190 milionów aktywacji Androida — system Google w natarciu

190 milionów aktywacji Androida — system Google w natarciu

Wojciech Kowasz
14.10.2011 12:45

W ostatnich miesiącach Android przeżywa swój złoty czas. Przy okazji ogłaszania wyników finansowych za trzeci kwartał szef Google, Larry Page, poinformował, że liczba aktywacji urządzeń z systemem Android osiągnęła poziom 190 milionów i szybko zbliża się do wyniku Apple iOS.

Urządzenia z Androidem już od dłuższego czasu sprzedawały się lepiej niż smartfony, tablety i odtwarzacze Apple, ale niewątpliwie w ostatnich tygodniach mamy do czynienia ze znaczą przewagą systemu Google. Trzy miesiące temu firma informowała o 135 milionach aktywacji, dzisiaj o 190 milionach, co oznacza wzrost o 40%. Apple, dla porównania, tydzień temu informował o sprzedaniu 250 milionów urządzeń z systemem iOS, ale w analogicznym okresie zanotował wzrost jedynie na poziomie 10%. Szansą dla firmy z Cupertino jest dzisiejsza premiera iPhone'a 4S i fakt, że tylko pierwszego dnia przedsprzedaży na nowego smartfona Apple zapisało się milion osób. Sprzedaż iPhone'a 4S pobudza premiera nowego systemu operacyjnego iOS 5, a dodatkowo także niedawna śmierć założyciela Apple, Steve'a Jobsa.

Google też przygotowuje się do premiery nowej wersji systemu, ale w przeciwieństwie do Apple ma poważny problem natury organizacyjnej — mało kto będzie mógł z tego systemu skorzystać. Android bardzo, być może za bardzo, uzależniony jest od producentów sprzętu i operatorów telekomunikacyjnych sprzedających urządzenia. To oni przygotowują aktualizacje i decydują o tym, komu się one należą, a kto będzie musiał kupić nowego smartfona, by skorzystać z nowej wersji Androida. Konflikt interesów sprawia, że rzadko wydawane są aktualizacje, a jeśli już, to na ogół z dużym opóźnieniem. Apple trzyma z kolei operatorów na krótkiej smyczy. Gdy wydawany jest nowy system, to Apple decyduje, na jakich urządzeniach będzie on wspierany. Z drugiej strony oczywiście jest to łatwiejsze, bo system jest zamknięty i dostępny tylko na jeden typ urządzeń — produkowany również przez Apple. Użytkownicy Androida mają znacznie większy wybór na początku, później są już jednak zdani raczej tylko na siebie.

Na marginesie, Larry Page podzielił się też innymi statystykami. Chrome ma już 200 milionów użytkowników w 130 krajach na świecie. Z Google+ natomiast korzysta już 40 milionów (tutaj wzrost jednak znacznie wyhamował w stosunku do pierwszych tygodni od upublicznienia usługi).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)