, onion routing, proxy, Tails, encrypted email service, safe linux, how to build a bomb, bomb in the White House, dead Barrack Obama, anhtrax letter ;)

ajas   4 #60 04.07.2014 10:20

Mapka z programami NSA, wykrytymi tylko w zeszłym roku.
http://projects.propublica.org/nsa-grid/

  #61 04.07.2014 10:43

@Anonim (niezalogowany):

Czemu nie? Np. Max coś o tym wspominał:

http://www.youtube.com/watch?v=3iYojPBxmqk

Spakowane dobra, mapa skarbów... "Poezja 1984". :]

  #62 04.07.2014 10:51

@e X t 7 3: Ci magicy to zwykli handlarze i muszą na kogoś wpływać, żeby coś komuś sprzedać. NSA nie bawi się w takie gierki, dla nich liczy się kto ma większą pałkę. W odróżnieniu do plitykierów.

bluecont   2 #63 04.07.2014 11:26

@Twixes: Marzy mi się coś takiego jak botnet który by zaraził wszystkie kompy na świecie i by wywoływały sztuczne zapytania do google, czy otwieranie danych stron www. Wtedy sobie co najwyżej mogą cmoknąć w pompkę.

Ziendal7   9 #64 04.07.2014 11:40

Wpiszcie jeszcze w google "How to make atomic bomb" czy coś :D.

Kowal155   4 #65 04.07.2014 11:55

Myślę, że jak w różnych serwisach rozprzestrzenił się ten news to NSA dostała mnóstwo ruchu i szumu w swoich danych :) Poza tym skoro tego typu działalności i poszczególne aplikacje zostają ujawniane dokonują jakichś modyfikacji - czy to zmiana programu, czy też modyfikacja. Na pewno nie jest tak, że niewzruszeni siedzą w tym momencie i zgarniają to morze danych, które nagle zawiera mnóstwo śmieci. Ja osobiście googla, binga, linux journal z określonymi artykułami i serwisy informacyjne TORa już zaliczyłem :P

Hegenov   5 #66 04.07.2014 11:56

No świetnie... klikłem...

e X t 7 3   9 #67 04.07.2014 12:21

@alaskian (niezalogowany): ;) to jest proces budowania struktury zależności i komunikacji ;) ... zresztą jednym z jej elementów jest np. fb ... to dopiero pozwala na znalezienie punktów dowiązania [punkt styku zależności - w potocznym języku osoby ;)], co z kolei pozwala na określenie gdzie uderzyć, aby wpływać na określone zachowania zadanej grupy ludzi ... znasz pojęcie ... tylne siedzenie prawda ? ;)

Autor edytował komentarz.
Berion   13 #68 04.07.2014 12:46

@e X t 7 3: Nie wytłumaczysz im tego. Oni nie rozumieją że w dzisiejszym świecie są towarem i nawet w sklepie są atakowani socjotechniką (choćby nieprzypadkowe rozmieszczanie produktów). Nie wspominając o gnoju, który wylewa się z ekranu telewizora na dywan. Przy tym prywatne dane w telefonie/komputerze to pryszcz.

e X t 7 3   9 #69 04.07.2014 13:11

@Berion: mówisz, że już za późno ? ;P ... a co do "przypadkowego" rozmieszenia towarów ... słyszałem o pewnej instalacji - galeria handlowa = system analizy "ruchu klientów" - w większości sklepów identyfikacja - po twarzy, kolejno ruch klienta w sklepie i galerii = ścieżki ruchu, a następnie jak kupi [kartą] dowiązanie do osoby i potem można śledzić, kto z kim w galerii :P ... nie odnoszę się do kwestii formalnoprawnych - oficjalnie uważam to za plotkę ;). Jeśli nie chronisz w odpowiedni sposób swojej prywatności np. budując obraz jaki chcesz aby był przez system odczytany, nie chronisz się użytkując na prywatnych maszynach bezpiecznych systemów, etc. to stajesz się kolejnym punktem w strukturze zależności ... od tego nie uciekniemy, ale wiedząc co i jak można w tym się nieźle "poruszać" ;)

Autor edytował komentarz.
  #70 04.07.2014 13:15

Hihi jestem na celowniku bo przeczytałem ten artykuł :)

Berion   13 #71 04.07.2014 13:40

@e X t 7 3: Odciąć się nie da, ale tak, rozsądnie jest jedynie dozować im te dane.

