9 września Microsoft „uśmierci” Windows Phone 7

9 września Microsoft „uśmierci” Windows Phone 7

9 września Microsoft „uśmierci” Windows Phone 7
01.09.2014 20:49

9 września to nie tylko premiera nowych zabawek od Apple, ale to także dzień, w którym Microsoft zakończy wsparcie dla systemu Windows Phone 7.8. Oznaczać to będzie brak aktualizacji i wsparcia dla urządzeń działających na mobilnych okienkach w wersji 7.

Obraz

Windows Phone 7, według statystyk z AdDuplex, nadal jest używany przez prawie 20% wszystkich nabywców smartfonów z Windows Phone. O popularności systemu niech świadczy także to, iż w Polsce użytkownicy Lumii 610 i 800, działających na przemijającym systemie Windows, to grupa stanowiąca prawie 18% wszystkich nabywców Windows Phone. Co więcej, mimo że wsparcie nie oznacza całkowitego odłączenia takich osób od marketu, to prognozy jasno wskazują, że aplikacji, dedykowanych poprzedniej odsłonie mobilnego systemu Microsoftu będzie ubywać. Najprawdopodobniej z końcem grudnia liczba nowych programów pisanych pod Windows Phone 7.x będzie oscylować w okolicach… zera.

Obraz

Windows Phone 7 premierę miał 21 października 2010 roku. System wywołał niemałe zamieszanie na rynku mobilnym ze względu na interfejs, który był co najmniej dziwny. Kafelki wywoływały różne emocje i nie przekonały do siebie zbyt dużej liczby klientów. Sam system był mocno ograniczony, co odpychało również potencjalnych kupujących. Przypomnijmy, że dopiero aktualizacja NoDo wprowadzała możliwość kopiowania i wklejania tekstu w obrębie systemu! Microsoft był świadomy, że to, co ujrzało światło dziennie, nie było szczytem marzeń i odstawało od ówczesnych standardów na rynku mobilnym. Stąd też w październiku 2011 roku wydał aktualizację Mango – największy pakiet zmian w całej historii Windows Phone. Nowości z wersji 7.5 zmieniły całkowicie system, zarówno od strony użytkowej, jak i deweloperskiej. Wielozadaniowość, nowe możliwości kafli, zmienione stany aplikacji i inne elementy powodowały, iż Windows Phone Mango w końcu można było nazwać nowoczesnym systemem mobilnym.

Obraz

Radość nie trwała długo. Mimo zaprezentowania w grudniu 2012 roku nowej odsłony okienek w wersji 8.0, użytkownicy mieli powody do niezadowolenia. Microsoft oficjalnie zakomunikował brak aktualizacji Windows Phone 7.x do Windows Phone 8.0. Zapewnienia, iż pożegnanie się z architekturą Windows CE (Windows Phone 7), na rzecz jądra Windows NT (wprost z Windows 8) w Windows Phone 8 uniemożliwia przejście starych urządzeń na nowy system, nie załagodziło bólu. Na osłodę Microsoft wydał aktualizację Windows Phone 7.8, która nie wprowadzała wiele zmian prócz dodatkowego kafelka. Mimo że stary system miał być wspierany do 9 września 2014 roku, to od końca 2012 roku nie otrzymał on żadnej aktualizacji. Osoby posiadające mobilne okienka w wersji 7 nie miały przez ten czas powodów do radości.

Obraz

Windows Phone globalnie ma około 3% rynku. Nowa strategia Microsoftu w stosunku do mobilnego systemu uległa zmianie. Częste aktualizacje Windows Phone 8, wiele nowości i nowi producenci urządzeń – to może podobać się użytkownikom. System w wersji 8.1 będzie wspierany do 11 lipca 2017 roku. Liczymy na to, że Redmond nie popełni drugi raz tego samego błędu i zaoferuje aktualizację do Windows Phone 9 chociaż dla modeli z wyższej półki. Niestety nie ma oficjalnych informacji odnośnie kolejnej wersji systemu. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku doczekamy się kolejnej aktualizacji Windows Phone 8.1 Update 2. Na dzień dzisiejszy możemy jedynie zachęcić użytkowników Windows Phone 7 do zmiany urządzenia na nowsze i trzymać kciuki, aby Microsoft ponownie nie strzelił sobie w stopę nie zachowując ciągłości aktualizacji dla aktualnej wersji systemu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)