"Już tego nie powstrzymamy". Bill Gates znów mówi o AI

"Już tego nie powstrzymamy". Bill Gates znów mówi o AI

Bill Gates o AI
Bill Gates o AI
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
14.05.2023 15:41, aktualizacja: 14.05.2023 16:05

Nie od dziś wiadomo, że Bill Gates jest entuzjastą sztucznej inteligencji. Okazuje się jednak, że wręcz radykalnym. Kilka dni temu udzielił wywiadu, w którym pomysł ograniczania tej technologii określił jako groźny.

W wywiadzie udzielonym ABC News Bill Gates wyraźnie sprzeciwia się wstrzymywaniu prac nad rozwojem sztucznej inteligencji. W przeciwieństwie do Steve'a Wozniaka i Elona Muska, podobny pomysł postrzega za wysoce szkodliwy.

Gates przeciwko wstrzymaniu rozwoju AI

Według założyciela Microsoftu chatboty AI są z nami od kilku miesięcy. Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana tak powszechnie, że jej zakazywanie oraz ograniczenia zadziałają niczym prohibicja.

"To nie jest tak, że (w kwestii AI) możemy powiedzieć: hej, proszę przestań tworzyć fałszywe obrazy"

Bill Gates

Powstrzymamy w ten sposób tylko i wyłącznie tworzenie pozytywnych praktyk dla tej technologii. Szkodliwe wykorzystywanie sztucznej inteligencji będzie miało się tak samo dobrze jak obecnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gates o skutkach ubocznych technologii AI

Gates postrzega AI jako innowacyjną technologię, o której wypowiada się entuzjastycznie. Dostrzega w niej przyszłość medycyny i edukacji, która uczyni je tańszymi i bardziej powszechnymi. Zapytany o skutki uboczne technologii AI, wydaje się ignorować skalę problemu.

Sceptyków oskarżających AI o zagrożenie dezinformacją odsyła do umowy społecznej. Według niego to odbiorca treści jest odpowiedzialny za potwierdzenie wiarygodności źródeł informacji. Zakłada, że powinniśmy się tego po prostu trafnie domyślać, bo na regulacje i dodatkowe narzędzia nie możemy liczyć.

Musi nam wystarczyć krytycyzm i zaufanie w wysokie standardy etyczne firm technologicznych. To możliwe tak samo jak tańsza i bardziej dostępna edukacja dzięki AI. Bill Gates nie dostrzega jednak, że jakość tańszego wykształcenia pozostaje pod znakiem zapytania. Ani tego, że jest to jego zdobycie jest wieloletnim procesem w porównaniu z którym sztuczna inteligencja rozwija się nieporównywalnie szybciej.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (224)