3DTubeMe tworzy modele na podstawie zdjęć

12.04.2011 15:12, aktual.: 12.04.2011 17:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

3DTubeMe to ciekawa aplikacja webowa, dzięki której możliwe jest stworzenie prawdziwie trójwymiarowego modelu obiektu na podstawie zdjęć.

Aplikacja wykorzystuje otwarte projekty: PMVS (Patch-based Multi-view Stereo Software) do rekonstrukcji trójwymiarowych modeli na podstawie fotografii oraz XB PointStream do wizualizacji. PMVS nie tworzy modelu w postaci siatki czy wielokątów, ale — podobnie jak Photosynth — punktów. Jednak chmura punktów w PMVS jest dużo gęstsza niż ta używana w Photosynth, co owocuje bardzo dokładnymi modelami, jeśli tylko użytkownik dostarczy odpowiednią liczbę dobrze przygotowanych zdjęć. Oczywiście te dwa projekty znacznie różnią się sposobem wizualizacji — podczas gdy Photosynth skupia się raczej na atrakcyjnej prezentacji zdjęć, 3DTubeMe stara się możliwie dokładnie odwzorować fotografowany obiekt na podstawie charakterystycznych punktów. Największą zaletą 3DTubeMe jest jego przenośność — aplikacja działa w dowolnej przeglądarce obsługującej WebGL na dowolnym systemie operacyjnym i nie wymaga żadnych dodatkowych aplikacji.

Tworzenie modelu z użyciem 3DTubeMe jest bardzo proste, choć wymaga specjalnego przygotowania zdjęć. Aby model był dobrej jakości, wymagany jest zestaw minimum pięciu węższych niż 2048 pikseli zdjęć obiektu z różnych stron. Zdjęcia przesyła się do serwisu za pośrednictwem appletu Java, a po utworzeniu modelu użytkownik zostaje powiadomiony o jego udostępnieniu i ma możliwość podglądu wykorzystanych przez system zdjęć. Wytyczne dotyczące ujęć można znaleźć w prezentacji instruktażowej.

Dla wielu użytkowników wadą projektu może być integracja z Facebookiem. Możliwe jest oczywiście udostępnienie modelu na Facebooku oraz pochwalenie się swoim miejscem w rankingu lub wygenerowaną przez system oceną modelu na ścianie. Niestety tworzenie własnych modeli wymaga zalogowania się na popularnym portalu społecznościowym i umożliwienia 3DTubeMe pisania na ścianie i wysyłania wiadomości.

Aplikację 3DTubeMe można znaleźć w dziale Programy -> Programy Online -> Grafika.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także