Myślę, że jest za późno. Rozejrzyj się w okół siebie, ilu ludzi znasz, którzy nie żyją dniem codziennym, że tak powiem? 99,(9)%? :P I właśnie dlatego.

scripter1   7 #72 04.07.2014 13:45

"Jeśli zastanawiacie się teraz nad tym, czy i Wy trafiliście pod obserwację NSA, to warto podkreślić, że czarna lista „ekstremistów” obejmuje ludzi z całego świata – za wyjątkiem obywateli USA i najważniejszych krajów anglofońskich – Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii."
To jest szpiegostwo międzynarodowe w pełni jego definicji - szpiegowanie wszystkich innych krajów.

  #73 04.07.2014 13:52

Czy Tor nie był stworzony przez NSA lub przez marynarke wojenną ameryki?

MemoryFive   6 #74 04.07.2014 14:10

czyli mówiąc wprost, chcą móc podglądać każdego i w razie czego włamać się do komputera nawet na linuxowych systemach. Chcą na siłę zmienić internet by nikt już nie był anonimowy a wszystko dla zysków i bezpieczeństwa :D Powinni ich zamknąć za takie coś. Pewnie się okaże, że to przez nich nie ma już dobrego zabezpieczenia w postaci antywirusów czy firewalli xD
niech ruskie tworzą jak najszybciej swój internet, może się nim podzielą.

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #75 04.07.2014 14:19

@Berion: cóż znam trochę "świadomych" ... ale fakt jest ich niewielu :P

Co do formalnoprawnych podstaw działania obcych służb .. jak by ktoś miał wątpliwości "się da" ... oto "mała próbka":

http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/nazwa/1066_u/$file/1066_u.pdf

Autor edytował komentarz.
  #76 04.07.2014 15:05

@Berion: Jak się bronić przed tak ohydną manipulacją jak rozmieszczenie towarów wg jakiegoś tam klucza?
I jak mają być poukładane towary wg open source?

  #77 04.07.2014 15:07

@Ziendal7: Jutro.... 6:00..... całe fbi w przepokoju......

  #78 04.07.2014 15:31

@aed112: Tak,, dokladnie. Wiekszosc, Jesli nie wszyscy:)

Berion   13 #79 04.07.2014 17:04

@e X t 7 3: Ta ustawa to pod co inne, pod betonowanie aktualnej władzy, żeby mnie czerwoni i niemiaszki pałowali 11 listopada jak ośmielę się nie iść z tęczą albo Bronisławem K. ;)

e X t 7 3   9 #80 04.07.2014 17:38

@Berion: spokojnie da się pod wszystko w zasadzie podciągnąć - mówię Ci to jako prawnik ;)

Berion   13 #81 04.07.2014 19:50

@cham (niezalogowany):
Nie jestem wojownikiem open source.

