Zorin OS 12: dystrybucja Linuksa dla tych, którzy bardzo przywykli do Windowsa

Zorin OS 12: dystrybucja Linuksa dla tych, którzy bardzo przywykli do Windowsa

Zorin OS 12: dystrybucja Linuksa dla tych, którzy bardzo przywykli do Windowsa
21.11.2016 19:56

Zorin OS to dystrybucja Linuksa, która od wielu lat próbujeprzedstawić się jako zamiennik Windowsa dla początkującychużytkowników. Najnowsza jego wersja, Zorin OS 12, nic pod tymwzględem nie zmienia. Zbudowane na bazie Ubuntu 16.04 LTS wydanie,określone jako „największe w historii tej dystrybucji”, ma byćalternatywą dla Windowsa 10. Tę śmiałą deklaracjęusprawiedliwiać ma zupełnie nowy pulpit, zbudowany na bazie GNOMEShella. Windowsowego oprogramowania wcale łatwo jednak nieuruchomimy, co tylko prosi się o rozczarowanie tych początkującychużytkowników, do których dystrybucja jest adresowana.

Nowy pulpit, Zorin Desktop 2, wygląda naprawdę zjawiskowo, ijest głównym atutem tego systemu. GNOME Shell zostałskonfigurowany tak, by nie odbiegać od oczekiwań ludziprzyzwyczajonych do Windowsa. Dostajemy więc Menu Start, pasekzadań, tackę systemową i tradycyjne ułożenie widżetów okien,choć upakowanych w większości bezpośrednio w pasek tytułowy (takjak na to pozwala dziś biblioteka Gtk+). Ładny font systemowy(Roboto) i niezłe płaskie ikony Paper sprawiają, że pulpit tenwygląda naprawdę nowocześnie.

Obraz

W tym nowym wydaniu aplikacje Zorin Look Changer i Zorin ThemeChanger połączono w jeden program, Zorin Appearance. Wywołując goz ustawień systemowych, jednym kliknięciem można przełączać sięmiędzy ustawieniami typowymi dla Windowsa oraz Gnome 3. WersjaUltimate Zorina oferuje dodatkowe presety interfejsu, przypominająceUnity, macOS-a oraz Gnome 2.

Dostajemy też podgląd wszystkich okien za naciśnięciemklawisza Super, który daje też możliwość zarządzania nimi idodawania nowych pulpitów w razie potrzeb, dopracowaną wyszukiwarkęaplikacji i dokumentów, która posłuży też jako prosty kalkulator(czyli coś, czego Canonical do dziś nie potrafi zrobić dobrze wUnity), oraz nowy system powiadomień. Powiadomienia stały sięteraz interaktywne, nie tylko informują, ale pozwalają na bieżącozareagować na komunikaty. Zorin Desktop 2.0 może być też dobrymrozwiązaniem dla tych nowych hybrydowych laptopów – elementyinterfejsu dobrze się skalują na często w nich stosowanychwyświetlaczach HiDPI, rozbudowana obsługa gestów sprawia, żeekran dotykowy w pececie nie jest już taki zły, jak mówi Apple.

Obraz

Domyślny zestaw oprogramowania nieco się różni względemUbuntu 16.04 LTS. Nie chodzi tylko o zastąpienie Unity mocnozmodyfikowanym GNOME Shellem. Zrezygnowano z Firefoksa, zastępującgo Chromium, zamiast Thunderbirda znajdziemy Geary, do tego mamyprzeróżne aplikacje GNOME. Dzięki tej „gnomizacji” systemutwórcy Zorina mogą pochwalić się np. integracją z Dyskiem Googlew menedżerze plików Nautilus. Jeśli chodzi o kompatybilność zWindowsem, dostajemy oprócz samego Wine zestaw dodatkowych narzędzi– Winetricks i PlayOnLinux.

Oprócz darmowej wersji Core, producent za 15 euro chce namzaoferować wersję Ultimate. Nie sprawdziliśmy jej, ale z tego coprzeczytać można w lakonicznym jej opisie, przynosi jakieśdodatkowe „aplikacje biznesowe i multimedialne”, 20 dodatkowychgier, wspomniane dodatkowe layouty pulpitu, tła wideo oraz wsparcietechniczne premium. Obie wersje znajdziecie na stronachproducenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (185)