3DTubeMe tworzy modele na podstawie zdjęć

3DTubeMe tworzy modele na podstawie zdjęć12.04.2011 15:12

3DTubeMe to ciekawa aplikacja webowa, dzięki której możliwe jest stworzenie prawdziwie trójwymiarowego modelu obiektu na podstawie zdjęć.

Aplikacja wykorzystuje otwarte projekty: PMVS (Patch-based Multi-view Stereo Software) do rekonstrukcji trójwymiarowych modeli na podstawie fotografii oraz XB PointStream do wizualizacji. PMVS nie tworzy modelu w postaci siatki czy wielokątów, ale — podobnie jak Photosynth — punktów. Jednak chmura punktów w PMVS jest dużo gęstsza niż ta używana w Photosynth, co owocuje bardzo dokładnymi modelami, jeśli tylko użytkownik dostarczy odpowiednią liczbę dobrze przygotowanych zdjęć. Oczywiście te dwa projekty znacznie różnią się sposobem wizualizacji — podczas gdy Photosynth skupia się raczej na atrakcyjnej prezentacji zdjęć, 3DTubeMe stara się możliwie dokładnie odwzorować fotografowany obiekt na podstawie charakterystycznych punktów. Największą zaletą 3DTubeMe jest jego przenośność — aplikacja działa w dowolnej przeglądarce obsługującej WebGL na dowolnym systemie operacyjnym i nie wymaga żadnych dodatkowych aplikacji.

Tworzenie modelu z użyciem 3DTubeMe jest bardzo proste, choć wymaga specjalnego przygotowania zdjęć. Aby model był dobrej jakości, wymagany jest zestaw minimum pięciu węższych niż 2048 pikseli zdjęć obiektu z różnych stron. Zdjęcia przesyła się do serwisu za pośrednictwem appletu Java, a po utworzeniu modelu użytkownik zostaje powiadomiony o jego udostępnieniu i ma możliwość podglądu wykorzystanych przez system zdjęć. Wytyczne dotyczące ujęć można znaleźć w prezentacji instruktażowej.

Dla wielu użytkowników wadą projektu może być integracja z Facebookiem. Możliwe jest oczywiście udostępnienie modelu na Facebooku oraz pochwalenie się swoim miejscem w rankingu lub wygenerowaną przez system oceną modelu na ścianie. Niestety tworzenie własnych modeli wymaga zalogowania się na popularnym portalu społecznościowym i umożliwienia 3DTubeMe pisania na ścianie i wysyłania wiadomości.

Aplikację 3DTubeMe można znaleźć w dziale Programy -> Programy Online -> Grafika.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)