35% mieszkańców Unii Europejskiej uważa, że piractwo jest okej

35% mieszkańców Unii Europejskiej uważa, że piractwo jest okej

35% mieszkańców Unii Europejskiej uważa, że piractwo jest okej
27.03.2017 12:43, aktualizacja: 27.03.2017 13:52

Nie możemy narzekać na brak dostępu do niezłej jakości płatnych usług, dzięki którym oglądać możemy filmy, seriale, czy słuchać muzyki. Także w Polsce cieszyć można się coraz większym wyborem, także w związku z niedawnym startem konkurencyjnej dla Netfliksa usługi Showmax. Strumieniowanie było swojego czasu przedstawiane jako ostateczny koniec piractwa. Czy jednak rzeczywiście cokolwiek się w tej kwestii zmieniło?

Odpowiedź na to pytanie może dać opublikowany właśnie przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej raport. Podsumowuje on przeprowadzone wśród mieszkańców państw członkowskich Unii Europejskiej badania dotyczące ich wiedzy i poglądów na temat piractwa. Pod kątem postrzegania zagadnienia, świadomości i zachowań zostało przepytanych 26,5 tys. Europejczyków w wieku co najmniej 15 lat.

350197624592426945

Piractwo jest najpopularniejsze właśnie wśród najmłodszych ankietowanych. 27% Europejczyków w wieku od 15 do 24 lat potwierdziło, że przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku pobrało pirackie treści. W kolejnej grupie wiekowej – od 25 do 39 lat – odsetek ten wynosi 18%. Popularność piractwa w Europie jest tym niższa, im wyższe jest wykształcenie badanego oraz miejscowość, w której żyje.

Ciekawe są jednak wyniki pozostające bez związku z praktykami badanych, lecz z ich stosunkiem do piractwa. Otóż aż 35% z nich uważa, że akceptowalne jest pobieranie pirackich materiałów na własny użytek. Co ciekawe, 31% podtrzymuje tę opinię, jeśli niedostępne będzie nie za drogie legalne źródło.

4% – oto różnica, jaką wprowadziła dostępność usług takich Netflix, Spotify czy Showmax. Z drugiej strony 83% osób woli korzystać z rozsądnie wycenionych legalnych źródeł, zamiast pirackich, jeśli są dostępne. Czyżby zatem usługi na żądanie są po prostu za drogie? A może ich katalogi mają zbyt wiele braków? Z badań wynika wszak, że badani, którzy opłacają usługę, wcale z piractwa nie rezygnują.

350197624592689089

Relatywnie niewielka jest w stosunku do tych danych liczba notorycznych, betonowych piratów. Jedynie 5% deklaruje, że korzysta w Sieci wyłącznie z pirackich źródeł, podobnie jak 5% jest przekonana, że nic nie jest w stanie zmienić tego stanu rzeczy, ani ich odstraszyć. Europejczycy są natomiast na ogół zgodni (97%), że twórcy powinni mieć możliwość ochrony swoich praw, łącznie z prawem do zarabiania na swojej twórczości.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)