Google wprowadził niebezpieczną domenę: .zip

Google wprowadził niebezpieczną domenę: .zip

O niebezpieczeństwach domeny .zip
O niebezpieczeństwach domeny .zip
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl | Kamil Dudek
Kamil J. Dudek
17.05.2023 07:47

Google stworzyło nową top-domenę (TLD) pozwalającą na rejestrowanie adresów kończących się na ".zip". Taka nazwa to spory potencjał do nadużyć, dzięki któremu przestępcy mogą rejestrować mylące adresy, udające linki do plików.

Domena o takim samym sufiksie, co plik skompresowany wprowadza więcej problemów niż tylko "nie wiadomo, czy to URL czy nazwa pliku". Adresy kończące się na .zip można wykorzystywać do stworzenia URL-i udających prowadzenie do wiarygodnej domeny (np. outlook.com), prowadzących tak naprawdę pod (złośliwy) adres w top-domenie TLD. Choć sztuczka, która na to pozwala, jest możliwa do zastosowania w dowolnej domenie, .zip jest dodatkowo mylące.

Nazwy użytkowników w URL

W jaki sposób? Stosując w URL-u znak małpy (@), da się stworzyć link, który nie tylko prowadzi pod dany adres, ale także stosuje wstępnie podaną nazwę użytkownika, jeżeli strona poprosi o logowanie. HTTP obsługuje logowanie wewnątrz własnego standardu, jest ono po prostu niewystarczająco elastyczne do codziennego użytku, przez co stosowane rzadko i zapomniane. URL-e stosujące małpy są dziś na tyle rzadkie, że wiele osób nie wie, że symbol "@" ma specjalne przeznaczenie nie tylko w adresach mailowych, ale w ogóle we wszystkich adresach URL.

Przykładowe łącze http:// forum.adres.pl∕regulaminy∕pliki∕@regulamin-20230516.zip wcale nie prowadziłoby do pliku "regulamin-20230516.zip" w katalogu "regulaminy/pliki" na serwerze "adres.pl". Zamiast tego, usiłuje on zalogować użytkownika o nazwie "forum.adres.pl∕regulaminy∕pliki∕" do strony głównej pod adresem "regulamin-20230516.zip". Adres ten może być, potencjalnie złośliwy i nikogo nigdzie nie logować, zamiast tego podrzucając wirusy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

A po linku wcale tego nie widać. Na pierwszy rzut oka istotnie prowadzi on na "forum.adres.pl". Niestety, zastosowanie znaku małpy czyni całą część adresu przed nią - nazwą użytkownika, którą należy w głowie "wykreślić" patrząc na taki URL. Małpy działają tak z każdym URL-em, ale dotychczas nie dało się zarejestrować domeny pod adresem tak łatwo udającym link do pliku.

Unicode

Druga pomocna sztuczka, która może jeszcze bardziej zaciemnić obraz w kwestii adresu, to nazwa użytkownika zawierająca ukośniki. Czynią one URL wizualnie wiarygodniejszym (jak powyżej). Problem w tym, że na naszym przykładzie, ukośniki w nazwie pliku nie są prawdziwe. To nie "slash", tylko symbol U+2215 DIVISION SLASH, z jakiegoś powodu funkcjonujący jako dedykowany symbol Unicode już od wersji 1.1. Symbol ten jest oczywiście zakazany w domenach... ale w nazwach użytkownika już nie.

Jest duża szansa na to, że w top-domenie .zip nie będą zarejestrowane żadne "uczciwe" adresy. Zamiast tego będą się tam znajdować albo domeny zakupione dla żartu - albo przez przestępców. Jest jednak szansa na to, że reputacja domeny .zip będzie tak niska, że maile z linkami do niej z automatu wylądują w spamie. Niemniej, Google dorzucił swoim pomysłem sporo pracy administratorom.

Kamil J. Dudek, współpracownik redakcji dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)