63% materiałów wideo w Sieci zgodnych z HTML5

02.03.2011 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdaniem firmy MeFeedia, już 63% materiałów wideo dostępnych w Internecie jest zgodnych ze standardem HTML5.

Opublikowane statystyki dotyczą lutego. Liczba materiałów wideo zgodnych z HTML5 wzrosła prawie o 10% od grudnia ubiegłego roku. Jeszcze większy wzrost notuje się w porównaniu z początkiem 2010. W styczniu ubiegłego roku jedynie 10% materiałów w Sieci było kompatybilnych z HTML5. Do tak dużego wzrostu przyczyniły się przede wszystkim serwisy typu YouTube, DailyMotion czy Vimeo, które rozpoczęły udostępnianie wideo na potrzeby urządzeń mobilnych, przede wszystkim produktów firmy Apple z systemem iOS, które nie obsługują Flasha.

Najpopularniejszym kodekiem do odtwarzania wideo w HTML5 jest nadal H.264, wspierany przez takie firmy jak Apple i Microsoft, i właśnie materiałów w tym formacie dotyczyły powyższe badania. Drugim pod względem popularności kodekiem jest VP8 wchodzący w skład projektu WebM firmy Google, trzecim zaś Ogg. Biorąc pod uwagę szersze wprowadzenie WebM w YouTube, standard ten będzie notował wzrost popularności w najbliższym czasie.

Firma MeFeedia zbadała ponad 30 tys. wideo z takich stron jak Hulu, CBS, ABC, YouTube, Vimeo, Blip.tv czy DailyMotion. Statystyki nie przypadną raczej do gustu firmie Adobe, które od lat promuje Flasha do odtwarzania materiałów wideo w Sieci. Ostatni rok był czasem ostrej walki Adobe o zdobycie pozycji na rynku urządzeń przenośnych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)