Ableton Live 9.2. Muzyczny kombajn nie tylko dla profesjonalistów

Ableton Live 9.2. Muzyczny kombajn nie tylko dla profesjonalistów

01.07.2015 15:12, aktual.: 02.07.2015 00:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ableton Live to rozbudowane oprogramowanie, pozwalające na tworzenie i nagrywanie muzyki. Znajduje ono swoich miłośników przede wszystkim wśród profesjonalistów – z programu korzysta między innymi Armin van Buuren, Skrillex czy zespół M83. Dostępna jest już wersja 9.2, która przynosi sporo funkcji mogących wzbudzić zainteresowanie także wśród amatorów.

Pierwsza wersja Ableton Live pojawiła się w 2001 roku. Program dostępny jest na Windowsa i OS X. Według twórców to, co wyróżnia program, zawiera się już w jego nazwie. Interfejs został bowiem zaprojektowany w taki sposób, aby zachować wygodę i przejrzystość także podczas wykonywania koncertów.

Obraz

W tym celu udostępniono dwa typy interfejsu. Pierwszy z nich nie jest szczególnie innowacyjny – na osi czasu horyzontalnie wyświetlane są ścieżki. Bardziej interesujący jest jednak jednak wygląd koncertowy – w jego przypadku całkowicie zrezygnowano z zastosowania osi czasu i skupiono się na dostępie do modulowania brzmienia konkretnych próbek.

Oczywiście oprócz korzystania z dostępnych w bazie programu 9 instrumentów i ponad 40 efektów, można nagrywać podłączone do komputera instrumenty i urządzenia. Każde brzmienie może być modulowane dzięki zaawansowanej wirtualnej konsolecie. Oprócz standardowych ustawień kontrolujących barwę, możliwe jest także dostosowanie do swoich potrzeb ustawień wirtualnej bramki szumów, przedwzmacniaczy i oraz efektów i filtrów. Dla użytkowników, których mnogość dostępnych funkcji będzie z początku nieco przytłaczająca przygotowano dość szczegółowe, jednak przejrzyste i zrozumiałe przewodniki dostępne w panelu bocznym.

Obraz

Wersja 9.2 przynosi sporo nowości. Znacznie udoskonalono na przykład algorytm wykrywający tempo kompozycji. Nowością jest także dodanie wirtualnego tunera, podobnego do tego, jakim można kontrolować brzmienie instrumentów i urządzeń, także w przypadku samych efektów. Porzucono kompatybilność z Windowsem XP i Vistą oraz OS X w wersji 10.5 i 10.6. Oprócz tego poprawionych zostało kilkadziesiąt mniej lub bardziej poważnych błędów. Z pełną listą nowości można zapoznać się na stronie producenta programu.

Ableton Live 9.2 jest programem komercyjnym, dostępny jest jednak bezpłatna trzydziestodniowa wersja próbna. Po upływie tego okresu można zakupić program w wersji Intro, Standard oraz Suite, które kosztują kolejno 79, 349 i 599 euro. Ableton Live na Windowsa można pobrać z naszej bazy programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)