Choroba cybernetyczna. To skutek zbyt długiego wpatrywania się w ekran

Choroba cybernetyczna. To skutek zbyt długiego wpatrywania się w ekran

Choroba cybernetyczna, zmęczenie
Choroba cybernetyczna, zmęczenie
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
27.07.2021 14:08

Choroba cybernetyczna to zespół objawów wynikających ze zbyt długiego korzystania z komputera, telefonu lub nawet oglądania telewizji. Kiedy należy uznać, że dopada nas to schorzenie i jak się przed nim bronić?

Praca i nauka zdalna przyczyniają się do ograniczenia ruchu fizycznego. Nie potrzeba już nawet przejść się do pracy, na przystanek czy na parking. Od razu po przebudzeniu możemy usiąść do komputera i spędzić przy nim 8 godzin nie wychodząc z domu. W połączeniu z korzystaniem z elektroniki w celach rozrywkowych okazuje się, że przed ekranami spędzamy całkiem sporo czasu. A to może wywoływać chorobę cybernetyczną.

Choroba cybernetyczna - objawy

Według redakcji Fast Company, objawy choroby cybernetycznej dzielą się na trzy grupy: nudności, problemy okulomotoryczne i dezorientacja. Na temat nudności nie trzeba się rozpisywać. Objawy okulomotoryczne to na przykład bóle głowy, uczucie przemęczenia czy nadmierne zmęczenie oczu. Wynikają one z nadmiernego zmęczenia nerwu kontrolującego ruchy gałek ocznych.

Ogólna dezorientacja może objawiać się w różny sposób, ale przede wszystkim są to zawroty głowy i problemy z koncentracją. Zdarzają się również problemy z widzeniem.

Z czego wynika choroba cybernetyczna?

Wiemy, że choroba powstaje w wyniku nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych. Nie ma jednak zgody co do tego, dlaczego choroba w ogóle się pojawia. Najczęściej wskazywaną przyczyną jest konflikt między odczuciami fizycznymi a obrazem, który widzą oczy. Krótko mówiąc - mózg otrzymuje z oczu informacje, wskazujące na to, że się ruszamy, podczas gdy faktycznie nie przemieszczamy się.

Objawy są jeszcze bardziej widoczne podczas korzystania z urządzeń pokroju gogli VR. W tym przypadku są one na tyle powszechne, że twórcy gier często stosują różne sposoby poruszania się w nich, by każdy z graczy mógł wybrać ten, który będzie najmniej wpływał na jego samopoczucie.

Choroba cybernetyczna stanowi zagrożenie

Choć wydawać by się mogło, że przemęczenie czy ból głowy to nic groźnego, warto zauważyć, że objawy choroby cybernetycznej mogą utrzymywać się do 24 godzin od użycia urządzenia. Oznacza to, że zaburzone widzenie może mieć miejsce podczas prowadzenia pojazdów, co samo w sobie jest niebezpieczne. Podobnie jest z zawrotami głowy - najbardziej błaha sytuacja, do której mogą doprowadzić, to upadek na schodach. Może się on skończyć tragicznie.

Aby chronić się przed chorobą, należy zadbać o higienę pracy przed ekranem. Częste przerwy, filtr światła niebieskiego, odpowiednie ustawienie ekranu i właściwa przekątna pozwolą mniej wytężać wzrok, co powinno przełożyć się na ogólną poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów choroby cybernetycznej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)