8 lat polskiej Wikipedii

25.09.2009 13:07, aktual.: 25.09.2009 16:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska Wikipedia została założona 26 września 2001, obecnie zawiera przeszło 630 tysięcy artykułów i jest czwartą pod tym względem Wikipedią, po wersjach angielskiej, niemieckiej i francuskiej.

Projekt oczywiście musi rozwijać się dalej, w dniach 12-13 września odbyła się w Sopocie trzecia z kolei burza mózgów pod nazwą Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jak?, poświęcona dalszemu rozwojowi tego projektu. Właśnie ukazał się raport i materiały wideo z warsztatów.

Za jedną z najbardziej kluczowych kwestii uważane jest pozyskiwanie nowych redaktorów do projektu. Na ten temat odbyły się dwie dyskusje – jedna dotycząca sposobu witania nowych edytorów, a druga odnosząca się do barier, na które natrafiają nowicjusze. Na sali obecna była także osoba niewidoma, która opowiedziała o swoich problemach w edytowaniu Wikipedii. Zwrócono także uwagę na niedogodności, na które napotykają osoby niezalogowane – muszą one dokonać kilku operacji, których nie dokonuje zalogowany użytkownik, zanim ich materiał zostanie zapisany.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się dyskusja na temat oceny jakości haseł w Wikipedii, a także problem wersji przejrzanych, czyli haseł wolnych od wandalizmów. Wersje przejrzane pojawiły się po zeszłorocznym zebraniu roboczym, które odbyło się w Poznaniu. W ciągu niecałego roku ponad 60% z 600 tys. haseł zostało dokładnie przeczytanych i oznaczonych jako wolne od wandalizmów. Podobnie jak inne Wikipedie, polska wersja ma coraz obszerniejsze hasła, coraz więcej z nich zawiera bibliografię i przypisy, a także dobrej jakości ilustracje.

Oczywiście poruszone zostały również inne zagadnienia, zainteresowanych projektem zachęcamy do zapoznania się ze sprawozdaniem oraz nagraniami wideo

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)