25‑latka straciła 17 tys. złotych. Kolejna ofiara oszustwa "na zdalny pulpit"

Ofiarami oszustwa "na zdalny pulpit" padają także młode osoby
Ofiarami oszustwa "na zdalny pulpit" padają także młode osoby
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

24.05.2021 14:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszuści wciąż skutecznie się bogacą dzięki metodzie "na zdalny pulpit". Dzwonią do potencjalnych ofiar, podając się za pracowników sektora finansowego lub banków i sugerują konieczność instalacji aplikacji do zdalnej obsługi smartfonu czy komputera.

Serwis nowasol.naszemiasto.pl zwraca uwagę na kolejny przypadek oszustwa "na zdalny pulpit", w którym ofiara traci pieniądze niejako na własne życzenie. Tym razem chodzi o 25-latkę z Podlasia, która straciła w ten sposób 17 tys. złotych. Jak zatem pokazuje ten przykład, nie ma reguły, że ofiarami tego typu oszustw padają wyłącznie ludzie starsi, z zasady bardziej podatni na telefoniczne sugestie.

Zagrożeniem są oszuści dzwoniący do wybranych osób i podające się za pracowników w jakiś sposób związanych z sektorem finansowym, nierzadko wprost z bankami, w których ofiara ma konto. Sugerują oni konieczność podjęcia działań, by ochronić pieniądze na koncie, które rzekomo ktoś obcy próbował właśnie ukraść. Rzecz jasna cała ta historia jest zmyślona, a szereg czynności, które tłumaczy rozmówca dopiero prowadzi do kłopotów.

Dzwoniący, który podaje się na przykład za pracownika banku, tak manipuluje rozmową, by zmusić ofiarę do instalacji w komputerze lub smartfonie aplikacji do zdalnej kontroli urządzenia. To etap, który daje otwartą drogę do kradzieży pieniędzy z konta, jednak co ciekawe, w tych przypadkach nierzadko ofiara sama przelewa środki oszustowi (rzecz jasna sądząc, że w ten sposób ochroni środki przed innym - zmyślonym - zagrożeniem).

Kolejne przypadki takich oszustw, będące realizacją w zasadzie tego samego scenariusza ze strony atakującego pokazują, że wciąż część osób jest na nie podatna. Warto więc uświadomić rodzinę i znajomych, z jakimi konsekwencjami się to wiąże. Do dyspozycji jest nawet nagrana rozmowa z autentycznym oszustem.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)