Czym jest szyfrowanie danych? Czy warto i jak szyfrować dane w firmie

Czym jest szyfrowanie danych? Czy warto i jak szyfrować dane w firmie

Szyfrowanie danych
Szyfrowanie danych
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
02.11.2023 14:13

Szyfrowanie danych jest jedną z najskuteczniejszych broni w walce z cyberprzestępcami. Nawet jeśli nie uchroni firmy przed ich atakami, to może zniweczyć skutki teoretycznie udanej inwazji, doprowadzając do sytuacji, że to, co uda się wykraść cyfrowym złodziejom, nie będzie miało żadnej wartości.

Firmy przetwarzają coraz większe ilości danych, a wśród nich nie brakuje wrażliwych informacji, które powinny być odpowiednio chronione. Tego typu zabezpieczeniem jest właśnie szyfrowanie, sprawiające, że nawet olbrzymie bazy danych stają się całkowicie bezwartościowe w rękach tych, którym udało się je wykraść.

Czym jest szyfrowanie danych?

Mówiąc najprościej: szyfrowanie danych polega na takiej ich modyfikacji, by niemożliwe stało się ich odczytanie przez osobę, która nie jest do tego uprawniona (aby to zrobić, potrzebuje klucza deszyfrującego, do którego dostępu najczęściej chroni dodatkowe hasło). Najłatwiej jest to zrozumieć na przykładzie dokumentu tekstowego: czytelna treść w wyniku szyfrowania zmienia się w całkowicie niezrozumiały ciąg znaków.

Szyfrowanie zapewnia skuteczną ochronę w przypadku jakiejkolwiek próby odczytania danych przez nieuprawnioną osobę. Nie ma znaczenia sposób, w jaki złodziej dotrze do informacji – właściwa ochrona gwarantowana jest zarówno w przypadku cyberataku, jak i fizycznego uzyskania dostępu do komputera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W skrócie można ująć to tak, że szyfrowanie stanowi najprostszy sposób na zachowanie poufności danych. Da się to zrealizować dwiema metodami.

Metody szyfrowania danych

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje szyfrowania danych. Najczęściej mamy do czynienia z szyfrowaniem programowym, polegającym na wykorzystaniu oprogramowania szyfrującego. To proste i tanie rozwiązanie, w którym klucz deszyfrujący jest ukryty za hasłem dostępu.

Niewątpliwym atutem szyfrowania programowego jest wysoka dostępność i bardzo niskie koszty realizacji. W przypadku, gdy firma znajduje się w posiadaniu wyjątkowo wrażliwych danych (na przykład medycznych lub finansowych), warto jednak pomyśleć o inwestycji w droższą, ale i zapewniającą większe bezpieczeństwo metodę, jaką jest szyfrowanie sprzętowe.

Szyfrowanie sprzętowe wykorzystuje klucze deszyfrujące generowane przez konkretne urządzenie. To standard w przypadku stacjonarnych i przenośnych komputerów biznesowych czy topowych serii smartfonów i tabletów.

Jak szyfrować dane w firmie?

Obie metody szyfrowania danych mają swoje plusy i minusy. W każdej firmie trzeba samodzielnie podjąć decyzję o tym, który sposób będzie lepszy. Szyfrowanie sprzętowe jest droższe, ale też bardziej zaawansowane. Z kolei szyfrowanie programowe jest bardziej przystępne i można je zrealizować na dowolnym sprzęcie przy użyciu niedrogiego lub nawet bezpłatnego oprogramowania.

W przypadku danych przetwarzanych przez organizacje, warto zadbać o szyfrowanie na kilku poziomach. Zacząć można od zatajenia w ten sposób pojedynczych rekordów w bazach danych. Następnie przejść do szyfrowania poszczególnych plików i katalogów. Dopełnieniem całości może być natomiast szyfrowanie całego dysku.

Czy warto szyfrować dane?

Odpowiedź na tak zadane pytanie może być tylko jedna: zdecydowanie warto. To metoda, która zapewnia skuteczną ochronę informacji przed nieuprawnionym dostępem. Sprawia, że nawet wykradzione dane pozostają zabezpieczone. To efektywny sposób na to, by maksymalnie utrudnić przestępcy uzyskanie wglądu w to, co go interesuje – bez klucza praktycznie niemożliwe będzie poznanie prawdziwej zawartości plików.

Szyfrowanie danych zapewnia skuteczną ochronę w wielu różnych sytuacjach. Nawet wtedy, gdy cyberprzestępca stosuje zaawansowane metody z wykorzystaniem socjotechniki. Szyfrowanie chroni także dane na komputerach, które mogą zostać fizycznie skradzione lub pozostawione bez opieki w miejscach publicznych.

Samo szyfrowanie danych nie wystarczy

O ile szyfrowanie jest całkiem skuteczną metodą ochrony danych, samo w sobie może nie wystarczyć. Sytuacja, w której złodziej wykrada coś z firmy, ale okazuje się to bezwartościowe, nie jest wszak idealna. Zdecydowanie bardziej pożądanym scenariuszem jest ten, w którym złodziej w ogóle niczego nie był w stanie wykraść. I do takiej sytuacji należy dążyć. W jaki sposób?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia całej firmowej infrastruktury informatycznej. Poszczególne urządzenia powinny być chronione sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym, a zainstalowane programy (jak i sam system operacyjny) – na bieżąco aktualizowane, by uniknąć ryzyka wykorzystania przez cyberprzestępców niezałatanych luk. Warto też wdrożyć odpowiednie procedury i – na przykład wykorzystując VPN – utrudnić przedostawanie się poufnych informacji poza służbowe komputery i sieć firmową.

Zawsze dobrym pomysłem są też regularne szkolenia pracowników. Należy uczyć ich i przypominać im najważniejsze zasady dotyczące cyberbezpieczeństwa. Często bowiem to właśnie pracownicy stanowią najsłabsze ogniwo całego systemu wymiany informacji i ochrony danych w przedsiębiorstwie.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)