46% użytkowników uzależnionych od smartfonów, ale nie od Windows Phone'a

46% użytkowników uzależnionych od smartfonów, ale nie od Windows Phone'a

15.07.2015 15:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnim czasie pisaliśmy o zjawisku cyfrowej amnezji, które może dotyczyć użytkowników smartfonów na całym świecie. Jest ono oczywiście powiązane z rosnącą liczbą osób uzależnionych od korzystania z urządzeń mobilnych. Dostępny jest już amerykański raport na temat, niektóre wyniki mogą być całkiem zaskakujące.

Raport został sporządzony na podstawie internetowego badania opinii ponad 20 tysięcy osób. Przeprowadził jej Instytut Gallupa – najstarszy tego typu ośrodek na świecie. Metodologia badań była na tyle interesujące, że oprócz podstawowych informacji o liczbie osób, które same siebie określają jako uzależnione od smartfonów, można się także sporo dowiedzieć o ich preferencjach dotyczących sposobu korzystania, jego częstotliwości czy konkretnych systemach operacyjnych.

Pytanie było postawione w sposób, który wymagał odpowiedzi twierdzącej lub przeczącej. Ankietowanych zapytano: czy zgadasz się z twierdzeniem: „nie mogę wyobrazić sobie swojego życia bez smartfona”?

Czy zgadasz się z twierdzeniem: „nie mogę wyobrazić sobie swojego życia bez smartfona”?
Czy zgadasz się z twierdzeniem: „nie mogę wyobrazić sobie swojego życia bez smartfona”?

Jak widać, zdania są podzielone prawie na połowę, jednak z dość istotną przewagą osób, które życie bez smartfona mogą sobie wyobrazić. Jeżeli chodzi o podział głosów ze względu na płeć odpowiadającego, to mniej uzależnionych (przynajmniej w swojej opinii) jest mężczyzn – twierdząco odpowiedziało 41% z nich. Wśród kobiet odsetek ten wyniósł 51%. Jak nietrudno się domyślić, najwięcej uzależnionych (51%) znajduje się wśród najmłodszych użytkowników, w wieku od 18 do 29 lat. Dla porównania wśród osób powyżej 65 roku życia uzależnionych jest 40%.

Gallup zapytał ankietowanych także o system operacyjny, z którego korzystają. Na tej podstawie udało się uzyskać ciekawe informacje o procencie uzależnionym w zależności od zainstalowanego na urządzeniu OS-u. O ile w przypadku użytkowników Androida i iOS-a procent jest dość wyrównany (życia bez urządzenia nie wyobraża sobie kolejno 43% i 52%), to już w przypadku Windows Phone'a i Blackberry, które znalazły się niestety w jednej grupie, odsetek ten wyniósł zaledwie 27%.

Obraz

Fakt, że amerykańscy użytkownicy Windows Phone'a i Blackberry w tak niewielkiej liczbie uważają się za osoby uzależnione od swoich telefonów może być zaskakujący. Trzeba wziąć jednak pod uwagę specyfikę amerykańskiego rynku, na którym system Microsoftu nigdy nie święcił szczególnych triumfów. Z drugiej strony przeznaczony przede wszystkim dla biznesu Blackberry teoretycznie powinien być dla swoich właścicieli przedłużeniem ręki. Z całością raportu można zapoznać się na stronie internetowej Instytutu Gallup.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)