ADATA XPG GAMMIX S50 - pierwszy SSD PCIe 4.0 w ofercie firmy

ADATA XPG GAMMIX S50 - pierwszy SSD PCIe 4.0 w ofercie firmy

ADATA XPG GAMMIX S50 - SSD z PCI-Express 4.0
ADATA XPG GAMMIX S50 - SSD z PCI-Express 4.0
30.07.2019 16:32

ADATA przedstawia pierwszy w swojej ofercie SSD z interfejsem PCI-Express 4.0. Dysk ADATA XPG GAMMIX S50 osiąga niedostępne dla napędów PCIe 3.0 maksymalne prędkości i dostępny będzie tylko w wysokich wariantach pojemności.

Dopiero co pisaliśmy o nośniku SSD T-Force chłodzonym cieczą, gdzie wspomnieliśmy, że przy takiej konstrukcji aż prosi się o PCI-Express 4.0 i mocniejsze podzespoły. Nie trzeba było długo czekać, aż kolejny producent zapowie swoją konstrukcję PCI-Express 4.0. Dla ADATA to pierwszy taki SSD, ale bez ekstrawagancji w postaci chłodzenia cieczą.

Dobrze znany duet Phison i Toshiba

Zastosowane komponenty nie zdziwią nikogo, kto śledzi temat SSD na PCIe nowej generacji. Kontroler to świetnie znany z podobnych konkurencji Phison PS5016-E16. Kości są bliżej niesprecyzowanymi 3D NAND, ale nikt jeszcze nie zaprezentował (chociaż niebawem ma to nastąpić) innych zgodnych pamięci niż 96-warstwowe 3D NAND BiCS4 TLC od Toshiby, więc stawiamy na takie moduły. Oznaczenia na fotografii też sugerują ten model.

Obraz

To jak na razie jedyny duet pod PCI-Express 4.0. W późniejszym okresie producenci będą mieli do wyboru jeszcze kości Intela i Microna (Phison doda ich obsługę w swoim kontrolerze). Warto też czekać na inne rozwiązania, dziwne byłoby, gdyby pozostali producenci kości i kontrolerów nie włączyli się do wyścigu SSD PCIe 4.0. Naturalnie dysk ADATA pracuje z wykorzystaniem protokołu NVMe 1.3 i PCI-Express 4.0 x4. Dla utrzymania dobrych osiągów użyto SLC w roli cache i buforu DRAM.

Wyścigowe maksymalne transfery

ADATA XPG GAMMIX S50 obsługuje też technologie LDPC, RAID Engine i E2E Data Protection, które według producenta mają wspomagać ochronę danych i ich integralność oraz odpowiadać za korekcję błędów. Dzięki nim SSD powinien też cieszyć się lepsza żywotnością i utrzymywać stałe wysokie transfery (chociaż to mogą stwierdzić dopiero niezależne testy wydajności).

XPG GAMMIX S50 PCIe Gen4x4 M.2 2280 SSD

ADATA deklaruje, że ich nośnik potrafi osiągnąć takie prędkości jak do 5000 MB/s w zapisie i do 4400 MB/s przy odczycie. Ilość losowych operacji ma się kształtować na poziomie 750 tys. IOPS zarówno przy zapisie jak i odczycie. To naprawdę niezłe osiągi, ale pamiętajmy, że mówimy o maksymalnych wartościach.

Radiator jak w sportowym samochodzie

W kwestii wymiarów, nowy SSD firmy ADATA ma mieć najbardziej typowy format dla M.2, czyli 2280. Zostanie zaopatrzony w aluminiowy radiator, który jest podobno inspirowany sportowymi samochodami. Jego fragmenty imitują spotykany w szybkich autach karbon. Zastosowanie takiego systemu chłodzenia miałoby obniżyć pracę dysku o 10 stopni Celsjusza. Tyle samo co w chłodzonym płynem T-Force, a przy znacznie mniejszym układzie i do tego tradycyjnym. Czy też macie coraz większe wątpliwości do zasadności chłodzenia cieczą w T-Force Cardea Liquid?

Obraz

Ale wróćmy do GAMMIX S50. ADATA sugeruje, że nośnik można zamontować w stacjonarnych komputerach, laptopach i ultrabookach. Jednak jak wiemy w przenośnych komputerach często może nie być miejsca na radiator. Może sugeruje to brak plomb na radiatorze i możliwość zdjęcia go bez utraty gwarancji? Ciężko powiedzieć czy akurat tak można rozumieć przekaz, zanim dyski nie trafią do rąk testerów i użytkowników. Raczej po prostu podkreślane są niewielkie wymiary zastosowanego odpromiennika ciepła, z pewnością dla części laptopów nie będzie za gruby.

XPG GAMMIX S50 będzie występował tylko w wersji 1TB i 2TB. Niestety zrezygnowano z popularnej pojemności 512GB, od której startuje (część nawet od 256GB) spora część wydajnej konkurencji. Nośniki będą objęte pięcioletnią gwarancją producenta bez limit zapisu danych. Ceny zostaną ujawnione w momencie premiery w sklepach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)