25-latka straciła 17 tys. złotych. Kolejna ofiara oszustwa "na zdalny pulpit"

25-latka straciła 17 tys. złotych. Kolejna ofiara oszustwa "na zdalny pulpit"
24.05.2021 14:38
Ofiarami oszustwa "na zdalny pulpit" padają także młode osoby
Ofiarami oszustwa "na zdalny pulpit" padają także młode osoby
Źródło zdjęć: © Pixabay

Oszuści wciąż skutecznie się bogacą dzięki metodzie "na zdalny pulpit". Dzwonią do potencjalnych ofiar, podając się za pracowników sektora finansowego lub banków i sugerują konieczność instalacji aplikacji do zdalnej obsługi smartfonu czy komputera.

Serwis nowasol.naszemiasto.pl zwraca uwagę na kolejny przypadek oszustwa "na zdalny pulpit", w którym ofiara traci pieniądze niejako na własne życzenie. Tym razem chodzi o 25-latkę z Podlasia, która straciła w ten sposób 17 tys. złotych. Jak zatem pokazuje ten przykład, nie ma reguły, że ofiarami tego typu oszustw padają wyłącznie ludzie starsi, z zasady bardziej podatni na telefoniczne sugestie.

Zagrożeniem są oszuści dzwoniący do wybranych osób i podające się za pracowników w jakiś sposób związanych z sektorem finansowym, nierzadko wprost z bankami, w których ofiara ma konto. Sugerują oni konieczność podjęcia działań, by ochronić pieniądze na koncie, które rzekomo ktoś obcy próbował właśnie ukraść. Rzecz jasna cała ta historia jest zmyślona, a szereg czynności, które tłumaczy rozmówca dopiero prowadzi do kłopotów.

Dzwoniący, który podaje się na przykład za pracownika banku, tak manipuluje rozmową, by zmusić ofiarę do instalacji w komputerze lub smartfonie aplikacji do zdalnej kontroli urządzenia. To etap, który daje otwartą drogę do kradzieży pieniędzy z konta, jednak co ciekawe, w tych przypadkach nierzadko ofiara sama przelewa środki oszustowi (rzecz jasna sądząc, że w ten sposób ochroni środki przed innym - zmyślonym - zagrożeniem).

Kolejne przypadki takich oszustw, będące realizacją w zasadzie tego samego scenariusza ze strony atakującego pokazują, że wciąż część osób jest na nie podatna. Warto więc uświadomić rodzinę i znajomych, z jakimi konsekwencjami się to wiąże. Do dyspozycji jest nawet nagrana rozmowa z autentycznym oszustem.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)