Zakończenie wsparcia dla serwerowego Windows będzie dużą szansą dla Linuksa

Zakończenie wsparcia dla serwerowego Windows będzie dużą szansą dla Linuksa

19.11.2014 13:56

8 kwietnia tego roku Microsoft zakończył wsparcie dla Windows XP.W lipcu przyszłego roku ten sam los czeka serwerowy odpowiednik XP,czyli Windows Server 2003. W założeniu użytkownicy tego popularnegoOS-a powinni sięgnąć po Windows Server 2012 R2, ewentualnie przenieśćswoje aplikacje do chmury Azure. Jednak dane pozyskane od producentówserwerów wskazują na to, że Microsoft może czekać niespodzianka.

Dziś w użyciu pozostaje co najmniej 10 mln maszyn z WindowsServerem 2003 – to dane odnoszące się do serwerów publiczniedostępnych. Ile działa za korporacyjnymi zaporami sieciowymi, możnatylko zgadywać. Użytkownicy większości z nich w większości zdająsobie sprawę z tego, że już niebawem cykl życia starego systemuoperacyjnego dobiegnie końca. Podobnie jednak jak to było z WindowsXP, niewielu podchodzi do tego poważnie i dysponuje odpowiednim,uwzględniającym specyfikę organizacji planem migracji, mimo że jakzakłada Microsoft, na przygotowanie takiego planu potrzeba od 200 do350 dni.

O ile w wypadku Windows XP sytuacja była w miarę oczywista –naturalnymi następcami były Windows 7 dla konserwatystów i Windows8.x dla nowoczesnych, to z serwerowym systemem jest inaczej. JakinformujeDigiTimes, analitycy z Tajwanu przekonani są, że dla wieluorganizacji porzucenie Windows Servera 2003 będzie okazją dosięgnięcia po Linuksa. Zmniejszyć to ma udział systemów Microsoftu wewciąż rosnącym rynku serwerowym – według IDC w drugim kwartalebr. przyniósł on 12,6 mld dolarów, o 2,2% więcej niż drugim kwartale2013 r.

Obraz

Decyzję o przejściu na Linuksa może w tym wypadku ułatwić otwarcie.NET Frameworka. Liczne aplikacje biznesowe pisane na .NET będą mogłybyć uruchamiane na linuksowych serwerach bez trudności, jakich należyspodziewać się w wypadku aplikacji desktopowych, gdzie trzeba byłobytworzyć dla innych systemów własne implementacje Windows PresentationFoundation czy Windows Forms.

Scott Hanselman z Microsoftu zapewniao oficjalnym wsparciu dla .NET Core CLR dla Linuksa jak równieżpełnej wersji ASP.NET 5 dla tego systemu, a nawet przygotowaniuserwera WWW, na którym aplikacje webowe stworzone w technologiachMicrosoftu będzie można uruchomić. Do tej pory możliwe to było dziękiMono, niezależnej od Microsofu implementacji .NET-u, ale mało ktodecydował się na takie posunięcie – właśnie ze względu na brakoficjalnego wsparcia Microsoftu.

Tym razem powinno być inaczej – Linux z .NET-em nie tylkobędzie cieszył się oficjalnym wsparciem, ale też w wieluscenariuszach zapewniał dalekowiększą elastyczność i konfigurowalność, niż ta, na którą pozwalaWindows Server w swojej obecnej formie. Główną przeszkodą dlaupowszechnienia się takiego rozwiązania może być tylko lękadministratorów przez wypróbowaniem czegoś nowego – wieluludzi, którzy swoją karierę zawodową ściśle powiązało z rozwiązaniamiod Microsoftu, nie chce nawet słyszeć o jakichkolwiek innychsystemach czy narzędziach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)