Znacząca poprawa obsługi ACPI i zarządzania energią dzięki ponad 150 łatkom dla Linuksa 3.15

Znacząca poprawa obsługi ACPI i zarządzania energią dzięki ponad 150 łatkom dla Linuksa 3.15

25.03.2014 12:52

Mark Shuttleworth, szef Canonicala, wzywałniedawno producentów płyt głównych, by porzucili ACPI,zastępując je prostym, deklaratywnym firmware, same zaś sterownikidostarczali w postaci łatek dla jądra Linuksa. Postulat to ciekawy,gdyż nie da się zaprzeczyć, że dziś firmware płyt głównychpowstaje przede wszystkim z myślą o Windows, a każdy inny systemoperacyjny musi się do tego dostosować. Jest to jednak postulatkompletnie nierealistyczny – jeszcze wiele lat system Microsoftubędzie dominował na rynku i to pod kątem architektury jądra NTprzygotowywane będą sterowniki. Twórcom Linuksa i innychalternatywnych systemów operacyjnych pozostaje dostosować się dotej sytuacji.

Rafał Wysocki z Intela opublikowałwłaśnie na łamach listy deweloperów Linuksa informacje o stanieprac nad łatkami dla ACPI i zarządzania energią, które trafią dojądra 3.15. Wygląda na to, że jeszcze w tym roku skończą sięproblemy z usypianiem i wybudzaniem, będące zmorą właścicielilaptopów działających pod kontrolą „pingwina”.

Obraz

Lista zmian, jakie trafią do tych podsystemów jądra, jestzaskakująco długa – liczy ponad 150 pozycji. Wśród nich sąliczne poprawki dla opensource'owej implementacji interfejsukonfiguracji i zarządzania energią ACPICA, dodanie obsługizarządcy CPUFreq dla 64-bitowych procesorów ARM czy wsparcie dlaustawiania dopuszczalnych zakresów opóźnień w niskonapięciowychpodsystemach (wg standardu Intela LPSS).

Dla użytkowników najważniejsze są jednak łatki autorstwaChuanshenga Liu, które wprowadzają asynchroniczne wątki dlaoperacji usypiania i wybudzania urządzeń, co pozwoli na znacząceprzyspieszenie tych operacji. Jak pisze deweloper, na testowejplatformie udało się dzięki jego łatkom skrócić fazęresume_noirq o 80%.

Póki co większość modeli laptopów, nawet tych z czipsetemIntela, pod względem obsługi ACPI czy zarządzania zużyciemenergii, działa na Linuksie odczuwalnie gorzej, niż pod kontroląWindows (nie mówiąc już o OS X, przystosowanym do konkretnychmodeli laptopów Apple). Pingwin zużywa więcej energii, a operacjewybudzania z uśpienia potrafią zająć nawet kilkanaście sekund.Jeśli ta runda łatek spełni pokładane w niej nadzieje, będzie tokolejny ważny krok na drodze do sukcesu Linuksa na desktopie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)