7500 Bitcoinów leży na wysypisku. Prawie miliard złotych na twardym dysku

7500 Bitcoinów leży na wysypisku. Prawie miliard złotych na twardym dysku

fot. GettyImages
fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
20.01.2021 10:05, aktualizacja: 20.01.2021 11:21

James Howells z walijskiego miasta Newport to prawdopodobnie największy pechowiec świata. W 2013 roku wyrzucił dysk twardy zawierający 7500 Bitcoinów. Już wtedy kryptowaluta osiągała wartość około 1000 dolarów, ale dziś byłby to prawdziwy majątek. Według aktualnego kursu, mężczyzna stracił miliard złotych.

Teraz Howells próbuje odzyskać swój dysk twardy. Sądzi bowiem, że warto przynajmniej spróbować. Jednakże sprzęt już dawno trafił na wysypisko śmieci i jeżeli się tam znajduje, to raczej nikłe są szanse, że będzie jeszcze sprawny. Mężczyzna zwrócił się do rady miejskiej, oferując 25 proc. potencjalnej nagrody, jeśli otrzyma wsparcie w poszukiwaniach.

Rada miasta Newport powiedziała w rozmowie z CNN że nie ma takiej możliwości. Potencjalny wpływ na środowisko mógłby być bardzo odczuwalny, a nie ma żadnej gwarancji, że dysk w ogóle się tam znajduje, zostanie odnaleziony ani że nadal działa. W dodatku, jego oferta wcale nie jest zbyt hojna. 25 proc. wartości Bitcoinów przekładałoby się na zaledwie 175 funtów na mieszkańca. Dla całego miasta nie są to sumy tak astronomiczne, jak dla jednej osoby.

Rada miejska zaznacza także, że nie posiada nawet uprawnień, aby rozpocząć poszukiwania. Podobno Howells szukał już dysku na własną rękę, ale nie oszukujmy się, to jak szukanie igły w stogu siana. Niewykluczone, że mężczyzna spróbuje znaleźć inny sposób na odnalezienie dysku, niekoniecznie legalny. Nawet gdyby przekazał 3/4 swojego potencjalnego zarobku, to wciąż zostałby milionerem.

Na początku roku kurs Bitcoina osiągnął niebotyczny wynik. 8 stycznia z jedną wirtualną monetę trzeba było zapłacić 150 tysięcy złotych. Dzisiaj ta wartość jest delikatnie mniejsza, ale nadal ogromna. Przy aktualnym kursie kryptowaluty, jeden Bitcoin to równowartość 132213,90 zł. Tym samym 7500 BTC to niemal miliard złotych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (157)