A obronić się przed tym można. Rozkładać towarów wg. jakiegoś tam wzorca nikomu nie zabronisz, ale możesz być tego świadomy i to już wiele daje. Możesz np. dojść do wniosku że atak aromatów przy wejściu ma jakiś cel, że możesz to skorelować z np. wielkimi szyldami z przekreślonymi cenami itd. Temat rzeka. Możesz też omijać takie sklepy. ;)

@Ziendal7:
Raczej: bomb echelon obama attack tommorow allah akbar how to... szybkowar bomb :P

Autor edytował komentarz.
danyll   7 #82 04.07.2014 20:30

@typowy janusz (niezalogowany): ogarnij się chłopie - jeden raz napisałem "uczciwy człowiek nie ma nic do ukrycia" a ty to rozdmuchujesz jakbym pod każdym tematem tak pisał minimum 150 razy. Najlepiej się zaknebluj i odłącz od internetu to nie będziesz miał problemu czy Ciebie śledzą co w nim robisz..
pozdro

Liberator   9 #83 04.07.2014 20:59

@e X t 7 3: Zdaję sobie z tego sprawę bardzo dobrze. I nie wiem co ta cała wypowiedź ma wspólnego z tematem, czyli tym że śmieszy mnie spiskowa teoria dziejów? Znajomość współczesnych technik psychologii sprzedaży i marketingu bardzo pomaga na bronienie się przed tym całym manipulowaniem, to fakt. Rozumiem, że wywiady światowe analizują i gromadzą pewne dane ale na pewno nie o ludziach interesujących się linuxem :) Chyba że to wywiad Microsoftu :D

Liberator   9 #84 04.07.2014 21:00

@pocologin (niezalogowany): Błagam cię... bo się aż wzruszyłem prawie jak pomyślałem o tych wszystkich ważnych ludziach dzięki którym tak dobrze mi się żyje :)

  #85 04.07.2014 23:22

aha, to jak ja mam kompuer na intelu z windołsem to ci panowie z US&A wiedzą że jestem niewinny.

  #86 05.07.2014 08:13

Problem oczywiście jest i trzeba sensownie zastanawiać się nad jego rozwiązaniem, bo trudno w obecnych czasach pogodzić wymogi zwalczania potencjalnych zagrożeń z prywatnością, ale wyczuwam tu też, w komentarzach, sporo niepotrzebnej histerii. Na zwalczenie histerycznych nastrojów, proponuję wspinaczkę po starej piramidzie schodkowej: http://photosynth.net/preview/view/985510db-4dc7-4aec-a1ee-40a7d1e9d334, albo spacer po Piotrkowskiej w Łodzi: http://photosynth.net/preview/view/f227b6e4-7548-41dc-827d-5fb67324dfe4. Jakoś te nastroje histeryczne rozprzestrzeniają się w naszym kraju z siłą najzjadliwszego wirusa umysłu. Niestety na ogół brak nam w naszych umysłach skutecznego oprogramowania antywirusowego...

xernos   4 #87 05.07.2014 16:39

Ciekawe jak sklasyfikowali RMS, albo Putina jak zapowiedział przejście na Linux'a i ARM ...

Pozdrawiam

rip LunarBird CLH   3 #89 08.07.2014 09:58

@MemoryFive: Traktować zamordystyczny projekt absolutnej kontroli nad internetem autorstwa eks-zbira z KGB w kategoriach przeciwwagi dla równie zamordystycznej idei absolutnej kontroli wszystkich obywateli by NSA to mniej więcej tak, jakby leczyć dżumę zarażając ludzi cholerą.

MemoryFive   6 #90 08.07.2014 10:38

@rip LunarBird CLH: tylko ta druga może okazać się mniej szkodliwa od tej pierwszej ^^

rip LunarBird CLH   3 #91 08.07.2014 18:22

@MemoryFive: Nie wiem jak absolutna kontrola NSA nad tym co ludzie robią może być bardziej szkodliwa od władzy absolutnej w rękach zbrodniarza, dla którego zamordować niewinnego człowieka na środku ulicy w biały dzień to jak splunąć.

Utrzymajmy może, do cholery, jakieś proporcje. To co odwala NSA jest paskudne i trzeba NSA powstrzymać, ale to jednak nadal inna skala zagrożenia niż monopol informacyjny w rękach gotowego na wszystko satrapy, wyszkolonego przez jedną z najbardziej zbrodniczych organizacji w dziejach ludzkości.

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.